NIEUW Zondag 9 April 1876. 1' Jaargang; Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. Ml. Uitgever W. KÜPPEES. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschijnt Zaterdagavond. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd: VADERLAND EN TAAL. De menseh is een wereldburger. Voor hem is geen bepaalde luchtstreek een levenskwestienu eens onder de verzen gende stralen van de Keerkrings-zon dan weder onder de eeuwige sneeuw en ijsvel den der Noordpool is en blijft hij steeds dezelfde mensehweet hij zich te rege len en te schikken naar het klimaat waaronder hij zich bevindten zijn ver stand en vindingskracht geven hem dra de hulpmiddelen aan de hand om de hin derende warmte te verminderen of zich te beschutten tegen de felle koude. Maar waar hij zich ook moge bevinden, waar hij ook moge levenhij heeft een plaats er is een plek waarheen hij bij voorkeur zijne schrede richter is een land waar heen zich steeds zijn blikken wenden, 't Is het land zijner geboortezijn vader land. Duizende banden verbinden hem daaraan zoo hechtzoo onverbreekbaar dat geen wee vergeleken kan worden bij dat wat den armen balling kweltdie zijn land bemint maar veroordeelt is er buiten te blijven. Om dat vaderland onge schonden te behoudenom dat het onze te kunnen noemen zijn geene opofferingen ons te zwaar. Goed en bloed, geld en levenarbeid en moeitealles hebben wij daarvoor feilindien het slechts kan strek ken om ons het bezit te vergewissen van den plek waarzooals de dichter zong, eens ons wieg stondwaar eens ons graf zal staan. Wij hebben dus allen aanspraak op dat land't moet ons allen even dierbaar zijn, geen macht moet ons dan de liefde voor het vaderland kunnen ontrooven. En toch wordt vaak den Katholieken het verwijt naar het hoofd geslingerd dat zij vaderlands- loozen zijn. Dat verwijt, die beschuldiging zouden ons zeker zeer grieven indien wij voor ons zeiven maar in het minste de bewustheid hadden van te kort le schie ten in de liefde die wij ons land toe moe ten dragenals wij niet wisten dat de katholiek in zijn hart ruimte genoeg bezit om naast de liefde voor zijn Kerk en haar Opperhoofd ook een onbegrensde gene genheid te dragen voor zijn land en in staat is daarvoor zich alle opofferingen te getroosten.. Daarom zijn wij conservatief om dat wij ons land liefhebben en omdat wij weten en gelooven dat de beginselen der moderne wetenschap en het moderne streven niets dan kwaad aan ons land kunnen berok kenen, en voor die genegenheid voor het vaderland trotseeren wij den smaad en de verachting die men ons zoo kwistig toe smijt. Wanneer wij nu als vaderlandsloozen worden uitgekreten, zullen de liberale lui zeker wel het toonbeeld zijn van echte en warme vaderlandsliefde? Uit hunne woor den zouden wij dit wel op mogen maken, maar 't is toch zoo niet. 't Is toch genoeg bekend hoeveel simpathie zij voorDuitsch- land gevoelen, eene simpathie die zelfs zoo ver gaat dat misschien menigeen van die lieden gaarne zoude zien dat] ons land in het groote Duitsche vaderland werd op gelost. Openlijk werd dit echter nog niet verkondigdmaar dat het daartoe zou komen, was te voorzien, en is ook eindelijk ge beurd. De taal vertegenwoordigt het geheele volk en zoolang een volk zijn eigen taal onverbas terd kan behoudenblijft het als volk bestaan en is het gevrijwaard voor insmel ting in andere volkeren. Daarom moeten wij ook alles wat dienen kan om onze taal en letterkunde te bevorderen, op te beuren en te onderhoudenonze deelneming op wekken; want is eenmaal de taal weg dan gaat het volk en het nationaliteits- kenmerk onherroepelijk verloren. 't Is nu wel waar dat onze taal buiten ons land slechts door zeer weinigen wordt gekend en beoefend, en dat dit alles be halve aangenaam is voor geleerden en schrij vers, die gaarne de geheele wereld ver baasd willen doen staan over hunne ge leerdheid, maar het kwaad is toch niet zoo groot als men wel wil doen voorkomen. In de eerste plaats toch schrijven de meeste voor eigen landgenooten. Onze litteratuur is voor ons volk en ons volk verstaat onze taal en weet die schrijvers te waardeeren en te achten, die het ten dienste hebben gestaan. Wij kannen nu eenmaal de nabu ren en vreemdelingen niet dwingen onze taal te leeren en moeten dus berusten in de weinige bekendheid die onze schrijvers in het buitenland genieten. Niet allen denken er echter zoo over en in de Arnh. c. wordt er over geklaagd dat ons taalisolement onze geleerden in boeien knelt, schadelijk werkt op de beschaving van het volk, en onze geleerden geen roem doet verwerven. Dr. A. J. Vitringa geeft daarvoor een geneesmiddel aan de hand eenvoudig en radicaal. „Wij moeten ons taal-isolement opheffen en tot voertuig onzer gedachten niet de Ne- derlansche taalmaar de wereldtaaldie taal van het groote vaderlandde Duitsche taal kiezen. Onze geleerden moeten leeren in die vreemde taal te schrijven en te spreken; dit moet hun van jongs aan geleerd wor den. Wetenschappelijke werken zouden dan niet anders het licht zien dan in het Duitsch. De jongens op de school voor m. u. 1. on derwijs zullente gelijk met de moedertaal, de Duitsche taal leeren en daardoor dege lijker onderlegd worden in buigingsvormen en syntactische verbindingen; van die taal moet op de school de hoofdzaak gemaakt worden. De Duitsche populaire werken zullen een nieuw licht ontsteken bij onze burgerklasse. Ons taal-isolement zal groo- tendeels zijn weggenomen. Wij zullen deelen in al de voorrechten der Duitsch sprekende en Duitsch schrijvende natiën. Alleen de laagste klassen zullen voorshands nog in haar taalisolement blijven. Voorshands, want het kan niet anders of het wetenschap pelijk leven en de geestbeschaving van onzen (dan Duitsch sprekenden en Duitsch schrij- venden) burgerstand zullen hun invloed krachtig doen gevoelen. De lust om Duitsch te leeren zal toenemen, de behoefte er aan zal zich meer en meer openbaren en Nederland zal verjongd ontstaan!" Bravo! En als wij allen goed Duitsch spreken, als her Dnisch (niet meer het Hollandsch) onze beschaafde conversatie taal is gewordenwanneer alle boeken op weinige uitzonderingen nain het Duitsch worden gedruktals wij geheel en al ver- duischt zijnwat dan Dan komt Duitsch- land om ons te annexeeren, want volgens de moderne leer moeten alle natiën die eene zelfde taal spreken een land uitmaken en onder een bestuur staan. Italië moest een rijk zijn, omdat allen eene zelfde taal spreken, Venetie-Lombar- dye moest niet aan Oostenrijk blijvenwant het sprak eene andere taal. Elzas-Lotha- ringen moest aan Duitschland komen, want men sprak er veel Duitschen als Neder land dan Duitsch spreekt moet het ook aan Duitschland komen. Dat is konsekwent gedachtde hemel behoede ons echter voor de uitvoering van het idee en de konse- kwente toepassing er van en voor de mo derne vaderlandsliefde. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Wanneer wij in ons vorig nommer zei den niet veel goeds voor Frankrijk te ver wachten van het nieuwe rood-republikeinsche bestuur, dan hebben de latere berichten ons slechts in die meening kunnen ster ken. Het allereerst zullen de republikeinen natuurlijk zorgen alle macht in handen te krijgen en daarom doen zij ook hun best om de verkiezingen van die leden dieniet tot hun partij behooren nietig te doen ver klaren ten einde bij eventuëele herverkie zingen den kans gemakkelijk te maken voor de rooden. Voorts werken zij sterk om den staat van beleg voor Parijs en Versailles te doen ophouden, gelukt hun dit, en zij hebben allen kans van slagen, dan hebben zij de handen vrij om ongehin derd op het volk te kunnen ageeren wat zij ook door alle middelen zullen beproe ven. Reeds noemt men de titels van zeer goedkoope blaadjes die onder redactie van Gambetta staande, het volk tot de roode republiek moeten bekeeren, kortom het volk revolutionair, ongodsdienstig, comu- nards moeten maken. Als verdere maatregel willen zij het be sluit vernietigd ziendat onlangs tot stand gekomen zijnde, het verleenen van acade mische graden heeft toegekend aan bijzon dere inrichtingen van onderwijsdie onaf hankelijk van den Staat zijn. Na dit be sluit hebben de katholieken van Frankrijk met lofwaardigen ijver katholieke univer siteiten opgericht, ten einde hunne zonen en pupilen te ontrekken aan de dikwerf gevaarlijke leerstellingen der Staatsprofes- soren. Dat die katholieke hoogescholen Gambetta, Louis Blanc c. i. een doorn in 'toog zijn, laat zich begrijpen, van daar dan ook hun streven om deze uit den weg te ruimen. Ten slotte schijnt het lot ook de rooden nog te willen begunsti gen. Van de nieuwe bestuursleden moeten eenige over drieandere over zes en weer andere over negen jaren aftredenbij lo ting zou beslist worden wie het eerst moe ten aftreden en de uitslag is geweest dat van de weinige conservatieven en Bona- partisten de meesten nog over drie jaren zullen moeten aftreden, zoodat na dat tijdsverloop de rooden geheel en al mees ter zullen zijn van het terrein. En alsof dit alles nog niet voldoende was om de katholieken te grieven, heeft de heer Ti- rart voorgesteld om de ambassade van Frankrijk bij den H. Stoel in te trekken. Frankrijk dat steeds trotsch was zich de oudste dochter der Kerk te mogen noemen geen vertegenwoordiger meer bij den Paus C'esl le ridicule de l' infamie. In Engeland zijn de gemoederen nog lang niet bedaard over de kwestie van den Royal Titles Bill, ofschoon het een gunstigen indruk heeft gemaakt dat in het Hooger- huis de tirade over Rusland achterwege is gebleven. Inmiddels is de Koningin nog op reis en heeft in Duitschland eene ont moeting met den Keizer gehad. Naar men beweert zon het doel dezer zamenkomst geweest zijn, om aan Duitschland de soevereiniteistrechten aftestaan van het her togdom Coburg aan haar zoon den her tog van Edinburg toebehoorende, natuur lijk tegen behoorlijke betaling. Eenige no Poperij mannen hebben in het Engelsche ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlen75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 urn 's middags ingewacht. -A.gi.te ma non agitate. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HAAR LEM doen te weten, dat de VOORJAARS-VKE- K1RUT dit jaar zal gehouden worden op Woensdag 12 April e. k. Haarlem1 Apriï 1876. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, E. A. JORDENS. De Secretaris, J. TIELENIUS KRUYTHOFF. De Burgemeester ran HAARLEM, Gezien eene aanschrijving van den Commissaris des Konings dezer provincie van den lOden dezer, no 72/1798le afd.circulaire no 16, Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de Luntersche Tuinbouwvereeniging ter opbeuring van de Ooftboomteelt in Nederland een door het Ge meentebestuur van Ede gewaarborgden prijs van DUIZEND HUIDEN uitlooft voor den winner der 25 soorten schoonste en deugdzaamste appels van zaailingen, waarvan de beoordeeling zal geschieden door eene commissie van deskundigen in de maand October 1899, wordende elk ingezeten van Nederland uitgenoodigd aan den wedstrijd deel te nemen; en dat de Vereeniging zich gaarne bereid verklaart verdere inlichtingen te geven, waatoe men zich aan haar kan adresseeren. Haarlem31 Maart 1876. De Burgemeester voornoemd, E. A. JORDENS. Een Paternoster. Een ladder. Een Portemonnaie met 8 ct. Een Uitsteekspiegel Een Handschoen. Een Jongenshesje. Een Portemonnaie met f2. 35. Een Hamer. Ean dames boa. Een paar witte kinder kousjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1