BUITENLAND. BINNENLAND. Lagerhuis een voorstel gedaan om de kloos ters in Engeland af te schaffen, teinspec- teerenonder controle te stellen, kortom, om den oorlog te verklaren aan de kloos ters, op grond natuurlijk van de oude sprookjes over geheimzinnigheid, vrijheids- dooding verbreking van familiebanden enz. enz. Het grootste getal leden van het la gerhuis was echter verstandiger en lachte met de vrees van die heeren en betoogde dat de inrichting der Kloosters en het be lang der familiën waarborg genoeg gaven om onwettige daden te voorkomenen dat de Engelsche begrippen over de persoonlijke vrijheid de regeering niet toelieten zich met de kloosters te bemoeiendat een klooster vóór alles een huis is en dus een heilig dom dat voor indringing van vreemden be vrijd moet blijven. Hiermede liep deze kwes tie dus ten einde, ten nadeele van de no Popery schreeuwersdie missohien hun slaap nog meenigmaal 'verontrust zullen zien door akelige droomen over donkere kloosterge welven en wat dies meer zij. In Saksen schijnt men het voorbeeld van Pruissen ten opzichte der Kerkvervolging te willen naaapen, ofschoon de wetsvoor stellen meer gematigd en op andere leest zijn geschoeid dan die in Pruissen. Deze hebben zich trouwens ook niet uitvoerbaar betoond en der regeering veel moeite en last veroorzaakt. In Wiesbaden is de kerk der katholieken ook in gebruik toegewezen aan de oud-katholieken en zondag jl. heeft bisschop Reinkens in bijzijn van het oud- katholieke kuddeke, de eerste godsdienst oefening er in gehouden. Dat de katho lieken na de ontwijding van hun tempel, er geen gebruik meer van kunnen maken spreekt van zelf, zij hebben dan ook be sloten een hulpkerk op te richten en reeds zijn aanzienlijke giften tot dat doel geschon ken. 't Is te hoopen dat men hen althans in '{bezit van hun hulpkerk zal laten, of schoon, werd ook deze hun ontnomen, weer een andere zou verrijzen. De katho lieken bezitten alleen offerwaardigheid en liefde genoeg om kerken te bouwenwil len de oud-katholieken die hebben, dan moeten zij die annecceeren. 't ls na veel moeilijkheden eindelijk mo gen gelukken om in de Herzogewina een wapenstilstand voor ettelijke dagen te be werkstelligen, ofschoon deze niet belet dat er nog dagelijks gevochten en steeds aan beiden zijden nieuwe wreedheden gepleegd worden. Of de wapenstilstand echter tot vrede zal leiden wordt ten zeerste betwij feld, tusschen de Turken en Herzogewie- ners ligt een zee van bloed, ongerechtig heid en vervolging die niet zoo spoedig door mooie beloften kan gedempt worden. Het bericht over den vermoedelijken troons afstand van den Keizer van Rusland wordt wederom tegengesproken, daarentegen is men nu komen mededeelen dat Victor Emma nuel afstand van den troon wil doen ten behoeve van prins Hnmhert. Arm Italië, zoo dit reeds nu waar mocht zijn. Aan Victor Emmanuel schrijft men althans nog goede gevoelens toe, hoewel hij te zwak is om weerstand te bieden aan de eischen der revolutie, maar over zijn zoon wordt weinig goeds vermeld. Men wil zeggen dat dit besluit van den koning vooral tot rijp heid is gekomen, door het feit dat een zijner zonen uit zijn tweede morganistisch huwelijk, medeplichtige is in de zaak der beruchte valsche wissels. Er schijnt tegen den jeugdigen- prins reeds een bevel tot in hechtenisneming te zijn uitgevaardigdwel een bewijs dat er reeds alle vermoedens van medeplichtigheid bestaan. Verder valt er weinig meer te bespreken. Dusheil den lezer. [Frankrijk. De gewezen generaal Cremervan de com mune is overleden. In de oase van Feriana (regentschap Tunis), dicht bij de Fransche grenswerd dezer dagen een afschuwelijke misdaad gepleegd. Een Arabier, Ahmed-Bou-Merzan,behooren- de tot een der aanzienlijke familiën van de aghalik van Fez, beminde sedert geruimen tijd de jongste dochter van den cadi van Feri ana en had van den vader de toestemming tot een huwelijk met haar. verkregen. Op den dag, voor de plechtigheid bestemd, begaf Bou-Merzan zich met groote praal naar Feriana, vergezeld door een zeker aantal vrien den en dienaars maar de cadi weigerde hem den toegang, hem tevens aanzeggende dat hij niet meer moest rekenen op de hand zijner dochter. Woedend over de vernietiging zijner plannen, zette Bou-Merzan zijn vrienden tot wraakzucht aan en drong met hen de woning binnen, waar hij een vreeselijk bloedbad onder de familie-leden aanrichtte en vervolgens naar het zuiden vluchtte. De gouverneur van de provincie heeft hem 600 ruiters nagezonden. Het aantal slachtoffers bedraagt niet minder dan 32. België. In een Dinsdag gehouden vergadering van aandeelhouders in de Banque de Belgique is een commissie benoemd om de belangen van de aandeelhouders te verdedigen, door de ad ministrateuren en de commissarissen van ge noemde Bank verantwoordelijk te stellen en door een reorganisatie van die inrichting, zoo deze mogelijk is. Tot leden van die commisie werden benoemd de heeren de Jaegher, oud-Gouverneur van Oost-Vlaanderen, Meynne advocaat, Wellens hoofd-ingenieur, Bouyet majoor bij de staf, en Iweins grondeigenaar. Heden is de administratieve enquête aan gevangen over de ongeregeldheden te Meche- len. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is dat onderzoek opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren Pycke, gouverneur van de provincie AntwerpenHey- len en Emile Geelhand, leden van Gedepu teerde Staten van dat gewest. Duitschland. In het Huis van Afgevaardigden is het wets ontwerp, betreffende de rentegarantie van den Halle Sorau-Cupenspoorweg en dat aan gaande den aankoop en de voortzetting van het nog onvoltooide gedeelte van den Halle- Kassel en Nordhauser-Nixei-spoorweg in eerste lezing behandeld. Nadat de heer Richter zich in een zeer uitvoerige rede tegen het eerste der beide ont werpen had verklaard, terwijl hij het andere naar een speciale commissie wenschte te zien verwijzen, werden de voordrachten nog door een drietal leden in verschillenden zin bespro ken. De minister van Koophandel verkreeg daar op het woord en drong aan op verwijzing van beide voordrachten naar de finantiële commis sie. Van Regeringswege zeide hij haar uitvoe rige mededeelingen toe, zoodat, naar hij ver trouwde, alle bedenkingen tegen het verleenen van de rentegarantie zouden opgeheven wor den. Bij de Regering bestaat het plan niet om Staats-spoorwegen tot eiken prijs te erlangen maar slechts de zoodanige, welke nuttig kun nen zijn. Nadat nog enkele leden het woord hadden gevoerd over de behandelde quaestiën, nam het Huis het door den Minister aanbe volen besluit, aan en werden beide voordrach ten in handen gesteld van de finantiële com missie. De Keizer die van plan was zich naar Carlsbad te begeven, heeft zijn reis eenigen tijd uitgesteld. Het Kammergericht alhier, voor hetwelk de heer van Arnim zal terecht staan, heeft rechtsingang tegen den beklaagden verleend: daarentegen heeft het verworpen de vordering tot tijdelijke sequestratie en wel omdat het vermogen des heeren von Arnim bestaat, uit allerlei soorten van waarden, ten gevolge waarvan het beheer van bedoeld vermogen buitengewoon bezwaarlijk is en een zaak van grooten omvang wordt. Daarenboven oefent deze maatregel geen wezelijken invloed uit op de instructie. Uithoofde het beteekenen van de acte van beschuldiging en van de dagvaarding in het buitenland, waar de beklaagde thans vertoeft met veel bezwaar gepaard gaat, indien men daarbij wil verhoeden dat wettelijke vormen worden geschonden of verwaarloosd, heeft de procureur-generaal bij het Hof geeischt, dat de zaak bij verstek zal worden beandeld. Er zal derhalve worden geprocedeerd, ook al laat de beklaagde verder niets van zich hooren. Wat betreft de disciplinaire rechtsvervolging tegen den heer von Arnim door het Keizer lijke Rijksdisciplinair Hof te Potsdam, dit zal dienen ter audiëntie van den 28n April e. k. Prins Hassau van Egypte, die het Egypti- tische leger tegen Abessinië aanvoert, heeft beloofd tegen Junij weder terug te zijn, ten einde zijn functie van ln luitenant a la suite van het le garde-regement der dragonders, weder te aanvaarden. Men leidt hieruit af, dat hij hoopt vóór dien tijd den oorlog tot een goed einde te zullen hebben gebracht. Engeland. Het stoomschip Agrigenti van de Maatschappij Irinacria, is Dinsdag in den Piraeus ter hoogte van Kaap Malea in aanvaring gekomen met de Engelsche stoomboot Hylton Castle en zonk dadelijk, zonder dat men tijd had de booten te water te brengen. Verscheidene personen werden echter door de Hylton Castle gered. Twee officieren, twee machinisten, vijf ma trozen, vier dames, vier kinderen en twaalf andere passagiers, allen Grieken, verdronken. De kapitein en dertig andere personen wer den gered De Hylton Castle, die naar Con- stantinopel bestemd was, keerde naar den Peraeus terug om de geredden aan wal te brengen. Te Blackburne is een zevenjarig meisje gruwelijk vermoord. Het kind, welks ouders daar wonen, is het laatst gezien in gezelschap van een vreemdelingvoor wien het wat tabak zou gaan halen. Later zijn de lichaamsdeelen van het vermoorde kind op verschillende plaatsen gevonden. De engelsche Regeering heeft 200 p. st. uitgeloofd voor hem dije den dader ontdekt. Tot nu toe is men hem nog niet op het spoor. Deventer, 4 April. Heden stond hier terecht een bedelaarskolonist, verpleegd wordende op de Ommerschans, beschuldigd van het schrijven van een brandbrieftaan den burgemeester der ge meente H. Beklaagde bekende ter terechtzitting zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt, doch voegde er bij dat de brief uog door een ander bedelaarskolonist was onderteekend, die met hem het plan ten uitvoer wilde bren gen. De tweede onderteekenaar van den brief, verscheen echter als getuige a charge en ver klaarde dat de brief door besch. was geschreven en dat ook hij get. hem onderteekend had; dat besch. hem gezegd had dat de brief diende om werk te vragen bij een baas, dat hij get. niet lezen kon en dat hij ter goeder trouw had gehandelddoch dat besch. hem later had me degedeeld dat het stuk een brandbrief was gericht aan gemelden Burgemeester. Besch. daarentegen ontkende dit alles en zeide dat zijn kameraad van de zaak geheel bewust was geweestdaar hij hem alles van te voren had gezegd. Toen de President vraagde waarom besch. dien brief geschreven had, zeide deze »uit wraak". Toen de President daarna vroeg of besch. bepaald voornemens was geweest het huis van den Burgemeester in brand te steken, antwoordde deze: »ja zeker". Het O. M. eischte een jaar celstraf en geld boete van f 50. Toen de President dit aan besch. mededeelde en hem vraagde wat hij hiervan zeideantwoordde hij»ik ben er niet mede tevreden". »Wat wil je dan?" luidde de wedervraag, waarop besch. antwoordde »in appèl gooijen". Wil je meer hebben?" vraagde de President. »Dat zal ik afwachten," klonk het antwoord. Uitspraak a. s. Dinsdag. Meppel2 April. Heden heeft men ontdekt dat de armenbus in de Israëlietische kerk alhier is bestolen. Het geld is er uitgenomen en de bus heett men laten staan. s'Hage4 April. HH. MM. de Koning en Koningin zullen dit jaar op den 25n dezer maand Hun gewoon jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen. Harderwijk3 April. Op den 15den a. s. zal aan boord van het naar Batavia bestemde stoomschip Prins Hendrikte Nieuwediep, over gaan een transport koloniale militairen, ter sterkte van 158 manonder welke 8 onder officieren. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der artillere A. J. M. Willemsemet medegeleide van den lsten luit. der infant. J. G. le Comte en de 2de luits. van dat wapen F, Tonnet, J. M. VervatA. J. F. van GorkumG. P, Wijnmalen en M. F. Blaauw.. GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen vonden twee arbeiders, bezig met het afgraven van een wal ter vergrooting van eenaangelegden akker in het gehucht Groot- Beersel, onder de gemeente Molenbeerselin de belgische provincie» Limbux-geen kleinen schat, bestaande uit 55stuks zilveren munten. Daaronder zijn 18 grootere en 37 kleinere. De eerste zijn écus van Lodewijk XIV van 1652, 1686 en 1691patakons van Albertus en Isa bella, van Philips IV, 16371652, van Karei II, 1667 en 1673, verder een drieguldenstuk van Nijmegen, 1687, een ducaton van Kam pen en een rijksdaalder van Utrecht van 1694- De kleinere muntenschellingenstuivers enz., zijn van Albertus en Isabella en van Philips IV. Het schijnt, dat deze munten in het laatst der XVIIde eeuw, kort vóór 1700, zijn ver borgen geworden. Een water-reservoir bij Worcesterin Mas sachusetts, houdende 700,000,000 gallons, is verleden donderdag ten gevolge van zware re gens doorgebroken Tijdig gewaarschuwd, had den de bewoners der meest bedreigde plaatsen zich kunnen reddenzoodat niet meer dan drie personen omkwamen. De aangerichte schade wordt echter op ettelijke millioenen dollars geraamd. In het Alexandra-Paleis te Londen wordt? gelijk ten vorigen jare, eene wel voorzien0 en druk bezochte kattententoonstelling gebon den. Ongeveer 250 katten zijn ingezonden- Elke kat heeft een zeer nette loge en spee'". plaats: op een verguld kaartje bij iedere l<tëe leest men den naam van de bewoonster en de catalogus deelt medewelke katten bekroond en voor welken prijs zij te verkrijgen zijn. Vac sommiggen kan men niet voor 1000 p. st. eige" naar worden. In het hotel Drouot te Parijs is verledeI1 week een curieus voorwerp verkocht, een valsche diamant, precies gelijkende op den beroemden Regent. Op zekeren dag presen teerde zich te Napels bij prins Torveni zekere graaf Philippi de Boisatdie zich bekend maakte als, behoorende tot een schatrijke familie, welke onlangs de kroonjuweelen van Frankrijk had gekocht. Hij wenschte nu, dat de prins hem op dij kleinooddat hij hein toonde 200.000 fr. leende, die hij oogenblik' kelijk noodig had. De prins liep er in en eerst toen de gaauwdief verdwenen was, ontdekte hij de bedriegerij. Nooit hoorde men iets meel' van de zaak, als alleen dat de bedrogen prins die het wel velen kon. zich over zijn verlies trooste en den valschen karbonkel aan een cantatrice ten geschenke gaf. Nu onlangs stierf die dame en de Regent bracht bij den verkoop van den nagelaten boedel nog 20 fr. 50 cen times op. In de Assendelftstraat te 's Hage werd Dins dag ochtend een jongetje overreden door een vigelantewaardoor het aan een der armen zwaar werd verwond. Het knaapje werd in het ledige rijtuig gedragen en daarmede naai' zijne woning vervoerd, waar den lijder terstond heelkundige hulp verstrekt werd. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem, 5 April. In de heden gehouden vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpokler isbij een tweede vrije stemming, verkozen tot penningmeester van dien polder mr. W. H. Smitmet 11 van de 20 uitgebrachte stemmen. Op den heer F. H. baron van Lijnden waren ingebracht 7 en op den heer W. F. de Bruyn Kops 2 stemmen. Maandag 1.1. had in de zaal derVincen- tius vereeniging in de Zoetestraat alhiereen even schoone als eenvoudige plechtigheid plaats. Wegens de uitbreiding die de Vereeniging in in den laatst.en tijd onderging was de nood zakelijkheid eener splitsing in 3 Conterenties gebleken en deze vergadering belegd tot het installeeren dier Conferenties en van den Bij zonderen Raad. Mgr. Wilmeronze geliefde Bisschop ver eerde de Vergadering met zijn tegenwoordig heid, terwijl, behalve een talrijke opkomst van Eerw. geestelijkendeputaties van ver schillende Confer, uit andere plaatsenook de Hoofdraad van Neerlands Vin. Vereeni- gingen van zijne belangstelling blijk gaf door de tegenwoordigheid van den President en eenige leden. Na de voorlezing der officieële stukkenwaarbij de Gonf. van de H. H. Do- minicus en Ant. van Padua, die van St. Jozeph bestond, bij den Algm. Raad te Parijs waren ingelijftnam de President van den Hoofd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2