BINNENLAND. België. Spanje. Mexico. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. de passagiers gingen aan land. Zonder verde diging vielen zij dra in de handen der inboor lingen, die allen dooden en opaten. Onder de passagiers bevonden zich verscheiden vrouwen. De bijzonderheden van deze treurige zaak zijn door een der inboorlingendie bij het geval te genwoordig wasmedegedeeld en worden thans in the Globe van gister verhaald. Te Lowestoft heeft gisteren een hevige sneeuw storm gewoed, gepaard met zwaar onweder. Ook in het noorden van Schotland was dit het geval en o. a. lag in Forfarshire de sneeuw vele duimen hoog. 't Kint, de beruchte agent van de Banque de Belgique is eindelijk te Brussel aangekomen. Reeds langen tijd had bet publiek allerlei gis singen gemaakt wanneer hij zou aankomen, maar de politie had alles aangewend om haar plannen en aankomst zoo geheim mogelijk te houden en het publiek op een dwaalspoor të brengen. Er was 'dan ook slechts ëeri gering getal menschen aan het. stationtoen hijin gezelschap van twee in burgerkleeding gesto ken gendarmen en met geboeide handen aan kwam en met een gereedstaand rijtuig naar de gevangenis les Petites carmes gevoerd werd. De rechtbank heeft beslist dat alle kostbaar heden enz. die hij aan zijne maitres Lolo had gegeven, aan de crediteuren zullen vervallen. De Koning heeft in levenslange tuchthuis straf veranderd de doodstraf, uitgesproken te gen Joseph Stupp of Carl Vogtter zake van moord, diefstal door middel van valschesleu tels en brandstichting, gepleegd ten nadeele van en in het hótel van ridder Dubois de Bianco, te Brusselin den nacht van 1 op 2 October 1871. Z. M. de Koning heeft de thans te Madrid gehouden tentoonstelling van Fraaie Kunsten geopend met een redewaarin Z. M. verklaarde met genoegen te ziendat in weerwil van de moeielijkheden, die het land had ondergaan, het peil waarop de kunst stond niet was ge daald; zelfs viel er eenigen vooruitgang op te merken, »een wedergeboorte op het gebied der kunst, die niet alleen voor de jeugdige artislen veel goeds deed verwachtenmaar ook een schitterende toekomst voor het vaderland, dank zij den strijd der intelligentiewaardoor de bandendie tusschen ons bestaannauwer aangehaald moeten worden." Z. M. hoopte dan ook, dat onze tijd niet minder roemrijk zou zijn dan die van Murillo Yalasquez en anderenterwijl Z. M. zich bereid verklaarde den vooruitgang der kunst met alle middelendie hem ten dienste staante be vorderen, innig overtuigd alsZ. M. verklaarde te zijn, dat zij in ruime mate zullen bijdragen tot den voorspoed en tot den roem van Spanje. Sinds eenigen tijd hebben er in Mexico weer oproerige bewegingen plaats, die alles behalve gunstig op den toestand van het land werken. De jongste berichten, over Havanna te New- York ontvangen en loopende tot 30 Maart, maken melding van een volkomen stilstand in den handel, veroorzaakt door het voortdu ren van den opstand. Men schatte het aantal opstandelingen op 100 man; voornamelijk in de provinciën Oaxaca en Vera-Cruz. De Diario meldt, dat elders slechts kleine benden aanwezig waren. Generaal Escobordo bevond zich te Guetaria met 6000 man gere gelde troepen en had zich verbonden de Re gering te ondersteunen. Huizum (bij Leeuwarden), 9 April. Vrijdag heeft een vrouw van 42jaren door verwor- ging een einde aan haar leven gemaakt. Haai man werkte op de stroofabriek en zij ging veel uit als werkster of verdiende in huis met spinnen. Haar zoon was op het kleermaken. Zij hadden een stukje land gekocht en wensch- ten daarop een eigen huisje te bouwen, zoodat zij voor den arbeidenden stand welva rende konden genoemd worden. Men wil echter wetendat de vrouw bezwaar zag in het verkrijgen van het noodige geld voor het bouwen van het huisje en dat dit haar tot die wanhopige daad heeft gebracht. Rozendaal.10 April. Ter gelegenheid van de 25 jarige ambtsvervulling van den heer L. J. Schoonheyt als burgemeester dezer ge meente zullen groote feestelijkheden plaats hebben op 19 dezer. Het programma daarvan daarvan is reeds gepubliceerdgevoegd bij De Grondwet, Rozendaalsche Courant. Amsterdam. Een groot gedeelte der scheeps timmerlieden die 't werk gestaakt hadden hebben den arbeid hervat. De patroons heb ben aan hunne eischen niet toegegeven. Woensdag-namiddag is een man van een tramway gesprongen, terwijl deze in vollen gang was. Het zware voertuig ging hem over beide beenen. De ongelukkige is naar het gasthuis vervoerdwaar hij aan de gevolgen overleed. Doesborgh, 13 April. Een ontzettende ramp trof heden-ochtend vroeg een boerderij in onze onmiddelijke nabijheid. De boer V. was gis ter-avond tegen 9 ure goed en wel naar bed gegaan; reeds ten 3 ure 's ochtends werd hij gewekt uit zijn slaap door het geknetter Ier vlammen; zijn woning stond aan alle kanten in lichtlaaïje vlam. Zijn eerste poging was om twee kinderen, een meisje van 12 en een jongen van 8 jaar, te redden uit een opka mertje; met moeite bereikte hij de slaapstede van het meisje, toen hij neerstorttedoor den walm bedwelmd, maar toch met behoud van zooveel bewustzijn, dat hij de deur op handen en voeten kon bereiken. Juist viel hij bewus teloos neer, toen hij door de overige huisge- nooten naar buiten werdt gesleept; de jongen heeft zich ook kunnen redden, maar ongeluk kig is het meisje een prooi der vlammen ge worden en een paar uur later geheel onken baar, letterlijk verkoold, uit het puin te voorschijn gehaald. Het vee is gered, maar voor het overige alles, tot zelfs de kleederen, verbrand. Tegen brandschade was niets van den inboedel verzekerd. De boerderij behoort aan mevr. de gravin B. van M. Drie weken geleden stond het huis geheel in hel water, en was er zelfs een roeibootje aan het venster gesnoerd om de bewoners te reddenvoor het geval het water nog verder mocht wassen. Het te velde staand winterko ren was door het water geheel verwoest en het zaad, dat de nijvere landman op nieuw wilde gaan zaaijen op zijn ledige akkers werd hem thans door het vernielend vuur ontnomen. De buren hebben het zwaar be proefd gezin liefderijk opgenomen. Den 10 April jl. is een werkman, werk zaam in een houtzaagmolen te Zaandambij het smeren van de riemschijven in die molen tusschen die schijven geraakt, ten gevolge waarvan hij binnen weinge oogenblikken een lijk was. De ongelukkige laat een huisgezin met zes kinderen achter. Men meldt uit Amsterdam van 12 April: De scheepstimmerlieden hebben heden och tend het werk gestaakt; met kleine meerder heid is daartoe door de Vereeniging besloten. Men schijnt met de scheepsbouwmeesters eerst overeengekomen te zijn dat het zomerloon 23 ct. per uur zou bedragen; deze berekenden nu ook alles per uur en niet meer per schoft zooals vroeger, waaraan de werklieden niet hadden gedacht en dat dus tegenviel. Reeds lang was men er op uit om 25 ct. per uur te vragen, doch bij de thans gevolgde wijze van berekenen stellen zij hun eisch nu op 30 cent. De heer K. K.landbouwer te Katwoude keerde Maandag-avond met zijn jachtwagentje, waarin nog 3 andere personen zatenvan een uitstapje terug, toen zij bij het dorp Broek in Waterland werden overvallen door hevige windvlagen, vergezeld van hagel en regen. Het paardschichtig gewordenbegon te hol len, waarbij de tuigen braken, met het gevolg dat het rijtuig achteruit van een brug rolde en in de vaax-t geraakte. Het gelukte den heer K. vrij spoedig uit den wagen en op het droge te komen, waarna hij er met groote moeite in slaagde zijne medgezellen te i-edden, zoo dat allen met een bad en den schrik vrijkwa men. Na vergeefsche pogingen om het rijtuig uit de vaart te halen wandelden zij huiswaarts waar de eigenaar tot zijne aangexxame vei'ras- sing zijn paard rustig in de stal vond. Het beest had den ongeveer 1 */4 uur langen weg naar huis zonder verdere ongelukken kunnen vinden. Men meldt uit Meppel van 11 AprilIn den afgeloopen nacht heeft het zóó vreeselijk ge stormd en er is zoo'n geweldige massa water gevallendat door den opstuivenden ZW. orkaan opnieuw de oeverlanden tusschen deze en de naburige Overijselsche gemeenten totaal geïnundeerd zijn. Dat deze toestand onder de veehouders groote bezorgdheid wektlaat zich denken wanneer men weet, dat het jonge gras alom welig begon op te schieten en het thans overal weer onder water staat. Te Zwartsluis is het buitenwater tot ruim 12 voet gestegen, zoodat de Overijselsch-Drent- sche stoombootdienst niet kon schuiten en ook de correspondentie der zeeboot met de booten op Meppel gestremd is. Maandag namiddag sloegen te Hellouw de paarden van den landbouwer S.welke voor een wagen met mest gespannen warenop hol. De voerman spi-ong van den wagenzon der eenig letsel te bekomen; doch een drietal kinderen, die op den dijk speelden, kwamen met de voorthollende paarden in aanraking. Twee van dezen kregen lichte wonden, doch het derde ontving met den hoef van een dei- paarden een slag op het hoofd, waardoor bloedstorting' in de hersenen plaats had. Het kind verkeert in zeer bedenkelijken toestand. De paarden zijn een eind verder met den wagen van den vrij hoogen dijk gestort, doch hebben bijna geen letsel bekomen. Uit het noorden des lands deelt men mede dat daar met het beste succés het volgend beproefd en goedkoop middel wordt aange wend om op groote schaal aardappelendrui ven, appelen enz. in den kelder voor verrotting te bewaren. Te dien einde vuile men de kel derruimte eenige dagen vóór den oogst met zwaveldamp. Daartoe sluite men de openingen zoo goed mogelijkplaatse een pot met gloei- jende kolen op den grond van den kelder en wei-pe voor elke 100 kub. M. ruimte 30 a 40 grein bloem van zwavel in den kolenpot, waarop de deur een paar dagen gesloten moet blijven. Men moet dit 2 a 3 malenook als de vruch ten ingebracht zijn, herhalen en zij zullen voor ontijdige verrotting bewaard en in elk geval veel langer goed blijven. De vruchten trekken de zwavellucht niet aan en het voor behoed middel kost weinig of niets. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat gezegelde briefomslagen, welke in han den der belanghebbenden in dier voege be schadigd of bedorven zijn dat zij niet gebruikt kunnen worden, op de postkantoren zonder eenige bijbetaling tegen nieuwe kunnen ver ruild worden. De vervaardiging van piano's gaat vermoe delijk een nieuwe toekomst te gemoet door een uitvinding van den Weener piano-fabrikant Ehrbar. Deze heeft een eenvoudig middel ge vonden om een of meer aangeslagen toonen te laten dooi'klinken, terwijl de overige gedempt blijven. Tot dusver had men, gelijk bekend is, met het pedaal slechts de keus tusschen het dempen of het doorklinken van alle too nen. Ieder pianist zal het gewicht dezer uit vinding zeker ten volle beseffen, indien zij zoo eenvoudig is als men te Weenen beweert. De speler schijnt geen bijzondere geoefendheid in het nieuwe gebruik van dit nieuwe pedaal noodig te hebben. Eduard Hausliek spreekt in de Aleue Freie Presse met groote opgewonden heid over de nieuwe vinding en zegt, dat mannen als Brahms en Saint-Saëns haar be proefd en proefhoudend bevonden hebben. De diligence van Hoorn naar Purmex-ende is gistei'enavond in de nabijheid van Oosthui zen te water geraakt. De negen passagiers, alhoewel de meesten geschramd en gekneusd, zijn er met een nat pak afgekomen. Te Heerlen werd Dinsdag jl. een jongeling bij het afkappen der takken van een gevelden boom door 't losscheux-en van een zwaren tak zoodanig tegen het hart getroffen, dat hij wei nige minuten daax-na den geest gaf. Een jongeling, timmerman van beroep, de zen voormiddag aan het in aanbouw zijnd hotel van mevr. de weduwe Rauch aan het strand te Scheveningen werkzaam zijnde en van den eenen steiger op den anderen wil lende overstappen, viel van een hoogte van ongeveer tien meter en kwam op eenigen steenen neder, met het gevolg dat hij zijn been brak. Na door den heer med. doktor en churux-gijn van der Mandele voorloopig te zijn verbonden, is de lijder naar zijn woning, bij zijn ouders in het Waaigat gebracht. Door de op den 24n Maart jl. te s' Hage overleden vrouwe Florentia Johanna Hovius, wed. den heer dr. W. H. Meijerisnaar wij vernemen, behalve eenige aanzienlijke legaten aan haar familie, eenige schenkingen en gif ten nog gelegateerd aande scholen van den H. Vincentius a Paulo aldaar f 10,000; de administx-atie der scholen in de Oude, Molstraat Hekkelaan en Breedstraat; f 10,000 de scholen van den H. Aloysius op de Brouwersgracht f 10,000; het R. G. Parochiaal Armbestuur f22,000; de vijf R. G. parochie-kerken aldaar elk f8000; het R. C. ziekenhuis van den H. Joannes de Deo f 10,000de administratie van den H. Vincentius a Paulotot instandhouding van het gesticht f 5000de algemeene armen van 's Gravenhage f4000; de vereeniging van de H. Liduina aldaar 4000; het BI in den-Insti tuut te Utrecht f2000; de Maatschappij van Weldadigheid f 2000; het R. C. Fonds van Liefdadigheid aldaar f 2000mitsgaders den blooten eigendom van het kapitaal waarvan haar oudste dienstmaagd haar leven lang f 8 's weeks moet worden uitgekeerdhet R. G. fonds voor de H. Familie aldaar 2000 de ver eeniging van de H. Liduina, belast met de zorg der kraamvrouwen aldaarf 1000dezelve vereeniging voor behoeftige kerken f 1000het fonds'voor ongeneeslijke zieken aldaar, in de Oude Molstraat, 1000; het fonds voor de ver ongelukte Scheveningsche visschers aldaar f1000; de militaire vereeniging onder leiding van den heer pastoor Rioche alhier, f500. Men zal zich herinnerenhoe ook door den vooroverleden echtgenoot der testatrice een groot gedeelte van zijn nalatenschap voor lief dadige doeleinde werd bestemd. Dat edel voor beeld is door zijn gade, gelijk men ziet, trouw nagevolg. Haaxlem. In deze gemeente heeft sedert eeni ge dagen eene oproei'ige beweging geheerscht tusschen de huzaren en burgers, de vorige week hadden weder om ongeregeldheden plaats op de Ged. Raamgracht, alwaar twee burgers door eenige militairen werden op gewacht en door hen op vei'scheidene sa belhouwen werden onthaald hetgeen bij bei den belangrijke verwonding veroorzaakte. Dit voorval bracht de burgerij de gemoederen' in beweging, die daarop besloten de hussaren rekenschap van hunne daden te vragenhier toe verzamelden zich 1.1. Zaturdagavond eenige honderde personen voor het danshuis het Hoofdkwartier in de Lange Bogaard straat, waarin zich huzaren ophielden. Deze hebben zich echter gedeeltelijk door de vlucht weten te redden, de overigen werden door de Politie in veiligheid gebracht. Deze vergeefsche aanval werd Zondagavond herhaald, waardoor hier en daar hevige vechtpartijen tusschen de burgers en militairen ontstonden, die door flinke opkomst der Politie werden geëindigd. In de Smedestraat alwaar een Inspecteur van Pol. een hussaar had ontzet, kwam een pa trouille opdagen, die dadelijk met de sabels er op inhakte, met het gevolg dat gen. In specteur en eenige burgers verwondingen be kwamen. Maandagavond is rustig voorbij gegaandaar de militairen in de kazerne waren geconsig neerd, door deze werden echter van uit de ramen met steenen enz. naar de voorbijgan gers geworpen, zonder dat iemand werd ge troffen. Dinsdagavond hadden de militairen weder permissie om uit te gaanen hebben zich weder dapper gekweten; verscheidene hunner waren gewapend met messen en dolken, een hunner werd door de Politie gearresteerd met een mes in de hand, waarmede hij juist iemand wilde steken. Door eenige stalwachts gewa pend met hooivorken en sabels is een burger, die stil zijn weg vervolgde en op reeds verre afstand van de stallen verwijderd was, door hen achterhaald en hebben deze drie belang rijke verwondingen aan het hoofd toegebracht. Woensdagavond is gelukkig voorbij gegaan zonder dat de rust werd gestoord. Ook Donderdag en Vrijdagavond zijn zoover wij weten geen ongeregeldheden meer voorge vallen. Donderdag 13 dezer. Heden avond om streeks 7'/2 ure, is eene hevige brand uitge broken in de Houtzaagmolen van den heer Boele xxit Amsterdam, gelegen aan de voor zijde van het Kikkertje onder de gemeente Haarlem. In korten tij ds stond de molen be nevens twee schuren waarin een groote massa hout aanwezig in volle vlam, die dan ook tot den grond toe zijn afgebrand, daar aan blus- schen niets kon worden gedaan, om de afge zonderde ligging van den molen en den he- vigen wind. Do oorzaak der brand is voor alsnog onbekend maar moet in den molen het eerst zijn ontstaan. Alles is tegen bran - schade verzekerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2