NIEUW Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. M 4. Zondag 23 April 1876. le Jaargang; Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschgnt Zaterdagavond. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd: ALTIJD OVERWINNEND. In het begin dezer week werd te Parijs het congres geopend der Katholieke comités onder presidium van Mgr. Guibert Kardi naal-Aartsbisschop van Parijs. Ofschoon wij niet voornemens zijn, althans voor nu nog nietom een verslag te geven van de werk zaamheden van genoemd comité willen wij toch een oogenblik de aandacht vestigen op eene zinsnede in de openingsrede van Z. Eminentie en wel die, waarin gezegd wordt dat blijkbaar eene zamenzweering tegen het Catholicisme wordt op touw ge zet, welke zamenzweering zich in alles openbaart, en die zich vooral ten doel schijnt te hebben om alles wat Katholiek is ver dacht te maken en alles tegen te werken, als is het nog zoo goed, wat door Katho lieken hetzij opgericht, hetzij ondersteund wordt. Ziedaar in korte woorden de toe stand geschetst van de Katholieken in Frank rijk. Maar niet alleen Frankrijk, de geheele Katholieke wereld deelt in die treurige eer, en het zou ons bijna bang om 't hart wor den wanneer wij overal dien haat en tegen werking gadeslaan indien wij niet de vaste hoop, de innige overtuiging hadden, dat dat alles ons niet kan benadeelen, maar integendeel tot ons voordeel zich moet wenden. Die tegenwerking, die zamenspanning is echter niet nieuw, dateert niet van he den of van gisterenware dit zoo wij zou den er ons over kunnen bedroeven, wij zouden ons door vrees kunnen laten be vangen, maar nu wij weten dat sedert achttien eeuwen datzelfde verschijnsel zich voordoetdat sedert achttien eeuwen steeds dezelfde strijd wordt gevoerd, maar dat immer die strijd is geëndigd met de ze gepraal der Katholieke Kerk, kan hij ons nu niet doen versagen. Immers een proef van zooveel eeuwen met glans en luister doorstaanis een onbetwistbaar teeken van onvergankelijkheid. Daar waar de hechste rijken ineenstorten, in een tijdsverloop, waarin geheele volkeren opstonden en we derom te niet gingen, bleef de, voor het oog zoo zwakke, zoo nietige, zoo hulpe- looze Kerk onveranderd dezelfde, bood zij alle stormen het hoofd; gingen de golven der wereldzee over haar, beukten orka nen de rots waarop zij gebouwd is, niets vermocht haar te schaden, en al viel ook een enkele zandkorrel, zelfs een enkele steen in den afgrond, haar fondementen bleven onaangetast en even sterk en on vernietigbaar als immer. Wat de Caesars van het Romeische rijk, de Duitsche Keizers in de middeleeuwen, de talrijke hervormers en scheurmakers van vroegeren eD lateren tijd beproefden, dat alles wordt nu in eens en tegelijk aange wend om haar tot val te brengen,t is als 't ware de vereeniging van alle strijdkrachten om den laatsten storm te wagenmaar wach ten wij dien gerust af wij zullen zegevieren. Het ecrasez l'infame is nog de leuze van den dag, maar hij die eenmaal dat woord sprak is verpletterd, doch wat hij l'infame noemde, staat nog en zal blijven staan. Evenals onder de Romeinsche Keizers het bloed der Martelaren het zaad werd waar uit nieuwe christenen voortsprotenzoo zal ook nu de vervolging de smeltkroes zijn, waaruit de kerk gelouterd, gezuiverd en met heerlijker glans zal te voorschijn komen. Wij hebben hiervan een schitterend voor beeld in Duitschland. Bismarck liet zich verblinden door de schijnbare flaauwheid en werkeloosheid der Katholieken in Duitsch land. De lange rust en de voorspoed hadden hen lauw gemaakt en nu, meende hij, was het tijdstip gunstig om de Kerk ten val te brengen of althans te knevelen. Een heirleger van nieuwmodische wetten kwam haar bestokenmet het gevolgdat de laauwheid week en de Kerk meer dan ooit haar energiewerkdadigheid en geest kracht terugkreeg. Wel vielen eenige splin ters van het gebouw af, maar de grond slagen hieven onaangetastde verbindings- balkende voornaamste gedeelten van den bouw leden niet, werden integendeel zoo sterk, zoo hecht dat geen staatsgeweld er eenigen invloed op uit kan oefenen. Wat in Duitschland geschiedde, zal ook in Frankrijk en elders gebeuren. Strijd, ver drukking maar overwinning. De overwin ning komt echter niet van zelve. Wij moe ten haar verdienen En hoe? In zijne rede geeft Mg. Guibert er het middel toe aan de hand. Voorzichtigheid, kloekheid, vol harding. Dit zijn de hoofdvereischten voor het behalen van elke overwinningdus ook voor deze. WEKELIJKSCH OVERZICHT. In het begin dezer week trok een don kere wolk die oorlog en verwoesting voor spelde, over Europa heên. Het smeulende vuur van de oostersche kwestie dreigde tot een vlam aangeblazen te zullen worden die geheel Europa met vernieling dreigde. Verschillende geruchten werden in omloop gebracht die moesten dienen om de goede verstandhouding tusschen Oostenrijk en Rusland te verbreken. De Duitsche bladen waren ook in het spel en beweerden dat het de schuld van Rusland was dat de opstand in de Herzogewina zoo lang aan hield, want dat Turkije zeer goed instaat zon zijn geweest dien te onderdrukken indien Rusland niet direct of indirect hulp had verleend aan de insurgenten. Kortom het drie Keizersverbond dreigde als een zeepbel uiteen te barsten en oorlog zou het onvermijdelijke gevolg daarvan zijn. Gelukkig komt na al dat bange nieuws wederom gerustheid in de gemoederen. Van evenveel zijden als vroeger de oorlog werd voorspeldkomen nu betuigingen van vrede. Het Journal de St. Pelersbourg beschouwdt al die praatjes als voorkomende uit specu latiegeest en verzekert dat tusschen Oos- stenrijk en Rusland niet het minste ver schil is ontstaan en de goede verstandhouding in het minst niet heeft geleden. Uit Duitsch land meldt men dat v. Bismarck het drie Keizerverbond heeft gered en dat er aan geen oorlog meer gedacht wordt. Alles ademt dus weer vredemoge het zoo blijven. In de Herzogewina duurt echter de strijd steeds voortofschoon men de hoop koes tert dat de onderhandelingen over den vrede weer zullen aangeknoopt worden, 't Is ech- moeielijk te gelooven dat de strijd door onderhandelingen zal ten einde gebracht wordenwanneer niet tevens de zekerheid kan gegeven worden dat de beloften van Turkije zullen worden nageleefd. Inmid dels is de haat tusschen Turken en Chris tenen ten toppunt gestegen en uit zich bij elke gelegenheid op de verschrikkelijkste wijze. Het zwakke gouvernement van den Sultan is niet bij machte krachtig tusschen- beide te treden, zoodat steeds nieuwe ge- weldadigheden den scheidsmuur verbreden en ten slotte tot nieuwen opstand aanleiding zullen geven. Onder zulke omstandigheden is het zeer moeielijk vrede te stichten en te bewaren. In de laatste dagen kwamen herhaalde berichten over nieuwe gevechten waarin de Turken zware verliezen zouden geleden hebben. Zekerheid bestond er niet. Moekh- tar Pacha, de aanvoerder der Turksche troepen deelt nu echter mededat hij in verschillende gevechtendie zes dagen duur den de opstandelingen verslagen en op de vlucht gedreven heeft. Volgens zeggen van genoemden bevelhebber zouden de Mon- tenegrijnen openlijk hulp aan de insurgen ten verstrekt hebben door hen 7000 goed uitgerustte en gewapende manschappen te leveren. Wanneer deze berichten op waarheid zijn gegrond, wordt de toestand er niet beter op. Te Limmerick in Ierland hebben Maan dag 1.1. ernstige ongeregeldheden plaats ge had tusschen de zoogenaamde Home-rulers en de nationalisten waartoe het overschot der Fenians behoort. Het kwam hierbij tot zulk een hevige botsing dat 40 personen gewond werden, waaronder enkele zeer ernstig, terwijl een gedeelte der raddraaiers in hechtenis werd genomen. Men ziet nog meer onlusten te gernoet zoodat de troepen in de kasernes geconsigneerd zijn en de patrouiles politie agenten de stad door kruisen. De Koningin is inmiddels nog in Duitschland en wel te Coburg, waar zij een ontmoeting met Keizer Wilhelm heeft gehad. Zooals wij reeds vroeger gemeld hebben, brengt men deze zamenkomst in verband met het plan der Koningin om de soevereiniteitsrechten op Coburg, die na den dood van den tegenwoordigen hertog die kinderloos is, op den hertog van Edin- burg zulleu overgaan, af te staan aan den Keizer van Duitschlandtegen een som in eens of tegen een jaarlijksche rente betaling. De prins van Walis is op zijn terugreis naar Engeland en vertoeft voor het oogen blik te Gibraltar, groote toebereidselen worden gemaakt voor zijn luisterijke ont vangst in het vaderland. In Frankrijk heeft het Paaschreces een gewenschte rust aangebracht, ofschoon er nog stof overblijft om te praten. Vooral de buitengewoon groote verandering die er heeft plaats gehad door de verplaatsing van vele en het ontslag van een zeker getal prefecten is het onderwerp van den dag, dat slechts voor een oogenblik op den achtergrond geschoven wordt, daar de nieu we speech door Victor Hugo afgestoken ter gelegenheid van de opening eener in schrijving om een aantal werklieden naar de tentoonstelling te Philadelphia te kunnen zenden. Zooals gewoonlijk bestond die rede voering uit eene opeenstapeling van schoonklinkende, welluidende maar zinle dige phrasenmaar de Parijzenaars zijn er nu eenmaal mede te vreden en hebben Victor Hugo luide toegejuichd. In Belgie valt op politiek gebied weinig voor, zooveel te meer echter op hetfïnan- tieele. Het schandelijke bedrog door 't Kint aan de Banque de Belgique gepleegddoet zich nog dagelijks op nieuw gevoelen en wordt door nieuwe onheilen gevolgd. Zater dag bracht een agent de Change, die alles verloren had, zich in het Bois de la Cambre om het leven, terwijl de directeur van de Banque Centrale eveneens de hand aan zich zeiven sloeg. Van alle kanten klachten, oneer en ongerustheid en de handel onder vindt er de gevoeligste slagen door. In Spanje is men nog druk in de weer met de bespreking en beraadslaging hoe men het best de fueros in de Baskische provinciën zal kunnen afschaffen. Men be grijpt daar ook dat het geen geringe zaak is om zoo in eens eeuwenoude instellingen, die als 't ware met volksleven één zijn afteschaffenvooral in provinciën als die van het Noorden waar nog nog steeds zoo veel simpathie voor het Carlisme is en dus zoo spoedig ongenoegen ontstaat en wan ordelijkheden te vreezen zijn. De regeering hoopt echter die bezwaren te boven te zul leu komen. Behalve dat is ook de opstand in Cuba nog steeds de donkere schaduw voor Spanje's gelukzon de regeering heeft werf bureaux opgericht ten einde 14.000 man te krijgendie zij daar noodig schijnt te hebben. Binnenkort zal de groote tentoonstelling i BAARLMSC ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlen75 Cents Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 EEKBLAB. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 42 uur 's middags ingewacht. -A-gite ma non agitate. Een gouden medaillon, klein rond model. Een gouden broche waaraan een zijde strik. Een coupon N. W. S. Twee portemonnaies met geld. Een witte kinderzak, waarin eene portemonaaie met geldhandschoenen en mesje. Een blauwe glazen flacon met koperen dop. Een grijze cintuur met zwart fluweel. Een nieuwe witte handdoek gemerkt. Een gezangenboekje. Een notitieboekje. Een duimstok. Een kinderschoentje. Een nijptang. Een behangershamer. Twee aardappelenzakken. Twee sleutels aan een touwtje, en Twee losse sleutels. Alles op straat gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1