BUITENLAND. BINNENLAND. te Philadelphia door President Grant met veel luister geopend worden. Men roemt om het zeerst de uitgebreidheid en doel matigheid der gebouwen en de rijkdom van voortbrengselen van handel en nijver heid, die daar ten toon zijn gesteldhoe wel naar men zegtde Amerikanen niet zooveel ijver betoond hehben om er inzen dingen te doen, dan wel Europa. In elk geval ontbreekt het hun niet aan ondernemings geest om verbazende sommen te besteden, ten einde het monopolie te verkrijgen voor sommige bezighedenneringenenz. in en om de tentoonstelling* Over den opstand in Mexico zijn weer latere berichten ontvangen waar men niet weet of dezelve waarheid bevatten of niet wij deelen die mede onder het Buitenland. Voor het nieuws van den laatsten dag verwijzen wij naar de laatste Berichten. Engeland. Frankrijk. Mexico. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. In het district Teviotdale heerscht sedert maanden een ware muizenplaag, waarschijn lijk het gevolg van veelvuldig vangen van havikken en andere roofvogels. Thans is die jacht verboden, doch voor het oogenblik is de landbouw daarmede niet geholpen voor de verliezen, die zij nu reeds door het aantal muizen lijdtdat de oogst nagenoeg heeft ver nield. Het onstuimige weder is in de jongste dagen in de hoofdstad en in verschillende dee len van Engeland blijven woeden, gepaard met hevigen sneeuwstormzoodat op verschil lende lijnen de treinen uren achtereen in de sneeuw bleven steken terwijl ook het verlies van menschenlevens is te betreuren tengevolge van den zwaren sneeuwval. Men veronderstelt dat de schoener Kattie van Port Mulgrave naar Boston, vergaan zal zyn. Sedert lang toch is van dit schip, met 63 passagiers aan boord, niets vernomen. In de nabijheid van Doncaster, te Adwich Junction, zijn twee treinen op elkaar geloo- pen, waarbij dertien personen zwaar gewond werden en andere lichtere kneuzingen be kwamen. In Chelsea heeft een moord gepaard met diefstal plaats gehad, waarbij de misdadigers met merkwaardige berekening zijn tewerk gegaan. Een weduwe, Porter geheeten, had ka mers verhuurd aan een gehuwd paar, Wal lace. Woensdag-avond klaagde jufvrouw Porter dat zij zich niet wel gevoelde. Zij sprak er met vrouw Wallace over, met wie zij zeer intiem was, en geneeskundige hulp werd in roepen; na het gebruik van eenige genees middelen scheen zij wat beter te worden. Don derdag werd zij door Wallace en diens vrouw bezocht, die daarna naar Charingcross-stalion vertrokken verder werd niets meer van hen gehoord. Jufvrouw Porter werd daarna erger, en ze stierf zonder een woord te kunden uit brengen, ze had een kleine wonde aan den linkerslaap. Een groote hoeveelheid juweelen en kost baarheden worden vermist. Voor een paar weken deelden wij mede dat de overblijfselen waren gevonden van het deerlijk verminkte lichaam van een meisje. Na veel zoeken is het de politie eindelijk mo gen gelukken den dader van het afschuwelijk feit te ontdekken. Een barbier, zekere Fish, te Blackburn heeft thans bekend dat hij alleen de pleger van de wandaad is; hij heeft bekend, nadat ontkennen bijna onmogelijk was geworden, want door middel van bloedhonden had de politie ten zijnent in een schoorsteen de ove rige lichaamsdeelen van het meisje Emily Holland, uitgevonden. Nauwelijks heeft het Departement van Oor log zich voor de invoering van het Gattling- schut verklaard, of er is reeds een nieuwe mitrailleuse uitgevonden. De uitvinder is een Zweed. Eenige dagen geleden werd met zijn vinding de proef genomen, in tegenwoordig heid van het officiers-corps van de Excellent en van Z. K. H. den Hertog van Edinburgh. De proefneming is uitstekend gelukt. Het werktuig bestaat uit acht naast elkaêr gestelde roeren en wordt afgevuurd en geladen door middel van een kruken dat zonder de minste inspanning. Hij die met de bediening belast is zit achter het stuk en kan het naar verkie zing richten, zonder zelfs op te staan. Op 750 pas werd een dikke ijzeren plaat als een zeef doorschoten. Binnen twee minu ten werden achthonderd kogels afgevuurd. Verscheiden Parijsche bladen maken gewag van een grootsch plan, dat eerstdaags ter beoordeeling zal worden onderworpen aan de commissie voor de internationale tentoon stellingen. De expositie van 1878 zouvolgens dat planhaar aanvangspunt hebben op de Place de Carrousselzij zou zich uitstrekken over de overdekte cour van de Tuilleriën en den tuin van de Tuileriën. Door hangende bruggen zouden de Tuile riën verbonden worden met dê Place de la Concordezonder dat het verkeer een oogen blik gestremd behoefde te worden. Het laatst genoemde plein zou tot een hoogte boven de obelisk overdekt worden en verbondenins- gelQks met hangende bruggen aan de Champs- Elysées. Ook deze vlakte zou overdekt worden tot aan het Ronl point. Het Nijverheids-paleis zou een anex vormen. Over de Seine zou een overdekte brug van 12000 meter lengte wor den geworpendie met de tentoonstelling het groote wandelplein van het Hotel des Invali des in verbinding zou brengen. De oppervlakte van de tentoonstelling zou dan 730.000 meters beslaanwaarvan 244.700 meters over dekte ruimte. In 1867 bedroeg de geheele beschikbare ruimte 688.000 meters waarvan 153.000 over dekt. De tentoonstelling van Weenen had 168.000 meters ruimtedie van Philadelphia zal over 200.000 meters kunnen beschikken. Omtrent de inneming van Matamoros door de troepen van den revolutionairen generaal Porfirio Diaz, zijn thens vollediger berichten bekend geworden. Onder anderen blijkt daaruit, dat de generaals Labarra en Toledo beiden lot het doen van een verkenningstocht waren uitgerukt. Zoodra de generaals zich van elkaar verwijderd hadden, trok Toledo zijn manschap den terug in de kazemat. Tegen half acht in den morgen werd een gevecht geleverd tusschen het 9e regement geregeld cavallerie en de regementen van Tapasena en van Augine. Dat gevecht had buiten de stad plaats. De ca vallerie gaf zich over. Twee stukken geschut, die gedurende het gevecht genomen waren, werden zegevierend naar het fort Monteay overbragt. Te gelijkertijd verliet het 22e reg. inf. het fort San Fernando en zocht insgelijks een wijkplaats in de kazemat, waar vervol gens een hevig gevecht werd geleverd; bij den eersten aanval werden de revolutionaire troe pen met bebloede koppen afgeslagen, maar toen zij den storm hervattenwerd in het fort de parlementaire vlag geplant. Kolonel Cristo gaf zijn degen over aan ge neraal Diaz, maar deze complimenteerde den kolonel wegens zijn dapperheid en liet hem zijn degen behouden. Met den kolonel gaven zich 352 man Mexi- caansche troepen over, terwijl 530 waren ge vangen genomen. Diaz heeft zich ook mees ter gemaakt van alle wapenen en materieel in de vestingen van de geweren en het ge schut, waarmede het garnizoen gewapend was. Zoodra hij meester was van de stad, was de eerste zorg van Diaz, een brief te schrijven aan generaal Potter, waarbij hij hem uitnoodig- de of liever aanmaande om de Amerikaansche kanonneerboot ter reede van Matamoros zoo spoedig mogelijk te doen vertrekkendaar hem het gezicht van dat schip buitengemeen on aangenaam was. Diaz zal te Matamoros blijven, tot de troepen Mexico zullen zijn binnenge rukt. De redacteur van de Germania, Hedicke, werd gister op bevel van de rechtbank wegens majesteitsschennis gevangen genomen. Na den jongsten oorlog werd aan verscheiden manschappen van de reserve en van de land weer een voorschot verstrekt uit de districts- kassen om hun zaken weder op gang te bren gen. Met buitengewone gestrengheid wordt nu tegen hen te werk gegaanzoo zij op den ge stelden tijd bedoelde voorschotten niet terugge geven. De Voss Ztg. komt daartegen op en meent dat men niet moet voorbijzien, dat die gelden zeer dikwijls niet gebezigd konden worden om de zaken weder op te vatten, doch dikwijls moesten gebruikt worden om in den nood te voorzien, die een gevolg was van het uittrekken van den betrokken persoon, en nu is het dikwijls bij den tegenwoordigen stilstand van zaken niet mogelijk het voor geschoten geldzelf bij den besten wilterug te geven. 's Gravenhagen21 April. Het vertrek van Z. M. den koning naar Amsterdam is bepaald op aanstaanden dingsdagdes namiddags ten half twee ureper extra trein van den Hol- landsche spoorweg. Kralingen20 April. Heden werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe kerk der R. K. ge meente aan de Hoflaan. De plechtigheidwaar bij verschillende geestelijken en de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente daartoe uitgenoodigdtegenwoordig waren, werd ge leid door den hoogeerwaarden heer G. G. Bo- gaerts, deken van Rotterdam en oud-pastoor te Kralingen. Na de eerste steenlegging hield de deken eene toespraak lot de aanwezige geestelijken, de leden van het Gemeentebe stuur, den tegenwoordigen pastoor en het talrijk aanwezige publiek. Deze toespraak werd door den burgemester beantwoord. Roozendaal, 19 April. Onze gemeente was heden in feestdos getooid ter viering van hef 25jarig burgemeesterschap van den heer L. J. Schoonheit. Van alle woningen wappert de nationale vlag; het Raadhuis en de groote markt prijkten met sierlijk groen en toepas selijke opschriften. Ten 11 bj ure werd de jubilaris door een Commissie uit den Raad aan zijne woning af gehaald en naar het Raadhuis geleidwaar hij door den Raad ontvangen en gecomplimen teerd werd. De harmonie de Unie bracht on- middelijk daarop eene aubade voor het Raad huis terwijl verschillende autoriteiten en Com- missien haar opwachting bij den feestvierenden maakten. Tal van fraaie geschenken werden hem aangeboden. Ten twee ure vereenigden zich voor het Raadhuis alle autoriteiten en corporatien, de laatsten met hare banieren, waarbij zich de jubilaris, omringd door den Raad en eene deputatie van 40 personen uit de burgerij aansloot. Aldus trok men in plechtigen op tocht door de straten der gemeente. In den optocht bevonden zich, ondermeer, drie tri omfwagens, voor deze gelegenheid toepasselijk uitgerustterwijl eene eerewacht te paard den trein opende en besloot. Des namiddags ten 5 ure gaf het muziek korps van het 3e reg. inf. op de markt een volksconcert, terwijl het feest dezen avond besloten zal worden met het afsteken van vuurwerk. Kaatsheuvel, 18 April. Heden nacht circa 2 ure barstte aan de zoogenaamde Kruisstraat alhier, bij den bakker en winkelier Jac. Lens- veld bramd uit. Het huis is daarbij totaal in den asch gelegdterwij l van den inboedel zeer weinig is gered. Huis en inboedel zijn bij de assurantie-maatschappij te 's Bosch ver zekerd tegen ƒ500. Wederom is deze ramp toe te schrijven aan het onvoorzichtig behan delen eener petroleumlamp. Zondag had te Breda het volgende ongeluk plaats, dat alweder tot waarschuwing kan dienen. Een moederdie gedurende een paar uren in de buurt uit werken ging, liet in dien tusschentijd haar 3 kinderen van, 5 3 en 2 jaren alleen in huis te bed liggen. Het oudste ontstak een lucifer in het bedmet het nood lottig gevolg, dat er brand ontstond, die, hoewel door de buren in den aanvang gestuit nochtans ten gevolge haddat de drie kinderen alle zeer hevige brandwonden ontvingen aan welker gevolgen zij overleden zijn. Een onderofficier van het Indische leger, die dezer dagen weder een nieuw engagement had aangegaan, had het ongeluk, in de Plan tage nabij de paardemarkt te Delft eene por- tefeulle te verliezen, waarin een groot deel van zijn handgeld, f 245 aan bankpapier, geborgen was. Onmiddelijk deed hij aangifte bij de Politie van zijn verlies en ging inmid dels om zijn leed wat te verzetten in een herberg een borrel drinken. Daar vertelde hij zijn ongeluk, maar wie schets zijne verbazing en blijdschap, toen een der aldaar aanwezigen hem zijn verloren schat, die door dezen ge bonden was, weder ongeschonden ter hand stelde. Uit erkentelijkhefd vereerde de onder officier den eerlijken vinder een bankbiljet van vijf-en-twintig gulden. Zondag avond ten zes ure ontstond brand in de boerenhofstede van Bakkergelegen aan den straatweg tusschen Diemerberg en Muiden, De brand nam in korten tijd zulke afmetingen aandat met groote moeite een negental koeien konden gered wordende overige levende havebestaande in 8 koeien, 8 kalveren en 4 varkens, vond men dood in de vlammen. De boerderij is tot den grond afgebrand, Zwaar vermoeden van opzettelijke brandstichting is gerezen tegen een daglooner die sedert eenige dagen in dienst van genoem den landbouwer was; wraakzucht moet hem tot die ellendige daad gedreven hebben. Kort na het misdrijf is hij te Muiden aangehouden, 't Is niet de eerstemaal dat hij met de Justitie kennis maakt; sedert ongeveer 2 maanden bevond hij zich op vrije voeten. Men meldt uit Assen een staaltje van ver regaande oneerlijkheid van een dienstbode, welke 6 jaren in een goeden dienst woonde. Gedurende 1873 en 1874 haalde zij voor f 550 brood op rekening bö den bakker zonder bijna iets te betalen, nietlegenstaande zij daartoe dagelijks de noodige gelden ontving. De reke ningen werden door haar achter gehouden, zoodat de famielie waar zij woonde niets merkte. Drankloterijspel en pronkzucht waren de oorzaken van dit .vergrijp. Eerst toen zij uit den dienst vertrokken was vernam de bestolene het gevaldaar de dienstbode vroe gere brieftjes, waarin de bakker om betaaling maande, achter gehouden had. De zaak is in handen der Justitie gesteld. Aan een halt niet ver van Breda is den 18den dezer een spoorwegwachtster, die niet tijdig genoeg op hare plaats was en na 't sluiten van het hek nog juist aan de overzijde meende te kunnen komendoor den aankomende spoor trein overreden en vaneen gereten. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Assen heeft het volgende ongeluk plaats ge had. De vrouw van M. F. S. aldaar, vaneen bezoek bij andere terugkeerende, is in de kolk van de Hoofdvaart te water geraakt en verdronken. Ten bewijze der uitgebreidheid van den eierenhandel in Twente kan dienen, dat in de vorige week in twee keeren door de raderstoom boot van Zwollebijna een half millioen stuks zijn vervoerd naar Amsterdam. Een vreeselijke slag verontrustte gisteren avond tegen half 12 ure de bewoners der St. Jacobstraat in den Haag en omliggende stra ten, maar bracht niet het minst eene groote ontsteltenis te weeg ten huize van den heer L.behangselfabrikant aldaar. Reeds gedurende den geheelen dag was het den huisgenooten niet ontgaan dat zich eene sterke gaslucht door de vertrekken verspreidde, waarvan de oor zaak echter werd toegeschreven aan den aan leg van buizen naast de woning. Toen de damp na elf ure in meerdere mate aanwezig bleek te zijn, ging de bewoner tot een onderzoek over, doch nauwelijks was hij met een bran dende kaars nabij de bron waaruit de lucht tot hem kwam, of de zware knal, gevolg eener ontploffing, deed zich hooren. De be woners zijn door dit ongeval gelukkig met een hevigen schok en den schrik vrijgekomen. De bij de ontploffing "waargenomen vlam vond een uitweg langs het riool door de stoep voor het huis, waarvan de steenen uiteen werden geslagen. De N. Arnh. Ct. zegt, dat in de laatste 3 jaren in ons vaderland meer aan effecten is verloren, dan de geheele milliarden-leening van Frankrijk bedraagt. In het Luiksche dagblad la Meuse vindt men het volgend staaltje van tegenwoordigheid van geest en zelfbeheerschingaan den dag gelegd door een leidekker Karis genaamd die met een kameraad bezig was om een bliksemafleider te plaatsen op den toren van Ville-sur-Ourthe. Laatstgenoemde was op de schouders van Karis gaan staan om een bout te solderentoen de hevige wind het kokende lood deed vallen op de hand en den arm van Karis. Deze sprak geen woord en bleef rustig staan hoewel het lood hem ernstige brand wonden toebracht, daar de minste beweging zijnen kameraad in de diepte zou iiekhen doen storten. Eerst toen deze in veiligheid was, werd hij den toestand van zijnen moe digen makker gewaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2