NIEUW M 5. Zondag 30 April 1876. le Jaargang. Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. Uitgever W. KÜPPEES. BUBEATJ: St. Jansstraat Haarlem. Dit bl ad verse hg n t Zaterdagavond. OFFICIEELNIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd: UIT RUSSJSCH POLEN. „Ongelukkig Polen" is de droevige naam die sedert geruimen tijd en met alle recht wordt gegeven aan het land dat eens een Jan Sobiesky zag geboren worden en van waaruit eenmaal de redding kwam voor geheel Europa, toen de Turken nog mach tig en trotsch door hunne overwinningen, het dreigden te onderwerpen aan de halve maan en het belegd sloegen voorWeenen, dat reeds tot den uitersten nood en bijna tot de overgave was gebracht. Vooral dat gedeeltedat bij de schandelijke verdeeling van het eens zoo fiere land van zooveel groote mannen, aan Rusland werd toegewezen, heeft meer dan eenig ander het treurige voorrecht ongelukkig genoemd te mogen worden. Al wat de haat der scheurmakers, wat de wreedheid van een despotiek bewin, wat de laagheid van slaafsche beambten kunnen uitdenken, wordt aangewend om het Katholieke Polen Russisch en Schisma tiek te maken, en Europa, dat eenmaal door Polen werd gered van de barbaarsch- heid en wreedheid der Turkenziet zonder blikken en blozen aan, hoe het Poolsche volk door afpersingenknevelarijen en ver volging wordt getergd, tot dat het eindelijk tot het uiterste gebracht, naar de wapens grijpt om het bedreigde geloof te verdedi gen om daarna door overmacht van wape nen telkens op nieuw ten onder gebracht te wordenen hun kreet om hulp versmoord te zien in een zee van bloed en tranen. Wanneer men dien langen reeks van jam mer en treurtooneelenwanneer men die op eenstapeling van gruwelen leestdie worden aangewend om het Katholieke Polen zijn geloof te ontrooven en te doen verzaken, dan staat men vol bewondering stil voor het vurige geloof, dat aan al dien aandrang weet weerstand te bieden, terwijl men zich tevens moet verbazen hoe het mogelijk is dat nog Katholieken in Polen gevonden kunnen worden. Herhaaldelijk leest men dan ook in de anti-Katholieke bladen hoe de Russische Kerk meer en meer aanhangers in Polen begint te tellen, terwijl zulk een relaas gewoonlijk vergezeld gaat van een zegekreet (wel wat te voorbarig) over de spoedig totale uitroeiing van het Katholicisme in Polen. Wij zouden de arme Polen echter een gruwelijk onrecht aandoen, indien wij hen tot zulk een schroomlijken afval van hun geloof zouden in staat achten, al komen ook op de registers der Russische Kerken tal van namen voor van Polen, die zoo genaamd tot het Russische schisma zijn overgegaan. Hoe komen dan toch die na men op die registers? Iu het laatste zon- dagsnommer der Germania komt een zeer uitvoerig stuk voor van een Poolsch geestelij ke dat ons hier van de oplossing geeft. Dat stukhetwelk zeer lezenswaardig is en ons in de gelegenheid stelt een blik te werpen op den toestand van het Katholieke Polen, terwijl het van den anderen kant al de ha telijkheden der Russche regeering ofharer creaturen, in het helderste daglicht stelt, kun nen wij onmogelijk in zijn geheel in onze kolommen opnemenzelfs al wilden wij er die ook van eenige nommers voor open stellener komen echter te wetenswaardige zaken in voor om niet enkele daarvan mede te deelen, opdat men daaruit kunne lee- ren hoe de Polen tot de Russische Kerk „bekeerd" worden. Na een kleine beschrijving van de plaats zijner inwoning gegeven en het, alles be halve vleiende portret van eenige Russische beambte en met name van een Politiecom missaris geschilderd te hebben zegt ge noemde Priester verder„De pastoor moet hier onmiddelijk in kennis gesteld worden van elk ziektegeval ten einde den kranke van de HH. Sacramenten te kunnen voor zien, en van ieder nieuw geborene, ten einde dien het doopsel toe te dienen. Doet hij dit niet, dan is de Pope (schisma tieke priester) die in elk dorp op derge lijke gelegenheden loert in staat in elk Katholiek huis in te dringen, meestal in afwezigheid van den huisvader, om de weerlooze en zieke moeder uit te schelden het kind met geweld te doopen en bovendien allen, zelfs die afwezig zijn, in zijn boek op te schrijven als „vrijwillig tot het schis ma overgegaan." Daar een proces niets tegen zulke zaken helptis er niets anders aan te doen, dan zulke zieltjes van den Pope terug te koopen of wat nog beter is hem voor te zijn. De Katholieke geestelijke moet dus zonder ophouden zijn' vaak zeer uitgestrekte parochie bereizen. Dit eene staaltje is voldoende om te doen zien hoe de Polen „Russisch" worden gemaakt, en hoe het mogelijk is dat men kan spreken van den overgang van zoo vele Polen tot de Russische Kerk. Of dit door dwang of list geschiedt wordt niet gevraagd, als zij maar ingeschreven zijn en daardoor in de macht van de Popen zijn gekomen die hen niet zoo spoedig weder los zullen laten. In een volgend nommer zullen wij eens ter loops nagaan, welke moeilijkheden de regeering de Katholieke priesters in den weg legt en op welke wijze die zwarig heden gedeeltelijk overwonnen worden. WEKELIJKSCH OVERZICHT. In de afgeloopen week zijn de zaken in het Oosten zoo wat op denzelfden voet gebleven. Nog steeds spannen de insurgen- ten al hunne krachten te zamen en bie den den Turken moedig het hoofden naar men zegt niet zonder gevolg. Naar het schijnt heeft men nog niet alle hoop op een minnelijke schikking der zaak opge geven, daar er toch weêr sprake is van een nieuwen wapenstilstand en een hervat ten van onderhandelingen. Men hoopt dat de Porte nu wat inschikkelijker zal zijn' en die pogingen in de hand zal werken. Volgens algemeen gerucht zouden de vo rige onderhandelingen zijn afgebroken om dat de Porte meende dat het drie Keizers- verbond was uiteengebarstenmaar nu zij weet dat dit slechts een praatje was en de drie Mogendheden even goede vrien den zijn zal zij wellicht meer toegeeflijk zijn. De omstandigheid dat zoovele Montene- grijnen in de gelederen der opstandelingen gevonden worden heeft het bewijs gele verd dat Montenegro die van Herzogewina in hun verzet ondersteunt en de Tnrksche regeering was dan ook voornemens Mon tenegro door haar troepen te doen bezet ten op aanraden van Rusland is dit ech ter niet geschiedofschoon evenwel een Turksch observatie-leger aan de grenzen van Montenegro is bij eengetrokken. Er is ook reeds van gesproken dat Bosnië door Oostenrijk zou bezet worden en op nieuw komt nu deze vraag op tapijt. Oos tenrijk heeft er echter geen zin in en wijst dat denkbeeld met kracht af. Over de verhouding der drie Mogend heden tegenover elkander en tegenover de Oostersche Zaak is men het niet eens. Er zijn er die beweeren dat Rusland in 't geniep de opstandelingen ondersteuntwant dat deze nooit zoolang hun verzet tegen de Turksche regeering hadden kunnen vol houden, in dien zij niet ondersteund werden door geldwapenenlevensmiddelen enz. enz. en dat zij al die zaken nergens van daan kunnen krijgen dan uit Rusland. Nog anderen willen weten datal zijn de drie Keizers ook persoonlijk goede vrienden hunne ministers Gartschakow, Bismarck en Andrassy het niet zijn en dat er op het een of ander oogenblik in de kabi netten der drie regeeringen moeielijkheden kunnen ontstaan die aan de vriendschap der vorsten een einde zouden maken. Wij willen echter de gebeurtenissen niet vooruitloopen maar afwachten wat er ge- geschieden zal. Uit Duitschland is in de laatste dagen een gewichtig nieuws gekomen, n. 1. dat de heer Delbrück, president der rijkskan- zelarij zijn ontslag heeft verzocht en ge kregen. Men verdiept zich in gissingen naar de motieven van dit besluit daar niemand toch geloof slaat aan het motief in het ver zoek vervatn. 1. dat gezondheids redenen hiertoe aanleiding zouden gegeven heb ben. De heer Delbrück toch genoot de beste gezondheid en was tot op het laatste oogenblik vol werkzaamheid en geestkracht en was de rechterhand van Bismarck. Del brück was echter sterk tegen het streven van Bismarck om alle Duitsche spoorwe gen aan het rijk te brengen, omdat hij hier in veel bezwaar en nadeel voor het rijk zag. Bismarck die geen tegenstand duldt en allen voor zich wil doen buigen, schijnt in verschil met Delbrück te zijn geraakt, waarop laastgenoemde zijn ont slag nam. Wie nu het meest gefopt is zal weldra blijken. Bismarck heeft in de kamer wel verklaard dat hij met Delbrück op den besten voet staat en diens ontslag niet in verband staat met eenig verschil van opinie maar of dat alles wel voor geldige munt kan wor den aangenomen blijft de vraag. Uit Frankrijk weinig nieuwsalleen stip pen wij dit aandat de post voor de gezant schap bij den Paus niet van de begroo ting is geschrapt en de Katkolieken van Frankrijk dus vooreerst nog van den grief verschoond-, blijven dat hun land niet meer bij den H. Stoel vertegenwoordigd is, er zijn nog niet veel landen die ons land hier in navolgen. Nog steeds werken de republiekeinen er op om amnestie voor de Comune mannen te verkrijgen en peti- tionementen in dien geest worden ter ver krijging van handteekeningen rond gezon den. 't Is niet te hoopen dat het zoo ver met Frankrijk zal komen, want de comu- nards zijn er door hun ballingschap zoo mogelijk nog erger op geworden en wer den zij weer in Frankrijk toegelaten dan zouden wij het misschien kunnen beleven dat er op de puinhoopen der Tuilleriën een standbeeld voor de Petroleuses werd op gericht. De Heer Waddington, hoofd van het Departement van openbaar onderwijs heeft het hart der republikeinen gestolen, door by de kamers een wetsontwerp in te dienen ten einde het toekennen der aca demische graden weder aan den staat te brengen. Dat was ook net een kolfje naar hun hand. In Spanje weinig nieuws, de prins van Walis is op het oogenblik de gast van Ko ning Alfonso. De vraag of de Noordelijke Provinciën met name de Baskische hun fueros zullen behouden is nog steeds een question bruiante voor Spanje. In genoemde provinciën zijn reeds vrij onstuimige ver gaderingen gehouden waarin men zelfs zoo ver ging van te verklaren, dat, wanneer de fueros werden opgehevengenoemde provinciën zich van Spanje zouden los- scheiden en een zelfstandig rijk vormen. Het gerucht dat Koningin Isabella het paleis Aranjues bij Madrid zou komen be wonen, komt weer herhaaldelijk op het tapijt, maar wordt ook even herhaaldelijk tegen gesproken. Uit Engeland en Belgie weinig nieuws, wij kunnen dus voor heden volstaan met het medegedeelde, voor verdere en latere tijdingen naar de laatste berichten verwij zende. M4RUIM WEEKBLAD. ABONNEMENTSPEIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 n PBIJS DEB ADVEETENTIEN: Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. .A.gite ma non agitate. Een bruin zijden parasol. Een aluminium potloodhouder. Een jongensjasje. Een witbeenen oorbel. Twee ledige portemonnaie's. Eene portemonnaie waarin eenig geld en een lom bardbriefje. Een zijden lluweelen strik. Een R. C. Kerkboek. Een witte kous. Een ijzeren handschroef. Een handschoen. Een zakdoek en sleutel. Een zakkammetje. Een stuk lood gewikkeld in een linnen lapjen. Een sleutel. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen. Een schaap en een geit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1