BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. DE ZAAK JUT EN GOEDVOLK. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Zekere Cameraattacbé bij de Turksche ambassadestond heden te rechtbeschuldigd van oplichterij ten nadeele van een juwelier die hem 180,000 francs aan juweelen had afgegeven in het goede vertrouwen dat Ca mera ze ter bezichtiging zou aanbieden aan zijn schoonmoeder en zijn bruid in het Grand Hótel. In plaats van naar het hotel liep Ca mera naar de Bank van Leening om de voor werpen die de bruidskorf moesten versieren, te verbanden. De diplomatieke oplichter werd veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. De Turksche Regeering heeft bovendien gemeend dien «diplomaat voor eigen rekening" te moeten ontslaan. Maandag werd door geheel Frankrijk het Zaterdag begonnenTriduum gesloten ter eere van den 300n geboortedag van den H. Vincentius de Paulo. In de kapel van de Paters Lazaristen in de Rue de Sèvres droeg de plechtigheid een bij zonder schitterend karakter. Mgr. Dupanloup hield voor een aanzienlijke schare een lofrede op den grooten menschenvriend en wijdde in 't algemeen uit over den zegen van de Chris telijke liefdadigheid. Het stoffelijk hulsel van mevrouw Louis Blanc die voor weinigen dagen is overleden werd heden op het kerkhof Père la Chaise ter aarde besteld. Victor Hugo hield een toespraak op het graf. De bibliotheek van wijlen Firmin-Didot een voornaam en algemeen bekend uitgever zal publiek verkocht wordenhoewel de Her tog van Aumale er 1,200,000 frs. voor gebo den heeft. Te Neuilly overleed drie jaar geleden in 47jarigen ouderdom de laatst overgebleven zoon van Keizer Iturbide. De twee laatste ja ren zijns levens had hij te Courbevoie een ooncert- en balzaal gehad. Bij zijn overlijden vermaakte hij alles wat hij in Europa bezat aan zijn vrouw, een gewezen keukenmeid; doch behalve uit genoemd etablissementbe stond die erfenis uit niet veel meer dan kwade posten. Eenige dagen na zijn dood bracht de mail een som van 60,000 frs. aandie hem uit Mexico waren toegezondenen nu beweert zijn vrouw dat dit geld haar toekomt omdat het bij den dood van haar mau op weg was naar Europa. De Rechtbank zal ten deze tusschen haar en haar mans familie beslissen. Dezer dagen werd te Marseille een dame van 75 jaar begraven. Op weg naar ie kerk hoorde men eenige beweging in de kistmen opende het deksel en de dame bleek niet dood te zijn. Z. K. H. de Prins van Wales is met Z. K. den Hertog van Connaught naar Madrid ver trokken. Te Aranuez zullen de Prinsen door Z. M. den Koning worden ontvangen. Ter hunner eer zal in de nabijheid van Madrid een wapenschouwing over 20,000 man wor den gehouden. Den ln Mei zullen de Prinsen te Lissabon aankomenom daar tot den 7n te vertoeven. In het Alexandra Palace heeft thans een tentoonstelling plaats van dames-toilettenwer kelijk komen er zeer fraaie onder voor, doch in het algemeen blijkt een gemis aan vindings geest en doen de tentoongestelde toilletten te zeer aan de Parijsche modes van de jongste jaren denken. In de nabijheid van Bodmin is een gees telijke overledendie in vele opzichten een zonderling was. De heer Manningzoo heete hijmaakte in der tijd bekenddat hij geen brieven voor hem bestemd zou aannemen op welke de titel van «Eerwaarde voorkwam. Verder wordt van hem verhaald, dat hij sedert jaren ztjn doodkist onder zijn bed had staan en er in de laatste weken heeft geslapen. Uit Barbados onder dagteekening van 21 April te Londen ontvangen berichten mel den dat in de kersspelen van St. Jozeph St. ThomasSt. JohnSt. George en St. Michael zeèr ernstige rustverstoring heeft plaats ge had dat verscheiden plantages werden ge plunderd brand werd gesticht en over het algemeen de toestand een dreigend aanzien heeft. 'Naauwelijks is de brand te Glasgow die groote verwoesting heeft aangericht, gebluscht, of uit Bristol wordt gemelddat de groote papiermolen van de heeren Sommerville te Biltongeheel door de vlammen is vernield. De daardoor veroorzaakte schade, door as surantie gedekt, bedraagt] 100.000 pd. st. Vijf-honderd arbeiders zijn daardoor buiten werk. Berichten uit Calcutta meldendat ze ventien inboorlingen betrokken bij den moord op den ingenieur Margary gepleegdde dood straf hebben ondergaan. De voltrekking van het vonnis had den 5n April te Behmo plaats in tegenwoordigheid van een detachement Engelsche troepen. Donderdag en vrijdag werd voor het ge rechtshof te s'Hage de zaak behandeld van den moord op Mevr. de wed. van de Kouwen en hare dienstbode Helena Beelo. Jut werd in een gewoon rijtuig, omgeven door een escorte huzaren en zijn huisvrouw Christina Goedvolk in het het gevangenisrijtuig naar het gerechtshof gevoerd, dat bij de opening der deuren, onmiddelijk opgepropt was met nieuwsgierige toehoorders. Na voorlezing van de acte van beschuldiging, hetwelk van 10 uur tot ruim 12 uur duurde, werden de ver schillende getuigen ongeveer 40 in getalge hoord. Uit die getuigenissen bleek ten duidelijkste de schuld van de beklaagden en Jut heeft dan ook na door den President ernstig aan- genaamd te zijn om de waarheid te zeggen eene schuldbekentenis afgelegd overeenkom stig de acte van beschuldigingmaar ontkent alle punten waaruit de schuld van Christina zou blijken. Deze was volgens Jut, vooraf niet met het moordplan bekend, en heeft hem noch aan den moord, noch aan den diefstal geholpen maar was wel in het huis tegenwoordig en heeft later het gestolene bewaard. Christina zegt niet vooraf van den moord geweten te hebben wel dat Jut goedschiks of kwaadschiks geld van Mevr. van de K. wilde hebben en verklaarde tevens onder het woord kwaadschiks «moord" te verstaan. Zij heeft later Jut van het bloed gereinigdheeft hem zien stelen, het gestolene verborgen ge houden en daarvan met Jut geleefd. De advo caat-generaal van Maanen heeft na het verhoor der beschuldigden, betoogd, dat het bewijs der misdaad geleverd is, dat het bewijs dei- schuld bestaat en dat alléén de beklaagden de beschuldigden zijn. Zijn intieme overtuiging was dat geen andere bij de zaak betrokken zijn geweesten zijn requisitoir luidde «levens lange tuchhuisstraf voor beide beschuldigden." Mr. Cort van der Linden, verdediger van den eersten beschuldigde nam daarop het woord ten einde zooveel mogelijk de schuld af te werpen of te verzachten. Deze rede duurde van 25 uur, waarna de zitting is geschorst om heden ten 10 ure voortgezet te worden. Gedurende deze zitting zoowel als die van den vorigen dag bleven de beschuldigen zeer kalm zoodat tot geen buitengewone maatre- len behoefde te worden overgaan. Maarssen, 22 April. Gister-namiddag is ba ron v. H. v. B. met beide dochtertjes en koet sier aan een groot gevaar ontsnapt. Na eenige oogenblikken met rijtuig te hebben moeten stilstaan voor een passerenden veetrein uit Kampen, gaf de wachter, die inmiddels den sluitboom opende, een wenk, dat door kon worden gereden. Bijna was het rijtuig op de rails gekomen, toen een locomotief met wa gens terugkwam en allen zou verbrijzeld heb ben, indien de koetsier, v. d. Lee, niet met buitengewone behendigheid en tegenwoordig heid van geest met één ruk het paard op zijde getrokken had, waardoor wel is waar het tuig op vele plaatsen brak en het paard een wond bekwamdoch de in het rijtuig zittenden voor een groot gevaar behoed wer den. Tegen den wachter is een klacht inge diend. Harderwijk, 23 April. Gister zijn op vrije voeten gesteld alle militairen, die zich in ar rest bevonden als verdacht van deelneming aan de ongeregeldheden, op 10 Maart jl. ge pleegd, bij welke rustverstoring een grijsaard het leven er bij in schoot en een ander bur ger deerlijk werd mishandeld. Noch de audi teur-militair, noch de officier van justitie te Arnhem, hebben voldoende bewijzen kunnen bijbrengen om den waren dader te ontdekken. De preventieve gevangenen, thans ontslagen, zullen met het eerste transport (29 dezer) naar Indie vertrekken. Vlissingen26 April. De 200 jarige gedenk dag van het overlijden van Michiel Adrz. de Ruyter zal in de geboortestad van Neêrlands grooten admiraal den 29sten dezer, plechtig worden herdaebt. Tal van corporatien en de beide muziekgezelschappen hier ter stede zul len vereenigen in de groote zaal van den heer Kuipers, waar door dr Snellen eene redevoe ring zal worden uitgesproken. Van daar zal men zich in optocht begeven naar h t stand beeld van den luitenant-admiraal-generaal van Holland en West-Friesfand, om dezen hulde te brengen. Aan de bibliotheek van het Britsche Musuem is dezer dagen ten geschenke gezonde eene chinesche geschiedenis van den oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland. Zij vult acht boek- deelen. Het blad the Athenaeum noemt haar niet onverdienstelijk. Opmerkelijk is het, dat daarin de tegenwoordige toestand van Europa vergeleken wordt met dien van China onge veer 500 jaren vóór Christus. Dat was een van de meest onrustige tijdperken uit de his torie van China, en de schrijver de heeren Wang Taou en Chang Tsung-leang schijnen dan ook van oordeel te zijn, dat de vrede in Europa weinig kans heeft van bestendig te wezen. Zij zien den eenigen waarborg voor den vrede in een verbond tusschen. Engeland Frankrijk, Pruisen en Rusland. Na een over zicht van den algemeenen toestand van Europa in 1870 begint het boek terstond met de be kende zamenkomst van Benedettie (Pien-ni- tek-ti) en den Koning van Pruissen te Ems (Im-sze) en zeer uitvoerig wordt de loop van den krijg en van de andere gebeurtenissen beschreven tot aan de verkiezing van Mak- ma-hon als President der Republiek. Men meldt uit Maastricht Heden is alhier het telegraphisch bericht ontvangen, dat de wegens bedriegelijke bank breuk en valschheid in geschrifte vervolgde Henri van Hovenlandbouwer en veehande laar te Blankenberg (Limburg) door de be moeiingen van den de Ned. Consul te St. Pauloden heer Kleinaldaar is geadres seerd nadat het Belgische gouvernement (dat een uitleveringstractaat met Amerika heeft.) de aanhouding en levering gevraagd had op grond van de feitendoor van Hoven in Bel- gie bedreven. Een Hillegommer ingezetene heeft het per petuum mobile gevonden naar hij beweert. Na een zoeken gedurende 28 jaren. Hij vraagt 2 millioen voor zijn uitvindingzeker niet te veel voor 28 jareneen spotprijs in derdaad; als de uitvinding de waarheid was. In de Kettingstraat te 'sHage heeft vrijdag middag, in een herberg, de zoon des huizes, na een onstuimig huisselijk tooneel, al de ruiten stuk geslagen, zoodat men de hulp der politie moest inroepen, waarna hijvergezeld van eene groote menigte, naar het politie bureau is overgebracht Donderdag middag is te Loosduinen het lijk van een man aangespoelddie een plaat bij zich droeg, waarop stond: zeeloods te Helle- voetsluis No. 46, Goeree, Maas en Brouwers haven. Loodswezen. Het lijk verkeerde in verregaanden staat ven ontbindinghet is van wege het Gemeen tebestuur van Loodsduinen gekist en in het lijkenhuis bijgezet. Den 18n April, 's morgens ten 11 ure, kwam te Amsterdam, van Haarlem, een 13jarige knaap aan, van wien sedert niets is verno men. Hij was toen gekleed in zwart laken kleederen en wit ondergoed, alles gemerkt T. v. d. D. Aangezicht rond. donker bruine oogen, dito haar, pokdalig gelaat. Informa tion worden ingewacht aan de bureaux van politie. Te Valkenburg (Limburg) is een Romeinsche urn opgegravendoor onvoorzichtigheid bescha digd herkend als van een der oudste soorten van vazen, waarin de asch der dooden werd bewaard, Men schrijft ons uit Deventer van 26 dezer Heden middag ongeveer 12| ure ontstond er bij een landbouwer in het klooster naast de Bank van Leening een hevige brand. In weinige oogenblikken werd het geheele ge bouw in de asch gelegd. Door de ijverige be moeiingen van de Brandweer is men er in geslaagd de belendende gebouwen te behou den. Al het vee is gered. Eene groote hoe veelheid hooi, stroo, enz. is verbrand. Naar men zegt, is de brand veroorzaakt door de kinderen, die toen de ouders op het land waren, aardappelen wilden opbakken, waar door de vlam in en pan sloeg en zich aan het hout, enz. heeft medegedeeld. Een oude vrouw woonde te Heeten (gemeente Wezepe) met hare beide dochters op ongeveer een uur afstands van de kerk. De eene doch ter ging naar de vroegkerk, de andere, die thuis bleef, hielp de oude vrouw van 'tbed en plaatste haar op een stoel, met een stoof met vuur onder zich. Zooals gewoonlijk, ging de tweede naar de late kerk, maar moest, om op tijd ter kerk te wezende oude moeder een tijd lang alleen laten. Toen de eerste weder thuis kwam, was de oude moeder van onderen geheel verbrand. Vermoedelijk heeft de kouse band vuur gevat. Den volgenden dag is zij aan de bekomen brandwonden overleden. Haarlem, 27 April. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is heden aanbesteed bij enkele inschrijving: 1. Het verdiepen van eenige gedeelten van het Noord-Hollandsch Kanaal, in twee perceelen en in massa; daarvoor was de minste inschijver in massa de heer W. Goedkoop, te Amsterdam, voor f 47,000. 2 Het voorzien der boorden van het Noord-Hollandsch Kanaal in vier perceelen; daarvoor waren de minste inschrijvers 1ste perceel, de heer R. Kroonte Buikslootvoor f6674; 2de perceel, de heer G. Honyk, te Schellingwoude, voor f12,987; 3de perceel, de heer R. Kroon, te Buiksloot, voor f8373; 4de perceelde heer B. Beukenkampte Wie- ringen f 9138. 3. De duinbeplanling en het stellen van rielschuttingen op Texel en den vasten wal van Noord-Holland, in drie per ceelen; daarvoor waren de minste inschrijvers 2ste perceel, de Heer A. Vos, te Helder voor f 4008; 2de perceel de heer J. Oldenburg te Bergen, voor 9250 3de perceel, de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 7400. Het leve ren van stortsteen en het bestorten der Hel- dersche zeewering, in twee perceelen; daar voor waren de minste inschrijvers: 1ste per ceel de heer W. Goedkoop Dz., te Amsterdam voor f 25872de perceelde heer W. Goed koop Dz., te Amsterdam, voor 6980. 5 Het onderhoud van den zeedijk tusschen Naarden en Muiderberg, van de standpalen Muider- berg en van den zeedijk beoosten Naarden, tot 1 Mei 1877daarvoor was de minste inschrij ver de heer G. van der Wied, te Breukelen, voor f 956. 6. Het doen van eenige werken aan het Slot te Muiden en het onderhoud van het gebouw, gedurende het jaar 1876; daar voor was de minste inschrijver de heer T. Kottingote Amsterdamvoor f 4920. Het verrichten van eenige werken in de scholen en woningen der hoogere Burgerschool met 5 jarigen Cursus, de school litt. C, de school litt. D en de bewaarschool in de Jans straat heden door Burgemeester en wethou ders aanbesteed, door J. S. van Veltnuysen, voor f 1315.50. Den 25en April jl. stond voor de Arrondis- Rechtbank alhier terecht de persoon van C. B. zonder vaste woonplaats, beschuldigd van be delarij binnen de gemeente Haarlemmermeer. De houding en antwoorden-van den beklaagde ter terechtzitting, gaven den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie dat werd waargeno men door den Heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, aanleiding om te requireren dat de beklaagde wat zijne geestvermogens aangaat, zou worden onderzocht door een deskundige, daar de beklaagde waarschijnlijk aan krank zinnigheid lijdende en bijgevolg het feit der beklaagde ten laste gelegd, hem niet toere kenbaar zoude zijn. Bij vonnis van 27 April jl. besliste de Rechtbank conform het geno men requisitoir en benoemde als deskundige den heer Rodelstürtz alhier, ten einde het bevolen onderzoek te verrichten. De heer Mr. J. de Clerq van Weelkan tonrechter alhier, is door Z. M. den Koning benoemd tot rechter in de Arr. Rechtbank te Rotterdam. In den vroegen morgen van 11. Zondag is uit de Singel aan het Bolwerk alhier opge haald, het lijk eener 30jarige vrouw; op den walkant lag haar regenmantel waarop een adres gespeldhieruit bleek dat zij te Amster dam woonachtig was in het gesticht voor ziekenverpleging op de Prinsengracht. Naar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2