NIE U W M 6. Zondag 7 Mei 1876. le Jaargang; Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. ■I Uitgever W. KÜPPEES. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschijnt Zaterdagavond. OFFICIEEL NIEUWS. SCHUTTER IJ. KENNISGEVING. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd: UIT RUSSISCH POLEN. II. In ons vorig nommer hebben wij ons hoofdartikel gewijd aan de besprekingen van den toestand der Katholieke Kerk in dat gedeelte van het oude koningrijk Polen dat bij de verdeeling wan het rijk aan Rus land werd toegewezen en op gezag van een artikel uit de Germania doen zien op welke wijze de Polen zoogenaamd bekeerd wor den tot het Russische Schisma. Wij hebben toen beloofd verder onze aandacht te zul len vestigen op de moeijelijkheden die den Katholieken aldaar in den weg worden ge legd en te zullen mededeelen hoe deze, ten deele althans overwonnen worden wij zul len om dit te doen eenige zinsneden me dedeelen uit genoemd artikel van de Ger mania. Over de Russische wetten sprekende heet het daar: „In denzelfden Codex is altijd een paragraaf te vinden cji® dep qp- schuldigen verqqrdeeit en dep schuldigen rechtvaardigt. Bijzonder sluw is het Rus sische wetboek te zamen gesteld. Met zijn hulp kan men een schaap tot een bok en een mug tot een oliphant en omgekeerd maken. Op die wijze kan men de katho lieken in 't nauw brengen door de wet tegen hen uit te leggendie altijd duidelijk en wreed is wanneer het om hunne onder drukking te doen is. Doch zulk een han delwijze der regeering moet noodzakelijker wijze een behoedzame, sluwe ja soms een dubbelzinnige houding in 't leven roepen, ten einde zich noch in woord noch in daad bloot te stellenhetgeen echter dik wijls een te groote vrees voor zijn persoon en een opoffering van het geweten ten ge volge heeft. Van een anderen kant moet men derhalve naar middelen ter verdedi ging zoeken en daar de wet dip voor ka tholieken en Polen niet geeft moet men zijn toevlucht nemen tot middelen buiten de wettot de zoogenaamde rechtsclausulen. De beambten munten hierin bijzonder uit derhalve kan men slechts bij hen raad vin den maar dat kost veel geld. Zoo zond men mij van Petersburg een instructie vol gens welke het den Katholieken priesters verboden werd eenige geestelijke bediening uitteoefenen bij Schismatieken, onder de niet malsche bedreiging dat de geestelijke die er tegenhandeldezonder omhaal naar Si- beriën zou gezonden worden. Tegen deze instructie viel niet te protesteeren, het eenige wat te doen stond, was er door de daad tegen te protesteren, te meer daar vele Schismathieken verlangden tot de Katho lieke Kerk terug te keeren. Er moesten dan kinderen gedoopt, huwelijken gesloten en sacramenten toegediend worden. Dit alles nu was zeer moeilijk want de geestenlijken werden streng bespied, ieder oogenblik kun nen de beambten de kerkregisters na zien en wee den priester wanneer op die registers de namen voor mochten komen van tot de kerk teruggekeerde schismatieken." Men ziet het, alle moeielijkheden doen zich voor en de katholieke priester die naar plicht en geweten wil handelen, die God meer dan de menschen wil gehoorzamen stelt zich aan de grootste gevaren bloot. Gelukkig echter dat nood list zoekt en er nog wel wat op te vinden is. De Russische regee ring, die zelve de wetten verkracht wan neer het de Katholieken en Polen geldt, leert hare beambten ook de wetten te ver krachten en wanneer deze de handen wor den gestopt zien zij alles door de vingersen wanneer de priester slechts vermijdt om de namen van de berouwhebbende afvalligen in de registers op te schrijven is alles in orde. Hij kan van die namen afzonder lijk notitie houden en deze bij verplaat sing of bij overlijden aan zijn opvolger of aan vertrouwde personen overhandigen, Op deze wijze kan er door grof geld en door veel moeite nog wel eens wat gedaan WQ^en orq buiten aanraking met de Re geering te blijvenniet altijd echter gelukt ditsoms speelt een beambte een valschen rol om een geestelijke in den val te lok ken. Soms wordt deze betrapt en dan is Siberiën de onvermijdelijke toekomst voor den ongelukkigen priester, die naar plicht en geweten heeft gehandeld. Worden de katholieken van alle zijden bemoeilijkt, de Russische geestelijken heb ben alle recht en gemak voor zich en daar zij niet zeer kieskeurig in de middelen zijn valt het ben niet moeilijk af en toe eenige bekeerlingen te maken, 't Is derhalve geen zeldzaamheid wanneer een boer in dron kenschap gebracht, wordt aangespoord zijn naam te teekenen onder een stuk dat hem wordt voorgelegd, maar waarvan hem de inhoud geheel onbekend is. Nuchter gewor den komt hij eerst te weten dat hij zijn naam heeft gezet onder eene verklaring waarin hij bekent met zijne geheele familie tot de Rusissche kerk te zijn overgegaan Zijn wanhoop en verbijstering, al zijn smee- ken en kermen helpen hem niets, de wet beschermt hem niet, biedt hem geen hulp en verleent hem geen recht. Zijn eenige toevlucht is dan de Katholieke geestelijke die dan alles in het werk stelt om den armen bedrogene te redden en daar de Pope meestal nog meer waarde hecht aan blan ke roebels dan aan een zieltje kan de zaak weer afgemaakt worden, maar toch niet altijd. Zietdaar welke middelen worden aan gewend om bekeerlingen te maken. Wat wij hier hebben medegedeeld is nog slechts een uiterst gering brokstuk van 't geheel alle feitenalle kwellingenalle laagheden op te sommen ware ondoenlijk, maar 't is reeds zoo meer dan genoeg. Wij weten nu wat er van te denken wanneer ons weer met grooten omhaal van woorden wordt verzekerd en betuigd dat zoo en zoo veel Polen tot de Russische Kerk zijn overge gaan, dan weten wij hoe de arme lieden bedrogen zijn, maar wij weten ook of mo gen het vertrouwen dat de meesten toch in de afzonderlijke notitiën van de kattholieke priesters staan opgeschreven als terugge keerd tot de oude moederkerk. God be- scherme Polen. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Het groote feit in de afgeloopen week was zekerlijk wel de proviandeering der vesting Niksicheen der vele episoden uit den opstand van de Herzogewina tegen de Turken. Deze vesting werd geruimen tijd reeds door de insurgenten omsingeld en ge brek aan levensmiddelen zouden haar wel dra tot de overgave dwingen. Men had de Porte echter beloofd Niksich te zullen pro viandeeren wanneer zij andermaal tot een wapenstilstand wilde overgaan. De Turk- sche regeering heeft echter weinig geloof gehecht aan die fraaie beloften en heeft, bij uitzonderingdezen keer eens met geest kracht gehandeld zoodat Moukhtar-Pacha door kracht van wapenen de vesting is bin nengedrongen na een reeks van gevechten tegen de insurgenten geleverd te hebben, en de plaats wederom van het noodige voor zien. Zoo althans luiden de eerste en meest rooskleurige berichten. Latere tijdingen heb ben wel iets van den schoonen glans ont nomen, men zegt namelijk dat de plaats op lange na niet voldoende geproviandeerd is en bovendien dat Monkhtar-Pacha bij die onderneming ontzaglijk veel volk heeft verloren, 't Is echter moeielijk uit de ver schillende berichten het ware te erkennen men wacht dan ook nog steeds op mede- deelingen die de ware toedracht der zaak in 't licht zullen stellen. Merkbare uitbrei ding heeft de opstand in de laatste dagen niet verkregenhoewel men toch steeds op 't ergste bedacht kan zijn. De Turksche regeering zou bijna de dwaasheid begaan hebben om aan Montenegro een ultimatum te richtenRusland schijnt haar dit afgera den te hebben en zij heeft wijselijk aan dien raad gehoor gegeven. Waarlijk, de Porte heeft genoeg te doen met de Herzogewiners zonder zich ook nog de Montenegrijnen op den hals te halen. Servië en Bosnië gaan steeds voort zich te wapenen en op een ge geven oogenblik is het te verwachten dat zij den erfvijand, den Turk, op het lijf zullen vallen om zoodoende den Turkschen knoop door te hakken en een einde te ma ken aan de heerschappij der Turken in Europa. Bismarck heeft in Duitschland weer zijn zin gekregen, in de zoogenaamde spoor weg kwestie, zoodat de tweede Kamer de wet betrekkelijk de spoorwegen met eene geringe meerderheid heeft aangenomen. Of het Duitsche volk reden zal hebben den Kanzelier hiervoor dankbaar te zijn moet de toekomst leeren. Het ontslag van den heer Delbrück blijft nog steeds het onder werp van velerlei beschouwingen daar men het als zeker beschouwt dat hij geval len is als een offer van Bismarcks door drijven in die zaak. Als zijn opvolger in de betrekking van president der Rijks- Kanselarij noemt men den heer Hoffman minister van Hessen. De Spaansche regeering schijnt van plan te zijn de kwestie der fueros door te zet ten zonder zich veel te storen aan de de- monstratiën in de betrokkene provinciën, men zal dit echter gelijdelijk en trapsge wijze doen, om haar langzamerhand aan het dragen der lasten te gewennen en zoo is men dan reeds begonnen een deel der bevolking te doen deelen in de militaire lasten De strijd over den Royal Titles Bill is eindelijk ten einde. Koningin Victoria heeft bij hare vele titels ook nog dien van Kei zerin verkregen; doch slechts voor Indie en in die gewesten waar het noodzakelijk geacht kan worden voor het prestige van Engeland. De onpartijdige lieden verheugen zich er in dat die zaak ten einde is, en menigeen zal dat vele geschreeuw om weinig wol hebben verveeld daar toch een titel van Keizerin voor Indie weinig afdoet aan de persoonlijkheid der koningin en het En- gelsch volk niet het minste wordt ge krenkt in zijn rechten waarop het zoo trotsch is Gelijkt Europa veel op een sluimerenden HAARLIH ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem..75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. -A-gite ma non agitate. Burgemeester en Wethouders van HAARLEM Gezien Zr. Ms. besluit van den 21sten Maart 1828 (Staatsblad no. 6) omtrent de Schutterijen, Roepen bij deze op alle ingezetenen, die op den lsten Januari 11. hun 25ste jnar zijn ingetredenen alzoo diegenen, welke in het jaar 1851 zijn geboren, om zich op het Raadhuis dezer gemeente te doen inschrij ven voor de dienst der Schutterijen wel De bewoners van de wijken 1 2 en 3 en de buiten wijken 1 en 2 op Maandag den 15den Mei aanstaande, van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 ure. De bewoners van de wijken 4, 5 en 6 en de bui ten-wijken 3 en 4 op Dinsdag den 16den Mei aan staande, van 's morgens 10 tot 's namiddag 2 ure. Bij welke inschrijving door de gehuwden zal moeten worden vertoond hunne Trouwacte. Te gelijken einde worden op vermelden tijd en plaats tevens opgeroepen uit den dienst ontslagen militairen, alsook diegenen, welke, ofschoon in andere gemeen ten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving bin nen deze gemeente zijn komen wonen, en op den 31sten Januari 11. hun 34ste jaar nog niet hebben vol eindigd en alzoo geboren zijn in de jaren 1850 tot 1842 ingesloten, alsmede vreemdelingen van denzelf den ouderdom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn om, volgens art. 2 der wet van U April 1827, als ingezetenen te worden be schouwd. Saarlem, den 1 sten Mei 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris, J. T1ELENIUS KRUYTHOFF Eene bloedkoralen ketting aan een snoer met gou den slootje. Een armbandje van 2 snoeren .flauwe koralen, met gouden sluiting. Een blauw kruisje met goud opgelegd. Een portemonaie. Een paarskatoenen parasol. Eene zwart katoenen paraplui, Een boodschappen mandje. Een dubbele stucadoorsladder Een damesportret. Een notitieboekje. Een juk. Een knipmesje. Een gehaakt wollen doekje. Twee losse sleutels, en drie sleutels aan een touwtje, Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen een wit leeuwhondje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1