BUITENLAND. BINNENLAND. vulkaan die elk oogenb'ik tot een uitbar- DE FUEROS. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. GEMENGD NIEUWS. In onzen tijd, waarin zooveel gesproken wordt over de fueros, zal een toelichting van de beteekenis van dat woord denkelijk vele lezers tvelkom zijn. Het woord fueros is Spaansch, verbasterd, afgeleid uit het Latijnsche forum: zoo men weet de marktplaats waar men bijeenkwam om te beraadslagen en om recht te spreken. In algemeenen zin zijn de fueros in Spanje de bijzondere wetten de privelegiën, preroga tieven en plaatselijke vrijheden van een ko ningrijk, een hertogdom of een gewest be palende. De Baskische provinciën zijn Biscaye Alava en Guipuzcoa. Navarredat in geographischen en politieken zin niet onder de Baskische pro vinciën gerangschikt wordtis nochtans door een Baskische bevolking bewoondwant door alle tijdperken der geschiedenis heen vindt men het lot der Navarrezen verbonden met dat hunner landgenooten in de hoogvlakten Met uitzondering van de lage gedeelten van Navarre, ontkwamen de Baskische pro vinciën aan de Muzelmansche overheersching. Zij behoefden dus niet, gelijk de andere pro vinciën van het Schiereiland, door de opvol gers van Pelagus bevrijd te worden en uit hun handen de charters vanpoblacion of repoblacion te ontvangen. Zij hielpen zelfs de Christen-vorsten krachtig het land veroveren. Later traden zij vrijwilig tot de kroon van Castilie toe, maar zij ded n dat onder voorwaarden, dat [de instellingen, welke zij zich geschonken hadden, zouden worden ge handhaafd. De fundamenteeie wetten van Navarre klim men op tot 750, toen het Rijk van Sobrarbe werd gesticht. De Biscaaijsche wetten, in (1342 gecodifi ceerd, werden door Koning Joan I in 1375 bevestigd. De eerste wetgevende producten van Alava klimmen tot het einde van de 12de eeuw op. Van 1379 dagteekenen de privilegiën van Guipuzcoa; hetzelfde jaar werden zij bekrach tigd door Koning Johan I. De fueros omvatten het volgende; Navarra heeft een eigen Gouvernement, een eigen Vertegenwoordiging en rechtswezen uitsluitende rechten voor de Gortez van Na varre om alle aangelegenheden des lands te behandelen, de belastingen en de in en uit gaande rechten te regelen; vrijstelling van alle belastingen behoudens een schatting van 176,000 realen. Biscaye heeft evenzeer een eigen gouver nement enz.; vrijstelling van alle belastingen behalve de vroegere heerlijke rechten; genot van privelegien voor den adel in geheel Spanje wanneer men slechts kan bewijzen van zui ver Biscaaisch bloed te zijn; het recht om ten civiele of crimineele niet buiten de Heer lijkheid, of in, geval vanhoogerberoep bui ten den Koninklijken rechter van Biscaye te worden berecht, die voor zich alleen een kamer vormt op den Koninklijken ge- rechsdag van Valladolid: voorts om geene militie aan het leger te leveren; om zelf het grondgebied te verdedigenen recht te doen over 'sKonings Vertegenwoordigersdie de provinciale wetgeving mochten aanranden. Alava en Guipuzcoa genieten dezelfde voor rechten als Navarre en Biscaye; behalve dat Guipuzcoa Spaansche troepen op zijn grond gebied toelaat voor de garnizoenen van Irun en St;-Sebastiaan. Navarra is een feodale Monarchie, die door de aristocratie en de geestelijkheid wordt be stuurd terwijl Biscaye een Democratie is. De algemeene junta wordt door de gedelegeerden van de verkiezings-junta benoemd, waarin alle Biscayers van |zuiver bloed zijn toege laten. Alava is een mengeling van monarchaal en aristocratisch bestuur. Het gezag wordt uitge oefend door den algemeenen Gedeputeerde die het gezag des Konings vertegenwoordigt. Die afgevaardigde wordt verkozen gelijk de algemeene junta van Biscaye door de procu- radozes di pueblos dat wil zeggen door de kiezers van den tweeden trap. Guipuzcoa is een aristocratisch gewest. Al het Regeerings(gezag is er geconcentreerd in de algemeene junta zamengesteld uit procu- radoresdie door ieder der 57 alcadius wor den afgevaardigd. Die procuradores worden door de voornaamste grondeigenaarste za- men met de avuntamiento van de pueblos gekozen. Het gezag is alzoo binnen een klei nen kring van familien besloten. Louter uit ijdelheid hechten de Basken zoo zeer aan hun fueros. De naam van Bask is in hun oogen de edelste van alle titels. Een karakteristieke trek wordt verhaald van een Biscaaisch schoenlapperdie na de troonsbe klimming van Philips V, altijd als volgt zijn handteekening schreefN..noble como el rey y un poco mas (adelijk als de koning en zelfs nog wat meer). Het zijn deze privilegiën en die plaatselijke nationaliteits-gevoelenswelke een bijna on- verwinnelijken tegenstand bieden aan de vor ming van de eenheid der Spaansche natie. Z. K. H. de Prins van Wales i£ gistermid dag te Lissabon aangekomen en werd aan het station door Z. M. den koning, 's Konings vader, Koning Ferdiand, en aanzienlijk gevolg ontvangen. De Prins begaf ziqh met den Koning naar het paleis van Belem en bracht op weg derwaarts zijn hulde aan H. M. de Koningin in het Koninklijk paleis. Het escorte cavallerie hetwelk den Koninklijken stoet, begeleidde, stond onder commando van Z. K. H. den Her tog van Coimbra 's Konings broeder. Gister werd te Windsor de 26e verjaardag van Z. K. H. den Hertog van Connaugt herdacht. Dezer dagen is te Parijs het eerste num mer verschenen van l'Estafette, een blad, dat bestemd schijnt het gezag van maarschalk Mac-Mahon te verdedigen tegen het woelen der radicalen. De Fransche houders van Egyptische Staatspapieren hebben een bijeenkomst gehou den ter overweging van de door Kedive gedane voorstellen betrekkelijk de betaling van de coupons. De Messager de Paris geloofde, dat die voorstellen zouden worden aangenomen. Naar uit goeden bron gemeldt word, heeft de Kedive verlangd, dat ook een Oosten- rijksch commissaris in de commissie voor de regeling van de schuld zou zitting nemen. De krijgsraad heeft tot deportatie naar een vesting veroordeeld den commune-koloneldie aan het hoofd van het 270e betaillon der gefedereerdqntot in de laatste dagen van de commune streed. Het Hótel-Gaillon te Montpellier is afge- brandteen vrouw en twee kinderen kwamen in de vlammen om. De opstand in Algerië is, volgens telegra- phisch bericht van den gouverneur-generaal, ge heel onderdrukt. De priester Ahmet ben Aiech en de cheicks van de vier afdeelingen van den stam der Ben-Azid zijn gevankelijk binnen het Fransche legerkamp gebracht, terwijl de overige voornaamste personen van den stam als gijze laars zijn uitgeleverd. De Koninklijke familie van Belgie is Woensdag ochtend te Wiesbaden aangekomen. De Keizer, de Groothertog en de Groother togin van Baden, vertrokken daarop naar Gaub, waar zij de Keizerin zullen ontmoeten. Te Lorch zal het ontbijt worden genuttigd; hier na keert de Keizerin naar Goblentz en de Keizer naar Wiesbaden terug. Heden avond groot diner, ter eere der Belgische gasten. Aan het station te Rudesheim ontving de Keizer van den burgemeester rapport nopens den ramp die onstond door het springen van een stoomketel. Minstens 25 personen zijn ver ongelukt; meest allen uil Rudesheim, Bingen en Giesênheim; ook een dame uil Oost-Pruisen bevond zich onder de omgekomenen. Graaf zu Eulenburg, Minister van Bin- nenlandsche zakenheeft dezer dagen, de stad Caubdie gevaar heeft geheel verwoest te wor den dooreen zich verplaatsende berg bezocht ten einde zich te vergewissen nopens den stand der zaken aldaar. Het gevolg daarvan zal zijndat eerstdaags een wetsonderwerp bij den Landdag zal wor den ingediend strekkende om een crediet van 600,000 mark beschikbaar te stellen, tot dek king van de uitgaven, verscheischt om Caub. voor verdere onheilen door bergstorting te behoeden. Het onderzoek in het werk gesteld tijdens de Minister zich daar bevond heeft het be wijs geleverd, dat gedurende twee weken, voor afgaande aan het bezoek door den Minister te Gaub afgelegd, de berghelling, door het insij pelende hemelwater in beweging gebracht aanmerkelijk is voortgeschoven. De toestand der stad is zeer gevaarlijk ge worden, het voortschuivend gedeelte der hel ling heeft een zoo groote omvang, dat vele straten van Gaub niet. alleen met totalen onder gang worden bedreigd, maar dat zelfs het. spoorwegverkeer en de vaart op den Rijn tijde lijk zullen worden gestremd, indien die gansche massa nederploft. N Een ijzingwekkend schouwspel bood dezer dagen een woning in de Landsberger Allee te Berlijn aan. Op de vierde verdieping van dat huis woont een arbeidersfamilie. Man en vrouw waren uitgegaan en lieten twee jeudige kinderen, goed verzorgd naar zij meenden, achter. De kinderen klauterden echter op een stoel en van daar in het openstaande venster. Hier begonnen zij te stoeijen. Twee mannen uil het talrijk voor het huis verzameld publiek stoven den trap opom de kinderen uit den gevaarlijken toestand te bevrij den. Zij kwamen echter te laat, want een van de kinderen had zijn broertje in de verschrik kelijke diepte gestooten. „Ieder kind heeft zijn schutsenengelis. een oud gezegde, en zoo was het ook hier. Een man, die het verschrikkelijk Spel dei- kleinen met ingehouden adem had aangezien ging het trottoir op en ving den kleine in zijn stevige armen op. Een luid hoera begroette deze daad. Het kind kwam er ongedeerd af, maar de redder had belangrijke verwondingen, in 't aangezicht gekregen. Dat Italië nog alles behalve veilig kan ge noemd worden, bewijst weer het volgend Prins Edmund Radziwill, de trouwe be geleider van Z. jEmin den aartsbisschop Le- dochowski die zich, naar men weet, op het oogenblik te Rome bevint werd dezer dagen des avonds, terwijl hij verdiept was in een beschouwing van het Gollosseum bij maan licht, door eenige schurken aangevallen. Een hunner zette den prins een dolk op de borst en gebood hem te zwijgen, terwijl de anderen zijn beurs eischten. Zonder eenigen tegenstand te bieden, gaf de prins alles wat hij bezat. Een gouden horlogie- ketting zienden, rukten de roovers daaraan met zulk geweld, dat zij slechts een stuk in de hand hielden, met dat stuk en den overigen buit 20 lires maakten zij zich ijlings uit de voeten. Het horlogie lieten de schurken onbegrijpe- lijkerwijze den prins behouden. Men zou meenen dat zulke feiten in het Itaia una niet mogelijk waren, vroeger werd de gewaande onveiligheid der kerkelijke staten als een groote grief aan de Pauzelijke regee ring verweten en het Eene Ilalia zou aan die onveiligheid een einde maken. Dat einde laat echter lang op zich wachten. Amsterdam. 3 Mei. Heden-ochtend isRem- brandts standbeeld van het voetstuk genomen. Door middel van eene groote, stevige kraan en eene groote hoeveelheid sterk om het beeld bevestigde kettingen werd de ruim zes duizend KG. wegende massa naar beneden geheeschen. Het beeld werd dwars op planken gelegddie op rollen waren geplaatst, zoodat het vervoer naar het midden der Botermarkt gemakkelijk kan geschieden. In den namiddag van 8 Mei 1852, dus vóór bijna 24 jaar, werd het beeld op het voetstuk geplaatst. Sloten, 1 Mei. Heden-ochtend arriveerden alhier al zeer vroeg eenige huzaren en infan teristen om rust en orde te bewaren onder de veenarbeiders die het werk gestaakt hebben. Men was bevreesd, dat zij, die den arbeid wilden hervatten, hierin door de anderen be lemmerd zouden worden. De Hollanders zijn voon een gedeelte van daag begonnen, terwijl het andere deel morgen denkt aan te vangen. Of de vreemdelingen (Pruissen) morgen aan het werk zullen gaan, is nog twijfelachtig, daar zijnaar het schijnthet onderste uit de kan willen hebben. De werkgevers hebben zich genoodzaakt gezien het baggerwerk met 3 a 4 stuivers per roede te verhoogen. Het is te voorzien, dat stikkers en droogmakers mede meei' loon moeten hebben, dewijl zij anders ook tot staking zullen overgaan. Eenige on geregeldheden schijnen plaats gehad te hebben, die echter door de militaire macht bedwongen werden. Jl. vrijdag-ochtend bemerkten de buren van de wed. Beuker te Nieuw-Dordrecht, gemeen te Emmendie geheel alleen woontvolstrekt geene beweging in haar huis, hoewel het reeds laat was. Zij vreesde, dat haar iets mocht overkomen zijn en gingen daarom bin nen. Daar deed zich een verschrikkelijk schouwspel aan hunne oogen voor: de vrouw lag, badende in haar bloed, geheel bewuste loos op den vloer bij de tafel. Zij had een gapende wond aan de onderkaak; terwijl bij onderzoek haar hoofd zwaar gekneusd werd bevonden. De buren bemerkten spoedig, dat het leven nog niet geweken was; zij zagen gelukkig na eenigen tijd hunne pogingen om haar weder bij te brengen met gunstigen uitslag bekroondhoewel zeer zwakkon zij op de haar gedane vragen den dader aan wijzen; zij noemde als zoodanig zekeren H. S., die niet ver van haar af woonteen man van 40 jaren. Deze is in hechtenis genomen en geboeit naar Assen overgebracht. De weduwe vermist 30 aan contanten en het schijnt dus, dat le afschuwelijke daad is gepleegd om den diefstal te kunnen bedrijven. Zondag hebben de rechter-commissarisde officier van justitie en de subst.-gri'ffier bij de rechtbank te Assen een onderzoek in loco ingesteld. Verders nemen wij over den afschuwelijken moord nogdat de verslagene niet is verwond maar geworgd. De dader heeft het slachtoffer bij den keel gegrepen en op den grond geworpen; dit laatste met zooveel geweld, dat een der hals wervels ter zijde is geschoven. Ook schijnt hij haar een der heupen uit het gewricht getrapt te hebben. Mocht het blijken, dat de beschuldigde werkelijk deze misdaad heeft bedreven, wat hij zelf nog niet heeft bekenddan wordt het feit nog onmenschelijkeromdat hij op ver schillende wijze de gunst der ongelukkige weduwe genoot. Hij bezorgde altijd gaar huis werk en had bovendien nog vele andere klei ne voordeeltjes van haar. Bekend is het, dat een paard soms de herinnering aan eene slechte behandeling bewaart en daarover wraak neemt. Een voor beeld van dien aard had dezer dagen te Cli- chybij Parijsplaats. Een voermandie een zijner paarden 's daags mishandeld had, ging 's avonds naar de stal om het voeder te geven. Zoodra het dier zijn meester zag bin nenkomen, sprong het op maakten met een ruk zich los van den halsterriem, wierp zich op den voerman, beet en trapte hem. Op t geschreeuw van den man zijn eenige personen komen toeschieten, eu niet zonder moeite gelukte het hun den voerman te bevrijden. Zijn toestand is zorgwekkend. sting kan komenom dood en verderf om zich te verspreidenniet minder is dat het geval in de Nieuwe wereld. Reeds hebben wij een paar keeren gewag gemaakt van oproerige bewegingen in Mexiconu komen dezelfde berichten van opstand, en omwen teling tot ons van uit Haiti. Ook daar is de president der republiek afgetreden en hebben de verkiezingen van een nieuw hoofd tot opstand aanleiding ge geven waaruit een burgeroorlog het onver mijdelijk gevolg zal zijn. Welke uitbreiding de Insurrectie reeds heeft aangenomen is nog moeielijk te bepalen maar reeds heb ben talrijke familien uit vrees voor ergers, het eiland verlaten. Uit Italië heeft men gemeld dat verschei dene buitenlandsche diplomaten met in vloedrijke kardinalen hebben gesproken over de mogelijkheid om bij eventuëel over lijden van Pius IX een opvolger te benoe men die meer tot de moderne beginselen zou overhellen. De Kardinalen zouden dit onderwerp spoedig hebben afgebroken met de opmerking dat Pius IX bij voortduring de beste gezondheid genietzoodat men nog niet bezorgd hoeft te zijn voor een spoedige vacature van den Pauselijken Stoel. Wij zullen bij dit nieuws niets bijvoe gen hetzelfde of nagenoeg hetzelfde is reeds meermalen rondverteld. Wij hoopen dat onze groote Pius nog lange jaren den Stoel van Petrus mag bekleeden en wij zijn overtuigd dat zijn wettige opvolger door de voorlichting van den H. Geestde Kerk met wijsheid en naar plicht en ge weten zal besturen. Non prelvaebunt is de bemoedigende leus der Kerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2