büitënlanïx Frankrijk. Duitschland. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. waar eenige ambtenaren vermoord werden. Naar men meldt zouden de opstandelingen 10,000 man sterk zijn en zouden zij reeds een bloedige ontmoeting met de troepen hebben gehad. Ten slotte wordt nog om den maat vol te maken medegedeeld dat er in den Balkan een opstand is uitgebar sten terwijl men een zawenzweering heeft ontdekt te Eski-Sagbra in Rumelië. Nauw keurige berichten moeten echter van deze laatste feiten nog afgewacht wordenhoe wel aan de werkelijkheid er van niet ge twijfeld kan worden. Inmiddels wil de Turksche regeering die eenig meer vertrouwen heeft verkregen door haar voordeelen bij de proviandeering van Nikischmet kracht den opstand on derdrukken en heeft daartoe aan Moukhtar Pacha de nadrukkelijkste bevelen gegeven. Meer nog dan dit alles trekt echter de aanstaande Ministers-conferentie te Berlijn, de algemeene aandacht. Gartschakoff van Rusland, Andrassy,, de Minister van Oos tenrijk en Bismarck zullen namelijk te za- men komen om de hangende oostersche kwestie te bespreken. Eene eerste bijeen komst zou wellicht reeds hebben plaats gehad wanneer Andrassy door eene lichte ongesteldheid aangetast, zijn reis niet een paar dagen had verschoven. Nu men ech ter meldt dat hij zich op reis heeft bege ven, zal er spoedig iets naders over het verhandelde bekend worden. (Zie Buiten land.) Nog steeds wil men hebben dat Oostenrijk Bosnië zal bezetten, en men meent dat ook dit pnnt op de conferentie zal behandeld wordenofschoon Oostenrijk alle blijken geeft er geen zin in te hebben. Het zal misschien niet gaarne de kastanjes uit het vuur willen halenomdat het reeds vroeger heeft geleerd dat men dan zijn vingers brandt. De steeds toenemende uitbreiding van Ruslands heerschappij in Azie heeft in En geland de gemoederen nog al ongerust ge maakt en de heer Baillie-Cachrame had dan ook in het lagerhuis die zaak ter sprake gebracht. Door verschillende sprekerswaar onder ook de Heer Disraeli, voerden hier op het woord om aan te wijzen dat En geland zich niet in het minste ongerust maakte of behoefde te maken over de ver overingen van Rusland. Hierop werd de motie ingebrokken. 't Is wel wat zonder ling dat Disraeli die juist de noodzakelijk heid voor het voeren van den titel van Keizerin door Koningin Victoriaaantoon de door op de veroveringen van Rusland in Azie te wijzen, nu zelf gaat vertellen dat Engeland zich door over niet bekom mert maar in den politiek gebeuren vreem de dingen, 't zal dus wel zoo behooren. Gambetta roert in Frankrijk den grooten trom en wel over het gebeurde te Salonichi. In zijn „Republique Franqaise" wil hij niets meer of minder dan dat Frankrijk Turkije de wetten zou gaan stellen en zelfs den oorlog zou verklaren. Gelukkig stoort men zich er in Frank rijk niet aanomdat men weet dat Gam betta er niets van meentmaar slechts veel schreeuwt om de aandacht op zich te vestigen. Overigens valt er op politiek gebied weinig bijzonders te vermelden. Zooals wij reeds gezegd hebbenzijn alle oogen gevestigd op de minsiters-conferen- tieen deze houdt alles in spanning. En niet zonder reden. Uit het feit dier bij eenkomst blijkt reeds duidelijk, dat men den toestand voor zeer bedenkelijk houdt en 't is dan ook niet te verwonderen dat met een zekeren angst berichten daarover verbeid worden. De Fransche gezant te Constantinopel heeft betreffende den moord op de Fransche en Duitsche consuls, het volgende aan zijne re geering gerapporteerd. J Zoodra die ernstige gebeurtenis te Constan tinopel bekend was geworden, hee'ft de gezant van Frankrijk zich met zijn Duitschen ambt genoot verstaan om onmiddelijk de Porte aan te manen tot het nemen van krachtige maat regelen. Naar men reeds weet, heeft het van de zijde der Porte niet ontbroken aan de stel ligste verzekeringen dat de meest volledige voldoening zou worden gegeven. Een Turksch oorlogschip is dadelijk naar Salonica vertrokken met twee Turksche com missarissen belast met het instellen van een enquête en het treffen van de vereischte maat regelen, om de schuldigen hun gerechte straf niet te doen ontgaan. Een Fransche en een Duitsche commissaris, door de beide ambas sades aangewezen, zijn aan de Ottomanische gedelegeerden toegevoegd. De Minister van Marine heeft order gege ven om onverwijld een divisie van het Fransche evolutie-eskader in de middelandsche Zee naar Salonica te zenden. (Zie overzicht.) De heer Monlin, consul van Frankrijk, die te Salonica vermoord is, had den leeftijd van 39 jaar bereikt. Hij was zeer gezien bij het ministerie en had reeds eenigen tijd gele den een decoratie ontvangen. De heer Decazes, Minister van Buitenland- sche Zaken, heeft aan mevr. Monlin een be tuiging van innig leedwezen doen toekomen en haar de verzekering gegeven, dat het Mi nisterie de zaak grondig zal onderzoeken. De ambtenaar, met de yervolging belastis de heer Robert vertegenwoordiger van Frank rijk en tweede drogman bij de ambassade te Constantinopel. Hij is onmiddelijk van Con stantinopel naar Salonica vertrokken. De stad Salonica, waar beide consuls (die van Duitschland was de heer Abbott) ver- mo.ord werden telt een bevolking van ongeveer 100,000 zielen en is na Constantinopel de meest handeldrijvende stad van Turkije. De helft van de ingezetenen zijn uit Spanje uitgewekene Israëliten, die zich altijd van de Spaansche taal zijn blijven bedienen. De overige ingezetenen zijn Turken en Grieken, voor 't meerendeel zeelieden, voorts Bulgaren en eenige Wallachijers. Salonica is een der voornaamste havens van den Levant, die geregeld bezocht wordt door de booten van de Messageries fran- caisesde Oostenrijksche Lloyd en andere voor name stoombootmaatschappijen. Van de haven gezien maakt de stad met haar oud kasteel, haar witte met torens ver sierde muren, de huizen langs de helling dei- heuvels, de sierlijke minarets en de statige cij pressen een imposanten en tevens droef- geestigen indruk. Het inwendige van de stad heeft daartegen een afzichtelijk voorkomen met de nauwe, vuile straten, vol onreinheden, die op vele plaatsen opgestapeld liggen tus- schen de ellendige meestal van hout opge trokken huizen. Nergens gevoelt men meer de almacht van den Turk. De misdaad heeft plaats gehad in het hartje van de Turksche wijk. De Grieken bewonen het westelijk uiteinde van de stad. De kamers zijn weder bijeen. Eerst tegen het einde zal de zitting van de beide verga deringen, en met name die van de Kamer van afgevaardigden iets belangrijks opleveren. De zamenstelling van de afdeelingen, die bij wijze van loting plaats' heeft, zal bijna geheel de zitting innemen. Het Kabinet verschijnt in de beste houding tegenover de beide Kamers. Zelfs die bladen welke doorgaans de meeste aanmerkingen maken, bv, Le Soleit, vinden zich genoopt te erkennen, dat er groote kalmte lieerschin de staatkundige atmosfeer. Het vraagstuk der amnestiedat op verzoek van den heer Dufaure, aanstaanden Maandag in de Kamer aan de orde zal gesteld worden zal met een overgroote meerenheid naar den zin'der Regeering worden opgelost. Eenige maanden geleden nam een nota ris van Meung-sur-Loire de vlucht met 1,580,000 Heden meldt men de arrestatie van een anderen notaris te Meung. zijn passief was reeds over de 700,000 francs geklommen. Hij was maire en lid van den Algemeenen Raad. Graaf Andrassy is te Berlijn aangekomen en afgestapt bij den Oostenrijksschen gezant, graaf Karolyihij werd door het gansche per soneel der Oostenrijksche legatie aan het sta tion ontvangen. De Keizer had zijn equipage en zijn diena ren tot beschikking van graaf Andrassy gesteld. De conferentiën tusschen de drie Rijks kanseliers zullen bij prins von Bismarck plaats hebben. Naar men meldt, zal de heer Bucher de rol van secretaris op die bijeenkomsten ver vullen. Ook het incident van Salonica zal natuur lijk, zoo beweert men, op de conferentie der drie staatlieden ter sprake komen. Men zal er naar streven, om krachtiger waarborgen voor de veiligheid der Christenen te scheppen. Uit deze zamensprekingen zou, voor dit ge val nog een uitgebreider conferentiewaarop al de onderteekenaren van het Parijzer trac- taat van '56 vertegenwoordigd zouden wezen moeten volgen. Het hoofdonderwerp van de conferentie der drie Ministers zegt een officieus corres pondent der Weser Zeitung zal wel zijn, hoe aan het verlangen der insurgenten, de hervormingen te waarborgen, voldaan kan worden, zonder de souvereiniteit des Sultans al te zeer te kwetsen. Prins Gortschakoff zou niet ongeneigd zijn, den insnrgenten hun zin te geven, terwijl graaf Andrassy tot nu toe geweigerd heeft eenige garantie op zich te nemen. Bij den afkeer der Porte, om de door haar afgekondigde hervormingen werkelijk ten uit voer te leggen kan men het den opstandelin gen niet euvel duiden, dat zij zekerheid ver langen. Men houdt het voor hoogst waarschijnlijk, dat beproefd zal worden Bosnië en de Herze- gowina een volledige provinciale autonomie onder een Christelijken Pacha te verschaffen, zonder evenwel een nieuwen vazal-staat te stichten. De dagvaarding, aan den heer vonArnim toegezonden, om te verschijnen voor het Hof, hetwelk zijn proces wegens landverraad zal behandelen, is, dezer dagen uit Florence ont vangen, onderteekend door den gedaagde. Men zegt dat ten gevolge van dit proces de heer Munkel, de verdediger des heeren von Arnim, bij een vorig rechtsgedingonverwachts te Berlijn is teruggekeerd. Laatstgenoemde bevond zich te Parijs en is van daar regtstreeks naar de hoofdstad geko men, in plaats van zijn voorgenomen reis voort te zetten. De heer von Armin zal zich derhalve doen verdedigen, hoewel hij persoonlijk niet voor het Hof zal verschijnen. Aanvankelijk was men vrij algemeen van gevoelen, dat de beschul digde zelfs geen verdediger voor zich zou doen optreden. Bij de behandeling van het proces zal het publiek niet worden toegelaten daar de stuk ken betreffende het proces, voor zoover die de klacht wegens landverraad betreffen, van uitsluitend staatkundigen aard zijn. Bovendien zullen de acte van beschuldiging en de motieven van het arrest evenzeer ge heim worden gehouden. 'sHage 10 Mei. Wij vernemen dat de he den bij de Tweede Kamer ingekomen wets- voordracht tot regeling van het Nederlandsch muntwezen de volgende strekking heeft. De rekening-eenheid blijft de gulden, ver deelt in honderd centen. De grondslag van het muntstelsel is het goud. Nederlandsche muntspeciën zullen zijn gouden standpenningenzilveren en bronzen pasmunt en gouden negotie penningen. Gouden standpenningen zullen zijn: het tiengulden-stuk en het vijfgulden-stuk. Zilveren pasmunt: het tweegulden-stuk, het guldenstuk het 25 cents-het 10 cents- en het 5 cents-stuk. Bronzen pasmunt2£ cents-1 cents- en cents-stukken. Gouden negotie penningende dukaat en de dubbelde dukaat. Maastricht10 Mei. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld dat heden in de onmiddelijke nabijheid dezer stad dertig stuks elften zijn gevangen. Dit is de eerste maal dat men zich hier op de elftvangst heeft toe gelegd. Gister werden de bewoners van een lo gement alhier verschrikt door het lossen van een pistoolschotdat bij nader onderzoek bleek te zijn van een passagier, een zekeren G. uit Blerdickdie zich op die wijze het leven had willen benemen. De ongelukkige is zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Men kent tot heden den beweeggrond tot deze wanhopige daad niet. Rijssen8 Mei. Gister-middag ontstond in de onder deze gemeente gelegen veenderijen een branddie zoo spoedig toenam dat bin nen weinig] tijds een hoeveelheid van onge veer 200:000 turvenaan een drietal veen- lieden toebehoorende een prooi der vlammen werd. De oorzaak van den brand is onbekend. De turf was tegen brandschade niet verzekerd. (Pr. Zw. Gt. Deventer, 10 Mei, Heden-nacht zijn alhier vier deserteurs van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, allen Belgen, door een politie agent aangehouden en opgebracht. Zij waren doodelijk vermoeid en bij gebrek aan levens middelen uitgeput, zoodat zij blijde waren weêr een onderkomen te vindendat hun eerst in het bureau van politie en later in de ka zerne is verleendvan waar zij onder geleide naar Harderwijk zullen worden opgebracnt. Utrecht, 9 Mei. Gisternamiddag is de con ducteur van den Gentraal-spoorweg Immink, alhier woonachtig, tusschen Harderwijk en Utrecht van den in gang zijnden trein geval len waardoor van zijn rechtervoet een toon is afgereden en hij van den val een hersen schudding heeft bekomen. Met den volgenden trein is hij in bewusteloozen toestand alhier aangebracht; volgens uitspraak van den chi rurgijn zal hijindien hij in leven blijft, krank zinnig zijn. Heden wordt hij naar het Stads ziekenhuis vervoerd. Men meldt uit Zwolle: Gedurende 14 dagen hebben een 12jarig meisje en een lOjarige jongen bijna eiken middag eene armbus in de R. K. kerk aan de Ossenmarkt aldaar bestolen, zonder dat het werd opgemerkt. De gestolen gelden wer den des avonds in banketwinkels versnoept. Tegen deze jeugdige deugnieten, die zich reeds vroeger moeten hebben schuldig ge maakt aan dieverijen, is procesverbaal opge maakt. Te Utrecht is eene vervolging ingesteld tegen een conducteur der Oosterspoorweg-maatschap pij die in een koffiehuis aldaar zijn gemaakte vertering met een. papieren rijksdaalder be taalde en met het daaarvoor terugontvangen klein geld verdween. Eenige oogenblikken na zijn vertrek werd het bedrog ontdekt. De burgemeester te Elberfeld heeft bekend gemaakt, dat 1. 1. zaterdag aldaar uit eene menagerie een luipaard is ontvlucht en zijn weg heeft genomen over den Grifflenberg naar de zuidwaarts van daar gelegen bosschen. Het dier is ontsnapt bij het overbrengen in een ander hok. Aan de autoriteiten in de omliggende plaatsen is onverwijld per telegraaf bericht gezonden. Reeds een paar uren later zijn een aantal jagers onder aanvoering van een politie-comrnissaris uit Elberfeld op weg ge gaan om den gevaarlijken vluchteling op te sporen. Teven is eene afdeelmg militairen uit Dusseldorf gerequireerd om jacht op hem te maken. Blijkens bericht van maandag-och tend had men noch geen spoor van hem ontdekt. De jacht wordt op uitgebreide schaal voortgeze 1 Haarlem, 6 Mei. Geduputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald, dat de ver kiezing van een lid der Staten van dit gewest in de plaats van den heer C. A. von Hemert die voor het kiesdistrict Amsterdam zitting had, doch bedankt heeft uithoofde van ver andering van woonplaatszal plaats hebben op dinsdag 6 Junijen de herstemmingzoo die noodig mocht zijn, op dinsdag 20 Junij e. k. 13 Mei. De droevige tijding van den zorgwekkenden toestand van onzen be minden en hooggeachten Bisschop zal onzen lezers zeker niet onbekend zijn gebleven. Als nader bericht deelen wij mede dat Z. D. H. gisteren middag omstreeks 6 ure de laatste H. H. Sacramenten heeft ontvangen. Alvorens had de doorluchtige zieke nog een recht har telijke en roerende toespraak gehouden tot het Hoogeerw. Kapittel en de tegenwoordig zijnde Eerw Heeren Geestelijken en het personeel van zijn huis, waarin hij hen aanspoordde om steeds men onvertlauwden ijver de eer en de waardigheid van den godsdienst op te houden en de rechten der Kerk te verdedigenen de belangen der Katholieken te behartigen. Deze toespraak werd door den HoogEerw. Heer Snic kers president van het Seminarie Warmond beantwoord. De toestand van den Doorluchtigen lijder was dezen morgen iets beter. Wij beve len Z. H. in de gebeden der Katholieken aan. De Commissaris des Konings in Noord- Holland heeft, ten gevolge van overlijdentot zetters voor 'sRijks directe belastingen benoemd;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2