INGEZONDEN BUITENLAND. BINNENLAND. schen zijne regeering en de insurgenten onderhandelingen konden worden aange knoopt over de hervormingen waarvan de nota Andrassy spreekt, op verlangen van Gortschakoff zou er verder op gewezen zijn dat de opstandeliugen verschillende grieven hebbenwaaronder er zijn die wel in aanmerking mogen genomen worden. Men wil wel beweeren dat Gortschakoff met wat meer klem had willen aandringen op overweging dier grieven, doch dat An drassy zich daartegen zeer sterk had ver- verklaard ten einde de gevoeligheid van den Sultan niet al te zeer te kwetsen. Ook het gebeurde te Salonica is op de conferentie ter sprake gebracht. In de nota zou daaromtrent in krachtige termen ge sproken wordenen bevat zij de bedreiging dat wanneer de Turksche regeering niet de noodige maatregelen neemt om de vei ligheid der vreemdeling te waarborgende Mogendheden er zich mede zullen bemoeien. Tevens wordt nogmaals aangedrongen op bestrafi&ng der schuldigen. Er zou an ders in de geheele nota geen enkele bedrei ging tegen Turkije gedaan zijn en men slechts moreele pressie willen uitoefenen. Feitelijk zou er dus niets in de positie veranderd zijn en de geheele conferentie, waarop zooveel werd gebouwd niet veel meer dan een wassen neus zijn; want al hetgeen de nota mededeelt is der Porte reeds onder het oog gebracht zonder eenige uitwerking gehad te hebben. Men houdt het er echter voor dat in de nota niet alles staat wat verhandeld is en dat de drie ministers nog onder zich een afspraakje hebben gemaakt waarna men zou handelen bij zekere eventualiteiten die bij den ge spannen toestand maar al te rede zich kun nen voordoen. Ziedaar wat zoowat als het meest met de waarheid overeenkomende en het meest belangrijke wordt beschouwd over de zooveel geruchtmakende ministers conferentie. Zij die gehoopt hadden op krachtige maatregelen tegenover Turkije, zuilen zich deerlijk vergist hebbenzij biedt weinig nieuws aan en men kan alleen nog maar een weinig hoop blijven koesteren over dat gedeelte der zamenkomst dat ge heim is gebleven. In Frankrijk maakte het plotselinge over lijden van den minister Ricard een diepen indruk en bracht niet weinig verlegenheid te weeg onder een groot gedeelte van de leden van het tegenwoordige bewin. Zijn radicale opruimingen en veranderingen onder het ambtenaars-personeel, deden nog al van zich spreken en men dacht nog meer door hem ten uitvoer gebracht te zien. Een hartkwaal maakte echter plotseling een einde aan zijn leven en aldus bleef ongedaan wat men van hem hoopte of vreesde. De heer Ricard die den minister Buffet in het ministerie van Binnenlandsche zaken op volgde, mocht dus slechts weinige maan den den ministerszetel bekleeden waar hij op zijn beurt vervangen is door den heer Macère. In de Kamer van afgevaardigden is de beraadslaging geopend over de am nestie. Alle plaatsen waren bezet, de zaal was eivolwant een ieder was nieuwsgierig naar de dingen die komen zouden. De be raadslaging werd geopend door den heer Cle- mencea. Zijn geheele rededie nog al lang was, was van het begin tot het einde niets dan eene vergoelijking, verontschuldiging van de gruweldaden door de comunemannen gepleegd. Hij bracht alle mogelijke ver zachtende omstandigheden bij, ten einde het niet schuldig te verkrijgen en zoodoen de eene geheele kwijtschelding te erlangen voor die lieden die veroordeeld waren op of nog een vonnis wachten voor hunne co- munne-heldenfeiten. Het spreekt als van zelf dat alle schuld werd geworpen op de misbruiken en fouten van het Keizerrijk en misverstand als motief ter verontschul diging werd aangevoerd. (Zie verder Buitenland en laatste berichten.) Frankrijk. Spanje. Engeland. GEMENGD NIEUWS. Mijnheer de Redacteur Mag ik UEd. beleefd verzoeken onderstaan- den brief in uw geëerde courant te willen opnemen. Met hoogachting Uw Dw. Dienaar, F. X. C. LUYCKX. 's-Bosch, 12 Mei '76. Aan de Katholieken in Nederland. Den 16 Juni is het de groote herinnerings dag waarop Z. H. onze geëerbiedigde Paus en vader den Stoel van Petrus beklom. De viering van dien dag in dit jaarnu de Heilige Yader reeds dertig achtereenvolgende jaren onze Kerk heeft bestuurd, moet voor zeker in ons allen een indrukwekkend gevoel teweegbrengen, want met welke vervolgingen is de Kerk in dit tijdvak niet geteisterd, en toch staat het Hoofd als de ceder van den Li banon, terwijl hij zijn troost vindt in de ge hechtheid die de ware katholieken hem be- toonen. De toestand waarin Z. H. Paus Pius IX ver keert, is ons katholieken bekend. Beroofd van staten, hij zelf, zijne aanhangers en alle trouwe dienaren der Kerk verdrukt en ver guisd moet hij in zijn hoogen ouderdom voor een groot gedeelte leven van hetgeen de ka tholieken voor hem bijeenbrengen. "Wie onzer zal nu geen klein deel willen hebben in het verzachten van het lot van onzen Heiligen Vader? Welaan dan, help ons, die hem bij gele genheid van dit dertigjarig Pausschap een geschenk willen doen, ten blijke der meer bij zondere gehechtheid van Nêerlands katholieken aan den H. Stoel. Reeds een groot aantal loten zijn geplaatst en vele schoone voorwerpen voor verloting bestemd zijn bij ons ingekomen, doch velen zijn er die nog niets hebben bijgedragen en wij hopen dat zij ook ons werk nu zullen be vorderen, daar bet toch is ingesteld vooralle katholieken in Nekerland. De loten kosten slechts vijftig cents, zoodat het grootste deel der Nederlandsche katholie ken deze kleinigheid wel voor hunnen Heiligen vader zullen overhebben. Op u, katholieke dag- en weekbladen, op u, katholieke tijdschriften, doen wij bij deze een openbaar beroep om dit ons schrijven over te nemen, opdat elk Nederlandsch katholiek dit openbaar liefdewerk zou kennen en zoo veel in zijn vermogen is ondersteunen, door het bezorgen van prijzen en het plaatsen van loten. Namens de algemeene Commissie derPius- Loterij te 's-Hertogenbosch F. X. C. LUYCKX. Het gerucht loopt in officieuse kringen daj de arbeid betrekkelijk de toekenning van gratie aan vroegere veroordeelden van de Co- ■mune, aan het Departement van Justitie ge reed is. De uitkomsten van dien omvangrijken arbeid zouden daags na de verwerping van de amnestie-voorstellen worden bekend ge maakt. Zij zouden wegens het groot aantal veroordeelden dat in het voorrecht van gratie begrepen wordtmet een gedeeltelijke amnes tie gelijk staan. Men dachtdat de Minister Dufaure heden aan de beraadslaging te dezer zake in de Ka mer zou deelnemendoch gelijk hierboven blijkt, is dit het geval niet geweest. Men ver wacht echter alsnog stellige Regeeringsverkla- ringon tot bestrijding van al de amnestie-voor- stellen doch tevens tot aankondiging van den zoo even bedoelden maatregel, misschien ook wel ter mededeelingdat de Regeering de vervolging zou doen staken van de feiten welke regtstreeks of indirect tot handelingen van de Commune betrekking hebben. De republikeinen worden wel te vriend gehou den. La Republieque frangaise meent te we ten dat het Gouvernement last heeft gegeven tot het opmaken van een volledige staat van de personendie naar het buitenland den wijk hebben genomen naar aanleiding van de Commune-onlusten. De Regering heeft zich ter verkrijging van nauwkeurige inlichtingen gewend tot de kantonnale overheid te Genêve, de Fransche ambassade te Londen en het be stuur van de openbare veiligheid te Brussel. De depêches uit Madrid melden dat de Minister-President de besprekingen met de gedelegeerden van Navarre over het vraag stuk van de fueros heeft aangevangen. Het Congres heeft een voorstel van den heer Segovia behandeltstrekkende om alleen de Spaansche Bank te belasten met de uitgifte van de nieuwe waarde, welke de schatkist aan de houders van vlottende schuld zal ge ven. In een bijeenkomst van aandeelhouders in de hypotheek-bank te Madrid zijn al de gedane voorstellen goedgekeurd. De reserve is met 317,000 piecetas vermeerderd. Men verwacht in Engeland spoedig den na- bab Mookhtar van Hyderabad, die de reis naar Europa heeft aanvaard om te Londen den Prins van Wales, die hem in Indië bezocht heefteen tègenbezoek te brengen. Deze Oos- tersche prins is dezelfde die eenige maanden geleden aan den oudsten zoon van Koningin Victoria de beruchte lijgerjacht aanbood, waar bij de Engelsche Troonopvolger groot gevaar heeft geloopen. Z. Exc. de Oostersche nabab wordt gevolgd door zijn civiel huis en een groot gedeelte van zijn militair huis. Hij is 45 jaar oud, groot, sterk, rijzig van gestalte en natuur lijk schatrijk. Het Britsche Gouvernement heeft aan den doorluchtigen pesoon van den Nizam van Hy derabad, gedurende zijn verblijf in Europa, kapitein Trevor toegevoegd, een der verdien stelijkste officieren van het Indische leger. Kapitein Trevor, van wiens herculische ge stalte en indrukwekkend voorkomen wonderen worden verhaald, heeft sedert dertig jaren in Indië de reputatie van den grootsten tijgerja- ger van het land. Appeldoorn 43 Mei. Heden heeft de feeste lijke inwijding van den Ooster Spoorweg en van het Oranje-Park alhier plaats gehad. Te 2 uur is Z. M. de Koning in het Park aange komen en werd daar ontvangen door de feest commissie, met den burgemeester als voor zitter wiens dochterje Z. M. een bloemruiker aanboodwaarin de woorden „Oranje-Park" te lezen waren. Z. M. heeft vervolgensonder geleide der comissie eene wandeling door het Park gedaan en bij zijn afscheid zijne inge nomenheid daarmede te kenen gegeven. Te ruim drie uur kwam de trein aan het versierde station aanalwaar de harmonie van de scherp schutters zich deed hooien en kanonschoten werden gelost. De Raad van Administratie van de Holl. Spoorweg-Maatschappij werd door den burgemeester welkom gsheeten, onder dankbetuiging voor de flinke uitvoering van den spoorweg en aanhoorigheden. Daarna hebben de bestuurders der Maatschappij met het dagelijksch bestuur der gemeente en eenige andere heeren het Park doorgereden, alwaar matinée musicale was van de veld-artillerie. Des avonds had er illuminatie en vuurwerk paats. De bestuurders van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij en de bnrgemeesters van Barneveld en van Apeldoorn namen deel aan een diner ten Hove. Ootmarsum, 16 Mei. Dat zich in deze stre ken nogal veel vossen ophouden, kan hieruit blijken, dat veldwachter van der Belt alhier 10 jonge vossen zijn uitgegraven. Daar zij veel kippen roovenzijn de boeren bij het vinden van een vossenhol dadelijk in de weer om hulp bij het uitgraven te verleenen. De jonge vossen worden veel naar Engeland verzonden en voor f 2 het stuk opgekocht. Binnenkort zal waarschijnlijk eene groote drijfjagt op vos sen worden gehouden. Nijkerk, 16 Mei. Naar wij vernemen heeft een knaapje van 8 jaren heden aan den bur gemeester alhier bekendop donderdag jl. den brand in het naburige Veen, onder deze ge meente te hebben gesticht. Behalve de hooi berg waarin de brand een aanvang namzijn eene woning met inboedel, twee koeijen en eene geit eene prooi der vlammen geworden. Een en ander behoorde aan den arbeider E van Deuveren. Een kinddat in de wieg lag heeft men niet dan met moeite kunnen redden. Maastricht, 14 Mei. Heden werd alhier de gewone jaarlijksche processie in St. Servaiius- parochie gehouden. Zij werd opgeluisterd door de muzijk van de stedelijke schutterij en van de stedelijke Harmoniezoomede de tegen woordigheid van het lid van de Tweede Ka mer den heer Kerensden Commissaris des Konings in Limburg de Gedeputeerde Staten en den Gemeenteraad met den heer Pijls aan het hoofd; alleen deze laatste was in ambtsgewaad. Arnhem11 Mei. In het hoofdkiesdistrict Geldermalsen is tot lid der Provinciale Staten van Gelderland verkozen de heer mr. M. Vi- rulymet 409 van de 628 uitgebragte stem men. Texel15 Mei. Zaterdag jl. is het aan de zee ontwoekerde Noorden in ontvangst ge nomen door het dijksbestuur. De nieuwe zee dijk is volkomen goedgekeurd zoodat de aan nemers thans van hun werk zijn ontslagen. Binnenkort zal door het genoemde dijksbestuur worden aanbesteed het graven van een kanaal en het maken van wegen in den droogge- maakten polder. Men schrijft uit Katerveer, dd. 16 Mei: Gisteren middag, ten 1 ure, is een boe- ierpraamschipgeladen met steenen, den IJsel afvarende, naar men zegt door de on handigheid van den loods, tegen den middel pijler der spoorwegbrug gevaren, waardoor het vaartuig beneden de Uselbrug is gezonken. De opvarendede weduwe R. met hare doof stomme dochter en de knecht, hebben zich in de roeiboot gered. De weduwe R. is door dit ongeval van haar middel van bestaan beroofd. Dinsdag vertoonde zich in de buurtschap Spaalde, te Zwollerkerspel, een van dolheid verdachte hond; onmiddelijk werd er jacht op gemaakt; ten slotte werd hij door een politie agent doodgeschoten. Het is later een rijks veearts bij onderzoek, gebleken dat de hond niet dol was. Het dier had gedurende eenige weken zonder meester buiten rongeloopen en de laatste dagen de aan rijtuigen gespan nen paarden vervolgd en in de pooten gebeten. Zeker heer, wiens hond met hem in aanraking was geweest heeft zijn huisdier uit voorzorg doen doodschieten. In een buitengewoon Politieblad is gesigna leerd de persoon H. C. N., een 23jarige handelsreiziger, die zich ten nadeelen van de firma de wed. De Vries, te Winsum, inma- nufactuuren, heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen en vermoedelijk eene groote som geld bij zicht heeft. De Officier van Justitie te Appingendam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Men schrijft uit Lonneker van 17 Mei In eene drooge sloot aan den openbaren weg in de buurtschap Eschmarke onder Lonneker vond men heden ochtend het lijk van een daglooner A. G. B., en in zijne nabijheid eene flesch, nog gedeeltelijk met jenever gevuld. Den avond te voren had hij circa half negen nog gezond en wel zijn gewone herberg ver laten. De luipaard die uit een menagerie in Duitsch- land was ontsnapt en waarover wij in ons vo rig nommer hebben berichtis onschadelijk gemaakt. In een hooischuur ontdekt zijnde heeft men hem in een kooi willen vangen, hierin niet veel lust schijnende te hebben, poogde de vluchteling andermaal te ontsnap pen doch werd bij die poging door een kogel gewond en is dientengevolge overleden. In de maanden Jun'yJulij Augustas en September zullen tot het houden van practi- sche oefeningen bij afwisseling op de legerplaats bij Zeist kampeeren het bataillon mineurs en sappeurseenige compagnien vesting-artillerie, waaronder de artillerie-instructie-compagnie alsmede de onderofficieren en korporaalsdie bij het wapen der artillerie het wetenschap pelijk onderwijs bijwonen. De volgende korpsen zijn angewezen om in de legerplaats bij Zeist te kampeeren: a. van 12 Junij tot 12 Junij tot 29 Julij a. s., het ba taillon mineurs en sappeursb. van 29 July tot 18 Augustus a. s., de 7de12de en 14de compagnie van het 1ste regiment vesting-ar tillerie, de artillerie-instruktie-compagnieuit gezonderd de ongeoefenden, alsmede de leerlin gen van den wetenschappel'yken cursus te Delft c. van 18 Augustus tot 1 September a. s.de 4de, 7de, 9de en 12de compagnie van het 3de regiment vesting-artillerie; d van 1 tot 15 September a. s., de 2de, 4de, 7de en 9de com pagnie van het 2de regiment-vesting-artillerie, alsmede de leerlingen van den voorbereidende cursus te Utrecht. Bij de hiervoren genoemde kampeerende compagnien der drie regimenten vesting-artil lerie zuller milicien-verlofgangers van 11873 worden ingedeeld. Het bevel over de ai tillerietroepen in de legerplaats wordt opgedragen aan den kolonel "Wirnmer, commandant van het 3de regiment vesting-artillerie, terwijl met het speciaal be vel over de compagnien artillerie, worden belast de majoors Frantzman, van het 1ste van Onselenvan het 3de, en Collard, van het 2de regiment vesting-artillerie. Met den administrativen dienst bij de artillerietroepen worit belast de militaire onderintendant 2de kl. Frantzmann.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2