BUITENLAND. BINNENLAND. Pruissische huis van afgevaardigden werd door Dr. Franz daar over eene interpellatie gedaan en gewezen op het onverantwoor- delijke van de regeering of de betrokken autoriteiten om op deze wijze de Katholieke bevolking te grieven door de ontwijding van hetgeen de Katholieken het dierbaarste en heiligste is. Ook de heer Windhorst sprak in deze zaak met zeer sterke bewoordingen vooral omdat het antwoord van den Minis ter op de interpellatie alles behalve vol doende was en deze, naar het scheen den politie beambte verontschuldigde en in be scherming nam. De justitie zal verder de zaak onderzoeken, maar hiermede kan het gebeurde niet ongedaan worden gemaakt. In de fransche kamer zijn nog vrij on stuimige debatten voorgevallen over het voorstel om eene algemeene amnestie te verleenen aan de personen die deel heb ben genomen- aan gruweldaden der Com mune. Dat bij die gelegenheid de ver schillende partijen elkander allerlei lieflijk heden naar het hoofd hebben geworpen, spreekt als van zelf. Intusschen wil de re geering van geen amnestie wetenmaar heeft belooft het recht van gratie in den meest uitgebreiden zin in toepassing te zullen brengen, en is deze kwestie derhalveafge- loopen. Nog is de afgevaardige Rouvier het onderwerp van vele gesprekken. Genoemde heer wordt n. 1. beschuldigd van zeer on zedelijke handelingen, tegen over jeugdige meisjes en ofschoon hij alle schuld blijft ontkennen, houdt de vader van het meisje de beschuldiging vol en zal dus over die zaak eene instructie geopend worden. Het schijnt de Spaansche regeering ernst te zijn met de opheffing des fueros in de de Noordelijke provinciën des rijks; dat die opheffing echter niet zonder heftigeu te genstand zal kunnen plaats hebben, schijnt evenzeer zekeralthans voor zoo verre Biskaije betreft. Men spreekt er dan ook van dat de garnizoenen in die provincie, vooral St. Sebastiaan verstrekt zijnomdes gevorderd alle oproerige bewegingen met kracht tegen te kunnen gaan. In Belgievooral in Antwerpen is alles weer in rep en roer naar aanleiding van de verkiezingen voor de Provinciale raden. De liberalen zijn in de wolken over hun Zegepraal te Antwerpen, waar hun candi- daat een meerderheid verkreeg van 520 stemmenook te Nivelles behaalden zij de zegepraal, te Namen echter, waar zij ze ker op de overwinning hadden gerekend, leden zij een nederlaag, zoo ook ineenige plaatsen in Luxenburg. Deze uitslag krijgt echter de meeste beteekenis met het oog op de kamer-verkiezingen die den 15 Junij moeten plaats hebben. Mochten de liberalen te Antwerpen ook dan de overwinning behalen, dan voorziet men den val van het ministerie Malou-d'Aspremout Lijnden, dat dan zeker plaats zou moeten maken voor een liberaal ministerie. Dat de liberalen vast op dien ommekeer rekenen kan men opmaken uit het feit dat reeds nu de na men worden genoemd van het nieuwe mi nisterie. Dat is met recht de huid van den beer verkoopen eer het beest gedood is. Dat de kwestie over het kanaal van Ter- neuzen, waarover wij later misschien ge legenheid zullen hebben te spreeken, op alle mogelijke wijzen wordt geexploiteerd is een feit, en heeft veel invloed op de verkiezingen uitgeoefend. Voor zoo verre voor heden ons Overzicht. GROEN VAN PRINSTERER. Engeland. Spanje. Duitscbland, GEMENGD NIEUWS. Nederland heeft een zijner grootste zonen verloren. Op den 19 Mei stierf in bijna 75 jarigen leeftijd MrGuillaume Groen vanPrin- sterereen man die door allen hoog werd gewaardeerd onverschillig of zij van zijne partij waren of zijne gevoelens waren toege daan, .of zij zijne vrienden of tegenstanders waren. Op den 21 Aug. 1801 te Voorburg ge boren, onderscheidde hij zich reeds op jeug digen leeftijd door buitengewone geestesgaven en verwierf hij reeds op 22 jarigen leeftijd op eenen dag door twee dissertatiëndie hem aan Leidëiis hoogeschool de graden van doctor in de letteren en van meester in de rechten de achting van de mannen van wetenschap zoowel in ons land als daarbuiten. Koning Willem I benoemde hem in 1827 tot referendaris bij de Secretarie van Z. Ms. kabinet en in die be trekking verwierf hij zich vooral die uitste kende kennis van de vaderlandsche geschiedenis, die hem vooral zoo algemeen bekend en be roemd maakte. Aan deze zijne lievelingsstudie wijdde hij zich dan ook geheel en al toen hij tot het ambtelooze leven was teruggekeerd en in 1827 verscheen in het eerste deel van zijne „Archi ves de la maison d' Orange Nassau" de eerste vrucht van zijn ijverig en scherpzinnig onder zoek en dit beroemde werk zette hij onver droten voort tot aan de voltooiing er van in 1861. Een werk dat meer onder het bereik van een ieder viel en dat ook het meest de populariteit van Groen van Pinksteren bevor derde indien wij althans hier van popu lariteit mogen spreken was zijn «geschiedenis des Vaderlands." Ook op staatkundig gebied heeft Groen een rol gespeeld en wel het eerst in 1840toen de grondwet van 1815 zou worden herzien. Hoewel een vriend van Thorbecke, was hij toen zeker een van de geleerdste en een der ge- duchtste tegenstanders van de staatkunde van Thorbeckewat echter niet belette dat beiden elkanders groote verdiensten recht lieten ver gelden. Later nog trad Groen andermaal in de staatkunde op en wel van 18491857. vooral echter deed Groen zich kennen in zijne Nsderlandsche Gedachten en in zijne Parlemen taire Studiën. Na nogmaals in 1862 in lands vergaderzalen plaats te hebben genomen als volks-vertegenwoordiger voor Arnhem legde hij in 1864 zijn mandaat voor goed neêr. Voor alles echter was Groen, zooals hij zelf getuigt «een Evangelie belijder en als zoodanig was hij in onze dagen de grootste en misschien de volkomenste type van het Calvinisme en het steile en stroeve, ja het nijdige daarvan open baart zich m alle handelingen en in alle ge schriften ja het is er fondamentde hoeksteen vanen dit maakt dat zijn werkenvooral zijne geschiedenisniet de algemeene waar deering niet de groote popularieteit hebben waarop zij anders aanspraak moeslen maken door de degelijkheid en de grondigheid van het onderzoek en de uitgebreide kennis die er in doorstraalt. Een overzicht, hoe beknopt ookvan hetgeen Groen van Prinslerer gewerkt heeftzou ons te verre voerenwij eindigen met de volgende zinsneden die wij aan de Maasbode ontleen en nadat het blad heeft vooropgezet wat Groen zou geweest zijn indien hij gewandeld had in het zuiver licht dat de Katholieke Kerk om zich verspreidtwant zijn Calvinisme maakte hem tot een vijand en bestrijder van de Katholieke Kerk. De Maasbode" sluit ter gedachtenis van Mr. Groen van Prinsterer haar hoofdartikel aldus Voor ons is Groen van Prinsterer" een groot man, dié gedwaald heeft en wel het meest op het jgebied van Godsdienst en daarom op wetenschappelijk en staatkundig gebied. Wij gelooven, ter goeder trouw. Bekennen wij het eerlijkhet heeft ons dikwijls moeite gekost aan de goede trouw van »Groen" te gelooven, vooral als hij de Katholieke Kerk met een bitterheid bestreed, die aan ketterschen moedwil deed denken. Maar een mandie zoo ernstig geleefd heeft en zoo ernstig de eeuwigheid is binnengegaan kan van geen kwade trouwvan geene schul dige dwaling, verdacht worden. Daarbij wij staan hier voor de geheimen van het geweten, en daarover oordeelt al leen God. Wij voor ons hebben met hoogen ernst wij kenden toen niet het gevaar van zijn na derenden dood zijne laatste woorden in zijne laatste »Nederlandsche Gedachten" (van 29 April 1876) gelezen en herlezen: »Maar vergeet ook dit niet! sMemento mori klonk, slag op slag, met verdubbeling van ernst, »voor mij." Met tweederlei vermaning. »Wees bereid." Gij weet den dag uwer doods- ure niet. sWerk terwijl het dag is." De nacht komt waarin niemand werken kan. En dan schrijft hij »aan het naderende le venseind, een Christelijk Historisch Testa ment" ïMet de tollenaarsbede: »»0 God! wees mij zondaar genadig""! »Met de Heidelberger Catechismuswijsheid mijn eenige troost in leven en in sterven. Met den juichtoon: »»ik danke God door Jezus Christus mijnen Heer."" »Met de strijdleus der Reformatie: »»Doet aan de geheele wapenrustinge Gods en het zwaard des Geestes hetwelk is Gods woord."" »Verbum Dei manet in aeternum." »Met de zinspreuk: »»Een Staatsman niet! Een Evangelie-belijder."" Wij werpen de treurige indrukken wegdie ons Katholiek hart van sommige woorden ont vangen wij denken alleenwat zou Groen van Prinsterer een onvergelijkelijk prachtige figuur geweest zijn in de geschiedenis, zoo het volle licht der Christelijke openbaring, de genade kracht der Katholieke Kerk in zijne ziel geval len wareen eindigen met de bedeGod zij zijner ziel genadig! Verleden vrijdag had te Londen het ban ket plaats dat door de Citij aan den Prins van Wales was aangeboden om zijn terugkeer in Engeland te vieren. Aan het luisterijke feest nam een groot getal genoodigden deel. Op een toast van den Lord-Mayor, betuigde de Prius zijne voldoening over zijn reis en over de hartelijkheid en de belangstelling die hij allerwege in Indië had ontvangen, zooveel van de hoogste als laagste klasssenvan Engelschen en Inlanndersen prees ten zeer ste de houding van de troepen, die de Prins in Indië had gezien. »Wat onze zeemacht betreft zoo vervolgde hijik had op mijn reis gelegenheid vier eskaders te zien het Indisch eskader, het Middelandsche Zee-eskader en het Kanaal eskaderen ik geloof niet dat het mij ooit gegeven zal zijn in zeven maanden nogmaals vièr zulke eskaders te zienik ben geen ma rine-specialiteit en zou niet gaarne op een toon van gezach over de zaak spreken uit vrees door mijn broeder terecht gewezen te worden (Gelach.) maar voor zoover ik kan beoor- deelen heeft de Eerste Lord van de Admi raliteit reden om trotsch te zijn op al de sche pen die ik in de verschillende wateren bezocht heb. Ten slotte betuigde de Prins zijn dank na mens de Prinses ook voor de hartelijke ont vangst, die haar in de dertien jaren van haar verblijf in haar aangenomen vaderland was ten deel gevallen. De houders van Spaansche fondsen hebben zich tot de Regeering gewend met de volgen de voorstellen lo. dat te rekenen van den ln Julijde rente van alle Staaatsschulden slechts met de helft zal worden verminderd en trapsgewijze weder opgevoerd, naar gelang de Staatskas over ruimer middelen beschikken kan 2o. dat de Spaansche Bank op de opbrengst van de belastingen, die zij moet innen, de noodige sommen voor de interest-belasting in- houde; 3o. dat de onbetaalde coupons van de ge- consolideerden schuld jaarlijks tot betaiing van de achterstallige bezoldiging der geestelijkheid worde aangewend; 4o, dat al de schulden van den Staat worde geünificeerd. Te Berlijn heeft het Kammergericht den prins-bisschop Msr. Försler vrijgesproken van de beschuldigingden proost Kick te Kahme te hebben geëxcommuniceerd. -Niettegenstaande alle tegenspraak, van zoo verschillende zijden vernomenverzekert Die Post tochen wel in de stelligste be woordingen dat er een conferentie zal wor den gehouden door de Mogendhedendie het Parijsche vredesverdrag onderteekend hebben. Volgens gemeld dagblad zal de conferentie te Petersburg of te Weenen bijeenkomen. Tot grondslag der beraadslagingen zullen strekken de mededeelingendoor de drie leiders der staatkundige aangelegenheden van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Rusland aan de ove rige Europeesche Mogendheden gedaan be treffende de resultaten der jongste conferentie door hen te Berlijn gehouden. De Bank- und Hand.- Zeitung deelt mededat op last van den chef der politie alhier al de exemplaren van het Neue Wiener Abendblatt, in de openbare localen ter lezing gelegdin beslag zijn genomen. De aanleiding daartoe is, dat gemeld blad de acte van beschuldiging tegen den heer von Arnim bevatzooals die in het jongste proces wegens landverraad door het Openbaar Ministerie werd voorgelezen. Zooals men zich zal herinnerenis dat pro ces met gesloten deuren behandeld en heeft men aan het gemelde blad een afschrift we ten te bezorgen van die actewelke bestemd was om geheim te blijven. Ook te Darmstadt wordt een gelijke me- dedeeling gedaan. Aldaar heeft de politie, om bijna gelijke redenen, de aanwezige exempla ren van de Neue freie Presse in beslag doen nemen. Bedoeld blad bevatte een artikel be treffende het proces tegen den heer von Arnim. In eenige Duitsche bladen vindt men de volgende bijzonderheden omtrent een nieuwen torpedo, die reeds in 1873 voor de Duitsche marine was aangenomen. Deze torpedo ingericht naar het stelsel van Whitehead heeft een vischvormige gedaante en is vervaardigd uit dun plaatijzer. Zij heeft een lengte van ongeveer 5voor zoover betreft het middelste bijna cylinder- vormig gedeelte een middellijn van 3/5 meter. Alleen aan het achtereinde komt de veel- bladige schroef te voorschijn. De voortbewe gende kracht bestaat uit dampkringsluchttot op 40 atmosferen samengeperst. Een stalen reservoir neemt deze lucht, die door een met stoomkracht bewogen luchtpomp wordt aangevoerd, op en geeft haar dooreen ventiel, dat zich bij het afschieten van den torpedo opent, in zoodanige mate af als voor de snelheid vereischt wordt. Het voorste gedeelte van het projectiel, de kopbevat een springlading van 20 tot 25 kilo schietkatoenof dynamieten heeft aan zijn punt een mechanischen ontbrandingstoe stel in den vorm van eenige spitse en scherpe hefboomen die de ontbranding zelf nog ver zekeren wanneer de torpedo den scheeps wand onder den kleinen hoek van 5 graden treft. De lading is voldoende om in den sterksten dubbelen boden van de groote pantserschepen een gat van 4 vierkante meters te slaanbe halve de overige licht verklaarbare uitwerkin gen van een zoo geweldige ontploffing. Het merkwaardigste in dit vernielingswerk tuig, dat door een buis in den scheepsromp wordt afgevuurdis de groote snelheiddie er aan gegeven kan worden en die gelijkstaat met minstens 50 maal de uitwerking van een scheepsstoomwerktuig terwijl de uitvinder bo vendien er in geslaagd ishet gedurende zijn geheel en loop onder water een rechte lijn te doen volgen, zoodat de constructie van dezen torpedo een der krachtigste strijdmiddelen oplevert. Harderwijk, 22 Mei. Onder bevel van den kapitien der infanterie F. W. P. G. van Werk hoven en medegeleide van de 2de luit. der infanterie H. G. Gerritsen, F. C. Herring, J. E. Jurling en H. G. Klerk de Reus zal den lOden Junij van hier naar Nieuwediep ver trekken een transport van 200 man met '10 onderofficieren. Gemelde troepen zullen met de Prins van Oranje de reis naar Indie aan vaarden. Purmerende, 21 Mei. Met de werkzaamhe den voor de te leggen spoorbaan Zaanstreek- Enkhuizen zal welhaast een aanvang gemaakt worden. Het technisch hoofdbureau zal gedu rende het eerste vijftal jaren alhier gevestigd zijn; althans men is in onderhandeling om trent het huren van geschikte woningen en teekenlocalen. 's Hertogenbosch, 22 Mei. Van den hoofd cursus te 's Hertogenbosch hebben de navol gende onderofficieren met goeden uitslag het examen afgelegd voor 2den luitenant der in fanterie. Van het reg. grenadiers en jagers de sergeanten van Bunge en Mesch; lsten reg. de sergeanten Keetel, Bekker, van Someren, Schuak, Verkuil en Pieters Graafland; 3de reg. de sergeanten Kamerman, Bergsma en Sitsen; 5de reg. de sergeanten Kruyder en van Valkenburg; 6de reg. de sergeanten Weu- ringh, Jolles, Garjeanne, Roldanus en van Thiel; 8ste reg. de sergeant Douglas. Utrecht, 24 Mei. Zekere A. L. alhier heeft sedert Zaterdag zijn woning verlatende man scheen niet goed bij het hoofd te zijn en men vreest daarom het. ergste. Volgens Ravaucroft's statistieke tabellen is de bevolking op aarde bijna 1264 millioen zielen In Europa zijn 266 millioen Christenen, 4,688,000 Mahoinedanen, 3,431,700 Israëlieten en 150,000 heidenen. In Azië zijn 781.250,000 heidenen76 milli- Mahomedanen6,700,000 Christenen en ander half millioen Israëlieten. In Afrika zijn 25 millioen Mahomedanen 22 en een half millioen heidenen3 millioen Christenen en 1,250,000 Israëlieten. In Amerika zijn 57 en een half millioen; Christenen, 3 millioen heidenen en slechts 30,000 Israëlieten. Op de Zuidzee-eilanden eindelijk zijn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2