NIEUW Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. BUITENLAND. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschijnt Zaterdagavond. Aldegenen die zich met le Julij op dit blad abonneeren ontvangen de nog voor dien datum te verschijnen nummers gratis. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd. GODS MOLEN MAALT LANGZAAM MAAR ZEKER. Wanneer wij hier in de wereld het ge weld zien zegevieren en haar de ondeugd zien toejuichen en den boozen lof toezwaaien, terwijl daar tegenover het recht wordt ver trapt en de deugd wordt bespot, gehoond en verguisd, dan welt er in den boezem van den kortzicbtigen en vaak te klein- geloovigen mensch een gevoel van twijfel op aan de rechtvaardigheid Gods en vraagt hij zich vermeten af, waarom toch steeds het kwaad moet triompheeren en het goede het onderspit delven. Wanneer echter die kortzichtige nog gelooft aan een leven na dit leven, troost hij zich met de gedachte dat eenmaal de gerechtigheid van God zal uitblinken en dan het goede beloond, en het kwade daarentegen gestraft zal worden; dat dan de brave mensch zal worden scha deloos gesteld voor het onrecht dat hij hier geleden heeft, terwijl de booze aan de rechtvaardige vergelding niet zal ont komen. Zoo is het met den individueelen mensch^ maar zoo is het ook met geheele volkeren en staten. Voor hem die er in weet te lezen is de geschiedenis een openliggend strafregister van Gods rechtvaardigheid. Elke maatschap pij elke staatelk volk dat misdaan heeft en de wegen der ongerechtigheid heeft be wandeld, vindt onvermijdelijk zijn straf, die met duidelijke letter in dat register staat opgeschreven. Eeuwen kunnen er over verloopen, want voor God bestaat geen tijd, voor Hem zijn eeuwen minder dan seconden; maar eenmaal komt het strafgericht. Die staten, zij mogen bloeien en voorspoed genieten, zij mogen de be wondering en de ijverzucht der kortston dige stervelingen verwekken, de kiem des verderfs ligt er in en eensklaps is de maat vol en valt de wreekende hand Gods ver pletterend neder. Deze gedachten welden in de laatste weken herhaalde malen bij ons optoen wij het oog sloegen op den hachclijken toestand van het Ottomannische rijk. Ruim twaalf eeuwen zijn vervlogen sedert Mahomed uit Mekka vluchtte en den grondslag legde voor den Mahomedaansche godsdienst entevens voor het Ottomannische rijk. Spoedig breidde dit zich uit en werd in korten tijd een der machtigste der Nieuwe wereld. Meer en meer strekte het zijne verove ringen uit en weldra werd het de geducht- ste vijand van Europa. Niet alleen het Europeesche en Aziatische Turkije gehoor zaamde aan den scepter der Sultans, het maakte ook een einde aan het Oost-Ro- meinsche Keizerrijk, en een groot ge deelte van Italië en geheel Spanje zuchtte onder de tiranie der Turken. Zelfs Weenen zag hen voor zijne muren en zou zonder de tijdige hulp van den Poolschen koning Jan Sobieskivoor hen zijne poorten heb ben moeten openen. Groot was het rijk der Muzelmannen, rijk en machtig waren zijne beheerschershet verheugde zich in eene beschavingwelvaart en kenniswaar van de meeste der toenmalige volkeren van Europa geen denkbeeld hadden. Maar bij dit alles was het een ellendig rijk, slaafsche knechtschap tegenover onbeperkte tiranie; zedeloosheid, verwijfdheid en on gebondenheid, tegenover beschaving en ge leerdheid, en de geschiedbladen der Turksche heerschappij zijn de bloedigstede wreedste, de afschuwelijkste uit de geheele nieuwere geschiedenis. Allengs kwam het verval het bederf dat reeds bij zijn ontstaan aan den wortel des rijks knaagde, nam steeds toe en groeide aan tot een onheelbare won de. Turkije heeft in zijn grootheid misdaan, maar de straf komt. Reeds lang was het ziek, men gelooft nu het einde nahij. Volkeren en staten die nog in barbaarsch heid en wildheid lagen gedompeld toen reeds het Turksche rijk bloeide, belagen het nu en slaan gretige blikken op de buit, vol ongeduld om er zich meester van te maken. Maar ook die staten hebben de rechtvaardigheid met voeten getreden en het onrecht gehuldigd, nu zullen zij in Gods hand misschien de strafwerktuigen zijn tegen Turkijemaar ook voor hen zal het uur der wedervergelding aanbreken, wan neer zij voortgaan op het verkeerde pad dat ten verderve voert. Gods molen maalt langzaam maar zeker, WEKELIJKSCH OVERZICHT. Wij hebben waarlijk geen reden om ons in de laatste weken te beklagen over gebrek aan nieuws, over eentonigheid en onbe langrijkheid. Met verrassende snelheid volgt de eene gebeurtenis op de andere; met ongee vena arde radheid geeft de politieke Sfinx hare raadselen op en nog ziet men te vergeefs uit naar den Oedipus die dezelve op zal lossenom aan den staat van verwarring, waarin Europa verkeert, een einde te maken. Het Oostersche vraagstuk bracht ons voor een Gordiaanschen knoop die allen te vergeefs poogden los te maken en reeds meende men het zwaard ontbloot te zien, dat denzelven zou door hakken.... maar zie, daar kond opee de mare tot ons dat A dul-Azis ttroond en Mourad V den turkschen troon beklommen heeft. Nauw is de eerste verrassing daar over een weinig bedaard, nanw heeft de telegraaf naar alle hoeken der wereld ver kondigd dat Abdul-Azis berustte in het onvermijdelijke en de hem overblijvende levensjaren in rest en afzondering zou door brengen of opnieuw worden wij voor een ander drama geplaatst, den zelfmoord van den onttroonden Sultan. Zelfmoord zoo al thans luidt het officieele berichtmaar men mag hijna met zekerheid verklaren dat nie mand er eenig geloof aanhecht. Moord ligt te zeer in het pogramma van elke regee- ringsverwisseling in Turkije, zoodat men zich er ook no niet over zon behoeven te ver wonderen, wanneer de overleden Sultan eenvoudig uit den weg was geruimd. Te meer mag men hier aan een geweld ligheid denken, omdat met het sterven van Abdul- Azis de toestand voor Turkije ook veel vereenvoudigd wordt en een groote oorzaak van binnen en buitenlandsche verwikkeling d»»rdo>:r tevens is weggenomen. Zoolang de vor ge Sultan leefiU had Rusland, dat er hep '-aid op uit schijnt te zijn oui Turkije weg to 'feren, gegronden reden om Mourad niet te erkennen, nn deze laatste echter thans v ettige en algemeen erkende beheer- scher van het Turksche rijk is, kan Rusland niet awiers doen dan hem erkennen. De - sheele omwenteling is zonder rust- verston igzonder oproer of strijd tot stand gekom en dit schijnt voor het uiterlijke een gunstig teeken, beschouwt men de zaak e 'iter van nabij, dan ziet men in die rustdie onverschilligheid van het volk voor mik een gewichtig feit een zeer on- gunstif teeken; omdat het ten volle den maats'; aangeeft voor het peil van gees- testoes and der Turken. Actie wekt reactie, en een volk dat nog eenige geestkracht, nog ee> ge zelfstandigheidnog een weinig energu bezit, berust niet zoo lijdelijk in een stn tsaangelegenheid als deze. Dat het Turkic! e volk geen reactie aantoont geeft blijk - a volslagen apathie. Aan ngeland wordt vrij algemeen het gebeurde toegeschreven, men meent dat Engeland de motor der revolutie is geweest omdat et alleen in een verandering van b. heher de mogelijkheid zag om Ruslands woelen en streven tegen te gaan. Engeland hoeft 'is Rusland een poets gespeeld en men is er niet ver af van te meenen dat do Hngelsche Luipaard den strijd tegen den Noor hen beer zal aanvaarden. Met het oog "op maakt men dan ook talrijke gissit over mogelijke coallitiesbond- gonc ot. happen en verdragon. Zoo meent men dat Engeland, FrankrijkItalië en moge ook Oostenrijk samen zullen gaan terwfi' Rusland en Duitschlaud elkander houw trouw zullen beloven. De hoog- gerof 1 e er. nog onlangs op nieuw beze gelde rie keizersbond zou dus wel eens spocdij. ontbonden kunnen wordenen de dunr woren eeden in den wind verwaaien. I>at lies ziet er zeer oorlogzuchtig uit. En trom het ook verheeld. Is het niet reeds meermalen aangetoond dat Europa slechts één groote vulkaan is, waarin de woedende elementen rookMr en sissen, waarin reeds de gloeiende lava borrelt, die zich straks als een alles vernielende stroom over het schoone Europa zal uitstorten. Een enkele schok is voldoende om dien vulkaan tot uitbarsting te brengenslechts een vonk noodig om de mijn te doen ontploffen en God weet, hoeveel vonken er reeds smeulen hoeveel schokken reeds den krater met openbarsting bedreigen. Wij willen geen ongeluksprofeet zijnden toestand niet don kerder schilderen dan hij is, geen angst verwekken voor het noodig ismaar there is some thing rottener is bederf in Europa en dat bederf kan slechts door vnur ijzer worden weggenomen; maar ook na nieuw leven, nieuwe kracht, nie» en gezonder toestanden, actie mau reactie. Wij geven slechts onze persoo meening en zullen ons verheugen wa alles op vreedzame wijze wordt g re wanneer niet het zwaard maar eb* aipL- ""itieniet het gebeld maar recht be- slist, a.hoven alle 7 iervóneren wij ons dat de mensch Wkt jr Jat God beschikt. De bespreking van de zaken in Turkije hebben ons te ver gevoerd om veel over het overige gedeelte van Enropa te zeggen. Veel belangrijks is daar niet. Wij zullen daarover met wat meer uitvoerigheid in «.onzen rubriek „Baite tland" sprekenwaar heen wij onze lezers verwijzen. De toe standen in het Oosten zijn ernstig genoeg om er wat langer bij te verwijlen, terwijl wij het niet ondienstig achten tevensdoor wat langere behandeling van dat punt, in onze woorden de ziensvvijzen mede te deelen die van alle kanten ia geheel Enropa zich lucht geven. Frankrijk. Le Journal des Débats bespreekt weder het denkbeeld van een Europeeseh congres, ten behoeve van de Oostersche quaestiewelke onmogelijk, naar het blad roeent, door den drie-Keizersbond tot oplossing kan worden ge bracht. Naar men hier verzekert zal de Khedive zich op uitnoodiging van den Sultan naar Con- stantinopel hegeven. Op bevel van den Minister van Marine zal worden overgegaan tot hel uitrusten van de twee gepantserde schepen le kl. Flaudre l en Oeéanmet het oog op een eventueel noo- dige versterking van het eskader in de Middel- landsche Zee. Maandag avond is te Parjjs het ljjk aan gekomen van den heer Moulinhet slachtoffer van den moord te Salonica. Mevrouw Moulin begeleidde het stoffelijk overschot van haar echtgenoot, dat aan het station werd ontvan gen door een der attaché's v.m Buitenlandsche Zaken, die hertog Decazes vertegenwoordigde. De teraardebestelling zal piaats hebben m de Kerk St. Germain des Pres. Spanje. De quaestie der fueros is te Madrid inter >u M1RLMSCH WEEKBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post.-85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. -A.gite ma non agitate Twee onderstukken van gouden oorbellen. Een gouden medaillon met haarwerk. Een fluweelen damestaschje Eene portefeuille. Een lap geruite broekenstof. Een grijs jekje. Een witte vrouwenzak. Eene witte zakdoek gemerkt. Een paternoster. Een bottine. Een knipmes. Een korte stoffer, en Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen. Eene portemonnaie met geld aan het Station van den Holl Spoorweg gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1