BINNENLAND. INGEZONDEN ooit aan de orde van den dag. In den Senaat werd rapport uitgebracht door de commissie, belast' met het onderzoek van het wetsontwerp op de fueros. De commissie stelt voor alge- heele gelijkstelling in zake belastingen ei cons criptie. Zij wil het Gouvernement gemichtigd zien om in óverleg te treden met de gedele geerden der provinciën ter zake van enkele hervormingen in het stelsel van gemeentelijk en gewestelijk beheer. Aan de provinciën zal het recht blijven toegekend om voor het ver schaffen van het leger-contingent de wijze van recruteeren te volgenwelke zij het best oordeelen. De provinciale besturen zullen voorts van den militairen dienst kunnen vrijstellen al de genen die de bewijzen kunnen leveren dat zij het Garlisme hebben bestreden met de wape nen in de hand en. eindelijkzullengedurende tien jaren van het betalen van behsting wor den vrijgesteld al de steden, die de natio nale zaak gedurende den laatsten oorlog ver dedigd hebben. De Kamer heeft dienzelfden verschillende wetsontwerpen goedgekeurd o. [a. het handels- tractaat met Belgie, verschillende hoofdstuk ken van de begrootingenz. De civiele lijst is insgelijks door de kamer bekrachtigd. Uit San Sebastian wordt bericht dat ge neraal Quesada den staat van beleg, reeds in Navarre en Biscaye bestaande, heeft uitgestrekt tot de provincie Santander. Dit staat in ver band met den wassenden tegenstand van de Garlisten tegen den maatregel tot afschaffing van de fueros. Verscheiden Garlisten zijn deswege voorts uit Biscay e verwijderd. De spoorweg van Alsasua naar Pampeluna zal spoedig voor het openbaar verkeer weder geopend worden. Engeland. Een werkstaking onder de kolen-arbeiders in het zuiden van Yorkshire en in het noorden van Derbyshire ontstaan, duurt nog voort is het dan ook niet in den omvang van or eenige weken Nu is een nieuwe poging hn om hen het werk te doen hervatten; Innbezitters namelijk, die de loonen met Kt. meenden te moeten verminderen, fe^zich nu tevreden stellen met een ver van 12| pCt. In sommige streken waar nood heerscht, verwacht men, dat het 3^ zal worden aangenomen. De werk- 'urt nu zeven weken en omvatte eerst 30,000 wei'Jfc^pden, en hoewel velen sedert den arbeid herval .hebbeng bedraagt het .-er- lies aan loonen toclf^jjschei''honderd duizend ponden sterling. The Times meentlat de wereld nooit het rechte zal te weten komen omtrent het verscheiden van Abd-ul-Azizin elk geval was het te verwachten, dat iet feit sensatie zou makenwant de zelfmoord van een Vorst zelfs van een onttroonden Vorst, is zonder- voorbeeld in de nieuwe geschiedenis. Htfor den zelfmoord van Abd-ul-Aziz is echter het gevaarlijkst element voor de binnenlandsche rust verwijderd en krijgt de Regeering te Con- stantinopel gelegenheid om tot rust te komen, ter overweging van de hervormingen, dooi de Mogendheden aangeraden. Doch the Times zou het zeer betreuren indien het mogelijk was, juist wegens die voordeelen, in eenigerlei opzicht de onder stelling te maken, dat Mourad V rechtstreeks of zijdelings aan den dood niet vreemd is. In denzelfden geest laat zich, wat Mourad betreft, ook the Morning post uit, al erkent deze dat het verscheiden van Abd-ul-Aziz in Turkije geen leedwezen zal wekken. Ook dat blad gelooft niet, dat men het rechte van de zaak ooit zal te weten komen. The Dayly Telegraph en the Dayly News achten het treurigdat de nieuwe orde van zaken met zulk een treurig feit samenvalt, terwijl eerstgenoemd blad er daarbij betoogt dat het overlijden van Abd-ul-Aziz in zich zelf op den nieuwen toestand van geenerlei invloed zal zijn. De patronen-fabriek j te Woolwich levert thans 1,100,000 patronen voor aehterlaad- geweren per uur, dat is 300,000 meer dan verleden jaar en zelfs meer dan in de dagen, toen de infanterie met achterlaad-geweren werd gewapend. De koning van Hannover zal Engeland spoedig weer verlaten. Men sprak reeds van het huwelijk van een zijner dochters met den hertog van Gonnaught een zoon van koningin Victoria, doch het schijnt dat dit gerucht slechts op losse vermoedens berustte. De oude cathedraal van Baterbury is bijna door brand vernield. In den toren brak den 2en dezer een brand uit, die vrij snelle vorderingen maakte, doch spoedig gebluscht werd, Aan het houtwerk werd vrij belangrijke schade toegebracht, Duitsehland. Prins von Bismarck is uit Lauenburg te Berlijn teruggekeerd en heeft reeds een lang durig onderhoud met den Keizer gehad. Natuurlijk brengt men die conferentie in verband met de Oostersche quaestie. Men beschouwt evenwel den algemeenen Europeesch toestand door den dood van Abd-ul-Azis als eenigzins ontspannend Ook te Ems dat wil zeggen bij Keizer Alexander en diens Rijks kanselier zou menzoo verzekert men althans in deze hoofdstad, van hetzelfde ge voelen wezen. Het zal Rusland niet aan de gelegenheid ontbreken, om te toonen dat het gezind is, om het Turkije niet lastig te ma ken en het tot stand komen van een alge- meene overeenstemming tussehen de Mogend heden mogelijk te doen worden. Helder, 6 Junij. Heden-ochtend heeft bij he. schijfschieten der mariniers een treffend on geluk plaats gehad. Een marinier, met de observatie belast, schijnt het signaal niet te hebben gehoord, of er is door den schutter niet met voldoende voorzichtigheid te werk gegaan; althans de man kreeg, terwijl hij nog achter de schijf stond, een kogel door het lichaamdie hem een hoogst gevaarlijke wond toebracht. Hij werd zoo spoedig mogelijk naar het marine-hospitaal geëvacueerd; zijn toestand moet verontrustend zijn. Naar men verneemt heeft de ongelukkige de expeditie naar Atchin bijgewoond. Nieuwediep6 Junij. Gister-ochtend zeilde de Noordsche schoener Skjold, kapt. Larsen, in ballast van hier, met bestemming naar Drammen. Het was vrij goed weer, maar te nauwernood buiten zijndestak er een hevige Z. W. wind op, die tot een storm aanwak kerde; het schip wilde ten gevolge daarvan niet wenden en men kon niet slaags worden. Men wierp een anker uit, maar dat brak; bij het uitwerpen van het tweede anker was het schip reeds op de noodlottige Haaks geworpen. Hoezeer een sleepboot en verschillende vlet ten ter adsistentie heensneldenwas het schip niet te genaken. Eerst later, toen de wind bedaardewisten de vletterlieden met inspan ning van alle krachtej^het schip te bereiken en de bemanning, uit 8 man bestaande, mei [eigen levensgevaar te redden Het schip zit zeer gevaarlijk en is reeds vol water; er zal j niets van te bergen zijn. (U. D.) Oosterhout, 6 Junij. In een der buitenwijken dezer gemeente ontstond deze nacht brand in een arbeiderswoning, welketerwijl de be- roners in slaap warennagenoeg geheel was afgebrand, alvorens het onheil opgemerkt werd. De vrouw des huizes meenende een afzonderlijk wonende oude vrouw te gaan redden, begaf zich ongekleed naar het vertrekwaarin deze woondedoch vond slechts de verkoolde over blijfselen van hoofd en rompzij zelve bekwam zulke brandwonden, dat het leven elk oogenblik dreigt haar te zullen begeven.De dochter des hui zes, welke boven sliepin het midden der vlam men ontwakende, springt de zolder af, doch niet dan nadat zij zoodanige brandwonden be komen haddat zij een halven dag later reeds aan de gevolgen is overleden. Het hoofd de* huisgezins, geheel geblakerd en met brand wonden bedekt is natuurlijk in wanhopigen, ofschoon niet gevaarlijken toestand. De oor zaak van den brand is onbekend. Rotterdam, 6 Junij. Een verwersknecht van 40 jarigen leeftijd, heden-voormiddag om 11; uur bezig zijnde een gevel voor een huis op de Turfmarkt te verwen, had het ongeluk van den hoogen ladder op den rand van het trot toir te vallenzoodat hij zwaar verwond in hopeloozen toestand per draagmand naar hef, ziekenhuis is vervoerd. GEMENGD NIEUWS. Zondag-ochtend ten 7 ure is door twee Sche veningers uit hel Kanaal nabij Scheveningen opgehaald het lijk van een man van middel baren leeftijd, fatsoenlijk gekleed en dat nog niet lang in het water bleek te hebben gelegen. Het is naar de loods voor drenkelingen op de Algemeene Begraafplaats overgebracht. Men meent te mogen onderstellen, dat de man op deze wijze een einde aan zijn leven gemaakt heeft. Zondag-ochtend sprong een jufvrouw, als kamenier bij een der aanzienlijke bewoners van het Bezuidenhoud te s'Hage in dienst, in een vlaag van waanzinvoorbij de brug over de Laan van Nieuw-Oosteinde, in de sloot aan de Boschzijde. Gelukkig werd zij nog tijdig gered en in den bestelwagen van een geacht ingezetene naar de woning waarin zij verblijf houdt, gevoerd. Onder liefderijke verzorging schijnt zij geheel van dit ongeval te zullen herstellen. Men meldt uit Sprang van 3 Juni: Zekere Jacobus Niewenhuizentimmermansknecht al hier, speelde gisteren met een geweer; mee nende dat het ongeladen wasnep hijaan leggende schertsend tegen eene werkvrouw en een 13jarig meisje, dat met een klein kind op den arm stond: «wacht., 'k zal jelui eens doodschieten!" Hij trok af en gaf vuur; want het geweer, dat zijn baas dikwijls ge bruikte om het gevogelte uit den tuin te ver drijven, was zwaar met hagel geladen. Een groot gedeelte van het schot ging de werk vrouw door den linker-bovenarmterwijl het meisje eene wonde aan den hals bekwam. Ofschoon men aanvankelijk, vooral voor de vrouw, welke hoogst zwanger is, vreesde, zijn beide getroffenenvolgens verklaring van den geneesheer, thans echter buiten gevaar. De diefstallen, gepaard met inbraak, in de laatste dagen te Harderwijk en omstreken ge pleegd, zullen waarschijnlijk binnenkort aan het licht komen. Volgens een bericht, bij de Justitie aldaar ontvangen, is te Zandvoort bij Haarlem een Franschman gearresteerd, nog gedeeltelijk in het bezit der onlangs in het Politieblad vemelde ontvreemde zilverwerken. Bedoelde persoon was tijdelijk te Harderwijk woonachtig geweest, wachtende op zijn pa pieren, om daarna voor Indie dienst te nemen. Er bestaat geen twijfel, of er zijn meer handlangers in het spel. De brutaliteit dezer bende ging zoo verdat bij dezelfde inwoners in verschillende nachten tweemalen werd in gebroken. De Justitie zet haar onderzoek ijverig voort. Men meldt uit Gorinchem van 6 Juni: Gisteren is uit de weide te Herpte in Noord brabant ten nadeele van den landbouwer van der Held, eene melkkoe ontvreemd, en heden ochtend op de weekmarkt alhier voor ƒ200 verkocht aan den landbouwer Kooy te Aakel die even daarna de koe met ƒ30 winst aan den slager van Schalen weder heeft verkocht. Den vermoedelijken dader van den diefstal die heden morgen met de ontvreemde koe van Heusden tot Woudrichem is komen loopen, heeft men nog niet kunnen opsporen. De Frankf. Zeitung meldt, dat de nieuwe Ilaliaansch Minister Nicotera onder de geheime papieren van zijn voorganger Lanza een qui- tantie heeft gevonden, waaruit blijkt, dat in dertijd door de Regering een som van 10.000 lires betaald is voor een aanbeveling der »waar- borgenwet" in the Times en een Fransch blad. Dit bericht, dat niet zeer voor de onafhan kelijkheid van genoemde bladen pleit, doet tevens zien door welke middelen de Ital. re geering haar vereenigingsplannen moet be werken en hoeveel waarde de «waarborgen- wet" bezit. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem, 10 Juni 1876. Jongstleden Zater dag-middag is van het dak der sociëteit «Eendracht" alhier gevallen een metselaars knecht, een 64 jarig man. die vrij ernstig verwond naar zijne woning is overgebracht. De vorige week is door den onbezoldig- den Rijksveldwachter van der Linden te Zand voort, in de duinen aldaar aangehouden een Franschman, genaamd H. die op verdachte wijze in het Duin ronddwaalde. Bij visitatie zijn een groot aantal gouden en zilveren voor werpen bij hem gevondenallen afkomstig van diefstal0. a. 79 stuks door hem in den nacht van 19 op 20 Mei jl. ontvreemd bij den loge menthouder Ephraïm te Harderwijk. Hij is gevankelijk naar Haarlem overgebracht alwaar thans is gebleken dat hij een gevaarlijk per soon is, die reeds meermalen met de Justitie kennis heeft gemaakt. In den nacht van 4 op 5 dezer is door de Politie alhier aangehouden een persoon die een paard vervoerde dat hy uit een weiland gelegen buiten de Amsterdamsche poort had ontvreemd. Hij is naar het huis van Arrest overgebracht. In den nacht van 7 op 8 dezer ten ruim 2 ure is brand ontstaan in een perceel in de St. Pieterstraat bewoond door de Weduwe Winkelaar alhier. Eenige agenten van Politie die dadelijk werden gewaarschuwd, hebben krachtige hulp verleend en hadden den brand die een dreigend aanzien had, binnen een half uur gebluscht. De brand is ontstaan in een ledikant gevuld met beddengoed dat bijna geheel door de vlam is vernield. De oorzaak wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid met een brandenden lucifer bij het aansteken van een lamp. In hare zitting van 6 Juni 1876 heeft de Arr.Rechtbank alhier bepaald dat de Kamer van Vacantie in dit jaar zal zijn zarnengesteld in dier volge dat altijd de president of fun- geerende president en twee rechters of rech- tersplaatsvervangers zullen tegenwoordig zijn. Dat de kamer van vacantie hare zittingen zal houden zoowel in Burgerlijke als Correcti- oneele zaken op Dinsdag van iedere week, aanvangende des voormiddags ten tien ure, de laatstgenoemde na afloop der zitting voor Burgerlijke zaken; en dat de gewone zittingen na de vacantie weder zullen aanvangen voor Burgerlijke zaken op Dinsdag den 5den Sep tember en voor Correctionneele zaken op Don derdag den 7den September eerstkomende, Nimmer naar Canossa. De groote Pius IXwiensmet reuzenspier- kracht overal doortrokken redevoeringenvoor het boos geweten der kerkvervolgers moe ten zijn. »De donk're wolk gelijk waarvoor de zee- [lien vreezen." hijwiens woorden steek houden als waren het nagels, heeft op den 19den Mei j.l. den gedenkdag van de overwinning bij Legnano weder hoogstbelangrijke dingen gezegd, waar over de onzinnige kampvechters van het on rechtvaardig geweld (natuurlijk in 't geheim) wel een weinigje zullen nadenkenofschoon men mag veronderstellen dat zij er voor zich zeiven niet veel nut uit zullen trekken; im mers zij gaan voort met zich daarbij te gedra gen als de hardnekkige scheepsbevelhebber, die verkoos liever den dood in de golven te vinden dan het ten eenemale noodzakelijk ge worden redmiddel aan te wenden, namelijk: den grooten mast te kappen. Z. H. Sprak 0. a. over den banierdrager der tegenwoordige revolutie; hoe hij onlangs in een schaamteloos Sarcasme had uitgeroepen Wij zullen nimmer naaf Ganossa gaan en hoe al zijn satellieten dat hadden toegejuicht. „Zult gij of zult gij niet naar Canossa gaan?" antwoordde daarop de H. Vader" wij weten het niet; wat wij echter wel wetenj, is de zekerheid, dat gij allen voor hettriomfeerend kruis zult worden gevoerden dat gij allen, wil lens of met, vol schrik en ontzetting voor dien glorieusen standaard verschijnen zult. Het kruis zal voor u het bewijsstuk uwer veroor deeling, voor ons de bron der hoop en dei- vreugde wezen, Tot dusverre zagen wij den opperbevelheb ber van het revolutionaire schip en zijn be manning, nog geen enkele beweging maken die ons kon doen geloovendat zij gezind zijn om den grooten mast van hun hemeltergen-, den hoogmoed te kappen; neen het moge kosten wat het wilnimmer naar Canossa. Die eerzuchtigen I Zij scheppen behagen in het geklikklak van het staal. Zij gaan groot op hun titels. Zij dragen ridderorden, maar storen er zich weinig aan dat die alle zijn gekocht geworden met het bloed en de tra nen van duizende bij duizende slachtoffers van hun boos opzet. Nimmer naar Ganossa! onheilspellend woord! nimmer luisteren naar de heilzame waarschu wingen van hemdie zoo klaarblijkelijk de man Gods iswaarschuwingen diewerden zij ter harte genomen, alom hun zwaard in de schede zouden laten, terwijl het reeds nu weer te voorzien is dat de aarde alweder het bloed der martelaren zal moeten drinken. Nimmer naar Canossa liever als een ande re Napoleon I, verbannen op een eiland in het midden der zeeof zelfs als een derde Napoleon, door eigen volk schandelijk ver jaagd, lafhartig op de knieen kruipende voor God weet welken overwinnaar, om daarna, bespot en uitgelachen, op een of andere plaatsje in Engeland of elders, verlaten de/, laatsten adem uit te blazen. Het is hët seheim dei- voorzienigheid wat er ten laatsten van de tegenwoordige kerkvervolgers geworden zal tot dusverre wees ons de geschiedenis van acht tien eeuwen, te dien opzichte, altijd op een ellendig einde. Men weet het zegt de H Vader T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2