BUITENLAND. BINNENLAND. .tand niet aangenomen, en de Turken etoonen al zeer weinig waarde te hechten aan de proclamatie van den Sultan en zijn amnestie, daar zij nog onlangs 200 Christe nen het hoofd hebben afgeslagen Men spreekt er dan ook van dat Rusland een nieuw en nog veel scherper memorandum gereed heeft en dat men moeite doet om Engeland tot toetreding over te halen ter wijl in de eerdaags te verwachten samen komst van de Russische keizer met Frans Joseph, Oostenrijk wel zal bewerkt worden. Men merkt dus wel dat het vredewindje verdraait en er weer storm aan de lucht komt. De Czaar moet althans in zeer slechte luim tegenover Engeland verkere dat hem de voet zoo dwars heeft gezet en zich niet zeer vleijen over Engeland hebben uitgela ten. Men was zelfs bevreesd dat Gortscha- kof de slechte luim zijns meesters zou heb ben moeten] ontgeldendoch dat onweer is overgetrokken. In Belgie is het nog alles behalve rustig. Wel hebben in de laatste dagen niet meer die groote onordelijkheden plaats gehad als in het laatst der vorige en in het be gin van deze week, maar 't is er verre van af dat de gemoederen tot bedaren zijn gebracht. Tot zelfs in de katholieke uni versiteit te Leuven heeft de gisting haar weg gevonden en is er eene vijandelijke houding ontstaan tusschen de katholieke en de liberale studenten, welke laatste, als zijnde de minderheid, uitgejouwd en vervolgd worden. Zoo althans luiden de nog onvolkomen berichten, die ons ter kennis zijn gekomen. Inderdaad het zou geen wonder zijn indien het zoover kwam. De schandalen door de liberalen na hun nederlaag aan de stembus gepleegdzouden wel in staat zijn een burgerkrijg een religie oorlog in leven te roepen. Maar aan wie de schuld, wie zijn de onverdraagzamen Zij die hun neerlaag niet kunnen ver dragen maar alles naar hun hand willen zetten, en op de eene plaats afkeuren wat zij op eene andere plaats tot in de wolken verheffen. In Antwerpen leden de liberalen een nederlaag omdat de kiezers van het platteland allen tegen hen stemden en zoo hun Kandidaten deden vallen. Nu schelden de liberale van Antwerpen de plattelandbewoners uit voor dommerikken lomperdsachterlingen enz. enz. en eischen verondering van een kiesstelsel dat aan de domoors (hier dus de plattelandbewoners) de macht verleend om de intelligente lieden (hier dus de liberalen van Antwerpen) te gen den wil dor bevolking uit de regering te houden. Te Nivelles daarentegen won nen de liberalen juist door behulp der plattelandbewoners en deze verheffen zij nu tot in de wolken. Grooter inkonsekwen- tie is wel niet denkbaar. De toestand in Belgie is dus onrustbarend en 't is te vree zen dat bij elke gelegenheid de wrok zich zal openbaren door nieuwe onlusten en bot singen. De liberalen zouden gaarne zien dat de Katholieken zich maar bedaard door het opgestookte canaille lieten doodslaan, zonder zich te verweeren en durven de Katholieken er een grief van maken wan neer zij zich durven verzetten nadat men hun allerlei beleedigingen en smaad heeft aangedaan. Men schijnt dus wel veel te bouwen op het geduld der Katholieken. In Frankrijk kan men spoedig weer he vige parlementaire debatten verwachten. Vroeger toch hebben wij reeds mede gedeeld dat de minister Waddington een voorstel heeft gedaanom de toekenning van academische graden weer uitsluitend aan den staat te brengen. Nog slecht voor wei nige maanden werd dat recht ook toege staan aan particuliere universiteitenwaar na zeer spoedig Katholieken hoogescholen in Frankrijk verrezen). Nu is er een con- missie benoemd om het ontwerp-Waddington te onderzoeken. Mocht het in den Senaat komen dan zullen de discussion zeer hevig zijn, want de heer Waddington zal zijn plan niet zoo licht opgeventerwijl hij zich toch op hevigen tegenstand kan voorberei den. De benoeming van den heer Buffet tot onafzetbaar Senator, heeft bij de libe ralen veel kwaad bloed gezet. De heer Buffet was hun man niet en men kan be grijpen dat zij alles behalven er mee in ge nomen zijn nu hij weer in den Senaat zit ting heeft, want al hun drijven om die verkiezing ongeldig te doen verklaren, mocht niet baten. Een voorstel van den heer Schoelchen tot afschaffing van de dood straf, dat mede in behandeling is geweest is verworpen. Frankrijk schijnt dus nog niet veel zin te hebben om de heefen moor denaars een onbekommerd leventen koste van de schatkist te verlenenmet het mooie vooruitzicht, dat zij, op de een of ander wijze in vrijheid gekomenop nieuw kunnen moorden. De Franschen bezit ten nog rechtsgevoel genoeg om eerst dan de doodstraf af te schaffen wanneer de heeren dieven en moordenaars daarin voor gaanen dan ook alleen is die afschaffing billijk en gemotiveerd. (Zie verder de be richten). Engeland. De groote tapijtfabriek; van James Tem- pleton te Ayr, in Schotland, is door brand vernield. De materieele schade bedraagt 40,000 pd. st. Vijf-en-twintig vrouwen, meestal meis jes van 15 tot 18 jaar, en een man zijn in de vlammen omgekomen. De meeste van deze slachtoffers zouden aan den dood zijn ontko men zoo een der bewakers van de werkplaat sen, die aan het gevaar geen geloof sloeg, niet op het denkbeeld ware gekomen, de deuren te sluiten. Eenige uren later werden negen geheel verkoolde lijken van onder de puinho pen te voorschijn gebracht. Duitschland- Den 19n Julij des vorigen jaars heeft het stedelijk bestuur te Munster den Bisschop van Mentz, ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubilè, een felicitatieadres gezonden. De provinciale regerings president zag daarin een jegens de Regering vijandige demonstratie legde aan ieder lid van het genoemd bestuur een boete op van 9O mark en vernietigde het besluit ter vaststelling van het adres. De leden protesteerden daartegen bij den pro vincialen opperpresident. Deze verklaarde de opgelegde disciplinaire straf allezins gerecht vaardigd. Daarop wendden zij zich ieder afzonderlijk tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Tevens maakte de heer von Heeremann ge bruik van de gelegenheid om de zaak in het Huis van Afgevaardigden ter sprake te bren gen hetgeen toen aanleiding gaf tot vrij hef tige debatten. Dit alles is indertijd vermeld, doch tot nu toe had men niets anders er van vernomen. Thans is eindelijk de zaak beslist. De Minister heeft namelijk bij aanschrijving verklaard, hun verzekering aan te nemen, dat met het besluit geen politieke, jegens de Regering vijandige demonstratie bedoeld was. Mitsdien heeft hij de hun opgelegde disciplinaire straf opgeheven. Frankrijk. De afdeelingen van den Senaat hebben tot leden der commissie voor het ontwerp van den Minister Waddington, betreffende de toe kenning van academische graden, benoemd de heeren: Roger, Fournier, Depeyre, de Meaux, Dufournel, Edouard Charton, Paris, Jules Simon, Collin-Bernard. Slechts drie van deze negen leden zijn vóór de aanneming van het ontwerp gezind. Eerlang zullen te Lourdes groote godsdien stige plechtigheden plaats hebben. Z.E. kardinaal Guibert. aartsbisschop van Parijs, is door den Paus gemachtigd om in zijn naam de basiliek te wijden. Dertig bisschoppen zullen zich der waarts begeven om die feesten bij te wonen. De ceremoniën zullen geleid worden door Monsr.Ca- taldiceremoniemeester van Z. H. De kardinaal aartsbisschop van Parijs en de nuntius zullen den 29n van Parijs vertrekken. De wijding van de basiliek zal den 2n July en de kroo ning van het beeld der H. Moeder Gods den 3n plaats hebben. Alkmaar, 23 Juni. De Vereeniging van Offi cieren der Schutterijen in Nederland had voor ditmaal Alkmaar als plaats harer bijeenkomst uitgekozen. De daaraan verbonden feestelijkhe den bestaan voor het grootste deel in de mu ziekuitvoeringen diners en een schietwedstrijd te Bergen, welke Woensdag plaats had en waarvan de uitslag is als volgd Met geweerop 200 pas1ste prijs zilveren theeserviesaangeboden door de gemeente Alk maar, en de medalje der Vereeniging, winner luitenant J. T. Viehoff, te 's Gravenhage, met 42 punten; 2de prijs, schaal met camé's, aan geboden door het hoofdbestuur, en bronzen medalje der Vereenigingwinner kapt. A Men- des da Costa, te Amsterdam, met 41 p.; 3de prijs, kristallen schaal met zilveren hengsel, aangeboden door den majoor, kommandant der schutterij te Alkmaarwinner luit. J. H. van Boelens v. d. Haar, te 'sGravenhagemet 40 p.; 4de prijs, zilveren taartenschopaangebo den door den burgemeester van Alkmaar, winner majoor v. Spengler, te Alkmaar, met 40 p.; 5de een barometer, aangeboden door Majoor Brumstee, comm. der schutterij te Assen, winner luitenant G. J, Peereboom te Alkmaar, met 40 p.; 6de, een hoektafeltje, aangeboden door mevr, van Spengler, winner kapt. U. D. T. Slaap te Amsterdam, met 39 p.; 7de, eene nécesare, winner luit. W. Gail- lard, te 's Gravenhagemet 30 punten. Revolver op 30 pas: 1. een paar bronzen beelden en zilveren medalje van het hoofd bestuur, winner luit. J.P. Meijer, te Schiedam, met 18 punten- 2. een wolver, aangeboden door kolonel Davidte Antwerpen, en bronzen medalje de Vereenigingwinner kapt. A. Men- des da Gosta, te Amsterdam, met 14 p.; 3. een sigarenstandaardaangeboden door kapt. G. de Visser, te Schiedam: winner luit. B. de Court, te Dordrecht, met 14. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur rijk ten mevr. Maclaine Pont en van Reenen aan de winners de prijzen uit. Woensdag het diner in de zaal van den heer Vervloet en een militair concert in de Buiten-Sociëteit Vrijdag had tot sluiting der feestelijkheden, vauxhall en bal plaats. Leeuwarden, 19 Juni. Aan de heden gehou den harddraverij om de Koningsprijzen namen 22 paarden deel, overeenkomstig 'sKonings wensch ditmaal alleen Friesche paarden, toe- behoorende aan Friezen. De gouden zweep werd gewonnen door de zwarte merrie van den heer J. Wartena, van Leeuwarden, ge reden door den pikeur H. J. Hijlkema; het breed gouden oorijzer door de zwarte merrie Pietje, van den heer L. Olivier, van Stiens, gereden door den pikeur W. de Boer. Aalsmeer19 Juni. Den 5den Juli e. k. zal alhier eene aardbezien-tenloonstelling gehou den worden. Zij zal opgeluisterd worden door muziek, en om aan belangstellenden gelegen heid te geven haar te bezoeken, zullen de stoombooten extra reizen doen van Amster dam en Leiden. Te oordeelen naar hetgeen die tentoonstelling vóór 2 jaren was, mogen we onderstellendat zij een bezoek overwaar- dig zal zijn. GEMENGD NIEUWS. Woensdag namiddag heeft te Leeuwarden het zwemmen het leven gekost aan een jonge ling van 23 a 24 jaren. Reeds was hij met nog eenige jongelingen in de Potmarge te water geweesttoen hijom eene weddingschapvan naar men zegt f 1besloot het nog eens over te zwemmen, waarbij hij verdronk. Het ge- heele gezelschap was, gelijk wordt verzekerd, vrij opgewonden door het gebruik van sterken drank, en de omgekomen jongeling moet, vóór hij den tweeden watertocht aanving heb ben gezegd, dat het hem weinig kon schelen, of hij verdronkdaar hij toch eenmaal moest sterven en zijne ouders dan altijd toch f100 uit een begrafenisbos zouden krijgen. N. R. C. De heer Mollenbergeen paardenhandelaar is op de paardenmarkt te Beusichem door den slag van een paard dat hij wilde probeeren, zoodanig aan het achterhoofd getroffendat hij onmiddelijk ter aarde zeeg, en men ten zeerste vreest dat hij het leven er bij zal inschieten. Te Arnhem heeft een in beschonken toe stand verkeerend persoon 1.1. Zondagavond zijn schoonvader derwijze mishandeld, dat deze in bedenkelij ken toestand verkeert en gisterenavond naar het Ziekenhuis is moeten worden overgebracht. De dader werd door de Politie in arrest genomen en aan de Justitie overgeleverd. Men meldt uit Apeldoorn van 21 Juni: In 't nabij gelegen Uchelen ontstond heden ochtend brand bij den papierfabrikant van Delden. In weinige oogenblikken waren fa briek hangschuur en woonhuis een prooi der vlammenterwijl de vonken zich zoozeer ver spreidden dat ook het zich op eenigen afstand bevindende zoogenaamde Kappersmolentje en de woning van den heer Geurts in de asch werden gelegd. Donderdag voormiddag kwam een 17jarige oppermanwerkzaam aan een in aanbouw zijnd pand aan de Crooswijksche kade te Rot terdam uit een raam der 2de verdieping en wilde op eene aldaar geplaatste ladder stap pen doch hij stapte misdaardoor kantelde de ladder omzoodat de jongeling naar be neden storte, waarbij bij eene lichte verwon ding aan het hoofd en eene vrij ernstige aan het lichaam bekwam. Hij is ter verpleging in het stedelijk Ziekenhuis alhier opgenomen; het bleek dat laatstbedoelde verwonding nog al zorgwekkend is. Donderdag namiddag ten 2^ ure vielen een 14jarig en een 13jarig meisje, spelende aan den Goudschen Singel te Rotterdam in het water, doch werden spoedig en zonder eenig bekomen beletsel gered door Elias Muns, stads reiniger, die er bij sprong. Te Kuilenburg is Woensdag avond een jong- mensch in eene niet zeer breede sloot wil lende baden, onmiddelijk in de diepte ver dwenen en verdronken. Een zee-milicien behoorende tot de equipage van Zr. Ms. monitor Heiligerlee, te Helle- voetsluis liggende, is Donderdag nacht, terwijl hij voor dien bodem op post stond, te water geraakt en verdronken. Vermoedelijk was hij door den slaap bevangen. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem, 23 Junij. Gisteren had alhier, des morgens ten 10 ureaan de afdeeling Armen school, en vervolgens ten 2 ure aan de af deeling Burger- en Tusschenschool der R. C. Parochiale school op de Gedempte Oude Gracht, de plechtige uitreiking der prijzen plaats. Zij werd bijgewoond door den HoogEerw. Deken en Kanunnik van den Akker, President der Commissiedoor eenige Eerw. Heeren geeste- lijken, commissieleden, en andere belang stellenden. De prijsuitdeeling werd afgewisseld door voordrachtenwaarvan de eerste de vor deringen der leerlingen in de vreemde talen, de beide laatste: De Straatjongen en De Vro lijkheid en de Treurigheid menige lacht ont lokten en tegelijker tijd verschillende lessen van levenswijsheid onder een schalkschen en snaakschen vorm ten beste gaven. In zijne toespraak drukte de HoogEerw. Pre sident der Commissie van de schoolden kin deren op het hart, toch nooit, onder geen voor wendsel hoegenaamd, de school te verzuimen en dankte de aanwezigen belangstellenden voor hunne krachtdadige ondersteuning. Hij hoopte, dat Haarlems Katholieken met toenemende ijver zouden voortgaan, door hunne mildda dige hulp, de armenschool nog meer als vroe ger te ondersteunen. Zoo twijfelde hij niet of de R. C. Paroch. school zou op de weg der volmaking steeds voorwaarts gaan, en hare roeping geheel beantwoorden. Ter Terechtzitting van den Arrondisse- ments-Rechtbank alhier, voor Correctionele za ken bestemd werd den 22sten Junij jl. eene belangrijke, gelukkig zeldzaam voorkomende, zaak behandeld. De Brigadier-Majoor-titulair der Rijksveldwacht te Velsen, M. W. v. d. P. en de Brigadier-titulair dierzelfde brigade A. S., thans beiden in hunne functiën geschorst stonden terecht ter zake van zich als open baar ambtenaar te hebben laten omkoopen. Door het O. M. waren 18 getuige gedag vaard, van welke 17 zijD verschenen en ge hoord tegen den 18dendie afwezig was ge bleven, werd veroordeeling gerequireerd tot betaling eener geldboete van f 60. De beklaag den ontkenden pertinent het hun ten laste gelegde, hoewel de verklaringen der getuigen veel bezwarends voor hun opleverden. In eene welsprekende en uitvoerige redehield de heer substituut officier van JustitieJhr. Mr- A. J. Rethaan Macaré, de beschuldiging vol en re- quireerde ten slotte de schuldigverklaring dei- beklaagden en veroordeeling van v. d. P. tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren en van A. S. tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar en 183 dagen, voorts ieder tot betaling eener geldboete van ƒ100, met sub. cell, gev.straf van zeven dagen, voor ieder bij wanbetaling der boeteontzetting gedurende 8 jaren van het kiesrecht en het waarnemen van alle openbare ambten of bedieningen, met verbeurdverklaring van het in beslag ge nomen! geld, ten behoeve van de Godshuizen der gemeente Velsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2