BUITENLAND. BINNENLAND. haar gelukwensching en deelneming aan en in de tentoonstelling kenbaar te maken. Wij releveerden daar juist nog met een enkel woord de onlusten die in België heb ben plaats gehad door den voorde liberalen zoo ongunstigen uitslag der verkiezingen. Zij schreven dien toe aan de slechte indee ling der kiesdistricten en eischten onder veel misbaar herziening daarvanin de hoop dat zij bij een nieuwe indeeling meer macht zouden erlangen. Nu meldt men dat de Katholieken zich aan het woord der liberale schreeuwers willen houden en ook een andere indeeling der kiesdistricten ver langen. Wanneer de Katholieken een wet kunnen doen aannemen waardoor op elke groep van 40.000 kiezers een afgevaardigde wordt verkozen, helt de balans nog veel meer ten hunnen voordeele over. Het zou dan voor de liberalen wel eens kunnen zijn dat zij zelf in de kuil vallen die zij voor een ander gegraven hehben. Rusland. The Hour deelt de volgende depeche uit St. Petersburg mede: „De Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft aan de Gouverneurs der provinciën last gegeven al de thans met verlof zijnde soldaten onder de wapenen te roepen." De Times bericht, dat men te Berlijn „niet zonder grond" verzekert, dat Rusland in de laatste ure nog rechtstreeks in overleg met Engeland tracht te komen. Aan Daily Tele graph eindelijk wordt uit Berlijn geschreven: „Men acht het hier bepaald zeker, dat Rus land, niets van belang tegen Europeesch- Turkije zal ondernemen zonder zich vooraf van den absoluten steun van Duitschland te hebben verzekerd." Een brief van 22 Junijuit St. Petersburg aan Plndep. Beige toegezonden, schetst de spanning, welke onder een zeer talrijke groep van politieke mannen heerscht wegens de door Engeland in de Oostersche quaestie aangeno men houding. Men voorspelt zelfs een Muzel- mansche beweging in Indië. Natuurlijk wor den van Rusland elk iniatief en elke verant woordelijkheid in deze afgeschoven. Als mo gelijke en waarschijnlijke aanstoker van dezen ..uligen oorlog wordt aangewezen de alalik Ghazy Jakoubdie souverein is van Kachagarië. Turkije. Yan Alexinatz heeft men slechts eenige mijlen zuidelijk de Morava-rivier te volgen, om zich te midden van het Turksche grens- leger te bevindendat op het sterk verschan ste Nisch steunt. De strijdmacht van Chefket- pacha is op 't oogenblik wat minder sterk dan de tegenover haar slaande Servische troepen, maar eerstdaags worden versterkingen ver wacht, die te Smyrna en te Bejkos bijeenge trokken worden. Aan de Drina verzamelt zich een ander Turkseh leger, om den vijand al daar den overtocht te betwisten. De garnizoe nen van Groot en Klein-Zwornik zijn te za- men 14,000 man sterk. Bij "Wischegrad wordt een legercorps van Baschibozuks geformeerd. Een telegram uit Gonstantinopelmel dende dal Abdul-Kerim-pacha Minister van Oorlog, het opperbevelhebberschap over alle te velde staande troepen op zich zal nemen spreekt tevens de geruchten tegen omtrent het sluiten van een of- en defensief verbond tus- schen Servië en Montenegro Vorst Nikita heeft er wel ooren naar, om voor een aanwinst van grondgebied af te zien van deelneming aan den oorlog, te meer omdat Vorst Milan zich tot Heer van Bosnië wil laten uitroepen en de Vorst van Montenegro nu weinig lust heeft om voor zijn buurman de kastanjes uit het vuur te halen. De Serviërs zullen dus, wanneer ten minste alle groote Mogendheden haar woord houdentot eenige bondgenooten heb ben de opstandelingen in de naburige pro vinciën. Duitschland. Voor eenigen tijd is in Duitschland het re- geeringsbesluit voorgesteld dat de Duitsche taal overal verplichtend zal zijn en gebruikt worden in alle openbare stukken. In Posen had men het voornemen opgevat, zich bij een deputatie uit het volk tot den Keizer te wenden, ten einde van Z. M. te verkrijgen, dat hij die wet nopens de offici- eele taal niet mocht bekrachtigen. Daar men vreesde, dat de Keizer de deputatie niet zon ontvangen, zag men van de uitvoering van het plan af en droeg aan de Poolsche fractie op, bij adres den keizer het gebruik maken van zijn recht van veto te vragen. Terwijl de ijver van de Poolsche leden der Kamer geroemd wordt, gelooft men natuurlijk niet aan eenig succes op hun pogen. Het Huis van Afgevaardigden, dat een paar dagen geleden zijn werkzaamheden her vatte, heeft het wetsontwerp tot verleening van geldelijke hulp aan de districten, die door de overstrooming in het afgeloopen voorjaar geleden hebben, bij eerste en bij de tweede lezing aangenomen. Het ontwerp stelde hiervoor 5| millioen mark beschikbaar en tevens millioen ter beveiling van het stadje Caup tegen verdere afschuiving der rotsen. Laatstgenoemde som is door het Huis tot 1 millioen mark verhoogd. Te Berlijn is dezer dagen zonder den naam des schrijvers een brochure verschenen onder den titel: „Eine fata Morgana am politischen Horizont und die Machinationen der Diplomatie im Orient," welke tegen de bemiddeling en tusschenkomst der Mogendheden in de Turk sche aangelegenheden gericht is. De schrijver, die in Milaan schijnt te leven en verzekert Turkije en Rusland grondig te kennen, maakt een vergelijking tusschen die twee landen en komt tot het resultaatdat de macht van het innerlijk verkankerde en ver rotte Rusland een Fata Morgana is, die bij den eersten oorlog in de lucht zal verdwijnen. Het is volgens de brochure tijd dat de Eu- roopeescheKabinetten hun nuttelooze raadge vingen te Gonstantinopel staken en door hun bemoeiingen niet langer de Porte lastig vallen. Dan zou aan de billijke eischen der opge stane provinciën voldoening moeten gegeven worden, ot de Turken zouden zich niet meer in Europa kunnen handhaven. In dit laatste geval zouden een constituti- oneele Servische Staat, een zelfstandig Bul garije en Gonstantinopel als vrije stad of in de handen der Grieken in de plaats van 't despotieke Turksche Rijk komen. De brochure trekt de aandacht, omdat men er een protest der Slaven in ziet tegen het Czarisch absolutisme, «welks afschaffing door de heiligste belangen van alle volken geëischt wordt!" Servië. Uit Belgrado schrijft men van den 21nMet de nationale leening gaat 't goedwat de bui- tenlandsche bladen ook mogen beweren. Ge heel de natie is tot de uiterste offers bereid. De tractementen van alle ambtenaren zullen zeer belangrijk verminderd worden. De Senaats leden b. v. krijgen 60 in plaats van 425 per maand. Deze regel is algemeen. Alle trac tementen boven de /GO worden tot dat be drag verminderd en de overige 20 pCt. verlaagd. Dat is enormen toch erkennen allen gaarne de noodzakelijkheid. Men zal zich behelpende verspreidde leden van een en dezelfde familie zullen zich ver eenigen om des te goedkooper te leven. Al wat naar weelde zweemt wordt weggedaan: een aantal dames brengen haar juweelen ten offer op het altaar des vaderlands. Te Cettinje hebben de Senaatsleden en de chefs van het leger onder voorzitterschap van den Vorst een bijeenkomst gehouden. Aan iede- ren soldaat zijn twee paar schoenen verstrekt. Het Weener Tagblatt ontvangt uit Bel grado de volgende bijzonderheden. «Den 26n Junij wordt Vorst Milan in het hoofdkwartier te Yupritza verwacht. Den27n zal het Servische leger een aanvallende bewe ging maken in de richting van Alcriatz aan de Drina. Te Usatsza en te Timok staat de voor hoede, geformeerd door 15,000 vrijwilligers. Aan Servië en Montenegro zullen den 27n manifesten worden uitgevaardigd. «De zetel van het Gouvernement wordt over gebracht. naar Kragojevatz. Montenegro zal de Turken tegelijkertijd te Ostrop aanvallen met 16,000 man." Een andere particuliere dépêche uit Weenen aan de National Ztg. zegt, dat volgens een gerucht in diplomatieke kringen, Rusland aan Servië de onafhankelijkheid van zijn grond gebied zou hebben gewaarborgdvoor het geval dat de oorlog mocht uitbreken. Aan de groote afdeelingen van het Ser vische leger is reeds een bepaald operatie plan aangewezen, om dadelijk handelend te kunnen optreden zoodra het eerste sein tot het openen van de vijandelijkheden wordt gegeven. Generaal Zach, aan de spits van het 22,000 man sterke West-Morova-leger, heeft in last de naar Oud-Servië leidende berg passen te bezetten. Aan de Drina staat onder Ranko Alimpits een uit twee divisiën bestaand 26,000 man sterk leger, dat geheel gereed en uitgerust is om de Drina over te trekken. De belangrijkste stelling neemt echter de zui delijke legerafdeeling in, waarvan het hoofd kwartier te Alexinatz is gevestigd. De omzijn militaire bekwaamheden bekende ex-Russische generaal Tschernajeff voert het bevel over dat leger welks sterkte tuschen 45 a 50,000 geschat wordt. Zijn voorposten strekken zich uit tot aan de grenzen. Vorst Milan zal zich met zijn gevolg naar het hoofdkwartier te Alezinatz begeven en daar voorloopig zijn verblijf houden. Dordrecht, 28 Junij. Bij de aankomst 11. Maandag van den trein uit Duitschland ont dekte men dat een der wagons, in plaats van met onschadelijke goederen, geladen was met 120 kisten patronen. Vermoedelijk is die wa gon bij vergissing medegekomen, daar hij voor Griekenland bestemd was. Zoodra men hier echter tot de ontdekking van het geval kwam, is de wagon, als niet voorzien van het geleide en de merkbare teekenen bij de wet voorgeschreven, onmiddelijk afgehaakt en on der bewaking van de politie en een wacht van pontonniers gesteld, in afwachting van een beschikking van den Commissaris des Konings hoe verder te handelen. (Dordr. Ct.) Amsterdam, 29 Juni. Bij het hedenochtend gewoed hebbende omweder is de bliksem ge slagen in den schoorsteen op het huis des heeren J. J. Witsen, hoek Westeinde en Wit- senkade, die met donderend gekraak op de daken der naastliggende huizen nederstortte. Op den zolder werd het binnendeel van den schoorsteen totaai uit elkander geslagen, en in alle kamers, die daarmede in verbinding stonden, werden de ijzeren dekseltjes, die in de schoorsteenen zaten, met geweld op den grond gesmeten. In de keuken kwam de blik sem door een muur heen, ging vervolgens tusschen twee dienstboden door, die ontbeten en gelukkig ongedeerd bleven, en verdween. Enkhuizen, 27 Junij. De inschrijving voor de Nieuwe Noordsche Compagnie ter uitoefe ning van de robben- en walvischvangst is niet volteekend. Ofschoon deze ongunstige afloop niet bemoedigend is, bestaat toch bij de op richters het voornemen om de zaak nog niet op te geven en haar zoo mogelijk eerlang tot stand te doen komen. GEMENGD NIEUWS. In het Gafé de la Régence te Parijs is thans een schaakwedstrijd begonnen tusschen Parijs en Londen. De inzet is 10.000 fi, Men berekent dat de strijd twee jaren zal duren. Voor eiken zet wordt drie dagen tijds gegeven. Maandag avond is uit eene der stadskaden te Rotterdam opgehaald een 18-jarigjongeling die nog eenige teekenen van leven gaf. Na ten huize zijner ouders te zijn overgebracht is het den geneeskundige niet meer mogen gelukken de verdere levensgeesten op te wek ken en was de drenkeling eenige uren later een lijk. Den 14 febr. van dit jaar werd zekere Wil lem Eising des avonds laat buitenshuis geroe pen en daarop door een pistolschot zoo verwond dat hij aan de gevolgen is overleden, zonder dat men denjdader op het spoor kon komen. Naar men verneemt heeft de justitie, die eenige aanwijzing schijnt te hebben gekregen zich Vrijdag 1.1. weder naar Ruinen begeven en aldaar den vermoedelijken dader in hech tenis genomen. Hij moet reeds naar Assen zijn overgebracht. Uit Madrid wordt gemeld, dat de posttrein tusschen Saragossa en Barcelone zaterdag tus schen de stations Tarrega en Gervia van het spoor geraakt iswaarbij 17 personen het le ven verloren en 57 gewond werden. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem, 29 Junij. Te Purmerend is tot lid der Staten van Noord-Holland, in de plaats van wijlen den heer G. Hartog, verkozen de heer S. Appel, te Rijp. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is heden aanbesteed, bij enkele in schrijving, het verrichten van werkzaamheden aan den Stuifdijk op de Hors van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. Daarvoor was de minste in schrijver de heer K. H. Plavier, te Texel, voor 3847. In de Terechtzitting van 29 Junij jl. heeft de Arr-Rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak der beide Rijksveldwachters, waar van wij in ons vorig nummer melding maak ten en de beiden beklaagde schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde en veroordeeld M. E. v. d. P. Brig.-Maj.-tit. tot eene cell, gev. straf van twee jaren en A. S. Brig.-tit. tot eene cell. gev. straf van een jaar en 183 da gen, voorts ieder in eene geldboete van ƒ100, subs, zeven dagen cell. gev. straf voor ieder, verder met ontzegging der veroordeelden ge durende 8 jaren van het kiesrecht en het waar nemen van alle openbare ambten en bedie ningen met verbeurd verklaring van het in beslag genomen geld ten behoeve der Gods huizen der gemeente Velsen en verder beide solidair in de kosten van het rechtsgeding. De afwezig gebleven getuige J. G. te Vel sen werd veroordeeld tot betaling eener geld boete van f60 subs. 14 dagen gev. straf en in de kosten, door zijne afwezigheid veroor zaakt. In hare Zitting van 27 Junij jl. heeft de Rechtbank alhier uitspraak gedaan in de wel bekende zaak tusschen den heer Mr-. D. Vis ser als eischer en den Staat der Nederlanden als gedaagde, den eischer zijn gedanen eisch toegewezen met veroordeeling van den staat, om den eischer te herstellen in het bezit van den grond in questie, hem dien grond binnen 8 dagen na de beteekening van dit vonnis terug te geven en ter vrije beschikking te stellen en alzoo in den toestand waarin het was vóór de gepleegde stoornis en wederrech telijke ontzetting, op te leveren met verdere veroordeeling van den staat in alle kosten van hel rechtsgeding. 11. Woensdag avond omstreeks 111 uur, is een onlangs verbouwd perseel in de Achter straat thans onbewoond en toebehoorende aan den winkelier Broekmeijer in de Korte Veer- straatingestorten grootendeels op den openbaren weg terechtgekomen, zonder dat hierbij echter ongelukken zijn voorgevallen. Als oorzaak wordt genoemd het te ver uit graven van den grond naast dit perceel gele gen tot het leggen van het fondament voor de steendrukkerij van den Heer van Leer. 1 Juli. Op de door den architect F. J. Pannekoek gedane aanbesteding van het amo- veeren van een grutterij enz. in de Gierstraat en het daarop bouwen van vier winkelhuizen met stal enz. zijn de volgende inschrijvings biljetten gekomen: A. Molenaar te Lisse f26.300 G. Franken, P. S. Rijnierse te Amsterdam, f 25.300; J. W. de Heij te Haarlemmermeer f 24.700; A. Biesemondt te Hillegom f24.500; G. B. van Diest te Voorschoten, f24.400; M. Rutgers te Aarlanderveenf 24.333; J. Cre- mers te Haarlem f 21.540; A. v. d. Pluijm te Haarlem f 21.300. Aan welken laatsten het werk gegund is. Spaarndam, 27 Junij. Heden zijn de eerste nieuwe aardappelen van het landgoed van den heer W. de Clerq, in den nieuw droogge- maakten Spaarndammerpoldernaar Haarlem verzondende kwaliteit is uitmuntend. Alle gewassen in dien polder staan gunstiginzon derheid het vlas. De landbouwer J. Hofland heeft dit jaar eene proef genomen met het planten van italiaariscbe bloemkool in den pol der; het vorige jaar heeft hij de eerste bloem kool te Haarlem op de markt gebargtwaar van de kwaliteit die der andere kool ver over trof. De vroeg ingevallen vorst heeft hem toen veel schade berokkend- Haarlemmermeer, 27 Junij. Over de ver wachtingen van den te veld staande oogst in in deze gemeente kan men voorloopig het volgende mededeelen. Rogge en garst middel matig. Tarwe veel uitgeploegdten gevolge van vorst en ongedierte, het overblijvende over het algemeen beneden het middelmatige, slechts enkele stukkeu staan goed. Haver goed. Erwten vrij wel. Boonen best. Vlas ta melijk enkele blokken puik. Meekrap bijna niet geteeld. Koolzaad vrijwel. Kanarie zaad veel uitgezaaid, over het algemeen mid delmatig. Karwij redelijk. Mosterd ta melijk. Maanzaad goed. Aardappelen re delijk. Houtgewas goed. Vee gezond. Weiland goed bezet, doch mèt veel last van de droogte. Hooiland en klaverland vrij goed. Krommenie27 Junij. Heden-nacht omstreeks één ure ontstond door eene petroleumlamp brand in eene arbeiderswoning te Kroinme- niedijk (onder deze gemeente), die zoo snel toenamdat de bewoners bijna niets van hunne goederen, die niet tegen brandschade verze kerd waren, konden redden. In weinig tijds was het perceel geheel afgebrand doch het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2