BUITENLAND. BINNENLAND. dorst? bestaan deu oorlog te verklaren en men wil dan ook nog steeds meenen dat Rusland ter hulp zal snellen, wanneer het mocht blijken dat Servie het onderspit zal delven. Misschien heeft men er wel op ge rekend dat ook andere christenbevolkingen zullen opstaan en dat Turkije dus genood zaakt zal zijn zijn krachten te verdoelen. Zonder grond is deze verwachting niet. Het gist en woelt in het geheele Turksche rijk, overal heerscht agitatie en het kan wel zijn dat Turkije, van alle kanten be sprongen, zou moeten bezwijken. Tot dus verre is daar echter niets van gebleken en Rumenië heeft zelfs gezegd de strikste on zijdigheid te zullen bewaren, 't Is echter helaas te voorzien dat de oorlog bloedig wreed zal zijn en daarom is het een schoone gedachte geweest die men Engeland toe schrijft, van pogingen in 't werk te willen stellen om in -een- neutrale stad bij het oor- logstooneel'vèrtégënwoordigèrs téstellen van alle mogendhedenten einde deze toe zien en er voor waken dat de oorlog niet in een barbaarsche en wreede moorderij ontaarde en tevens om Europa op de hoogte te houden van den waren stand van zaken. Men zegt dat reeds met alle haast wordt gewerkt om dit plan ten uitvoer te brengen.* In Frankrijk heerscht in het regeerings- lichaam de meeste wanorde; de politieke partijen staan steeds scherper vijandig tegen over elkander en geven geen duimbreed toe. Men klaagt dan ook over de werke loosheid die zoo groot isdat in vijf maan den tijds weinig of niets is uitgevoerd. Men hoopt dat de verwikkelingen in het Oosten eenige verandering zullen te weeg brengen en de kamers doen zien, dat de kritieke tijden, waarin wij leveniets meer vorderen dan parlementair gehaspel en gekibbel. Vooral is dit het geval met de nieuw te maken gemeentewet, die veel kwaad bloed zet, vooral onder de linkerpartijen. Men verwacht dat tegen den 15en de beraadsla gingen zullen kunnen beginnen over het voorstel Waddington, betreffende [de acade mische graden; men meent echter dat er kans bestaat op eenige transactie. Men zal zich herinneren dat een der Fransche afge vaardigden beschuldigd werd van onzede lijke handelingen en dat deswege een on derzoek werd ingesteld. De Temps be richt nu dat de rechter van instructie den heer Rouvier naar de correctioneele rechtbank heeft verwezen. De fransche vloot, zoo meldt men, heeft de haven van Toulon verlaten en is op weg naar het Oostenom zoo veel mogelijk de fransche onderdanen in het Turksche rijk te beschermen en tevens den loop der ge beurtenissen af te wachten en te bespieden. Overigens is het stilletjes in Europa. Alles wordt in de schaduw gesteld en vergeten voor het eene, groote vraagstuk, hoe het in Turkije zal afloopen en hoe de eigenlijke opinie der mogendheden is. Dat die onzeker heid wel eenigsints verlammend en ontmoe digend werkt, is te verklarenvan daar dan ook een overal merkbare flauwte en slechts de herhaalde verzekering dat de mogendheden den vrede willen en dien zullen behouden en onderling in hoofdpunten eens gezind zijn, kan de gemoederen wat ge rustheid geven. Laten wij dus de gebeurtenissen afwachten. Spanje. Uit Spanje wordt van de 5den dezer het volgende gemeld: De diligence van Sevilla, 40,00Q piasters, (ongeveer 100,000 voor de Maatschappij der Rio-Tinto-mijnen naar Auelva vervoerende, is aangehouden en bestolen door 25 roovers. De conducteur werd verwond en de reizigers werden geplunderd. De bedrijvers van de zeerooverijen bij Kaap Guta (Spanje) op Engelsche, Italiaansche Oostenrijksche en Noorweegsche schepen zijn aangehouden en zullen eerstdaags gevonnisd worden. De Imperial zegt, dat de commissie voor de openbare schuld uit de Gortez de voorstel len van het Engelsche comité aanneemt, om- dal zij voor de Spaansche schatkist voordee- "liger zijn dan die van ParijsBrussel en Am sterdam. Turkije. Sultan Murad V zoo schrijft de Köln. Ztg. die nog altijd niet plechtig geïnstalleerd en met het zwaard omgord iszou er ernstig aan denkenom weder af te treden. Hij voelt zich niet opgewassen tegen de zware taak, welke den Beheerscher der Geloovigen thans op de schouders is gelegd, en zou den troon opvolger Abdul Hamid, zijn broeder, bij zich ontboden hebben, om hem zijn voornemen kenbaar te maken. Abdul Hamid wilde echter volstrekt niets weten van dat plan en verzekerdeop een desbetreffende vraag van den Sultan, dat hij met diens hervormingsplannen en met alles, wat hij voor het herstel van de rust in 't Oosten ondernemen mocht, volkomen ingenomen en tevreden was. De Sultan zou naar aanleiding van dit gesprek op zijn voornemen terugge komen zijn. De Londensche Times behelst de volgende depêche uit Berlijn, dd. 4 Julij„Oostenrijk wapent zich. De officieren van de linie-, re serve- en landweer-regimenten hebben bevel ontvangen om onverwijld hün oorlógsuitrusting compleet te maken. Zes-en-twintig compagniën genie van de reserve zijn op voet van oorlog gebracht. Het nieuwe mobilisatie-stelsel van de'landweer is afgekondigd. „De spoorwegmaatschappijen hebben bevel ontvangen om een zeker aantal rijtuigen voor militaire transporten gereed te houden. Zes- en-twintig escadrons cavallerie en elf batail- lons infanterie hebben order ontvangen om de garnizoenen van de vestingen in zuidelijk Hongarije te gaan versterken. „Ei- zullen geen groote manoeuvres gehou den worden, aangezien twee legercorpsenon- middellijk op voet van oorlog zullen worden gebracht. Uit Belgrado word aan den Pesther Lloyd het volgende geseind: Het Ministerie laat bulletins uitgeven. Tot dusver hebben slechts schermutselingen plaats gehad; de berichten omtrent het nemen van eenige strategische punten zijn voorbarig. Men is hier bezorgd, omdat uit Montenegro geen betrouwbare tijdingen worden ontvangen. De consuls houden zich thans geheel onver schillig en neutraal. De vesting Belgrado wordt in staat van verdediging gebracht. Aan den Toptschiderberg worden reserve troepen zamengetrokken. Geheel Servie is in staat van beleg verklaard. Gister is een afdee- ling bakkers en slagers naar het leger ver trokken. Binnen eenige dagen zullen hier de Servische Staats-biljetten van 1, 5, 10, 20, 50 en 100 dinars tot een bepaalde som ge drukt worden. Een officieele depêche uit Belgradovan 4 Julijgeeft het volgende relaas van de eerste bewegingen van het Servisch leger. »L1. Zondag-ochtend, ten 4 uur, rukte de voorhoede de grens over bij Suppavac aan den kant van de rivier Morava. Een detachement onder bevel van Milutio Iaoxnanovitzbezette Lecenica en Dadulick, de Turken voor zich uitdrijvendeterwijl het corps onder de bevelen van Giorgovic de hoogten van Topolizza bezette. Maandag viel generaal Tschernajeff het ge- retrancheerd Turksche kamp aan, dat verde digd werd door verscheidene forten. Na een gevecht van 3 urenlieten de Turken leeftogt en bagage in den steek en zagen zich gedwon gen den aftocht te blazen. Te gelijkertijd trok generaal Ranko Olympitz de Drina over en rukte voort tot Belina, waar een hevig ge weervuur de vijandelijkheden opende. Frankrijk. Het tMiddellandsche Zee-escader, gecomman deerd door vice-admiraal Roze, bestaal thans uit twee divisiën, welke dezer dagen van de reeden van Toulon en Cherbourg naar haar bestemming zijn vertrokken. De eerste divisie bestaat uit het prachtige gepantserde vlagge- schip la Richelieu, en de drie gepantserde schepen, insgelijks van den eersten rang: la Savoie, la Revanche en la Provence, allen van 900 paardenkracht en |voerende elk 12 stuks geschut van het nieuwste model. Tot deze divisie behoort ook de schroefstoomboot le Bisson. De tweede divisie, gecommandeerd door schout-bij-nacht Bonie, tevens onderbevelheb ber van het escaderbestaat uit de drie schoone gepantserde schepen van den eersten rang le Suffrenla Surveillante en la Valeureuseelk gewapend met 12 stukken geschut en met een totaal stoomvermogen van 2700paardenkracht, benevens de schroefboot l'Hirondelle. Behalye deze beide divisiën liggen nog ter reede van Toulon: la Renommée, schroef- fregat, 120 p.k. en 14 kanonnen; hetschroef- transportschip le Correze, 430 p.k. en 2 ka nonnen le Gouëdicle Renardde sleeper le Robuste en het vrachtschip la Provengale. In den loop van Augustus zullen la Vic- torieuse en le Tourville behoorlijk uitgerust zijn om het escader aan te vullen. Amsterdam, 4 Julij. De Duitsche Kroon prins en de Kroonprinses (sedert 1 Julij met vijf kinderen en gevolg te Scheveningen aan gekomen) bezochten de historische tentoon stelling van oudheden. Ook het Rijksmuseum van Schilderijen in bet Trippenhuis werd mef een Bezoek van HH. KK. HH. vereerd. 's Gravenhage 5 Julij ZKH. Prins Alexander gebruikte heden te Scheveningen met de Kroonprinses van Pruissen het dejeuner. HKH. legde daarna een bezoek af bij den duitschen gezant baron van Ganitz waar ook de Duitsche Kroonprins die inmiddels van een bezoek aan Z. M. op het Loo was terugge keerd zich bevond, waarna de vorstelijke per sonen zich naar het Huis len Bosch begaven en de gasten waren van H. M. de koningin. 6 Julij. De duitsche Kroonprins en Kroon prinses vertrokken naar Rotterdam. Na een en ander bezichtigd te hebben keerde de Kroonprinses naar Scheveningen terug en be gaf de Kroonprins zich naar Brussel, f100 heeft ZKH. den chef van het Rijnspoorstation doen ter hand stellen voor het personeel. Hengelo, 4 Julij. In de familie der heeren Gebr. Stork vierde men gister een 25-jarig huwelijksfeest en andere heugelijke familie omstandigheden. De heeren Stork gaven bij die gelegenheid ook aan hun werkliedenzoo wel de fabriekarbeiders als de huiswevers, met hun gezinnen te zamen ongeveer 1800 personenbehalve de familie en de gasten een prachtig feest. Een uitgestrekt veld was met volksspelen bezaaid, terwijl aan verver- schingen geen gebrek was; 3500 liter bier, 6000 broodjes, 500 kilo ham en en 7000 si garen werden verbruikt. Voorts was er tooneel- voorstellingbal champëtre en tenslotte een keurig vuurwerk. Allen keerden opgetogen huiswaarts; geen oogenblik was de vreugde verstoorder was geen jenever gebruikt. Roozendaal, 3 Julij. Gister-avond kreeg zekere J. B. V. in een koffijhuis woordentwist met J. F. M., kantoorbediende, mede alhier woonachtig, welke twist zoo hoog liep dat V. door M. met een bierglas zoodanig op het hoofd werd geslagen dat het glas aan stukken sprong. V. begaf zich, na alvorens nog een uur in een ander huis te hebben vertoefd, huiswaarts en ging naar bed. Hij viel weldra in slaapdoch is denzelfden nacht tengevolge zijner bekomen wonde overleden. (N. Bred. Ct.) Gravensande6 Julij. In den afgeloopen nacht ten 4 ure is brand uitgebroken bij Ger- rit Staalduine, tuinder onder deze gemeente. De oorzaak is onbekend. De houten schuur, met riet gedekt en waarin tuindersgereedschap pen en dergelijke geborgen waren is geheel afgebrand. Door de zorg van de brandweer werd het dreigend gevaar van de belendende hooibergen en getimmerten afgewend. Het riet had voedsel aan de vlammen gegeven zoodat deze ver in den omtrek haar gloed ver spreidden. GEMENGD NIEUWS. Eerlang zal te Breda een zonderlingemaar nuttige wedstrijd plaats hebben, en wel tus- schen schoenmakers, vanwege de aldaar ge vestigde schoenmakersvereeniging St. Crispijn. Alle schoenmakersknechts uit Noord-Brabant zijn tot deelneming uitgenoodigdonder ver plichting hiervan vóór 45 Aug. a. s. kennis te geven. In aanmerking komen: 4steklasse: heerenlaarzenbottinesenz.2de kldames laarsjes, schoentjes en muilen; 3de kl.^eest- klaar heeren- en dameswerkstrikkenroset- ten; 4de kl.liefhebberij werken, leesten, ge reedschappenverbeteringen of nieuwe uitvin dingen in de schoenmakers-industrie. De ope ning van den wedstrijd heeft plaats op 2 Oct. de sluiting den 45den dier maand. Gedurende dien tijd zal er eene tentoonstelling van het ingezondene worden gehouden en er zullen verguldzilveren en zilveren medailles en eer volle vermeldingen worden uitgereikt. Te Sleen had Maandag het volgend ongeval plaats. De landbouwer H. Nijmeijer, bezig zijnde aan liet dak van zijn huis eenige herstelling aan te brengen, stortte door eene onbekende oorzaak naar beneden, met het ongelukkig]ge- volg, dat hij onmiddelijk den geest gaf. Waar schijnlijk zal zijn hoofd het eerst den grond hebben geraakt, zoodat de nek is gebroken. De politie te Steenwijk heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een koopman uit Gorinchem wegens overtreding der wet op den kinder arbeid. De koopman bezocht verschillende ge meenten met een wagen, jwaarop linnen en katoenen stoffen geladen waren en die voort getrokken werd door drie kinderen, respec tievelijk 6, 8 en 9 jaar oud. De kinderen ont vingen voor eiken dag dat zij in 's mans dienst waren, tot loon 40 cent en een boterham Een manwiens naam een roemrijke plaats bekleedt in de geschiedenis van Nederland's heldendaden ter zee, Jacob Hobein, opper stuurman aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingenridder van de Mil. Willemsorde en broeder in de orde van den Ned. Leeuw, heeft heden op zijn verzoek eervol ontslag, ónder toekenning van pensioenbekomen. Geboren den 4 On Januanj 4840, trad Ho bein- op 46jarigen leeftijd in 's lands dienst en bedreef vijf jaren laterals matroos 3e kl. de daad, door welke hij zijn naam vereeuwigde. Onder een kogelregen der Belgen zwom hij naar een in het vaarwater „de Brakman" liggende sloep, rukte de Nederlandsche vlag, die in 's vijands handen dreigde te vallen, daarvan af, wond die om zijn middel en bracht hej: dierbaar -kleinood zwemmende weder in veiligheid. Herhaaldelijk had Hobein reeds zijn pensioen verzocht, doch men wilde hem bij de marine ongaarne missen. Eindelijk is zijn verzoek voor de vierde maal gedaandoor den Minister ingewilligd. Hij telde thans 53 dienstjaren. Voor het Hof van Assises te Colmar stond voor eenige dagen zekere fabriekarbeider Pierre Stadelmann geheetenterechtals be schuldigd zijn dochtertje, oud zes maanden, vergiftigd te hebben. Stadelmann was weduw naar en dacht te hertrouwen. Zijn kind meende hijwas daarvoor een hinderpaalen boven dien verdroot het hem de kleinedie hij had uitbesteed, langer te onderhouden, want Sta delmann was onmenschelijk gierig. Dagelijks had hij twist met zijn overledene vrouw aan wie hij zelfs het allernoodigste voor het huis houden weigerde. Om het kind van kant te makenhad hij op een oogenblik dat de pleeg moeder zich had verwijderd, phosphorus ge worpen in de melk die vóór de kleine be stemd was. 's Daags daarna was ze gestorven. Onmiddelijk werd Stadelmann voor den moor denaar gehouden. Bij de lijkschouwing was het gebleken dat het kind vergiftigd was. De ontaarde vader bekende koelbloedig de misdaad. De Jury sprak het schuldig uit en het Hof van Asisses veroordeelde hem tot de doodstraf. Zooals onlangs werd medegedeeldheeft zich onder leiding van de heeren Jarett en Palmer, directeuren van Booths Theater te Nieuw-York, een reisgezelschap gevormd om van daar uit a la Jules Verne, in 80 da gen of in minder als het kaneene reis om de wereld te doen. Het gezelschap isde ge noemde ondernemers medegerekend24 per sonen sterk. De reis is den 4sten Junij aan gevangen. Men verneemt thans, dat zij, met extra spoordienst, den enormen afstand van Nieuw-York naar San Francisco, in 80 uren 20 minuten, dat is met eene snelheid van eene mijl in drie minuten, hebben afgelegd, dus in nog geen drie en een halven dag. Men had twee en een half uur op de gemaakte raming van tijd gewonnen. Te San Francisco was den reizigers een allerprachtigst feestmaal bereid. De extra spoortreinwaarvan het ge zelschap zich bedient, bestaat uit eene loco motief, een goederenwageneen rookwaggon en een kolossaal waggon-salonof, zooals men in Amerika zegteen wagon-hotelaller prachtigst ingerichtmet eene zaalwaarin 35 personen zich kunnen bewegen, eten, drin ken, zitten, slapen, spelen en lezen, een toiletkabinet en eene welvoorziene keuken. Op de lijn Nieuw-York-San Francisco was gezorgd dat de trein voor alle andere doorging en de gewone treinen altijd eerst 20 minuten later vertrokken. Men meld ons uit Leeuwardendd. 30 Junij Een meisje te Buitenpostvoornemens zijnde naar het zendingsfeest te gaan, werd door ongesteldheid daarin verhinderd. Hare ou ders oordeelden, dat geneeskundige hulp noodig was, doch in plaats van een bevoegd geneesheer te raadplegen, droegen zij de behandeling op aan den zoogenaamden dui- Latere berichten zeggen echter dat er van zulk een plan zelfs geen sprake is geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2