BUITENLAND. BINNENLAND. week de rondewij deelen hel zonder eenig commentaar medeeen ieder neme en ge- loove er yan wat hem belieft. Genoemd bericht melde dat in Griekenland een leger van 40,000 man op den been werd ge bracht om ThessalieEpirus en Macedonië van de overheersching der Turken te be vrijden. Koning George bevindt zich echter in Engelandof dit alles dus zoo maar bij zijne afwezigheid kan plaats hebbenweten wij niet. Wij zullen ons hierbij bepalen nadere bijzonderheden vindt men in het buitenland. WIJ LEZEN in het Dagbl. van Z.-H. en G. van Don derdag het volgendedat wij mededeelen omdat wij indertijd ook het bericht hebben medegedeeld, van het hierin besproken stoomschip. De Staats-Courant bracht ons gister avond weder een van die phlegmatieke telegram men, waarvan het Ned.-Indisch Gouverne ment het geheim bezit. „Ten vervolge op de berichten in de St.- Ct. van 5 en 9 dezer kan thans worden medegedeelddat van de opvarenden van het verongelukte stoomschip Luit.-Gen. Kroesen de heltt is gered, waaronder ook de majoor Boom". Verblijdend zeker. Want de ramp, hoe zwaar ookblijkt nu gelukkig minder om vangrijk te zijn dan aanvankelijk scheen. In zooverre verheugen wij ons dan ook zeer over het telegram. Minder zijn wij echter ingenomen met het feit, dat dit bericht „ten vervolge op de berichten van 5 en 9 dezer" noodig was. Want er blijkt nu, met welk een on verantwoordelijke lichtzinnigheid het Indisch Bestuur zijn telegrammen naar het moeder land afzendt. Den 5n werdt gemeld, dat het schip is verongelukt en „van de 300 opvarenden nog geen 70 zijn gered"elf namen worden er bij genoemd. Was 't wonder, dat die treurmare algemeene droefheid en deelne ming verwekte, en wanhoop ennamelooze angst tevens in tal van gezinnen, die in hangen twijfel verkeerden over 't lot van hun dierbaren, die wellicht op het schip waren geweest. Doch daar komt de telegram van den 9n: er zijn 5 personen opgegeven als ver ongelukt, die integendeel „nog zijn ge red". Onnoodige smart dus wasvier dagen lang, aan velen berokkend. En nu, den 18n seint men andermaal dat een den 5n als overleden opgegevene nog leeft en datin plaats van 23 percent, de helft der opvarenden is gered. Zeiden we te veel, toen wij telegram men als die van den 5n en den 9n on verantwoordelijk lichtzinnig noemden? Engeland. Aan boord van een der nieuwste en sterkste pantserschepen van de Britsche Mari ne de »Thunderer," had Vrijdag een ontzettend ongeluk plaats. Terwijl dit schip in 't vaar water nabij Portsmouth een proeftocht maakte sprong, bij betrekkelijk geringe spanningeen der stoomketelswaardoor 25 man onmiddelijk gedood, ruim 50 in erge of geringer mate gekwetst werden. Eerst een uur na de ont ploffing veroorloofde 't langzaam wegtrekken van den dikken rook in de machinekamer 't instellen van een onderzoek naar den omvang der ramp. 't Bleek toen, dat een der zij wan den van den gesprongen ketel geheel was weggeslagenop zijn weg alles vèrbrijzelende. Rondom vond men de lijken van den eersten machinisteen ingenieurstokerswerklieden enz. Vele lijken waren deerlijk verzengd en verminkt. Van de 53 gekwetsten, die levend naar 't hospitaal konden gebracht worden, zullen er, naar men vreest, nog wel de helft bezwijken. De »Thunderer" was, toen de ontplotïing plaats greeppas acht minuten onder stoom hare ketels en machines waren geheel nieuw. Geen wonder dus, dat men met bezorgdheid vraagt, hoe onder deze omstandigheden een dergelijk accident mogelijk kon zijn. Het nieuwe gepantserde schip Alexandra zou gister in de nabijheid van Chatham een tocht doen ter beproeving van de machine. De tocht werd echter uitgestelddaar de machines door dezelfde firma waren geleverd als die van the Thunderer en een gedeelte van de arbeiders, die bij den proeftocht van laatstgenoemd schip de machines hadden bediendgedood of verwond zijn. Frankrijk. In de jongste zitting van den senaat werd beraadslaagd over het wetsontwerp op het hooger onderwijs. Nadat Foucher de Gareil het woord had gevoerd en voor het ontwerp had gestemd besteeg Mgr. Dupanloup het spreekgestoelte. Na vooropgesteld te hebben, dat er geen treuriger taak is dan een uitgeputte quaestie te hervattenzonder eenig nutving hij aan met de verklaring, dat wat de Minister wil slechts een uitwendige vrijheid is, doch niet de ware vrijheid. Ten betooge dat de Catho- lieken niet alleen vrijheid voor zich verlangden beriep hij zich o. a. op het gevoelen van Mgr. Manningdie verklaard heeft de vrijheid aan allen toe te staan, aan de Protestanten zoo wel als aan de anderenzoodra zijne partij aan het bewind mocht komen. Verder nam hij de Belgische universitaire inrichtingen in bescherming; hare resultaten waren hoogst bevredigend; België heeft 45 jaren van vrijheid gekend terwijl wij drie re- volutiën de Junij-dagen en de Commune heb ben gehad; de klachten over de gemengde jury's achtte hij ongegrond. Wat het politiek karakter van het aanhangig ontwerp betreft, de Minister heeft er dit zelf aan gegevendoor een niet zeer conservatieve politiek aan te nemen. Mgr. Dupanloup verwerpt daarom het ont werp Waddington en wil de wet van 1875 ge handhaafd ziendie men nu als zoenoffer aan de radicale partij aanbiedt; alleen deze en haar organen hebben er adhaesie aan ge schonken. Zoodanige lenigheid ten opzichte van een bestaande wet heeft men alleen in de meest revolutionaire tijden gezien, en de nieuwe wet draagt dan ook bij uitstek een revolutionair karakter en een werk der ver zoening is ze dan ook allerminst. Aan den Senaat behoorde het, aan de on bestendigheid in de wetten op het hooger on derwijs een einde te maken. De nieuwe wet kan niet anders dan een slechte wet zijn, omdat zij verkregen rechten schendt; men let daarbij niet op het belang van de jongelieden wien men den eerbied voor alles ontneemt, zelfs voor de wet. Aan hen dusdie verleden jaar het ontwerp-Wallon aannamen, op de handhaving daarvan aan te dringen. Hij ver klaarde verder steeds den staat te eerbiedigen; zoo de wet Wallon dien staat had aangevallen zou hij er niet zijn steun aan hebben ge schonken. Hij heeft den Staat nooit als godsdienstloos als stompimbécilebeschouwddoch hij wil dien ook niet tot afgod verheven zien. En nu maakt de wet van 4875 vrede tusschen de rechten van den Staat en de rechten van den huisvader. Het ontwerp-Waddington echter is de oorlog. Men moet vrede maken, maar deze moet gegrond zijn opj'de gemeenschappelijke vrijheid, op de gerechtigheid, en de vrijheids boom van een groot volk bloeit slecht, wanneer hij aan revolutionaire stormen is blootgesteld. Laten wij de proef nemen; wij zullen dan voor het heden arbeiden en voor de toekomst willen we mogelijk een gebouw stichten, dat waardig is onze kinderen te huisvesten. Na dezen gevierden spreker besteeg de heer Jules Simon de tribune die een betoog hield ten voordeele der wet. Men ziet in Frankrijk den uitslag met ongeduld te gemoet. Turkije. Het Berlijnsch Tagblatt weet omtrent de uitkomsten van de Keizer-conferentie te Reichstadt, het volgende mede te deelen: lo. Rusland belooft onzijdig te blijven voor 't geval de Serven de nederlaag mochten lijden. 2o. Oostenrijk belooft onzijdig te blijven, voor 't geval de krijgskans Turkije ongunstig mocht zijn. 3o. Zoo de Servische troepen de zege moch- en behalenstemmen de beide Mogendheden er in toe, dat de vesting Klein-Zwornik en het fort Adakaleh aan Servië worden afge staan en de gemeente Mala-Bedo met de haven van Spizza aan Montenegro. 4o. De Herzegowina zal onder het bestuur van een woïwode geplaatst worden, uit het land zelf door Turkije gekozen. 5o. De uitvoering van het aangenomen her- vormings programma behoort ijverig en on veranderd te worden doorgezet. De Porte heeft te Weenen geprotesteerd tegen het sluiten van de haven te Kleck. De inhoud van de desbetreffende nota is door haar aan de Mogendheden medegedeeld. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de ontwerp-constitutie eerstdaags aan de Mo gendheden zal worden medegedeeldmaar dat zij eerst toegepast zal worden na de bevredi ging van de oproerige gewesten. Particuliere berichten bevestigen den slech ten gezondheidstoestand van den nieuwen Sul tan. Het valt nog altijd zeer moeielyk uit de telegraphische mededeelingen op de hoogte te komen van de militaire operatiën. Een de pêche uit Belgrado van den 49en bericht, dat een detachement troepen, behoorende tot het corps van kolonel Leschjanin, Osman-pacha heeft aangevallen en hem drie stellingen heeft ontnomen, welke echter na een hardnekkig gevecht door de Turken, die inmiddels ver sterking hadden ontvangen, weder bemachtigd werden. De Montenegrijnen waren op marsch naar Mostar zonder tegenstand te ontmoeten. Mukhtar-pacha zou, naar men verzekert, van plan zijn om den Montenegrijnen in het open veld slag te leverenin de hoop dat de uit Bosnië aanrukkende troepen Vorst Nikita dan te gelijk in den flank kunnen aanvallen. Zoo zou het gevaar voor Mostardat niet ver dedigd kan worden, nog tijdig zijn afgewend. Servie heeft zijn laatste reservesterk 14,000 manin 't veld gezonden. Daarentegen zijn 4000 Egyptische soldaten van Salonika naar het oorlogstooneel vertrokken. Uit dezelfde haven zijn 5000 softa's ter versterking naar het leger gezonden. Het algemeen, gevoelen te Weenen is, dat de voornaamste krachtsinspanning van deTurk- sche troepen tegen de oostelijke grens van Servie gericht is en dat Osman-pacha zich meester gemaakt heeft van Negotin. Servische versterkingstroepen zijn uit het zuiden naar dien kant gezonden om liet gevaar te be zweren. De Porte heeft Kiani-pacha in hoedanigheid van speciaal gevolmachtigde naar Bulgarije gezonden, om de buitensporigheden van de Bascki-bozucks en van de Circassiers tegen te gaan. Middelburg. 17 Juli. Omtrent de calamiteit in het droogdok alhier verneemt mendat zij volstrekt niet van ernstigen aard is en binnen eenige weken zal kunnen worden hersteld. Het schijnt een quaestie van f7000 te zullen zijn. Er moet in het weggezonken gat een afslui ting van geheide planken worden gemaakt en verder wordt het volgestort met jschorklei die reeds wordt aangevoerd. Deze klei is zeer vast en waterkeerend. Met genoegen merkt men overigens de goede constructie van het dok op; het water vloeit, zonder pompen, uit het achterdok, door de riolen weg: de afslui ting tusschen het voor- en achterdok werkt voldoende zoodat het water in het voordok even hoog staat als buiten en ook debateau- porte sluit goed, zoodat men niet behoeft te vreezen, of binnen korten tijd zal de geheele inrichting volkomen in orde zijn. Vlijmen, 19 Julij. De uitvoer van vruchten is dit jaar buitengewoon groot. Bijna eiken dag worden p. m. 25,000 kilo frambozen uit deze streek verzonden, meest bestemd voor Engeland. Deze expeditie geschiedt in fusten De warme, drooge dagen hebben deze vrucht zoo spoedig doen aanrijpen, dat schier men- schenhanden te kort schieten, om haar niet te laten verloren gaan. De aalbessen worden ook reeds met duizende ponden verzonden. De prijzen zijn zeer billijk. Amsterdam, 17 Julij. Waarschijnlijk om aan te toonen, dat zij meer loon verdienen te ontvangen, hebben een vijftignachtwachts hedennacht op hun posten ontbroken. In on geveer veertig kwartieren sliep men dus rus tig zonder de hulp van den nachtwacht. GEMENGD NIEUWS. Iedereen te Parijs heeft zuster Martha gekend. Zij was eene kleine, oude klooster zuster, die op de borst twee of drie medail- jes droeg en welke men altijd ontmoette waar ellende te verzachten, een zieke te verzorgen of een gekwetste te verplegen was. Zuster Martha, bijgenaamd la petite Mére is overleden. Zelden vindt men schoonerc sta ten van dienst dan die nederige zuster. Zij was zeer jong het kloosterleven ingetreden, en men trof haar altijd op de moeilijkste pos ten aan. Zij was gasthuisnon te Lyon, ophetoogen- blik dat de cholera er de bevolking verslond men zag haar dag en nacht bij het bed der zieken. Gedurende den oorlog aan den Krim was zij te Constantinopel en verzorgde er de Fran- sche soldaten, welke door den buikloop wer den weggerukt. In 1859 bevond ztj zich in Italië aan 't hoofd der ambulance, welke generaal Roze in Milaan had doen inrichten. Tijdens de cholera in 1866 vond men haar te Amiens, altijd op haren post, en de kei zerin, die de choleralijders kwam opzoeken werd bij haar bezoek vergezeld door zuster Martha, voor wie zij het eerekruis vroeg. Men schonk haar eene gouden medailje van de eerste klasse, en eenigen tijd later werd zij met het kruis der dapperen beloond. Tijdens de belegering trof men haar te Pa rijs aan en God weet ten prijze van welke opofferingen en moeiten zuster Marha de on- ongelukkigen welke zij verzorgde, van den hongerdood redde Na zulk een leven van opoffering en zelf verloochening is zij eindelijk in achtenzeven tig jarigen ouderdom overleden. Zekere v. T., agent te Amsterdam van een firma te Zaandam, die plaatsvervangers en nummerverwisselaars bezorgt, is eenige dagen geleden op den loop gegaan, zonder een plaatsvervanger te stellen die de verplichtin gen nakomt, welke v. T. tegenover een aan tal personen op zich heeft genomen. In den nacht van 18 op 19 Juli jl. is de molen »de Rietvink" gelegen aan den Westzanerdijk tusschen Zaandam en Westzaan geheel afgebrand, benevens een daarbij staande hut, waarin de brand is ontstaan, twee schui tenhuizen, drie schuren met hout gevuld en en gedeeltelijk een naast den molen gelegen woonhuis. De oorzaak is tot dusverre onbekend. Het verbrandde was tegen brandschade ver zekerd. Woensdagmiddag, ruim 2 ure, is een ge deelte van den stijger aan de in aanbom^^ zijnde R. K. Kerk in de Parkstraat te 's Hage ingestort, waardoor ongelukkigerwijze vijf daar op arbeidende werklieden van eene hoogte van omstreeks 9 meter naar beneden zijn ge stort en in de binnenruimte terechtgekomen. Drie hunner zijn zwaar gekneusd aan hoofd en lendenen, in hoogst bedenkelijken toestand, en de twee overigen, met hoop op behoud, per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Drie genees- en heelkundigen hebben spoedig na dit ontzettend ongeluk de eerste hulp verleend. Men leest in de Arnh. Ct. Van het .uitbreken af der vijandelijkheden in het Oosten, hebben wij uit de verschil lende berichten cijfers aangeteekend van het ge tal manschappen die buiten gevecht zijn gesteld. Reeds hadden wij het cijfer van 22,875 Turken, Serviers, Herzegowiners en Montenegrijnen. Ook in Turkije schijntmensoortgelijkeaanteekening te houden. Te Konstantinopel is een staatje gemaakt, dat voor zooveel de dooden betreft van 30 Juni tot 8 Julij aangeeft 94 Turken en 5940 Serviers. Wij houden ons overtuigd, dat zoo te Belgrado eveneens officieele aan- teekeningen zijn gemaakter volgens die opgave 5940 Turken en 94 Serviers gesneu veld zijn. Men schrijft uit Nieuwediep d. d. 16 Juli: Het afbrengen van het te Huisduinen ge strande en zooveel besproken stoomschip Ko ning Wilhelm is nu door de Engelsche on dernemers te eenenmale opgegeven; na er zooveel mogelijk te hebben afgehaald, is de ondernemer met zijne echtgenoote en vrij tal rijk personeel naar Huil teruggekeerd, tot spijt van vele Heldersche en Huisduiner werk lieden, die er gedurende een paar jaren fik- sche daghuren en uitmuntende schofting ge noten. De ondernemers hebben, tot hunne niet geringe teleurstelling, moeten ondervinden dat 't vrij wat moeielijker viel een schip van onze Noordzeestranden af te brengen, dan zij dit elders op klipgronden gewoon waren. Het bij den geringsten stormwind in vloeiba ren staat verkeerende zand op ons strandver ijdelde telkens hunne ijverige pogingen. Toch werd hier herhaaldelijk aangemerkt, dat de ondernemers verkeerd werkten; zoo menige wenk hun gegeven, werd altijd met trots en minachting afgewezen alsof men hier niet reeds zoo menig schip van het strand in zee had gebracht. Men gelooft hier vrij ze ker datwanneer men het werk aan de Egmonders en Huisduiners had toevertrouwd dat prachtige stoomschip niet reddeloos verlo ren ware geraakt, zoodat het geen gevaarlijke klip voor de visschersvloot zou zijn geworden. En dat men hier wel een schip kan afbrengen, heeft nog dezer dagen de op de Haaks ge strande Deensche schoener Skjold bewezen. Dat schip zat zoo hoog op die gevaarlijke

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2