NIEUW Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. M 18. Zondag 30 Juli 1876. 1 Jaargang. Uitgever W. KÜPPEES. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschijnt Zaterdagavond. OFFICIEEL NIEUWS Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd. GAAN WIJ VOORUIT. Onze eeuw wordt bij uitstek de beschaaf de de verlichte genoemddit is reeds zoo dikwijls gezegd, dat het bijna vervelend wordt het nog te herhalen, 'tls immers zoomen moet er wel van overtuigd wor den. Wie kan er nog aan twijfelen, wan neer men zooveel scholen ziet verrijzen, waar de jongelieden geleerd worden en kundigheden vergaderen dat men er ver baasd over staat en er minstens een do zijn professoren of doctoren noodig is om al die geleerdheid te examineeren. En zou dan onze eeuw, met zooveel knappe kop pen, niet geleerd zijn? Er bestaat in ons land een gesticht ge naamd Meer-en-Berg; in dat gesticht wor den personen verpleegd, wier verstandelij ke vermogens zijn geschokt, en jaarlijks wordt er door den dirigeerenden geneesheer een verslag over den toestand van dat ge sticht bekend gemaakt. Dit geschiedde ook dit jaaren de meeste groote bladen heb ben grootere of kleinere uittreksels uit dat verslag overgenomen. Iu het verslag van dit jaar, klaagt de direkteur-geneesheer over de toenemende geestesverzwakking en wijdt de oorzaak daarvan aan de hooge eischen die men tegenwoordig aan de jonge lieden stelt, om aan de examens te kun nen voldoen of voor eenige betrekking in aanmerking te komen. En dat dit zoo moet komen is zeer be grijpelijk. 't Kan niet anders dan hoogst nadeelig zijn voor den geest en voor het verstandwanneer men in het korte tijds verloop van 3 of 5 jaren, de jongelieden bekend met en volleerd wil maken in minstens vijf en twintig leervakkenwaarin zij dan geexamineerd werden door professoren of doctoren die hun geheele leven besteed hebben om hoogstens 2 of 3 dier vakken grondig te bestudeeren. Zulk een toestand is dwaas en onhoudbaar, en het resultaat niet gunstig noch bemoedigend. Wanneer onze dure scholen, en de druk die er door op de bevolking is gekomen, nergens dienstig voor zijn dan om de be volking van Meer-en-Berg te vergrooten, dan is het waarlijk tijd dat andere maat regelen worden genomen, en dat de wet gever op dien noodlottigen gevolgen het oog vestige. Maar ook voor ouders en voogden ligt hierin een harde les. Iedereen wil zijn kin deren natuurlijk vooruit zien komen in de wereld, en door het monopolie van ge leerdheid, dat men aan sommige scholen heeft gegeven, is het bijna niet doenlijk buiten den cursus dier scholen, mee te kunnen dingen naar eenige betrekking of post ot voor eenigen loopbaan in aanmer king te komen, daarom wordt het gebruik dier scholen bijna eene noodzakelijkheid. Maar wanneer men daar in plaats van ver meerdering vermindering van verstand op doet en dof en stomp wordt in plaats van helder en degelijkkortom wanneer krank zinnigheid het gevolg kan zijn en dikwijls is, van die overdrevene ophooping van geleerdheid in nog jeugdige hersenendan zal menig ouder zeker meer waarde hech ten aan het behoud van de intellectueele vermogens van een zoon, dan hem een tijdlang in 'een schitterenden loopbaan te zien prijkenom later in een krankzin nigengesticht te moeten eindigen. En wat wordt er dan van onze hoogge roemde verlichte en beschaafde eeuw Een zaaitijd voor stompzinnigheid en waanzin, die bij de oogst niets dan ellende en verdriet veroorzakenen in plaats van vooruitgang en verlichting bereiden wij achteruitgang en domheid voor. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Bij alle zake en vooral bij kwestiën is het een gulden maatregel beide partijën te hoorenhet audi et alteram partem wordt maar al te dikwijls over het hoofd gezien en daaruit vloeien een menigte verkeerde en scheeve oordeelvellingen voort. Reeds herhaalde malen hebben wij onze meening, onze inzichten en verwachtingen aangaanden den krijg op het Balkan-Schier eiland medegedeeldwij willen nu ook eens een ander laten spreken en deelen daarom het volgende mede, wat de Kölin Zeit in een harer nommers bevatte: Men leest daar Op het Servisch-Turksch oorlogstooneel helt de weegschaal der fortuin meer en meer naar de Turken over. Naar't schijntstaan Servische troepen nog slechts in het wes ten aan de Drina op Turksch gebied, ter wijl op alle andere pnnten hetzij de grens de scheidings-linie tusschen de wederzijdsche voorposten vormt of zelfs de Turken reeds een weinig daarover voortgerukt zijn. Aan den Timok hebben de Turken van hun suc ces van den 18n geen gebruik gemaakt, omdat zij de rivier niet konden overtrek ken. Doch thans wordt uit Constantinopel bericht, dat men de poging om tegenover de sterke Servische aardwerken van Zait- schar den overgang te forcerengeheel heeft opgegeven, maar daarentegen door flank manoeuvres de Serven noodzaken wil hun versterkingen op te geven. Aan de Morava schijnen de Turken buitengewoon snel voor uit te zijn gegaan en Tschernajeff zonder veel bloedvergieten uit zijn verschansingen bij Babina Glava en over de grenzen terug gemanoeuvreerd te hebben. Maar dan kan ook de edelmoedigheid geen verwondering barenwaarmede de ge nerale staf Tschernajeff gelastte om Babina- Glava maar te verlatenuit eigen bewe ging! Het ongunstigste, dat men te Belgrado wil toegeven (langs gewonen weg, want de telegraphische bluf duurt ongestoord voort telkens natuurlijk voor een dag) is, dat in de weêrzijdsche positiën nog weinig of geen verandering is gekomen en was er gister in de telegrammen sprake van een aanstaan den beslissenden slagreikhalzendheet 't, zien de Serven er naar uit; zij zouden dien zelfs trachten uit te lokken. Bij de Gouvernementen intusschen wint het denkbeeld meer en meer veld, dat aan dit min onschuldige spel een einde moet komen. De groote vraag ishoe Te Ber lijn, van min of meer officieuse zijde, wil men Ruslands belangeloosheid op de proef stellendoor een soort van confederatie van al de volksstammen op den Balkan te ves tigen onder beschermheerschap van Oosten rijk, kunnende dan de uiterste wil van Czaar Peter te eeniger tijd volbracht wor den, wanneer Ruslaud zich den weg door Azië naar Constantinopel zal hebben gebaand De Engelsche publicist Labouchère gaat zoo ver niethij wil bij een tractaat slechts de onafhankelijkheid van Bosnië en de Her- zegowina vestigen onder de guavantie van Europa. In Bosnië zou mennaar die schrijver in zijn opstel in the Daily News, dat nog al opgang maakt, zegt, dit wel willen. Als werktuigen in de hand van Rusland moet menvolgens hemde Slaven volstrekt niet beschouwen. Die bevolking verlangt alleen haar zelfstandigheid en of de overheersching van den Czaar voor de suzereiniteit van de Porte in de plaats zou tredendat is haar volkomen onverschillig. Sedert den Krim- oorlog zou de Russische invloed zelfs aan merkelijk geslonken zijn te Yassy, te Bu charest, te Belgrado, te Athene en te Con stantinopel. Daarvan moet Engeland partij trekken en niet door zijn verzet tegen de zoogenaamde onafhankelijkheid van Bosnië en de Herzegowina, de bevolking moedwil lig in de armen van Rusland werpenTen slotte wordt door den schrijver nog aan Engelands repressieve staatkunde geweten al wat er gebeurd is sedert te kwader ure de noorder-Mogendheden den opstand voet hebben gegeven en bij de Slaven preten- tiën hebben opgewektwaarvan zij vroeger geen begrip hadden. Welke is de consequente gevolgtrekking uit dat gedeelte der redenering van den heer de Labouchère? Dat men de opstan delingen eenvoudig op de eerste aanzegging had moeten geven wat zij eischten; ware dit geschiednoch de moorden in Bulgarije noch de eindelooze oorlog in de bergengten van den Balkan waren noodig geweest. Voorzeker niet doch, van die diep betreu renswaardige feiten Engeland een verwijdt temaken, is vermetel. Maar Turkije? Ja! Tot zooverre de Koln. Z. In het aange haalde komt echter een zinsnede voor waarop wij de opmerkzaamheid vestigen en die wij een weinig moeten releveeren. Er wordt gezinspeeld op eene waarschijnlijke tusschen- komst der mogendhedeneen opgeven van het stelsel van non-interventie in zake de Oostersche kwestieen dit denkbeeld begint meer en meer veld te winnen. Nauwelijks hadden toch de keizers van Rusland en Oostenrijk op hun bijeenkomst te Reichstadt bepaald, dat zij zich niet zouden mengen in het geschil tusschen de Porte en hare onderdanen, of reeds werd te Stutgart tusschen Oostenrijk en Duiiscb land bepaalddat het niet langer mogelijk was, lijdelijke toeschouwer te bli- enmaar dat eene invertentie niet alleen gewenscht maar zelfs noodzakelijk was. De Univers deelt mede dat verscheidene regimenten in 't Zuiden van Rusland in opstand zijn gekomen onder de kreetOor log voor de Serven, weg met Turkije. Zal Rusland, nu het ziet dat Oostenrijk en Duitschland van interventie spreken, deze niet voorkomen, door zich direct in de zaken te mengen onder voorwendsel er toe gedwongen te zijn door de wenschen van zijn volk. De Deutsche Reichsglocke zegt dat reeds feitelijk tot den Europeeschen oorlog be sloten is en dat Rusland het eerst in het strijdperk zal treden, en het blad zegt dat het bericht, dat wij laten voor hetgeen het is, uit zeer goede bron heeft verkregen. Ook bij andere buitenlandsche bladenkomt meer en meer de gewapende interventie ter sprake en al die berichten kunnen on mogelijk uit de lncht gegrepen zijn, of zonder eenigen grond van waarheid wor den verspreid. Maar hoe kan dat mogelijk zijn bij de vredelievende verzekeringen der mogendheden, vraagt men allicht. L'homme propose et Dieu dispose de mensch maakt plannen, maar God geleidt en regeert alles. Onze maatschappijgeheel Europa lijdt aan een vreeselijken kankeraan een voort- vretende wonde die slechts door vuur en staal kan genezen worden. Er komen in het leven van den mensch en van de mensch- heid oogenblikken voorwaarin het schijnt als of een vreeselijk fatum alles drijft en voortzweept. Wanneer men aan den rand van een afgrond staat, wordt men soms door een ongekende kracht, door een ge heimzinnig iets al nader en nader tot dien afgrond gedreven en het kost soms boven- menschelijke moeite om ons er van te ver wijderen ja sommige kunnen dat nieten storten er zich in. Zulk een fatum schijnt ook boven Europa te hangen, hoopen wij echter dat daaruit voor Europa redding en genezing moge voortvloeien. HMRIMHCH WEEKBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. .Ajjite ma non agitate. Een koperen armband met bloedkoralen. Eén sigarenkoker met zilver gemonteerd. Een paar handschoenen. Een witte strook met zwarte kant. Een witte zakdoek gemerkt K. A. Een knipmes. Een mondstuk van een trompet. Twee loten in de Staatsloterij. Een zak van een .japon met zakdoek enz. Een breikous met 4 pennen. Een strijkijzer van een wagen. Een boek Algemeene Geschiedenis, en Eenige losse sleutels. Voorts te bevragen: Twee wielen met een ijzeren as, en Een geel smoushondje. Alles op straat gevonden. eet animal est bien méchant: quand on le frappe, il se défend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1