BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. In het laatst der vorige en in het begin van deze week, was er nog al wat leven in de Fransche bladen en nog meer in de Fran- sche kamers. Het voorstel van den minister Waddington, om de toekenning der academische graden wederom aan den staat te brengen, zou be slist worden. De uitslag is voor de katholie ken zeer Verblijdend geweestwant het wets voorstel werd met een flinke meerderheid verworpen, niettegenstaande het ministerie had gevraagd, dat men het zou aannemen om daardoor een votum van vertrouwen aan het ministerie te geven; men verwierp het dus en gaf daardoor een votum van wantrou wen aan het ministerie. Volgens parlementair gebruik zouden de ministers nu dienen af te treden, maar zij hebben hunne portefeuilles te lief en zullen dus maar blijven. Zelfs de minister Waddington, wien dit feit wel het meest moest treffen, scheen niet veel lust te hebben zijn plaats aan de ministerieële tafel op te geven. Vandaar veel geschrijf en "gewrijf, maar weinig verandering. Te Toulouse is den 26sten des ochtends in een depót van 50,000 kilogrammen door de overstrooming beschadigd kruid een ont ploffing ontstaan, waaruit een brand voort kwam, die spoedig gestuit werd. Een werk man, die bij de ontploffing tegenwoordig was werd ernstig gekwetst. f Zwitserland- Voor eenige dagen woedde in het dorpAl- beuve een hevige brand. Le Journal de Genève bevat .hieromtrent de volgende treurige bij zonderheden. Donderdag in den vroegen ochtend, ten 2 ure, ontstond de brand in een bakkerij en door den sterken wind sloegen de vlammen weldra over tot een licht gebouwd huis aan de andere zijde van de kerk. Twee brandpunten waren er dus en weldra zou het geheele dorp in een kolossalen vuurklomp veranderd zijn. De kerk tusschen twee vuren geplaatstbezweek weldra De brandspuit kon niet in lyds uit de bewaar plaats worden gehaald en toen de spuitgasten kwamen was het te laat. Met bliksemsnelheid verspreide zich de ramp; de huizen, meest allen van hout, knetterden als lucifers. Dadelijk was naar de omliggende gemeenten getelegrapheerd; de brandklok luidde in de dor pen; de brandweer trok allerwege op, doch reeds ten 4 ure stond het geheele dorp in laaije vlam. De vreemdelingen hadden de vlucht genomen hetzij naar Bulle, hetzij naarMontbovin. Eenige stoelenwat kleederenenkele matrasseneen weinig linnengoedbanken tafelswagens en te midden daarvan brandemmers spuitendie werkeloos moesten blijvenweenende vrouwen, schreijende kinderen, dat was het schouw spel in het schoone dorp Albeuve; en twee fonteinen, die maar altijd door haar overvloe dig water deden uitstroomenschenen wel een bespotting te midden van de algemeene ruïne. De brand was zóö hevig, dat men op drie mijlen afstandt over het Cullan-gebergte heen den rook zag, de brandlucht rook, stukken verbrand papier of half verkoolde spaanders opraapte. De velden zijn zwart verbrand, de vrucht- boomen geroosterd. Vier-honderd-vij ftig personen zijn zonder dak, aan verbrande huizen en roerend goed is een schade van 300,000 fr. veroorzaakt. Een man en een vrouw zijn in de vlammen omgekomen. Geen kind wordt vermist. Men ruikt de brandlucht nog een uur in den omtrek. Gorinchem. Alhier heeft zich een Sub-Com missie gevormd tot bevordering der oprichting van een monument ter eere der geb. Hout man. Van 11 Junij tot 8 Julij 1876 zijn door longziekte aangetast in Zuid-Holland 57 in Utrecht 3 in Friesland 22 te zamen 88 run deren, in het vorige tijdperk van vier weken was het totaal 154. Utrecht. De opening der internationale ten toonstelling van kunst-Industrie zal den len Augustus plaats hebben. Botterdam. In de vijf eerste maanden van dit jaar zijn naar Londen uitgevoerd 9600 koeien, 5200 kalveren, 2000 stuks varkens en 117,500 schapen en aan geslachte varkens en schapen eene hoeveelheid van 1,600,000 k. g. ScheveningenL. 1. Zondag zijn tot 's na middags 4 ure niet minder dan '1027 zeebaden gebruikt, en werden langs den tramway ver voerd 5600 personen; 600 personen dineerden aan het Gemeente badhuis en er waren 400 gasten aan de table d'höte aangezeten. Delft. 24 Julij. Twee nachtwakers man keerden op hun post zij werden gevonden in een spoorweg wagon le klasse waar de heeren in zoete rust waakten" over de slapende stad. Edam. De typhus die -in den laatsten tijd nog al slachtoffers maakte, kan als geweken worden beschouwd. 'söraveland. De brand in den nacht van Zondag op Maandag was zoo geweldig dat behalve de drogerij en de woning van den bleeker vijf woningen in de asch zijn gelegd, het grootste gedeelte was verzekerd. Mechelen en Epe. (Limburg) In de bosschen der omstreken houdt zich een troep wilde zwijnen op, de jagers uit den omtrek zullen een jacht organiseeren, een jager uit Gulpen had het geluk er een te dooden. Schiedam. Den 16 September a, s. zal alhier worden gehouden een eerste algemeene vergadering van lijkenverbranding, men wil voorstellen 100 te schenken voor den te bouwen lijkenverbrandingsoven te Gotha en ƒ200, voor een werk in een welenschappelij- ken en algemeenen vorm geschreven, over de beste wijze van lijkenbehandeling. Amsterdam. Den 25 Julij ontbraken vier en dertig nachtwachts op het appelen den 27 weder negen en twintig; men wil meer loon en andere voorrechten genieten. De wed strijd van de Kon, Nederl. zeil en roeiveree- niging zal den 12 Augustus a. s. op het Y voor deze staden die voor zeilvaarluigen den 13 Augustus op de Zuiderzee plaats hebben. Gisteren nacht heeft men op een bru tale wijze inbraak gepleegd in het ame- rikaansche huis van naaimachines Singer Gomp. in de Warmoestraat. Met een beitel schijnt men een lessenaar te hebben openge broken en daaruit een aanzienlijke som ont vreemd. Een 22jarige jongeling heeft een vriend die hem kwam bezoeken op zijn ka mer in de Kalverstraat door onvoorzichtigheid met een pistool dat bleek geladen te zijn dood geschoten. Goor. De bliksem sloeg in den schoorsteen van een woningbaande zich een uitweg dooi de ruiten zoodat het raam er uit vloog en bezorgde den man des huizes eenige brand wonden. Putten. Twee huizen branden in len nacht van 25 Julij totaal af. De eigenaar van het eene, winkelier, vader van 7 kinderen is geruineerd daar niets was verzekerd. Bij het einde van 1875 bestond de vee stapel van Nederland uit 258,823 paarden waarvan 767 dekhengsten, 309,16 veulen- merriën, 44,320 paarden beneden 3 jaar en 182,820 werkpaarden; 3,374 ezels en muil ezels, 1,469,077 runderen, waarvan 16,570 springstieren936.788 melkkoeijen, 449,965 kalveren en pinken65,101 mestossen en mestkoeijen en 10,653 trekossen; 936,429 schapen; 151,450 bokken en geiten, en 352.369 varkens. Het pluimvee wordt geschat op 2,084,700 hoenders, 15,940 kalkoenen 326,100 eenden, 29,450 ganzen en 4,030 zwanen. De schade geleden door den waters nood in Noord-Braband beliepen te zamen ongeveer f 630,000 Dordrecht. De 100 kistjes scherpe patronen bestemd voor Griekelanden alhier aange houden zullen niet de reis naar de bestem ming doen, maar op last van den minister van Oorlog naar Delft werden overgebracht. Er wordt melding gemaakt dat eenige on derofficieren van het Kol. Werf-Depöt een de tachement troepen bestemd naar Oost-Indien zullen begeleiden en gewezen het zijn nut kon hebben zoo hiertoe genomen werden oud gedienden uit Bronbeek die de Maleidsche taal de jonge soldaten tijdens de reis kunnen la ten beoefenenzij weten in lndiën den weg en kunnen de transport-kommandanten in veel behulpzaam zijn. 's Hage. De diergaarde is verrijkt gewor den met een Orang-Oetang geboren te Atchin en van daar per stoomschip Gelebes overge bracht, het is een geschenk van kap-ter-zee, H. B. Kip, voorheen gezagvoerder van het Metalen Kruis ter reede van Atchin. Woens dag verloor een 11 jarige jongen zijn leven; met zijn makkers aan 't zwemmen, zonk hij eensklaps in de diepte, alle moeite van Dr. Grootveld om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Het lijk werd in de ouder lijke woning in de Trompstraat gebracht. Men deelt mede dat Z K. H. prins Alexander als leerling vrijmetselaar beëe- digd is en dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden het zestigjarig grootmeesterschap vierde. Den prins-grootmeester werden geschen ken aangeboden. Het vrijmetselaarsgenootschap schijnt meer openlijk op te treden met fees ten, of dit ook geschieden zal met de gehei men der loges? Gennep. Eene vrouw is tengevolge van een zonnesteek overleden. Ook te Stadskanaal en te Veendam zijn twee arbeiders op het veld door een zonnesteek doodelijk getroffen. Arnhem. Het hevige onweder dat Maandag avond alhier heeft gewoed, heeft onder de gemeente Elden een paard gedood, in een huis sloeg de bliksem in door den schoorsteen en trof twee kinderen. Te Oosterbeek ver oorzaakte het hemelvuur brand. Wijk by Duurstede 24 Juli. Dooi' den veld wachter Bos werd het leven gered van een beschonken persoon die in den Rijn viel. Een dag later viel het lOjarig dochtertje van Bos in de Lek maar het mocht den vader die zich te water al verder en verder waagde niet ge lukken het kind te redden. Het lijk werd op gehaald. Zoetermeer. De bouwmanswoning bewoond door A. van der Eijk is afgebrandde bewoners zijn met moeite gered, daar de brand ont dekt werdt toen het bed waarin den knecht sliep, reeds vlam vatte. Rotterdam 26 July. De luchtschipper Lan- dreau, die voornemens was met zijn vijf bal lons op te stijgen heeft van zijn voornemen moeten afzien omdat de hoofdballon bij de vulling scheurde. Duizenden waren teleurge steld, voo) al die van verre waren opgekomen. GEMENGD NIEUWS. De stad Philadelphia had in het jaar 1683 slechts 600 inwoners in het jaar 1777 telde zij 21.767 en thans 817.448 zielen, het getal huizen bedraagt 146.000, de tentoonstelling is van af de opening bezocht door 2.254,074 personen de ontvangsten bedroegen 743.579 dollars. Antwerpen zal den 13. 14 en 15 Augustus a. s. een muziek-festival gevenmen is volop bezig met de voorbereiding. Een Londensch financier, de heer J. Gerstenberg aan boord der Belgische stoomboot Maria Hen- riette, is tusschen Oostende en Dover in de machine gevallen en verpletterd. In 1875 zijn in Groot-Brittanje door spoorweg-ongeluk ken gedood 1290 en gewond 5755 personen, terwijl van 1855-1875, 14.898 menschen hun leven op de kusten verloren en 77.919 per sonen gered werden. De Nederlander van der Noot is door het Hof van Assises te Fi- nistère tot 20 jaren dwangarbeid en de duit- sche matroos Carl Jolij tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld als daders van den moord, gepleepd op den kapitein aan boord van de fransche brik H. L. Op de technische school te Mittweiden (Saksen) is iemand als leerling van 47. jaar, van 42 36 33 en 32 jaren zijn ook leerlingenhet meerendeel is echter tusschen de 17 en 27 jaren oud. Volgens bericht uit Noemea (N. Caldonië) zijn nu weder 5 Commune mannen ontvlucht zoodat het getal sedert de benoeming van den nieuwen goeverneur daardoor stijgt tot 35, wel een bewijs dat die man niet te streng is. Graaf De Donchue en zijne zuster hebben 100.000 franks geschonken aan het Katholie ke Instituut te Rijssel tot oprichting van een leerstoel in het kanonieke recht. Uit Frank rijk zijn gedurende het jaar 1875 voor een bedrag van p. m. f 10.500,000 aan kunstbloe men zoowel naar de verschillende landen in Europa als naar de Overzeesche gewesten uitgevoerd. Uit Cherbourg wordt gemeld dat vrijdag j. 1. de stad Gavray, door een brand geteisterd is geworden waarbij honderd huizen een prooi der vlammen werden. Te Copenhagen heeft deze dagen een Congres van Scandinavische philologen plaats gehadonder de 250 ledendie er aan deel namen telde men de beroemdste mannen van het noorden. Een officieel telegram uit Caracas meldt dat tot aartsbis schop, hoofd der katholieke kerk in de Re publiek Venezuela is gekozen en door Z. H. den Paus als zoodanig is bevestigd Mongr. Dr. Ponte een der uitstekendste en meest gevierde vertegenwoordiger van het Pauselijk Gouver nement in de niewe wereld. In het stadje Allenburg (Oost- Pruisen) alwaar onlangs vele huizen door brand zijn vernieldzijn nu we der dertien huizen een prooi der vlammen geworden. De Cenlralhallen-Schouwburg te Hamburg is zondag avond tijdens de voor stelling in brand geraakt en een puinhoop ge worden, eenige leden van het personeel en de bandweer zijn gewond. Voor de leening der stad Parijs groot 120 millioen fr. is 54 Inaal voor dat bedrag ingeschreven, tot waar borg moest een negende gedeelte in geld bij de inschrijving gestort worden waarvoor 700 millioen ontvangen werd, alzoo 580 millioen fr. te veel. Bernadette Soubirous, de her derin aan wie de H. Maagd aan de grot van Lourdes verscheen, is dezer dagen te Nevers iu het kloosterwaar zij non wasoverleden. De Prager Zeitung beweert dat te Praag twee tot dusver onbekende groote stukken van Rub- bens gevonden zijn, voorstellende de zegepraal van den godsdienst. In Oostenrijk is een man krankzinnig geworden die zich verbeelde nieuw gekozen vorst van Servie en Bosnië te zijn, hij had dan ook den naam van Karei vort Vucobrankovi de Vuco A Branco wel om krank zinnig te worden. De vroegere president van Mexico Antonio Lopes Santa Anna is op 77 jarigen leeftijd overleden, was zamenzweer- der tegènóver Keizer Maximiliaan zijn wel doener zooook tegen Juarez toen zijn vriend. Tegen den heer Meijers, eigenaar van den ook hier bekenden Amerikaanschen reuzencir- cus en van Zutfen afkomstig is te Londen aanvrage gedaan om hem in staat van faillis sement. te stellen. Men meldt uit Parijs dat de koning van Siam aan M. Thiers een prachfigen witten olifant ten geschenke heeft gegeven welke door den expresident aan de acelimatatie-tuin is cadeau gedaan; dit is de eerste welke te Parijs te zien was, het dier heeft een waarde van 20,000 a 25,000 francs. De geldleening in Pruissen groot 100 millioen marken is totaal mislukt er werd ingeschre- voor 24 millioen hiertegenover staat de lee ning van de stad Parijs groot 120 millioen francs waarvoor 54 maal dat bedrag werd ingeschreven. Zondag-avond zijn in het Diamond Range-gebergte bij Eureka in Cali- fornie, dertien chineesche. en eenige italiaan- sche houthakkers door een waterhoos om het leven gekomen. Te Parijs zijn eeni ge kistjes van wijlen Abdul-Aziz met dia manten en juweelen gedeponeerd iu de bank van Leening voor 12,500.000 francs dooreen griekschen bankier van Konstantinopel wie was opgedragen het Hof die som te verschaffen. Blijkens een telegram uit Stockholn is den 22sten de stad Söderhamn door brand in de asch gelegdalleen het Spoorwegstation de kerk en de school bleven behouden. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem. Door wijlen J. Kragt is aan de R. C. Kerk 's Joseph besproken een legaat groot /500 viij van alle kosten en lasten. Een 43jarige vrouw is levenloos uit de Sin gelgracht gehaald, tegenover de fabriek van Prévinaire Comp, haar man had zich in Maart Jl. van het leven beroofd. 25 Julij is door de Arrondissements-Recht- bank aan de heeren L. van Leer Comp steendrukkers alhier, toegewezen hun eisch lot ontruiming van hun erf in de Spaarnwou- derstraat. De heer H. Broekmeijer, moet het gedeelte van het ingestorte perceel op dat erf, binnen 2 dagen na beteekening van het vonnis hebben opgeruimd. De verwachtingen omtrent de te velde staande zand- of duinaardappelen zijn dit jaar niet gunstig, hetgeen door de lang aanhou dende droogte veroorzaakt is. 26 Julij. Heden werd hier ter stede de zomerpaardenmarkt gehouden, waarop 592 paarden van inlandsch, gekruist en duitsch ras waren aangevoeld. De handel was levendig en er werden tal van aankoopen voor buiten- landsche rekening gedaan. De prijzen liepen van f 100 tot f 1000. Voor de loterij zijn schoone paarden aangekocht. -Z. M. heeft met ingang van 1 September a. s. benoemd tot referendaris bij het Depart, van Binnenl. Zaken jhr. mr. G. de Bosch Kemper comm. ter prov. griffie van Noord- Holland. LI. Dinsdag is door de politie alhier gearresteerd een 20 jarige jongeling, als kantoorbediende werkzaam bij eene der grootste firma'ster zake van diefstal van hem toever trouwde goederen ten nadeele zijns meesters. Bloemendaal. Eene uitgestrektheid van 2 H A, 1 A. en 20 cA voor de bloembollenteelt met een onaanzienlijke woning aan de Hout vaart te Overveenis bij veiling verkocht voor f 30.900 behalve 40°/0 voor onkosten. Van den grond 2 H A.,16 A. en 5 cA. genoot men een jaarlijkschen huur van f 1131. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD OP WOENSDAG 26 JULI. Tegenwoordig waren 20 leden. Van de be woners der gemeente Bloemendaal was inge komen een rekestbehelsende verzoek om de Zijlweg te doen bestraten met keijen ter ver vanging der bestaande klinkerbestrating. Over dit voorstel wordt door verschillende sprekers het woord gevoerd, die allen vrijwel voor het rekest waren. Op eene aanmerking van den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2