NIEUW M 19. Zondag 6 Ang. 1876. 1 Jaargang. Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. BUITENLAND. rijk ischc! ■v naa' -:sndaaf flit difj is vei) on ijn vij sein' naars ward n grijj ■lens g' ren. gif I, die rvo Uitgever W. KÜPPERS. BUREAUSt. Jansstraat Haarlem. Dit bl ad verschijnt Zaterdagavond. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd. IETS NAAR AANLEIDING VAN ZEKERE OPROEPING. Voor weinige weken hebben wij in een onzer artikelen een blik geworpen op den industrieëlen toestand van Duitschland en zulks naar aanleiding van de ongunstige berichten die er over de Duitsche nijver heid van de tentoonstelling van Philadel phia kwamen. Voor dien achteruitgang bestonden ver scheidene oorzaken, doch de voornaamste daarvan waren het hoog opgevoerde mili tairisme dat duizende en duizende armen en hoofden voor werken en denken onge schikt maakten vervolgens het socialisme. Dit laatste neemt in Duitschland waarlijk onrustbarende verhoudingen aan en wordt een macht die allengs den staat ten ver- derve zal voeren. Vooral onder de werk lieden heeft het socialisme zijn uitgestrekte netten gespannen en door de werklieden- vereenigingenwaarvan de meeste onder- deelen zijn van de socialistische vereeni- gingenveel macht en invloed op het werkvolk verkregen. Hierdoor was het mogelijk dat het werkvolk op de werkge vers pressie en dwang kon uitoefenen door werkstakingen en hen kou dwingen tot loonsverhoogingen die gewoonlijk niet in verhouding stonden tot de bekwaamheden en den ijver der werklieden. Wij veronder stellen dat een bekwaam en ijverig werkman altijd overal voor zich en zijn gezin een fat soenlijk stuk brood kan verdienenen overal werk kan vindenen dat een meester zulk een man niet zal laten gaan indien hij hem eenigsins kan bevredigen. Maar er zijn ook luie en onbekwame lieden, die slechts met moeite in hun onderhoud kunnen voorzien en deze zijn gewoonlijk de grootste kla gers en schreeuwers en winnen dan ook het meest bij een afgedwongen loonsver- hooging. Maar wat is daarvan het gevolg voor den werkgever en de nijverheid? Dat de eerste door hoog loon te moeten beta len in prijs niet meer kan concurèeren met andere en dus door slechtere grondstoffen te gebruiken of op andere wijze moet trach ten terug te winnen, wat hij aan meer arbeidsloon moet uitbetalenen dat de nij - verheid achteruitgaat en het land arm wordt. Daarbij komt nog dat de luieonbekwa me werkman, evenveel als de ijverige en bekwame verdienende, geen prikkel meer heeft om beter in zijn vak te vollee reu of meer ijver te betoonen, en van dit alles komt het nadeel ten laste van den werkgever. 'Gelukkig hebben wij in ons land nog weinig last van dat gevaar, ofschoon werkstakin gen om hooger loon bij ons ook geene zeldzaamheden zijn, en wij reeds in ons land een groot aantal zoogenaamde werk liedenbonden hebben en kennen. Ook deze wenden zich openlijk door aanplakbilletten en andere middelen tot de werklieden om hen tot toetreding tot den bond te bewegen en het lidmaatschap op te drin gen. Beperken die bonden zich tot het op richten van onderlingen begrafenis- of we duwen-fondsen of tot spaarkassen dan zal dat veel goeds kunnen bewerkenmits met wijsheid en overleg tot stand gebracht, en wanneer die kassen niet moeten dienen om werkstakingen of anderzins te onder steunen. Doen zij dit, dan is hun leus „den werkman vooruit te willen helpen" valsch en leugenachtig. Wel kunnen zij daardoor dwingen dat loonsverhooging en dus meer verdiensten in den zak geven, maar daardoor wordt men niet bevoordeeld. Worden de loonen hooger dan moeten na tuurlijk ook de prijzen der producten stij gen. Moet een timmermanmetselaaraan nemer of wie het ook zijzijn knechts hoo ger loon bétalen, dan volgt daaruit natuur lijk dat hij die schade niet alleen lijdt, maar die verhaalt op 't algemeen en dus duurder wordt in zijn werk. Daardoor wor den de huizen bijvoorbeeld kostbaarder in bouw en moeten dus meer rente, dat is, meer huur opbrengen. En wie lijden het eerst hieronder. Natuurlijk de werk lieden die bijna allen zonder uitzonde ring huurhuizen bewonen. En zoo is het met alles, met kleeding, met voeding met alle eerste levensbehoeften. Het voordeel uit de verhoogde loonen is slechts oogen- scbijnlijk en kan niet opwegen tegen de nadeelen, vooral niet wanneer die nadeelen zoo groot worden als in Duitschlandwaar de geheele nationale industrie zulk een ge- voeligen schok heeft gekregendat zij bijna reddeloos verloren schijnt. Wij geven deze opmerkingen aan allen ter overwegingieder doe er zijn nut mee. Schoonschijnende voorspiegelingen kunnen onnadenkende en goedgeloovige lieden ver leiden en tot medewerking verlokkenmaar alvorens iets te ondernemen, of zich ergens bij aan te sluiten, dient men in overwe ging te nemen, wat de gevolgen kunnen zijn. Voorzeker de werkman heeft ook zijn rechten, hij heeft even veel aanspraak op waardeering en achting, wanneer hij zich die weet waardig te maken, als ieder an der hij vormt ook een sport van den maat- schappelijken ladder; maar hij heeft dan ook zijne plichten tegenover de maatschappij te vervullenen rechten en plichten moeten elkander in evenwicht houden. WEKELIJKSCH OVERZICHT. De oorlog in het Oosten is en blijft een groot raadselspel, officieele berichten zijn raadselstelegrammen zijn raadselsde hou ding der mogendheden is een raadsel, en iedereen doet zijn best de oplossing te vinden, maar te vergeefs, 'tls zelfs nog niet recht duidelijk wie of per slot van rekening het verste gevorderd zijnTurkije of de opstandelingen. Deze laatste, met name de Montenegrijnen hebben in het laatst der vorige week een belangrijke over winning behaalddie niet weinig hun moed deed stijgenofschoon zeer veel bladen be weren dat zij die overwinning niet te danken hebben aan krijgsbeleid van eigen bevelhebbers maar aan fouten en verkeerde bewegingen van den vijand. Ons dunkt die onderscheiding wel wat subtiel, in den krijg komen bekwaamheden en moed op den voorgrond, maar evenveel komt vaak op rekening van het toeval en het ver zuim der tegenpartij. Het feit van die overwinning wordt echter erkend en be vestigd. De Polit. Corr. weet te verhalen dat de Montenegrijnen Trebinjebedreigen, nadat de poging van Moekhtar-Pacha om Bilek ter hulp te komenwas mislukt. Het oorlogstooneel levert weinig belangrijks op. De gevechten en schermmutselingen zijn te weinig beteekenend om veel de aandacht te trekkenmeer opmerkzaamheid verdient de politiek om en in Turkije. Wij hebben reeds meermalen gewezen op den ongunstigen gezondheidstoestand van Sultan Murad. Meer dan ooit komt die toestand ter sprake en de meest uiteenloo- pende geruchten worden verspreid. Volgens den eene lijdt hij aan delirium tremens, het gevolg van zijn misbruik van sterke drankenanderen weer noemen hem geheel waanzinnigvolgens een derde lijdt hij aan de gevolgen van een langzaam werkend vergif, en ten slotte zegt men ook dat hij reeds dood is. Wat hiervan aan is, zeker schijnt het toch dat zijn toestand hem ge heel en al voor de regeering ongeschikt maakt en men reeds de oogen naar zijn opvolger wendt. Deze zou de broeder van Murad V, Abdul-Hamid moeten zijn, een man dien men zegtveel degelijker te zijn dan zijn broeder, en vol goede hoedanig heden. Maar dit zelfde werd van Abdul- Azis en van Murad ook gezegd, maar de uitkomst heelt geleerd dat beiden niets beduidende personen waren, waarvan de eerste zijn rijk op den rand van den af grond heeft gebracht en de tweede na een paar maanden regeerens al bewijzen geeft van geheel en al ongeschikt te zijn. Bij dit alles komt nog een bezwaar. De vermoedelijke opvolger op den Turkschen troon isnaar men zegtvan geheel tegen over gestelde staatkundige meening, dan nu door Midhat Pach wordt gevolgd, en behoort tol de zoogenaamde oud-Turksche partij. Dit zoo zijnde, zou het er waarlijk niet toe bijbrengen om tot een spoedige oplossing van de crisis te komen. Maar wij hebben het gezegd, in Turkije houdt men van raadsels. Tegenover al die ongun stige berichten komt nu de Alg. Ze it. vertellen dat Murad weer veel beter wordt weer met de ministers kan werken, en piano speelt, dus dat hij weer zoo wat gezond is. Het zou ook zeer goed waar kunnen zijn dat Murad reeds den 28e over leden is, zoo als men beweert, maar dat men dat geheim houdt en maar stilletjes op naam van den ontslapene het rijk blijft besturen zooals Midhat-Pacha het goed vindt, om later weer een nieuwen Sultan uit te roepen. In Turkije kan zoo iets zeer goed gaan. De interventie der mogendheden komt telkens opnieuw ter sprake. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de Ind Bei ge zou feitelijk reeds tot een tusschenkomst besloten zijn, 't is nog maar alleen de vraag „Wanneer?" De vraag zal door de omstan digheden beantwoord moeten worden en die omstandigheden kunnen zich eiken dag voordoen. Rumenie houdt zich nog onzijdig, hoe wel voor korten tijd het vooruitzicht be stond, dat het zich in den oorlog zou mengen, dat neemt echter niet weg, dat alom in het Turksche rijk en aan de grenzen veel gis ting is waardoor de hechtheid van het rijk niet vermeerderd wordt. Er zijn er, die nog hoopen op een oplossing van de crisis, zonder een algemeenen oorlogen plaatste het zwaarte punt van den toestand te Ber lijn, waar, naar men zegt, eene confe rentie zal bijeenkomen waar al de mogend heden die indertijd het Parijzer verdrag hebben geteekendvertegenwoordigd zullen zijn. Men hoopt dat Duitschland of Pruissen of Bismarckdit alles is zoo wat synoniem den vrede zal weten te handhaven door het groote overwicht van Duitschland. Wij hoo pen dat dit zoo moge zijn, maar twijfelen er aan of Rusland zich wel zoo de les door Duitschland zal laten oplezenalthans wanneer het waar is wat men Rusland ten laste legt, n. 1. dat het niets liever zou willen dan Turkije te deelen om zelfs het aandeel van den Leeuw te verkrijgen. Turkije. Het bericht, dat Sultan Murad reeds over leden zou zijn, is reeds meermalen vermeld. Thans wordt het wederom uit Parijs aan de Köln. Ztg. medegedeeld. De Turksche heer- HMRI.IMII WEEKBLAD. ABONHEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. .A.gite ma non agitate. De Loting om de tien exemplaren „Den oomer in Domo*" heeft on der toemicht van den uitgever van dit blad plaat*gehad en de namen der abonnee* waar op de prijmen vielen mijn de navolgende X, KorsP. J, MullerA, van Zon V. C. Baumgartner, B. P. van Leeuwen, J, Graal, 4. Neme, en mej. A, J. Koning te Kaarlem, C, Hoornen te Nchooten, en Jacob Huijgrok te Vogelenmang. Een gouden medaillon met dames portret. Een onderstuk gouden oorbel. Een stuk van een gouden oorbel. Een parasol met houten stok. Een zwart laken kindermantel. Een zwarte strik- Een Manchet met koperen knoop. Drie pakken inhoudende 27 zakken. Een bont boeselaar. Een pakje spelden, twee strenggetjes zijde, twee groote en twee kleine knoopen, en een kaartje garen. Een wandelstok. Een schuijer. Een stuk ijzer van een wagen. Een R. C. Kerkboek. Een catalogus van landbouw, en Vier losse sleutels. Voorts te bevragen. Een zwart bonte koe. Alles op straat gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1