BINNENLAND. volgens dat beiicht, den 28n Julij zijn; verder heet het daarin, dal strekking van Grootvizier opgeheven zou wezen en die ambtenaar door een Minister President zou worden vervangen; dat de Mi nisters van Oorlog en van Buitenlandsche Za ken door anderen opgevolgd zijn; dat de Turksche ambassadeurs door zaakgelastigden zouden worden vervangen; ten slotte dat de Porte de bemiddeling van Engeland zou heb ben aangenomen, onder voorwaarde om in haar troepenbeweging tijdens de onderhande lingen vrij te blijven. De correspondent deelt echter een en ander onder voorbehoud mede. Tot nu toe zijn die berichten dan ook niet verder geconstateerd. Een correspondent van het Fremdenblatt schrijft over Abdul-Hamid-effendijongste broeder en vermoedelijke troonopvolger van Murad V, de volgende bijzonderheden: Op vele punten is Abdul-Hamid de tegen stelling van zijn broeder. Ofschoon wat het uiterlijk betreft veel op hem gelijkende, is hij veel krachtiger van gestel en vaster van karakter. Weinig toegankelijk voor Europeesche denkbeelden, is het godsdienstig gevoel diep bij hem geworteld en duldt hij niet de minste verloochening of verzwakking van de voor schriften van den Koran of van de leer van den Profeet. »Abdul-Hamid deelt geenszins de gevoelens van Midhad-pacha, evenmin de richting van die school, die het heil van het Turksche Rijk wil zoeken in een constitutioneele reor ganisatie. Het is nu de vraag, of Midhad-pa cha er in slagen zal om den aanstaanden nieuwen Sultan tot zijn zienswijze te bekeeren. »Zooveel is zekerdat Abdul-Hamid wan neer hij Sultan wordtzal overhellen tot de partij der oud-Turken, die sedert den moord op Hussein Avni-pacha gepleegd, geen leids man meer hadden." De briefschrijver verwacht overigens veel van den nieuwen Sultanmet het oog op een krachtiger onderdrukking van den opstand Turkije zal in elk geval, met zijn troonsbe klimming, een gezonden Sultan hebben, op welk voorrecht het niet kon bogen sedert Mahmud II. Op deze gunstige berichten valt echter weinig te bouwen. Nieuwe bezems vegen schoonzegt het spreekwoorden elke nieuwe Sultan is goed zoolang hij nieuw ismaar gaat spoedig zijn voorgangers ach ter op. Frankrijk. Frankrijk schijnt in de Oostersche quae- slie rechtstreeks betrokken te zullen worden. De eigenlijke reden voor de reis van generaal Chanzy, Gouverneur-Generaal van Algerië, naar Parijs, moet zijn, dat in Algerië, waai de Muzelmannen veel propaganda maken voor den »Heiligen krijg", groote gisting heerscht en een algemeene opstand te duchten is. Gene raal Chanzy achtte het nu noodzakelijk, de Regeering over den staat van zaken in de Fransche kolonie persoonlijk in te lichten en hij verlangt dan ook dat buitengewone maatregelen worden genomen. De .Minister van Oorlog heeft diensvolgens gelast, dat on- middelijk 50.000 man versterking gereed moeten gehouden worden ter uitzending naar Algerië terwijl een chef van den generalen staf is benoemd, die onmiddelijk naar Marseille ver trekken zal en daar verdere bevelen zal af wachten. Spanje. Koningin Isabella aan wie het eindelijk ver gund was het land weer te betreden, waar haar zoon als koning regeert, is te St. Jean de Luz aangekomen. Door de burgerlijke en militaire autoriteiten werd H. M. in den sa lon van het station ontvangen. In de straten zijn de Fransche en Spaansche vlaggen uit gestoken. Generaal Pechaudde heer O'Reilly consul-generaal van Spanje te Bayonnede hee- ren Egana en Geballos hebben hun hulde ge bracht aan de Koningin diena het dejeuner te hebben gebruikt, op de stoomboot Ferrolano scheep is gegaan. De Koning van Spanje, de Prins der As- turiën en de heer Ganovas del Castello zijn Zaterdag-avond te Santander aangekomen en werden daar met geestdrift ontvangen. De ka piteins-generaal Martinez Campos en Quesada de bisschop Cabildo, het gemeentebestuur en verschillende deputatiën brachten den Vorste- lijken personen hun hulde. Scheveningen. Twee dames v. H.uit Bel gië waagden zich te ver in zee, M. Pronk politieagent en Hannes en Jan Breugem bad knechts mocht het gelukken de beide drenkelin gen met veel moeite te redden. Een collecte ten behoeve der redders gehouden, bedroeg 21,10. *- Gedurende de maand Julij zijn alhier 16,535 zeebaden genomen. In Julij 1875 be droeg dit getal 11.253. Een droevig ongeval had alhier plaats, de beide 'zoons van den heer van Zanten Jut zich badendegeraakte de jongste in zinkenden toestand. De oudste een geoefend zwemmerhad de tegenwoordigheid van geest zijn broeder te grijpen en zoolang boven water te houden tot afgezonden hulp beiden redde. De heer van Franck die zich verder in zee bevond en ter hulp wilde komen werd door een stortzee aangegrepen, medegesleept en vond voor zijn menschlievendheid den dood in de golven. 'sHage 30 Junij. De Duitsche kroonprins en kroonprinses zijn heden per Rijnspoor ver trokken, aan het station brachten H. M. de Koningin, HH. KK. HH. prinsen Alexander en Frederik en prins Albert van Pruisen aan de vorstelijke bezoekers een afscheidsgroet. Vele autoriteiten waren mede tegenwoordig. Ingevolge besluit door den Koning ge nomen, is de directeur der muziek van de Grenadiers en Jagers belast met het toezicht over de muziekkorpsen der Infanterie, onder den titel van Inspecteur van die muziek korpsen. 3 Augustus. Een paar dames, zoo men wil gezusters, kregen heden ochtend op de Geest ruzie; een der omstanders was eenvou dig genoeg om de furiën te willen scheiden tot belooning werd hij door een der woedende exemplaren van het zwakkere geslachtin den pols gebeten, waarvoor geneeskundige hulp noodig was. Breda 29 Julij. Wijlen den zeer Eerw. Heer J. A. V. van Hal, in leven R. C. priester alhier, heeft een hofstede, geschat op den waarde van 30.000 aan onze Vincentius- vereeniging vermaakt. Meeden. Een heereboer M. P. S. is alhier dood op zijn land gevonden, vermoedelijk door een zonnesteek. Ook te Assen zijn twee kinderen door een zonnesteek doodelyk getroffen. Harderwijk. Onder de ongeveer 400 kolo nialen die eerstdaags naar Indiën zullen ver trekken bevinden zich slechts 6 Nederlanders. Botterdam. Door een onbekende te Utrecht is aan de inrichting voor doofstommen-onder wijs hier ter stede een gift van f 2000 ge schonken. Gedurende de maand Julij hebben in het Kosthuis No. 1 aan de Kipstraat ge middeld 'per nacht 67 personen gelogeerd, uitmakende in 't geheel 2086nachtverblijven, het aantal personen die het middagmaal ge bruikten bedroeg 3192. 3 Augustus. Een vrouw met twee em mers heet water over de slaakkade gaande, werdt door een toeval getroffen, in haar val kreeg Zij het water over het hoofd, borst en armen waardoor zij belangrijke brandwonden bekwamzoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nijmegen. In deze gemeente is bepaald het dragen van muilkorven voor de honden ge- durenden vier maanden, omdat in de nabu rige gemeente Groesbeek een dolle hond een 'meisje en ook honden gebeten heeftalvorens hij afgemaakt werd. Alphen 1 Augustus. De hooioogst in de Rijnstreekheeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. De qualiteit van het gewas is uitmuntend en de opbrengst varieerde van 4500 tot 5000 kilogram per hectare. Amsterdam. De hondenbelasting heeft over het eerste halfjaar opgebracht de som van f 12,811. De plaatselijke directe belasting een vermoedelijk inkomen van f 29£ millioen. Volgens rekening en verantwoording ter ge meente Secretarie nedergelegd levert hel dienst jaar 1875 een voordeelig saldo van ruim 360,000 op. 2 Augustus. Ter adsistentie der ellen dige nachtpolitie zullen gedurende de maan den Augustus en September van 8 tot 12 urn- door de stad patrouilleeren een 20tal huzaren onder kommando van een wacht meester. Deze maatregel schijnt genomen te zijn omdat men bevreesd is voor ongere geldheden wegens hel afschaffen der kermis daar reeds nu ongeregeldheden plaats grijpen laat het zich aanzien dat de verschijning van deze mannen aan de hoofdwacht in het Pa leis op den Dam vele nieuwsgierigen zal be- zich wegen tot voor de kleine steentjes te wa gen die nu weder gevaar loopen steenen des aanstoots te zullen worden tusschen de menigte en de wacht. Nieuwveen. Zondag werd een 1| jarig knaapje in het water drijvende gevonden, de gewone middelen werden beproefd om de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs, totdat door den inmiddels toegesnelden genees heer werd aangewend een electro-magnetisch inductie-toestel, waarop de kleine drenkeling teekenen van leven gaf en na eenig tijdsver loop van den dood gered was. Sloten 1 Augustus. Gisteren avond miste na een korte afwezigheid een moeder haar 2jarig kind, hetgeen van den Osdorperweg was te water geraakt en door haar levensloos werd opgehaald. Dit is het 2e kind in dat gezin dat op zoo ongelukkige wijze het leven heeft verloren. Hattem. Onder de veehouders in deze ge meente is men niet op zijn gemak, een 300 stuks vee op den Hoenwaard zijn verdacht verklaard van aan longziekte te lijden, een stier bezweek reeds aan de ziekte. Beekbergen 31 Julij. Heden is door een trein op den Oosterspoorweg in de nabijheid van de brug over het Appeldoornsche kanaal een kind overreden en geheel verbrijzeld. De Wijk (bij Meppel) 1 Augustus. Een vree- selijke orkaan heeft hier in den afgeloopen nacht gewoed, boomen zijn in menigte ont worteld, schoorsteenen en daken beschadigd enz. Edam. In de laatstgehouden vergadering van de roeiclub Charon, alhier, is besloten den 27 Augustus a.s. een roeiwedstrijd te dezer stede te houden. IJselstein Bij het uitgraven van een zand kuil is een schip gevonden, dat volgens des kundigen duizend jaar oud moet zijn. In den loop dezer maand zal men met opgraven ver der gaan. Enkhuijzen 3 Augustus. Gisteren nacht is in het Krabbergat alhier een vaartuig geladen met steenen door een stoomboot overvaren en zonk onmiddelijk in de dieptede bemanning is na veel inspanning gered geworden. Dalfsen 2 Augustus. Den 18 dezer zullen alhier ingekwartierd worden en verblijven tot den 20 ruim 2000 miliciens, om te gaan kampeeren. Tenten enz. worden reeds bij voorbaat in gereedheid gebracht. Utrecht 3 Augustus. Van uit Harderwijk werden hier aaugebracht zeven vreemdelingen ter verwijdering over de grenzen, zij hadden getracht met valsche en onvoldoende papieren dienst te nemen voor Oost-Indiën. Alhier had Woensdagavond ten 8 uur een groot ongeluk plaats. In de appelstroop- fabriek van de heeren Pondman Co. liep de timmermansbaas N. onder een zware ijzeren pers door die naar boven geheschen werd, door het breken van een touw kwam een der balken van den hijschtoestel op zijn hoofd terecht en verbrijzelde den hersenpan. Hij was onmiddelijk dood. Vlissingen 3 Augustus. Heden ochtend ver liet een hoogaars, geladen met zand, de nieuwe haven, door de korte zee sloeg het vaartuig vol water en zonk. De schipper en de beide knechts verdronkenniettegenstaande 2 sleep- booten en 2 roeibooten ter hulp snelden. Zaandam. In den morgen van den len Au gustus jl. werd brand ontdekt in de woning van Klaas IJff, die echter door tijdig aange brachte hulpzonder bijstand der brandspui ten werd gebluscht. GEMENGD NIEUWS. Een zwerm bijen heeft, op een land bij Apeldoorn, twee mannen en een paard aan gevallen. Hoezeer erg gestoken, konden de mannen spoedig hun werk hervattenhet paard echter werd zoozeer aangetastdat 't woedend van pijnzich op den grond wierp en daarbij een been brak. In den loop der vorige week zijn ruim 2 millioen stuks bloemkool van uit Amsterdam en omstreken naar Duitsch- land verzonden; dagelijks duurt de afzending voort. Nadat de uitslag van de leeningen te Parijs en te Berlijn bekend was geworden kwam een piquante anecdote in een Fransch blad voor. Mac Mahon en Bismarck kwamen in een grensdorpje bij elkander, en de eerste stelde den laatsten voor Elzas-Lotharingen aan Frankrijk te verkoopen. Bismarck die om geld verlegen wasstemde toe en noemde op Mac Mahons vraag naar den prijs dier provin ciën het bagatel van 4 milliards. De maarschalk stemde dadelijk toe en gaf, daar hij het geld niet kon afpassen, den prins 5 millards, zeggende: »geef mij een millard terug." Dat kan ik niet, antwoordde Bismarck. Op eene hofstede onder Oud-Beijerland was een boom zóó volgeladen met krieken, dat een man zeven dagen noodig had om ze te plukken en eiken dag 60 kilo er afhaalde. Men ver neemt dat binnen kort zeer strenge maatre gelen zullen genomen worden tegen de Bel gische centen, men wachte zich dus voor verlies. Twee Duitsche officieren hadden de aardigheid op Nederlandsch grondgebied tegenover elkaar te gaan staan en toen hun lichaam als schijf te gebruiken voor hun pistoolkogels. Von Molfke achterneef van den veldmaarschalk schoot den garde-officier Von Tissen doodelijk gewond neder; men noemt deze liefhebberij een duel waardoor de eer gered word. De baron De Loëde beroemde strijder voor de Katholieke zaak in Duitschland is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging des Keizers in een adres der Duitsche Katholieken den Paus aange boden. Als prefect is hij reeds afgezetkon men hem nu nog maar zijn lidmaatschap van den Rijksdag en den Pruissischen Landdag ont nemen. Te Luik is eene dame door on- voorzigtichheid om petroleum te gebruiken bij vuur in brand geraakt en aan de bekomen brandwonden overleden. Een 52jarige vrouw, moeder van een talrijk gezin, viel door een openstaand zolderraam in de Jonkerstraat te Amsterdam van drie ver diepingen hoog op de straat neder. De oppassende vrouw overleed onder hevige pij nen eenige uren later in het Binnen Gast huis, werwaarts zij was vervoerd. De borst kas was geheel verbrijzeld. De Spaansche litteratuur heèft in hét overlijden van Fer- nan Gaballero een zwaar verlies geleden. On der den pseudoniem Fernan Gaballero ver borg zich een vrouw, Caecilia Böhl von Fa- ber. Haar vader eeu Hamburger koopman, vestigde zich te Gadix, waarheen hij op 16 jarigen leeftijd vertrok. In 1849 trad zij het eerst met den roman la Gaviota op; waardoor al dra de aandacht op haar werd gevestigd. Volgens een aan het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam aangeplakt billet, worden al daar geen Belgische Genten meer aangeno men.Vrijdag is een 12-jarige knaap, wo nende in het Groenendaal te Rotterdam, welke bezig was vischjes te vangen, in het water gevallen en verdronken. Tegen een nachtwacht te Amsterdam is procesverbaal- opgemaakt, wegens diefstal van hout Op de kermis te Gouda is Donderdag avond in het théater van den heer Coppejans een meisje op het tooneel in brand gevlogen. Het ver kreeg verscheidene brandwonden en is ge transporteerd naar het gasthuis. Zondag 6 Augustus zal de heer de Pauw met zijn luchtballon te Nijmegen opstijgen. De heeren de Bergh en Von Bihl en misschien nog een derde passagier zullen de reis medemaken. Op het oogenblik zijn er te Parijs 37' zwem scholen, waaronder 18 voor mannen alleen, acht voor vrouwen alleentien die voor beide geslachten toegankelijk zijn, en één voor de kweekelingen der kostscholen. De prijzen varieeren te Parijs van 20 cen times tot 1 frank. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem, 1 Augustus. Het stedelijk museum is in de maand July bezocht door 564 perso nen tegen betaling, en des Zondags, op welken dag het museum gratis te bezichtigen, is, door 914 personen. Gisteren-avond heeft het ste delijk muziekkorps eene muziekuitvoering ge geven in de Buiten Sociëteit »Trouw moet Blijken" in den Houtter eere van de Broe derschap der Notarissen in Nederland. He den morgen ten 10 werd de algemeene ver gadering gehouden op de groote zaal van den Stads-Doelen en geopend door den voorzitter den Heer M. F. Boonzaier uit Gorinchem tegen woordig 97 leden uitbrengende 143 stemmen. Rekening en verantwoording werd gedaan, nieuwe leden benoemd en bepaald dat de volgen de algemeene vergadering te Nijmegen zal ge houden worden. Na afloop van de vergadering woonde de leden der Broederschap een orgel concert in de Groote-kerk bijvoor hen al leen toegankelijk en vereenigden zich ten 5 uur aan een diner in de groote vauxhall van den heer Smits Jr. Dinsdag had hier een treffend ongeluk plaats aan de werkplaats van de Hollandsche Spoor wegmaatschappij. De ketelmaker Knapen, bezig zijnde aan zijn werkzaamheden in de Smederij werd zoodanig door een wegspringend ijzer aan het hoofd gewonddat hij 's nachts onder hevige pijnen is overleden, hij laat een weduwe met 6 kinderen na. Volgens Rekening en verantwoording door burgemeester en wethouders den raad aange boden, omtrent de inkomsten en uitgaven de zer gemeente over 1875 blijkt dat er is uitgege ven f388,294,53, en ontvangen f414,404,35 zoodat er een batig saldo is van f26,'109,82. 3 Augustus. Door Burgemeester en Wet houders is bevorderd tot adjunct-Commies ter gemeente-secretarie (afd. Burg. stand en Be volking) de beambte bij het bevolkings-regis- ter de heer H. Jorissen Clausing. 3 Augustus. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald, dat de jacht op klein wild in die provincie zal worden geopend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2