BUITENLAND. Frankrijk. BINNENLAND. De Parijsche Correspondent van het Dagbl. van Z. en 's G. schrijft aan genoemd blad het volgende. Het succês, door den Minister Waddington in de kamer bij de behandeling zijner begroo ting behaaldgaf aanleidingdat hem gister in de Sorbonne een- schitterend onthaal te beurt viel, terwijl de geestdrift ten top steeg na de door hem gehouden redevoering, welker eenvoud in vorm het diepzinnige van de grond gedachte te gelukkiger deed uitkomen. De Minister wederlegde het ongegrond ver wijt, dikwerf tot de leden van de universiteit gericht, door deze instelling niet als een strijd- voerende voor te stellen, maar te herinneren dat zij alles lief heeft wat groot en schoon is. Dit gedeelte van zijn rede, evenals dat, waarin hij aan zijn hoorders op de grenzen van de menschelijke kennis wees, werd evenzeer toe gejuicht als toeD hij een toespeling maakte op maarschalk Mac Mahon. Terwijl de heer Waddington academische lauweren plukte, stelde zijn ambtgenoot voor Oorloggeneraal de Gisseynaar men be weert zijn portefeuille in handen van den Pre sident van de Republiek. Als reden hiervoor geeft men het votum van de Kamer van Afgevaardigden opgaar- bij het credict voor het militair aalmoezenier schap werd verworpen. Men voegt er bijdat generaal de Canzy kans zou hebben generaal de Cissey op te volgen. De lof door den Corr. aan den minister Waddington toegezwaaid, heeft echter niet de schaduwzijde er van blootgelegd. Moge de minister ook al lauweren geplukt hebben met zijn oratorisch talent, zeker is het echter dat die speech ook veel bevatte wat een revanche mocht heten op hetdoor dien minister gele den echec, bij de behandeling van de wet op de academische graden. Belgie. L'Association libérale van Brussel is heden wederom teleurgesteld geworden in haar vu rige begeerte om een klein succes te behalen. De verkiezing te Leuven heeft ook ditmaal de liberalen niet begunstigd. Met 500 stem men meerderheid heeft de Gatholieke candi- daat, de beer Emile de Beckerde zege be haald op zijn tegenstander van der Ouwera. Deze nederlaag van de liberalen is des te gevoeliger omdat zij er al hun hoop op ge vestigd hadden. Gelukkig heeft de afkondiging en het be kend worden van het resultaat der stembus tot geenerlei manifestatie aanleiding gegeven. Ten twee ure was alles afgeloopen en de stad Leuven weer terug gekeerd tot zijn vorige kalmte. Turkije. Van de inneming van Knjasewatz (of Gurgusowatz) door de Turken is uit Constanti- nopel van Regeringswege de bevestiging ont vangen. De stad heeft zich niet overgegeven dan na herhaalde aanvallen, gedurende drie dagen. De nederlaag van de Serven is volkomen en te grooter omdat zij in die plaats een aan zienlijke troepenmacht hadden verzameld en er verschansingen opgeworpen, welke echter de aanvallen van de Turksche troepen niet konden weerstaan. Bij het bombardement is de stad in brand geschoten. In een gevecht tegenover Sjenitza, hebben de Turken den vijand va.i de hoogte verdreven welke hij daar bezet hield en zich van de daar opgeworpen versterkingen meester ge maakt. »De vijand zoo luidt verder het bericht is tot over de grenzen door onze troepen ver volgd, die gevangenen gemaakt hebben en een groote hoeveelheid wapenen en munitie hebben bemachtigd. Deze berichten bevestigen onbetwistbaar de netelige positie van Servië, hetalgemeene gevoelen is dan ook, dat de oorlog spoedig ten einde zal zijn, althans wanneer er weer niet wat anders tusschenbeiden komt. Een proclamatie van de Servische Regee- fing wordt aangekondigd, waarin de toestand wordt uiteengezet en een beroep gedaan op de vaderlandsliefde van de Servische natie. De zamentrekking van alle troepen van het Zuid-oosten te Tchupria wordt waarschijnlijk geacht. Amsterdam 6 Augustus. In de maand Julij jl zijn langs de lijnen der Hollandsche Spoor weg Maatschappij vervoerd 284,511 reizigers sedert 1 Januarij 1.421,879; de ontvangsten bedroegen in Julij f 309.000 sedert 1 Januarij 1,629.000. Langs den Ooster-Spoorweg zijn vervoerd in Julij 88.779 sedert i Januarij 336.154 reizigers; de ontvangsten waren in Julij ƒ117.600 sedert 1 Januarij 456.000. Het bezoek van Z. M. den Koning aan de hoofdstad in September a.s. te bi'engen, zal drie dagen duren. Alle feeslelijkheden door Amstels-Mannenkoor te geven zullen door Z. M. worden bijgewoond. Het gala Concert in den schouwburg zal op 11 September plaats hebben onder leiding van de voornaamste toonkunstenaars van Europa o.a. Ed. Hartog, Henri Vieuxtemps, F A Gevaer en Frans Abt. Ook de heeren Hollmann, voormalig pensio- naire van Z. M. den Koning, Salomon, tenor aan de groote opera te Parijs, en mevr. Gaetana zullen medewerken. Een en twintig binnenlandsche en een zelfde getal buiten- landsche zangvereenigingen nemen aan den wedstrijd deel. In den nacht van Dinsdag op Woensdag was een nachtwacht zoek. De man was per sent geweest, na zoeken vond men den be waker van nachtelijk rust, orde en veiligheid smoordronken liggen in een kelder op het Leidscheplein. Katwyk 7 Augustus. De vroege duinaardap pelen zijn meestal uitgerooid en tegen hoogen prijs verkocht; late soort staan ook goed en van bederf is weinig te bespeuren. Deventer. Voor eenige dagen werd alhier een boerenhofslede verkocht, die voor 40 jaren voor ƒ17,000 werd aangekocht, 15jaren later /64,000 opbracht, en thans voor ƒ88,000 in andere hadden overging. Delft. Men is hier in 's Rijks werkplaat sen jjverig bezig met het wijzigen der kaval- lerie karabijnen die worden ingericht voor het gebruik van dezelfde patronen als de Infanterie bezigtdit geeft eenheid in de mu nitie der draagbare vuurwapenen van het veldleger en zal den ruiter van groot nut zijn bij een gevecht te voet. Utrecht 7 Augustus. De heden gehouden paardenmarkt was druk bezocht door binnen landsche koopers. Ruim 600 paarden waren aangevoerd. 's Hage 8 Augustus. Heden ochtend is in een bovenhuis in de Hoogstraat een begin van brand ontstaan door de ontvlamming van de pretroleum in een kooktoestel. Met de hulp der politie is het de bewoners gelukt den voortgang der vlammen te stuiten. Eijssen. 7 Angustus. In den loop dezer week is alhier aangekomen een detachement van het korps mineurs en sappeurs, tot het opslaan der tenten voor 2000 militairen die tijdens de groote manoeuvers in de nabijheid dezer stad bivak zullen houden. Weert (Limburg) 7 Augustus. Sinds jaren was in deze streek de oogst zoo goed niet als dit jaar. De rogge geeft anderhalf maal de ge wone opbrengst. Reeds heeft men gedorscht en brood er van gegeten. Yenlo. Alhier zijn aangekomen en doorge reisd naar het oorlogstooneel in Turkije acht afgevaardigden van het Roode kruis uit Enge land. Oude Wetering 8 Augustus. Gisteren viel hier van een aak met hout geladenkomende van Zaandam en bestemd naar Rotterdam een 17-jarig jongeling in de Wetering en verdween onmiddelijk in de diepte, na 3/kwartier uurs mocht het gelukken hem te vinden, alle po gingen om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Hilversum 8 Augustus. Heden ochtend ont stond door een onbekende oorzaak alhier brand in een der achterstraten, waardoor spoedig een drietal huizen in de asch werd gelegd. Beilen (Drenthe) 8 Augustus. De beide kapitalen boerenwoningen van H Eleveld, te Hoohalen en van de erven H Meijers bewoond door Koert Timmermans zijn een prooi der vlammen geworden. Een paard, vijf kalveren, dertien varkens enz. zijn verbrand. De gebou wen en inboedels waren laag verassureerd zoodat de schade voor de eigenaars aanzien lijk zal zijn. Vermoedelijk is de brand ont staan door broeijen van het hooi. Een huis in de nabijheidwaarvan het dak tweemaal vlam vatte, is door krachtige kuip der spuiten behouden gebleven, Borceelo 8 Augustus. Een 16 a 17 jarig jongeling uit Amsterdam, tijdelyk te Haarlo vertoevende, is in de Berkel verdronken bij het nemen van een bad. Het lijk is des an deren daags gevonden. Oostwolde. Tijdens het zaad dorschen is een man bij hel verbranden van het stroo jamerlijk omgekomen. Naar men verneemt had de ongelukkige te veel sterken drank gebruikt. Kinderdijk 9 Augustus. Een jongetje van 5 jaren zich vermakende met visschen viel in het water; zijne moeder dit bemerkende, sprong het kind onmiddelijk na, en beiden ver dwenen in- de diepte. De vrouw verkeerde in een zwangeren toestand. Rolduc. Den 8 Augustus was het feest in het kleine Seminarie, de hoog Eerw. Zeer Gel. Heer Evers vierde den dag waarop hij vóór 25 jaren aan deze inrichting werd ver bonden. De Hooge Jubilaris ontving talrijke blijken van gehechtheid, ook Z.D.H. de Bis schop van Roermond was tegenwoordig. Dat de ijverige Priester en Directeur van het Seminarie nog vele jaren zijn talenten aan deze inrichting mag wijden is aller wensch. Zaandam, 9 Augustus. In den namiddag is een 17-jarig jongeling, terwijl hij bezig was met baden, jammerlijk verdronken. Bloemendaal, 9 Aug. Sedert eenigen tijd is de Kleverlaan voor rijtuigen gesloten, daar een der bruggen in die laan moet hersteld worden. De gemeenten Bloemendaal en Schoo- ten en het bestuur van den Schooterbroeks- polder twisten thans over de vraag, wie on derhoudsplichtige van de brug is. En in afwach ting daarvan zal de laan voorloopig gesloten blijven. Sassenheim. De Mazelen zijn in de laatste dagen zoo toegenomen, dat die ziekte thans als epidemisch te beschouwen is. Gelukkig is zij van goedaardig karakter. Wij vernemen uit de Haarlemmermeer op heden, dat te Hoofdorp reeds 18 gezinnen zijn aangetast. GEMENGD NIEUWS. Het lijk van den heer v. Franck, die dezer dagen te Scheveningen zoo noodlottig het leven veiloor is te Katwijk aan Zee op het strand geworpen. Te Luik heeft Vrijdag nacht een hevige brand gewoed, waarbij vier paarden en veertig duizend aan een wapensmid toebe- hoorende geweren verbrand zijn. De eens zoo beroemde Nederlandsche zangeres Rosa Hage naar is verarmd en verlaten in het Israelietisch gasthuis te Frankfort a'M. overleden. Gedu rende vele jaren had zij te Frankfort onder wijs in den zang gegeven. Het 17 jarige meisje dat in, een tent op de kermis te Gouda in brand geraakte, is niet aan de gevolgen bezweken zooals werd bericht maar is aan de beterhand. Te Amsterdam heeft een vader, in een twist, zijn beide zoons met een mes verwond; de een werd lichtelijk aan de hand, de andere op meer ernstige wijze aan het hoofd gewond. Te Ochten is een meisje van na genoeg 3 jaar, het kind van een arbeider, in een pot met kokend water gevallen en den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Een karrijder te Brakel ontving een geweldi gen slag van zijn paard tegen het onderlijf zoodat hij den volgenden dag is overleden na latende eene weduwe met zes onmondige kin deren. De Suikerraffinaderij van den heer Massion te Nantes, waar 600 lieden arbeid vonden, is geheel door brand vernield, een persoon verloor daarbij het leven en zeer vele werden gekwetst. Het verlies wordt op vijf millioen geraamd, 24 maatschappijen zijn er in betrokken. Een brutale diefstal had Zon dag jl. plaats te Sloten; op klaarlichten dag, terwijl de bewoners eener boerenwoning af wezig waren, wist een vroegere knecht zich meester te maken van eenige gouden en zil veren kostbaarheden. De aanbieding van een en ander aan een goudsmid gaf aanleiding tot ondekking. Duitschland heeft voor zijn ver moorden Consul Abbot te Saloniki van Turkije 300,000 francs geeischt; Frankrijk 600,000 francs omdat zijn Consul een talrijk gezin heeft nagelaten. Het dorp Chapelle St. Maurice (Frankrijk) is afgebrand; in een half uur tijds waren 29 huizen vernield. De brand is veroor zaakt door twee kinderendie met lucifers had den gespeeld. Den 27 sten Augustus e. k. zal het zestig jaren geleden zijndat de Neder landsche vloot onder bevel van den admiraal baron van de Cappellevereenigd met de En- gelsche zeemacht onder het bevel van lord Exmouth, de roemrijke overwinning bevocht tegen de Algerijnen voor Algiers en meer dan duizend Christenen uit de slavernij verloste. De etat-majors van de schepen der Nederlandsche vloot telden gezamelijk 122 personen en naar wij vernemen zijn van dit getal nuna zestig jaren tijdsverloop, nog slechts vier in leven; de oudste dezer is de vice-admiraal Bijl de Vroe, adjudant van Z. M. in buitengewonen dienst; voorts de schout-bij-nacht graaf van Lim burg Stirum, de kapitein-luil-ter-zee van dei- Schaaf en de oud-zee-officier P. Damast van Citters. Te Parijs trouwt de graaf Fersant met mej. Marie Poirson. Deze is ettelijke ma len millionair; de andere bezit den graventitel en 't kruis van 't legioen van Eermaar ove rigens geen duit, en een kanonskogel schoot hem bij Sédan beide beenen af. 't was dan ook een oude eerste liefde. In de nabijheid van Poi tiers zal een standbeeld ter eere van de Heilige Maagd worden opgericht van gedreven koper, ter hoogte van 7 meter. Aanst. Maandag zullen de werkzaamheden voor het slaan van koperen munt aan 's Rijks Munt te Utrecht weder een aanvang nemen. Donderdag-ochtend ten uur werd een 15jarige knaap in bewuste! ooze toestand aan het burean van politie te Utrecht gebracht; alle aangewende pogingen om hem bij te brengen bleven vruchteloos, zoodat men eindelijk bemerkte, dat dit kind in verre- gaanden staat van dronkenschap verkeerde. In de omstreken van Berlijn wordt men door vernielende sprinkhanen geplaagdmet name m de Districten Rüppin en Angermiinde. Deze diertjes zullen staatsgevaarlijk worden verklaard. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem. Lil. Zondag vierde het echtpaar van Amersfoord te dezer stede, hun gouden huwelijksfeest, uit elke woning in de Korte Bagijnestraat wapperde de Vaderlandsche vlag tot teeken van deelneming. Dit en de belang rijke verrassingen de goede oude luidjes aan gedaan, waren wel het bewijs van achting en vriendschappelijke gezindheid die men hen toedraagt. De meeste winkeliers hier ter stede, wei geren, sedert een paar dagen, in ontvangst te nemenBelgische Centen. Een ieder wachtte zich dus voor schade. 9 Augustus. H. K. H. Prinses Marianne en haar zoon Prins Albert van Pruissen, be zochten met hun gevolg deze stad. Met den trein van 10 uur hier aangekomen, bezich tigden de vorstelijke personen een en ander, na het gebruik van een dejeuner in het Ho tel Van den Berg in den Haarlemmerhout, en het maken van een rijtoer door de omstre ken, zijn zij met den trein 4,35 weder ver trokken. 9 Augustus. Aan Jonkh. Mr. G. de Bosch Kemper, is door den Gemeenteraad eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke Com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs, tevens van het Collegie van Curato ren over het gymnasium, alsmede als lid dei- plaatselijke Schoolcommissie. 10 Augustus. Heden is door Burg. en Weth. aanbesteed: het leveren van 465 M. hardsteenen trottoirband, ten dienste voor de werken van den Wagenwegaannemer is geworden L. Sabelis Jr. voor f 1895. Het maken en leggen van overdekte riolen, vergaarput- ten, verbindingsputten met ijzeren en aarden buizen; aannemers zijn, No. 1 het Bolwerk, P. C. Groeniugs voor f1938; No. 2 het Glas- blazersveld, Meijer Dysérinck voor f730 No. 3 den Wagenweg, P. C. Groenings voor f3218, en No. 4 in het Florapark, Meijer Dysérinck voor f1400. 10 Augustus. Heden is een gedeelte van het le Reg. Hussaren bestemd tot deelneming aan de groote manoeuvres in Overrijssel, ver trokken. Ter vervanging van de Infanterie te Leeuwarden die aan de manoeuvres deelneemt, is een kompagnie van de Infanterie alhier, der waarts gedetacheerd tot het verrichten dei- Garnizoensdienst. KORT VERSLAG DER ZITTING VAN DEN GE MEENTERAAD OP 9 AUGUSTUS. Tegenwoordig waren 15 leden. Is ingeko men een missive van den Min. van Binnenl. Zakenhoudende goedkeuring van de verhoo ging der jaarwedde van den heer B. G. van Kampen, en van den heer A. J. Duifjes, in de vorige zitting voorgesteld. Een voorstel van B. en W. komt in behan deling naar aanleiding eener missive van den hoofdonderwijzer aan de opleidingschool voor jongens tot M. O., waarin hij verzoekt de school te verdeelen in 6 vakken door middel van schotten en het verkrijgen van twee kwee- kelingenaangezien het getal van 135 leerlin gen die uitbreiding wenschelijk maakt. B. en W. stellen voor le. aan deze school toe te voe gen nog een 3e hulponderwijzer; 2e. het be schikbaar stellen van f 665 ten behoeve van de daarin uit te voeren werken3e. mede te deelen dat er bezwaren bestaan tegen het in richten vag een kamer voor den hoofdonder wijzer; en 4e. f 200 vast te stellen voor het verwen en herstellen der schoolmeubelen en dit te brengen op de begrooting voor 1877. De Heer v. d. Willigen oppert hier tegen eenige bezwaren, vooral omdat in zake van onderwijs nog zeer belangrijke punten onbe slist zijn, dat het onderwijs niet aan de eischen voldoet enz enz. De bedenkingen wor den door B. en W weerlegd, evenzeer dooi den Heer van Reeken, die hierover met den heer van der Willigen in woordenwisseling kwam. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 14 tegen 1 stem aangenomen. Op voorstel van B en W wordt A Serne 3e hulponderwijzer aan de school letter D. bevorderd tot 2e hulponderw. in de plaats van J. H. J. Kuijpers, wien op zijn verzoek eer vol ontslag wordt verleend. Eenige aanvragen om afstand van grond worden in overweging genomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2