BUITENLAND. BINNENLAND. Turkije; De toestand van Turkije wordt steeds hache lijker; de eene onweerswolk hoopt zich op de andere en eene vreeselijke uitbarsting kan niet uitblijven. Men leze slechts het volgende: Eergister te Parijs ontvangen particuliere berichten melden, dat de beweging op Can- dia toeneemt, omdat men meent dat de Ver tegenwoordiging van het eiland zal worden opgeheven. Men vreesde voor botsingen. In verband hiermede melden wij dat aan de Polit. Corresp. in een brief uit Ganea van den 14n Aug. wordt geconstateerd, noe sedert den 8n de toestand nog veel bedenkelijker was geworden. De conflicten tusschen Mahome- danen en Christenen namen toe op alle pun ten van het eiland en kregen hier en daar gevaarlijke afmetingen. In de schoone stad Rethymo, het middenpunt van de Grieksche beschaving, doch ook van het meest opge wonden Grieksche patriotismus op het eiland heeft reeds bloed gestroomd. De aanleiding was onbeduidend. Een Turk, Jussuf genaamd, schoot, na een woordenwisseling over handelszaken, op een Griekschen koopman en verwondde de zen ernstig. Dit gaf het sein tot een za- menscholing tusschen Grieken en Turken. Beide partijen grepen naar de wapenen en vóórdat de autoriteiten zich juist rekenschap hadden kunnen geven van den toestandwer den acht Turken gedood en verscheidene Grie ken zwaar gewond. In de geheele stad heerschte een paniek, de winkels werden afgesloten en de Christenen vluchten naar de minst gevaarlijke schuilhoeken. Het garnizoen is zoo zwak, dat het niets kon uitrichten. Volgens de jongste berichten van den Kai- makan kampeeren 800 Turken gewapend in de straten, terwijl de Christenen zich deels in hunne huizen gebarricadeerd hebbendeels naar het gebergte gevlucht zijn. Reonf-pacha heeft Hobart-pach» ter raadple ging ontboden. Troepen-bezending is uit Con- stantinopel aangevraagd. Men vreest aan den vooravond van een ernstige beweging te staan. In verband met bovenstaande berichten om trent Creta, zij nog vermeld, dat de gezant van Griekenland dezer dagen aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken te Constantino- een telegram van zijn Gouvernement heeft overhandigdwaarin Griekenland de Porte aan raadt om recht te doen wedervaren aan de eischen van de Christen-bevolking van het eiland Creta; want zoo voegde de gezant er bij de gisting die op het eiland heerscht zal haar reactie doen gevoelen op de gemoe deren in Griekenland, waar elk oogenblik een beweging tot uitbarsting zou kunnen ko men. De Grieksche Regering acht het geraden, de verantwoordelijkheid voor die beweging in tijds van zich af te wijzen. Zaandam, 22 Augustus. Een felle brand brak nu weder uit, in den in aanbouw zijnde windhoutzaagmolen, die in korten tijd geheel afbrandde. De brand was zoo hevig, dat slechts twee brandspuiten dienst konden doen. Sloterdijk, 23 Augustus. Een groot en ont zettend ongeluk is door de oplettendheid van eenige Spoorwegwerkers voorkomen. De spoor trein die om 4 uur van Amsterdam in de richting naar Haarlem vertrok was op dezelfde railswaarop een andere trein van Haarlem komende hem te gemoel stoomde, er was nog tijd dat de trein van Amsterdam halt hield en terugkeerde om op de andere rails te kunnen komen. Machinist, Stoker, noch Bagagemeester bemerkten de vergissing. Dat de reizigers in een gevaarlijk oogenblik ver keerden is zeker, dat die arbeiders beloond zullen worden is te hoopen. Wilnis. De oude dorpstoren is met donde rend geraas neêrgestortin zijn val nam hij een gedeelte der aangrenzende kerk mede. De toren had reeds lang op vallen gestaan, de schade bedraagt ongeveer f 25.000. Op dezen toren stond het volgende. den 20 Junius 1611 door Godts macht sterck en 't fondament swack van dese kerck den toorn afbrack. Bameveld 19 Augustus. Yan hier is heden gevankelijk naar Arnhem getransporteerd een vrouw E. R. genaamddie verdacht wordt van moord op haar overleden echtgenoot. Velzen, 24 Aug. Gistermiddag bezochten de Ministers van Marine en van Binnenland- sche zaken het ramtorenschip. Ook de minis ter van Koloniën bezichtigde deze week het schip. Nijmegen 24 Augustus Een detachement mineurs, is alhier aangekomen ten einde met dynamiet proeven te nemen op de oude mu ren der vesting. 's Gravenhage 22 Augustus. De hoofddirectie van de Hollandsche IJzerea Spoorwegmaat schappij vergezeld van hare ingenieursis heden ochtend met een exlratrein van Am sterdam alhier aangekomen, ten einde opme tingen te doen tot het bouwen van een meuw Station te dezer stede. Well 21 Augustus (Bommelerwaard). Gis teren ontstond hier brand in een arbeiders woning, die zoo snel toenam dat weldra tien woningen in de asch lagen. Slechts van twee polderwerkersgezinnen, die deze huisjes be wonen was de inboedel verzekerd. Harlingen 22 Augustus. Daar het garnizoen aan de groote manoeuvres deel neemt, voor ziet de schutterij in den garnizoensdienst. Uit de gemeentekas wordt per wacht betaald aan een onderofficier f 2.een korporaal fl.75 en een schutter f 1.50. Westdiep 21 Augustus. Een moeder met haar 28jarige dochter, alhier woonachtig, is door de justitie in verhoor genomen, verdacht van kindermoord. Men heeft het lijkje van 't kind der dochter in een emmer, in een kleer kast verborgen gevonden. Gouda, a.s. Maandag 28 Augustus begint de algemeene wedstrijd van het Nederlandsche Schaakbond. De voornaamste spelers uit ons land hebben kennis gegeven deze vergadering te zullen bijwonen. De vergadering duurt voort tot de strijd is beslist. Arum; (Friesland) 23 Aug. Op jammervolle wijze kwamen hier gisteren avond laat een jongeling van 19 en een knaapje van 11 jaren om het leven. Met den wagen van de kermis van Bolsward komende, geraakte de wagen kort bij het huis in 't water en beiden ver dronken. De moeder van den eerstgenoemde had het rijtuig even te voren verlaten om een hek te openen, de vader heeft zich nog bijtijds gered. Utrecht. Men verneemt, dat aan 's Rijks Munt het voornemen bestaat omna het slaan van de noodige koperen pasmunt, voor één millioen gulden aan tien- en vijfcentstukken te slaan. 23 Augustus. Gisteren passeerden onder geleidde der politie weder van uit Harderwijk ter verwijdering uit het rijk, vijf Belgen en een Pruisdie allen met onvoldoende papieren hadden getracht dienst te nemen voor het O.-I. leger. Scheveningenjl. Zondag zijn alhier 1200 baden gebruikt. Zondag 11. had eene zeldzame plechtig heid plaats. In de Kath. Kerk aldaar werd door den weleerw. heer M. M. Hammer, den 15 dezer tot priester gewijdzijne eerste H. Mis opgedragen. Hij werd geassisteerd door zijn broeder A. M. Hammer, als diaken, op den 15 dezer tot diaken gewijd, door zijn broeder C. A. Hammer, kapelaan te Schipluiden, als subdiaken, terwijl zijn broeder M. PHammer priester van de Sociëteit van Jezusals ce- remoniarius fungeerde. Het koor zong de le Mis van Van Bree, onder directie van den heer H. Hammer, vader van de vier broe ders en directeur en organist van het zang koor, en na de H. Mis het Haec die quam fecit Dominusdoor den vader gecomponneerd. De feestrede werd gehouden door den kapellaan van Schipluiden, die tot tekst had gekozen de woorden I Cor. IV9Broederswij zijn een schouwspel geworden voor de wereldvoor de engelen en voor de menschen. Egmond aan Zee 24 Aug. De bom van den heer J. Conijn is heden ochtend in de bran ding omgeslagen drie personen verdronken maar de schipper J. Zwart is met levensge vaar gered. Amsterdam 21 Augustus. Heden ochtend om 8 uur is een hevige brand uitgebroken in de Pieter Comeliszoon Hoofdstraat, vier woningen zijn ingestort, vijf geheel uitgebrand en vijf zwaar beschadigd, van deze 14 perceelen wa ren 6 bewoond. Van de brandweer zijn drie man ernstig gekwetst en naar het gasthuis vervoerd. Het is te betreuren dat ook hierin de oogenblikken van verwarring weder per sonen waren die in plaats van hulp aan te bieden volgens mededeelingen zich aan groote diefstallen schuldig maaktenmoge het de po litie gelukken zulke deugnieten op 't spoor te komen. Men beweert, dat de brand ontstaan is door onvoorzichtigheid van werklieden die onverantwoordelijk een hoopje krullen op den steiger van een in aanbouw zijnde perceel hebben aangestoken om hunne koffie te koken. Volgens anderen zou de brand ontstaan zijn door het gebruik van brandende zwavel bij den aanleg der riolen. Zondag middag 20 Augustus heeft op den Overtoom een brutale diefstal plaats gehad. Toen de bewoners van een huis uit de kerk terug kwamen vonden zij de deur open en uit een kast f 600 ontvreemd. Een buurman had gezien dat twee kerels omstreeks drie uur met een sleutel de deur hadden geopend en uur later vertrokken waren. Naar de vrij postigheid te oordeelen bij het binnen en heengaan, lacht hij, geen kwaad vermoe dende, dat het familieleden waren. Voor het Gerechtshof werd den 19n en 21n Aug. in hooger beroep behandeld de zaak tegen de beide, door de Rechtb. te Haarlem ter zake van omkooping veroordeelde Rijksveld wachters A. S. en M. W. v. d. P. Ter terecht zitting aldaar werden 19 getuigen gehoord waaronder nu ook de Heeren officier en sub stituut-officier van Justutie bij deze Rechtbank. De beklaagden werden bijgestaan door den Heer Mr. Pb. A. Haas, advocaat te Amster- dom. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis a quo, doch vernietiging, alleen ten opzigte van de A. S. opgelegde gevange nisstraf en als nu diens veroordeeling tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf, a. s. Maan: dag 28 Augustus zal het Hof uitspraak doen. GEMENGD NIEUWS. Nabij Roosendaal hebben nu weder twee Commune-mannen Pindij en Chardon geduel leerd; het was een verwoed en woest ge vecht met de sabelbeiden bekwamen ernstige wonden. De oorzaak van dit duel was, Char- bon had zijn collega van 1871 in een koffiehuis verweten van met gestolen geld te hebben handel gedreven. Zaterdag avond wilde een jonge dame van 17 jaren, voorafgegaan door haar vader, te Parijs in een tramwagen stappen op het ijskoude gevoel van staal in haar nek gaf zij een doordringenden gilmen had twee prachtige vlechten van haar eigen hoofdhaar afgesnedenwaarmede de dief reeds was verdwenen. Zondag avond omstreeks half negen ure is een werkman, die aan den hoogen Boezem aan den waterkant had liggen slapen, in het water geraakt en verdronken. Men meldt uit Maastricht, dat uit een militaire bergplaats voor munitie, 2100 patronen zijn gestolenmen is hierover zeer verwonderd daar deze bergplaats door één of meer schild wachten voortdurend wordt bewaakt. Te Echterbosch (Limburg) zijn Vrijdag jl. 100 hectaren dennen door een brand vernield. Een beruchte dief T. v. E. uit Echteld is de vorige week betrapt terwijl hij bezig was een kast op te breken in een huis te Hoevelaken, waarin hij zich had laten opsluiten, dit presentje voor de justitie, was pas ontslagen van 12 jaren tuchthuisstraf. Te Verviers woedt in de naburige heidevelden een hevige brand 300 soldaten zijn mede ontboden tot het graven van een grooten greppel om het vuur voor verdere vernieling tegen te gaan. Te Veen is een jongeling van 23 jaren, de eenige zoon eener hulpbehoevende weduwebij het zwem men verdronken. Zaterdag avond is een kind van 4 jaar van den machinist van het stoomgemaal onder Niewenhoorn bij de ouder lijke woning in het water geraakt en verdron ken.Een jong militair, die tijdens de ma noeuvres in Twente te Hassum onder Dalfsen in kwartier lag en jl. Zondag met zwemmen zich vermaakte, geraakte in de diepte en is verdronken. Generaal-Veldmaarschalk graaf Wrangel heeft zijn tachtigjarig dienstjubiló gevierd. Keizer Wilhelm sloot zijn brief met de woorden uwen dankbaren toegenegen Ko ning Wilhelm". Men meldt uit Zwitserland dat de oud-katholieke pastoor Herzog tot na- tionalen bisschop wordt gewijd. Er staat niet bij dat de dames van de gehuwde apostaten er bij tegenwoordig zullen zijn, wel dat de Jansenistische aartbisschop van Utrecht er by uitgenoodigd is.Uit kwaad komt somwijlen goed te voorschijn. In Amsterdam heeft men twee dieven gesnaptdie beschonken personen slapende op stoepen, van hun geld en horloges beroofden, ook de bestolen dronkaards zal dit ter waarschuwing strekken. Zondag jl. zou te Nijmegen een luchtballon opgaan; nadat twee proefnemingen er mede hadden plaats gehad is de ballon bij het vullen met spiritus- gas in brand gevlogen. Te Maastricht is Maandag jl. een schipper uit Weert van zijn vaartuig in de Zuid-Willemsvaart gevallen en verdronken. Op een der booten van de Arnhemsche Stoombootmaatschappij had de machinist het ongeluk beklemd te raken tus schen de machinetengevolge waarvan hij het leven verloor. Een blinde manvergezeld van zijn zoonvan de kermis te Empel, waar hij voor de dansende jeugd op de viool ge speeld had, keerde huiswaarts even voor den Bosch glijdt de zoon van den dijk, de vader aan de hand meêgetrokkenviel over zijn zoon en brak den nek. Te Krimpen a/d Lek is een driejarig meisje van den zalmvisscher C. Kal, al spelende in de Lek gevallen en verdronken. Onder Doesum (Friesland) werd gisteren nacht een wever uit zijn bed geklopt buitenkomende vond hij op den grond een zuigeling van 3 4 4 dagen, de man stond ver baasd over dit presentje. Een treurig geval trof den heer J. teKlundert. jl. Zondag terwijl hij met zijn echtgenoote in de kerk was, viel een zijner kiuderen uit een raamen overleed eenige oogenblikken daarna. De mijnwerkers in verschillende districten van Wallis hebben het werk gestaakt wegens de vermindering hun ner loonen met 40 pCt. Men meent nu reeds te weten dat de Keizer van Brazilië in het volgend jaar Julij, Nederland zal bezoeken zoo deelt men ook mede dat de kroonprins Rudolf van Oostenrijk een reisje zal doen door Europa en Amerika, hetwelk twee jaren duren zal. - Te Amsterdam zijn in den nacht van donderdag op vrijdag een dozijn balen koffie gestolen uit een schip nabij de Konings- brug voor een waarde van ongeveer f 800. Te Oosterhout zijn twee deserteurs van het 2e. Regt. Hussaren gearresteerd. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem. 22 Aug. De jeugdige persoon kantoorbediende ter dezer stede, vermeld in ons vorig nommer, veroordeeld wegens den gepleegden diefstal is door de arr. rechtbank alhier tot eene Cellulaire gevangenisstraf van eén jaar en vijf geldboeten van f42.50 bij wanbe- betaling ter vervanging mede door Celstraf. 23 Augustus. In de Gierstraat trad een man in een manufacturen winkel binnen en nam eenvoudig een pak katoen mede, de vrouw des huizes, van uit de binnenkamer dit ziendeachtervolgde hem en met behulp van een paar voorbijgangers bracht men den dief naar het politie-bureau. 24 Aug. Door het uitnemen van een glasruit heeft een, wegens wangedrag onlangs ontslagen militair, getracht bij den winkelier Horsting in de Kruistraat diefstal te plegen, hij werd echter gevat en onder bewaring der politie gesteld. Onze voormalige stadgenoot Dr. A. van der Willigen Pz. overleed den 22en dezer te Rhedersteeg. Als geneesheer en in vele andere betrekkingen was hij hier ter stede bemind vooral als kunstkenner heeft hij den roem der Haarlemsche kunstenaars gehandhaafd. 25 Aug. Het Detachement hussaren dat deelgenomen heeft aan de manoeuvres in Overijssel, kwam heden namiddag ten 5 ure terug. De kompagnie infanterie die tijdens die manoeuvres in Leeuwarden gedetacheerd was is met den trein 7 uur 28 min. mede alhier gearriveerd. ZandToort. 24 Aug. Het gerucht dat in de nabijheid deze gemeente brand was, ver spreidde zich en alles was in de weer om zich naar de aangeduide plaats te begeven, later bleek echter dat het helm van ongeveer 20 bunders duingrond verbrand wasver moedelijk ontstaan, doordat iemand vuur uit een pijp of sigaar op het door dé hitte uiterst drooge helm heeft laten vallen. Zandpoort. Gebrek aan water was hier in de omstreken groot. Men kwam van 4^ uur ver om drinkwater te halen. 23 Aug. Twee Duitschers zijn, toen zij om eenig voedsel vroegen door den veldwach ter in arrest genomen en naar Haarlem ge transporteerd, men had hen daags te voren in de duinen gezien, het verdacht uiterlijk deed weinig goeds beloven. Na onderzoek bleek dat zij te Harderwijk waren afgewezen om naar Oost-Indien te gaan. B0EKBE00RDEELING. Men heeft bij herhaling met genoegen een nieuwen jaargang van de Katholieke Illusslratie aangekondigd ook wij dóen dit thans met veel ingenomenheid. Verheugden wij ons over de oprichting eener Maatschappijdie zooveel goeds beloof de voor den bloei der Katholieke pers hier te lande, het eerste nommer van den tien den jaargang bewijst ten duidelijkste wat de hooggewaardeerde samenwerking vermag. Mochten er onder onze lezers nog ziju die de Katholieke T/lusslratie niet kennen, wij raden hen in hun eigen belang het eerste nommer bij hun boekverkooper aan te vra gen en zich met eigen oogen te overtuigen van de waarheid dat de Nederlandsche Ka tholieken een tijdschrift bezitten zooals men zelfs te vergeefs in het buitenland zal zoeken. Wij zeggen niets te veel. Hier wordt voor de geringe som van f 3.60 per jaargang, of slechts 7 cents per week een geillusstreerd werk aangeboden, dat overal elders haast den dubbelen prijs moet kosten. Moest dit reeds gezegd worden toen deze illusstratie door particuliere krachten werd voortgebracht, nog veel meer is dit het geval nu zij eigendom eener Maatschappijof liever

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2