BINNENLAND. bedoelingen van Servië bestaat er nog een andere, namelijk de volgendeVorst Milan schijnt tot den vrede geneigd te zijnmaar de bevolking nietdeze wil een oorlog tot het uiterste, maar zij heeft ondervonden dat Servië niet opgewassen is tegen Turkije. Het eenige redmiddel is een guerilla oorlog in de bijna ontoegankelijke bergen, maar om dien met vrucht te kunnen voeren dient men den winter af te wachten en tot zoolang zou Servië de vredesonderhande lingen willen rekken en op den langen baan schuiven. Servië is te goed bekend met den hachelijken toestand van Turkije, weet te goed dat een langdurige en on vruchtbare guerilla-oorlog de laatste krach ten van het Ottomannische rijk zal uitputten en dan de kans schoon zal staan om voor goed een einde te maken aan de Suzerei- niteit der Porte, ja aan het voortbestaan van een Turksch rijk in Europa. Men ziet het, met den vrede zal het nog zoo vlot niet gaan, en er zal nog heel wat moeten gebeuren eer het oorlogszwaard in de schede kan gestoken en de gemoe deren bevredigd kunnen genoemd worden. Bij dit alles komt nog dat men niet te veel op Rusland vertrouwt. Officieel neemt het de onzijdigheid in achtmaar het steunt zooveel maar mogelijk is de opstandelingen Reeds zijn, naar men zegt 500 Russi sche officieren in het leger der Serviërs, en niet alleen dat zij dit ongehinderd kun nen doenzij worden bovendien beschouwd als te blijven behooren tot het Russische leger en nemen daar hun plaats in de ge lederen weer in, wanneer zij uit Servië mochten terugkeeren. Men ziet uit dit alles dat men zich nog zooveel illusiën niet behoeft te maken over het herstel van den vréde. Wanneer nog zooveel struikelblok ken voorhanden zijn, is het moeielijk den baan effen te maken. De politieke baro meter staat anders niet kwaadmeent men. De Keizer van Rusland heeft in vredelie- venden geest tegen de troepen na het ein digen van de herfstmanoeuvres gesproken. Vele diplomatieke personaadjes zijn opreis, wel een bewijs, zegt men, dat de horizont niet zoo bewolkt isen wat het mooiste van alles isBismarckdeomnishomo Bismarck, zit zoo rustig op Varzin als of er geen Oostersche kwestie bestond, en dat voor spelt goed weer in de Politiek. „Neen" zeg gen anderedat beteekent geen rustwant Bismarck zit daar als een gier op de rots om zijn prooi te bespieden. Maar of Bis marck nu een politieke gier is, die op roof loert, of een politieke kikvorsch die goed weer voorspelt, 't vraagstuk wordt er niet door opgelost en de zaak blijft even precair. De inwendige toestand van Turkije laat ook nog veel te wenschen over. In de eerste plaats boezemt de gezondheidstoestand van den Sultan levendige bezorgdheid in en schijnt men reeds toebereidselen te maken om een nieuwen Sultan te verkiezen*wat daarvan de gevolgen kunnen zijnis moei lijk te bepalen, wellicht zal het in den toestand weinig verandering brengen, de gunstige opinie die men van den vermoe delijken opvolger koestertzal wel niemand tot groote illusiën vervoeren. Alle Sultans waren voor hunne troonsbestijging goed, maar weinige hebben aan de goede verwachtin gen beantwoord. De agitatie op Candia is nog niet gewe ken neemt integendeel grootere proportiën aan en zal de regeering weer nieuwe moei lijkheden veroorzaken, ook in Thessalië moet het hevig gistenalthans volgens de laatste berichten. Alles komt tegen het on gelukkige Turkije in eens los't is of alle onheilen zich opeenstapelen, om het zon der hoop op redding in den afgrond te storten. In de Herzogowina blijven de Turken steeds in het onderspitook de laatste be richten melden dat de troepen van vorst Nikita wederom gezegevierd hebben. Hier zal dus ook de vredesonderhandeling niet zoo vlot van stapel loopeu. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. '•De laatste berichten deelen dan ook mede, dat reeds fje nieuwe Sultan verkozen is. «Zie Laatste Be richten.®1 Vaals, (Limburg) 27 Aug. De wolspinnerij in de nabijheid dezer gemeente is totaal af gebrand, de schade is aanzienlijk daar de ver zekeringsom onbeduidend was. De oorzaak is onbekend. Amsterdam. 28 Aug. Een dronkaard, die zich op de Prinsengracht achter een hoop puinin de nabijheid van het water te slapen had ge legd, is van de wal geraakt en verdronken. Het Gerechtshof heeft Maandag 28 Au gustus uitspraak gedaan in zaken Go. de rijksveldwachters A. S. en M. h. v. d. P. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank vernietigd en op nieuw rechtdoende beide beklaagden vrijgesprokenop grond dat het niet bewezen is dat de beklaagden de hun aangeboden gelden hebben aangenomen ten einde zich te onthouden van het opmaken van een proces-verbaal. Putten. 25 Aug. Een oude grootmoeder van ruim 72 jaren, zag haar kleinzoontje van 4 jaar in de vaart vallen. Zonder te aarzelen begaf zij zich oogenblikkelijk te water, en beiden waren omgekomen, zoo niet de ouders waren komen toeschieten en hen beiden van een wis sen dood redden. Breda, 28 Aug. Een arbeider, werkzaam aan de vestingwallen, geraakte onder een hoop ineenvallend zand bedolven, en was reeds ge stikt toen men spoedig tot redding opdaagde. De ongelukkige laat een zwangere vrouw en 3 jeugdige kinderen achter. Zutphen. 28 Aug. Door wijlen mejonkvrouwe H. C. A. van Pallandt tot Eerde is aan het Roomsch-Katholiek Armbestuur te dezer stede gelegateerd een som groot f 500. Aan hetzelfde collegie is eene gelijke som vermaakt door wijlen jonkheer J. B. B. de Bellefroid. Schiedam. 28 Aug. Alhier is gebrek aan werkvolk. Door den openbaren omroeper werd dezer dagen een pomper voor de branderij en gevraagd tegen een loon van f 45 's weeks. Bolsward. 28 Aug. Zestien rijders namen deel aan de hardrijderij op Velocipedes. De prijs, een horloge, werd gewonnen door G. Andela van Bakhuizen en de premieeen si garenkoker met goud gemonteerd, door D. van den Berg van Parrega. Door het prachtige weder begunstigd woonde een groote menigte den wedstrijd bij. Velzen. 28 Aug. Twee van de drie bij Eg- mond aan Zee verdronken personen van de in de branding omgeslagen bom op 24 Aug. jl., zijn bij het Zuiderhavenhoofd aangespoeld en de lijken naar Beverwijk getransporteerd. Wyk aan Zee en Duin 31 Aug. Door den raad dezer gemeente is tot gemeente-ontvan ger, in de plaats van wijlen den heer F. A. Gertenbach, benoemd de heer A. H. Halder, Gandidaat-notaris te Beverwijk, met ingang van 1 October a. s. Medemblik31 Aug. Op Maandag 11 Septem ber e. k. zal in deze gemeente worden gehou den een harddraverij. Daarvoor zijn uitgeloofd een prijs van f 125. en eene premie van f 50. Het feest zal met een vuurwerk eindigen. Hoorn, 29 Aug. Zoo men verneemt zijn in eenige gemeenten o.a. Wervershoef en de Beem- ster onder de schapen gevallen van pokken voorgekomen. Men neemt voorzorgsmaatrege len. Omtrent ziekte onder ander vee verneemt men niets. Onstwedde30 Aug. Een koe van den land bouwer W. Hörlings alhierschonk haar mees ter een volwassen stierkalf met twee koppen, in ieder waarvan een paar oogen, een mond neus, enz. Het dier heeft echter maar twee ooren, is springlevend en heeft door beide monden reeds met goed succes melk genut tigd. Botterdam31 Aug. Hedenochtend sloeg een roeibootje op de rivier de Maas voor deze stad met 8 werklieden er in, door aanvhring van een lichter, om, twee personen daarvan ver dronken, de een laat een weduwe met vier kinderen de andere een weduwe met twee kin deren na. Groningen, 30 Aug. Heden ochtend werd zekere J. aan het Slijkgat dood op zijn bed gevonden. De man had gisteren zijn verjaar dag nog gevierd en toen kennelijk te veel ge dronken waaraan zijn plotseling overlijden wordt toegeschreven. Sloten (Friesland) 31 Aug. De varkensziekte heerscht in deze stad en omliggende ge meenten in hevigen graad, zoodat een groot aantal varkens reeds is gestorven of afge maakt, er zijn weinig van deze dieren nog aanwezig, Gouda 31 Aug. De prijzen bij den schaak wedstrijd zullen ten deel vallen aan de heeren. De Vogel uit den Haag, Mohr uit Amster dam en Kamphuizen te Gouda; wie van deze heeren den eersten, tweeden of derden prijs verwerft is nog onbeslist. Deventer. 29 Aug. De veehandel verkeert steeds in een zeer gedrukte stemming. De boter wordt hier thans verkocht voor f 1,80 per kilo. De oudste lieden herinneren zich niet ooit zulk een hoogen prijs betaald te hebben. De ziekte in de aardappelen neemt zeer toe zoodat er veel tot veevoeder gebruikt worden de oogst is beneden middelmatig, waardoor men hooge prijzen voor winteraardappelen te gemoet ziet. 's Hertogenbosch. 30 Aug. De gemeenteraad heeft een buitengewone vergadering gehouden om te beraadslagen over de ontmanteling van de stad. De Kolonel Holtschue en kapt. ing. Canter Cremers zijn tot dat doel alhier aan gekomen. De Regeering te Madrid heeft een verzoek van Cabrera, om zich in Spanje te mogen ves tigen, van de hand gewezen. Wel een bewijs hoe men zijn bewezen diensten beloont. Deze laatste gunst had men hem wel mogen toestaan h« is nu op vreemden bodem gestorven. Men bericht de aankomst van mej.Merkuste Galatz. Van haar oorlogzuchtige illusiën ge nezen, zal de vermetele Hollandsche dame te Napels een villa gaan betrekken. De gemeen tebode van Apeldoorn is eergisteren avond in de havenkom geraakt en levenloos daaruit ge haald. Te Rouveen kregen twee boerenzoons in den nacht van 11. Zaterdag twist. De een trok ouder gewoonte het mes, en stak zijn tegenstander er mee in den rug, tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De leer lingen van een katholiek College te Bordeaux hebben een tooneelstukje opgevoerd getiteld »het hart van Voltaire" Het stuk wordt door 4 personen gespeeld: een Engelschman een Rus, een Pruis en een Franschman. Allen eischen het hart van Voltaire en geven de gronden voor hunnen eisch op. De Engelschman zegt dat Voltaire zijn politieke en litterarische opvoeding in Engeland ontvangen heeft en hij dus eigenlijk een Engelschman is. Daarbij heeft Voltaire in zijn Pucelle Jeanne D' Are. bespot, die een vijandin der Engelschen was. De Rus bewees dat Voltaire de vriend was van kei zerin Catharina en de deeling van Polen toe juichte. De Pruis herinnert dat Voltaire een hoveling was van koning Frederik en juichte bij de nederlaag Mer Franschen te Rosbach. Na dit alles gehoord te hebben zegt de Fransch man dat hij niet meer aandringt op het bezit van het hart van Voltaire, maar er zelfs een afschuw van heeft, omdat het 't hart is van een schurk en verrader. Ten slotte zegt hij, dat het niet eens noodig is geweest zooveel beweging om het hart te makendat het vol doende is gebleken, dat Voltaire in het geheel geen hart had. De postbode van Vledder op Diever enz. doet tegenwoordig den dienst per velocipéde wat uitmuntend voldoetvooral voor het spoedig vervoer. Te Gastein in Oostenrijk is Vrijdag jl. buitengewoon veel sneeuw ge vallen - Het plan tot oprichting van een vrije universiteit hier te lande tot opleiding van Protestantsche theologen schijntbij gemis aan deelneming te zijn opgegeven. In de gemeen te Tilburg is in een, sedert eenigen tijd niet meer gebruikte put, in ver gevorderde staat van ontbinding gevonden, het lijkje van een pasgeboren kind. De politie doet ijverige na sporingen om de schuldige te ontdekken. In den nacht van 18 op 19 Augustus jl zijn drie Franschen en een Belg uit Hardewijk ge deserteerd en langs het strand der Zuiderzee geloopen tot'Hoorn, waar zij een schuitje wis ten machtig te worden en roeiden tot Medem blik waar twee hunner bier en brood gingen koopen. Daar de gemeente-veldwachter Daniel Koster, werd gewaarschuwd, achtervolgde hij met vijf man in een boot de inmiddels van wal gestoken deserteurs, en achterhaalde hen in de richting van Wieringen. Na veel moeite gelukte het, hun schuitje vast te maken en terug te roeien; onder geleide van drie veld wachters zijn de helden naar Hoorn getrans porteerd. Zij hadden gemeend door het strand te volgen, in België te komen in plaats van 's anderen daags ingescheept te worden aan het Nieuwediep ter bestemming naar Batavia. Een Engelschman heeft een schipper op de Leuvehavente Rotterdam, met wien hij twist hadde neus afgebeten. De oud-katholieke pastoor van Sauldorf in Baden, en de heer Rummel een der vurigste aanhangers dei- nieuwe secle zijn beiden in den schoot dei- Moederkerk teruggekeerd, de laatste op zijn sterfbed. Omtrent den geweldigen brand te Verviers, deelt men mede dat thans 500 man linietroepen op het terrein van den brand aanwezig en aan 't werk zijn. Duitsche troe pen zijn aan de andere zijde der grenzen, al waar de brand nog veel heviger woedt dan in Belgie eveneens druk aan 't werk. De veengronden branden tot op een diepte van twee meters terwijl het brandend gedeelte een oppervlakte beslaat van me r dan vijf vierkante mijlen en grenst aan het Herzogen- wald. De schade door het vuur te Verviers aangericht bedraagd 35.000 francs. Te Lyon heeft meu eén inschrijving geopend voor twee standbeelden, voor Lodewijk XVI en Marie Antoinette. Er wordt te Brussel voortdurend gesproken over het verdwijnen van een onder geschikte bediende van een finantiëel gesticht aldaar, die met eenige duizende fr.de vlucht heeft genomen. Die ontrouwe bediende is ter zelfdertijd verdwenen als de twee kassiers klerken, die het hazenpad hebben gekozen, de een met eene som van 30,000 en de an dere met 23,000 fr., welke som zij aan hunne patroons hebben ontstolen. Men zegt ook dat de drie vluchtelingen zich zouden overgeleverd hebben aan noodlottige beursspeculatiën. Zel den hebben er te Brussel zooveel gevallen van misbruik van vertrouwen en ontvreem dingen plaats gehad als thans. 'T Kindt heeft te Charleroi een navolger gevonden. Vic tor Noiquet, directeur der volksbankBanque populaire du Centre, verdween dezer dagen met het geheele kapitaal dat hij onder zijn beheer had, terwijl bij daarenboven nog voor eene aanzienlijke som wissels in omloop heeft gebracht. Men bericht dat op het stoom schip Madura, kapitein Berckelbach van den Sprenkel, op de reis van het Nieuwe Diep, naar Bataviain de Middelandsche Zee brand is ontstaan, die zoo hevig werd, dat zeven sloepen met de noodige proviand werden ge reed gemaakt voor de passagiers. Het kolen- magazijn geleek een vuurzee, ijzeren platen van drie centimeter dikte waren gloeijend. Ten vijf ure 's ochtends achtte men den toe stand reddeloos. Het scheepsvolk en het de tachement militairen waren ijverig bezig de brandende steenkolen over boord te werpen gelijk reeds geschied was met de petroleum en al de andere brandbare stoffen. Door de bedaardheid, koelbloedigheid en uitstekende zorg van len scheepsgezaghebber is het ge vaar echter geweken en zijn vele menschen- levens behouden. De passagiers zijn vervuld met dankbaarheid jegens kapt. Berckelbach van den Sprenkel en deden daarvan op ver schillende wijzen blijken, 't Is te hopen dat ook de Regeering die loflelijke daad door een vereerende onderscheiding zal weten te er kennen. Te San Francisco is in het begin dezer week een geheel blok huizen afge brand ter waarde van ongeveer een half millioen dollars. Door den trein van den Ooslerspoorweg is bij Utrecht een polder jongen overreden, hij was onmiddelijk een lijk. Haarlem. De 14 jarige knaap Sprengers werkzaam in de smederij van den heer de Graaf, had het ongeluk zaterdag jl. met zijn hand tusschen een der machines te geraken waardoor hem twee vingers gedeeltelijk ver brijzeld werden. Het getal bijzondere scholen te dezer stede voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs zal binnen kort weder met één wor den vermeerderd, door den heer F. C. Niep- haus en wel voor jongens en meisjes tegen een schoolgeld van f20 'sjaars. Het gebouw zal voorloopig 420 kinderen in drie lokalen kunnen bevatten en zal komen in de Witte Heerensteeg W. 5 No. 355 tegenover de Lu- tersche kerk. Door de politie is den 28 jl. proces-ver baal opgemaakt tegen een ongehuwde vrouw omdat zij verdacht werd het kindwaarvan zij eenige dagen te voren bevallen was, ge wurgd te hebben. Voor de met 1 July jL in werking ge treden belasting op de honden, zijn in deze gemeente reeds ongeveer 1100 aangegeven. Van de Hussaren alhier in garnizoen zullen naar men verneemt den 7 Sept. a. s. een honderdtal met vijftien paarden naar Amsterdam vertrekken ter versterking van het escadron aldaar. De Gemeenteraad heeft in zijn verga dering besloten tot het aangaan van een geld- leening van f 100,000 a 4 p ct. voor buiten gewone openbare werken. Z. M. heeft benoemd: bij den prov. staf tot luit-kolonelden majoor W. Mullerprov. adjudant in Noord-Holland (alhier in Garni zoen). 31 Aug. Door gedeputeerde staten van Noord-Holland is tot prov. griffie in de plaats van Jonkh. G. de Bosch Kemperonlangs eervol ontslagen, benoemd de heer Mr. Land thans adj. Commies der le klasse. Naar men ons heeft medegedeeld zal de nieuwe Loge der Vrijmetselaren te dezer stede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2