BIJVOEGSEL BEHOORENDE BIJ HET Laatste Berichten. van ZONDAG 3 SEPTEMBER 1876. BUITENLAMP. Frankrijk. Een attaché bij het Italiaansch consulaat- generaal te Marseille, mr. Augustin Varducci keerde gisternamiddag van een hem verleend verlof terug, dat hij willekeurig van eenige dagen tot een maand verlengd had. De con sul-generaal ridder Strambrioonderhield hem daarover. Middelerwijl kwam Simon de bureau knecht binnen en werd een oogenblik later door een kogel getroffen, dien de attaché op hem afschoot, omdat deze, naar zijn zeggen, beweerd had dat hij den attaché dronken had gezien. De knecht verkeert in zeer gevaarlij ken toestand. Vrijdag jl. is in de oranjerie der Tuile- riëneen tentoonstelling van insecten geopend, 't Is een fraaije verzameling van levende en doode insecten en de tentoonstelling is zeer belangwekkend en leerrijk. De nuttige en scha delijke insecten zijn elk in een bijzondere af- deeling. Onder de nuttige treft men aan de zijdewormen, bijen en de diertjesdie als verf stof of geneesmiddel gebruikt worden. De schadelijke insecten trekken echter de meeste aandacht. Den colorado-kever, die het op de aardappelenen de phylloxera die het op den wijnstok gemunt heeft, kan men steeds om ringd zien van een aantal nieuwsgierigen. De insecten, die parasieten zijn van menschen en dierenworden tentoongesteld in zóó groote verscheidenheiddat de meeste toeschouwers er van schrikkendaar hun de afschuwelijke rijkdom der schepping in akelige insectendie op menschen azen, onbekend was. Engeland. Aan the Standard wordt uit Alexandrië van den 19n Aug. bericht, dat de Khedive 2000 man naar Massouah heeft gezondenom den oorlog tegen Abyssinië voort te zetten. Het gerucht liepdat onlangs het Egyptische leger bij Massouah was geslagen door de troe pen van koning Joanopvolger van Theodorus. De krijgsoperatie worden overigens zoo ge heim mogelijk gehouden. FEUILLETON. 10) DE PACHA. Een verhaal van Conrad van Bolanden. De schilder was op het punt al zijn bedaard heid te verliezen. Piccolo bemerkte dit, en poogde een andere wending aan het gesprek te geven. «Onbeperkte gehoorzaamheid is toch eene noodzakelijke voorwaarde voor die rijken, welke het tijdstip van barbaarschheid nog niet ten volle in de volksmassa hebben overwon nen," zeide de Rus. «Daarentegen zou de moderne, beschaafde staat bestaan kunnen ook zonder de knechtschap van onbeperkte gehoorzaamheid." «Meent gij viel de Pacha hem in de rede. «Welke staat kan heden nog bestaan zonder een Sterk leger! Is een leger zonder soldaten mogelijk? Neenl Zijn soldaten mogelijk zon der onbeperkte gehoorzaamheid? Neen! der halve is voor alle staten onbeperkte gehoor zaamheid een levensvraag." «Maar niet alle burgers zijn soldaten," merkte Piccolo aan. «Dat maakt niet uitDie in den staat geen leidende, heerschende plaats inneemt, moet onbeperkt gehoorzamen," riep de Pacha uit. Allen moet over den stok van den heerschenden staatsman springen. Ziet, mijne heeren, zoo Hij strekte het lange pijpenroer uit. «Fox, voorwaarts!" beval hij den hond. Gehoorzaam sprong Fox over den stok. «Is dat niet aardig?" riep de Pacha lachen de uit. «Hoe mooi, wanneer alles over den regee renden stok springt. «Dat zal gebeuren, wanneer alle staatsbur gers ellendige hondenzielen zijn," antwoordde de kunstenaar. «Wie echter nog een vonkje men- schenwaardemannentrots en achting voor zich zeiven, in zich draagtdie zal geen gehoorzame sprongen over den stok maken zooals een hond. De souverein van Abyssinië heeftzegt men een leger van 70,000 man; maar hij heeft bovendien tegen Waida Mikaeleen inlandsch hoofd der opstandelingendie den oorlog aan Koning Joan heeft verklaard, daartoe door den Khedive aangezet. Men voegt er bijdat Waida Mikael den 17n Julij de Koninklijke troepen te Zakraga heeft verslagen en dat tengevolge van zijn overwinning door hem 15 dorpen verbrand en 1500 mannen, vrouwen en kinderen ver moord zijndaaronder een Zweedschen missio- nairis, een Engelschman en twee Grieken. De jongste berichten melden, dat een leger van 30,000 Abyssiniërs op marsch is tegen Waida Mikael. Op de binnenplaats van de gevangenis Newgata werd gister-ochtend het doodvonnis voltrokken aan John Ebelthrift, die in dron kenschap zijn vrouw had vermoord. De jury had hem in de Koninklijke genade aanbevolen. Turkije. In een schrijven uit Gonstantinopel dd. 25 Aug. aan Pol. Corresp. wordt een schets ge geven van hetgeen in de laatste dagen in den Mi nisterraad is voorgevallen over den troonsaftand van Sultan Murad V. Midhat-pacha moet zich zeer beijverd hebben om zijn ambtgenooten die om verschillende redenen de troonswisse ling nog wilden verschuiven, tot andere ge voelens over v te halen. Hij betoogdedat de Turksche wet de instelling van een Regent schap slechts gedoogt voor het geval de tot den Troon geroepen Prins nog minderjarig en voor de Regeering derhalve nog niet ge schikt is; voorts, dat die wet uitdrukkelijk voor schrijft de afzetting van den Souverein, die aan een zielsziekte lijdende is en dat het in den tegenwoordigen critieken toestand van het Rijk een eerste vereischte is om te zorgen, dat het land niet verstoken zij van een leider en natuurlijk opperhoofd. Deze en andere aan den tekst en den geest van den Koran ontleende gronden misten hun uitwerking op de vergadering niet en in be ginsel werd besloten, dat de Erfprins Abdul- «Die wordt zoolang gedresseerd en gedrild verzekerde Mustapha, «tot dat hij begrepen heeft, dat blindelinge gehoorzaamheid tot de regeling van een beschaafden Turkschen staat behoort." Een dienaar bracht den Pacha een boodschap. «Laat hem binnenkomen!" gebood de Turk. III. Dezelfde priester, dien de kawassen door de straten van Serajewo gesleept hadden, trad de kamer binnen. Zijn kleeding was van stof en vuil gereinigd, zijn gelaat gewasschen en zijn honger gestild om voor den Pacha te kunnen verschijnen. Evenwel verkondigde zijn vermagerdedoor ellende gebogen gestalte luid genoeg de geleden mishandelingen. Na een eerbiedige buiging voor den Pacha, wachte hij diens bevelen met| bescheidene, maar bedaarde en zekere houding af. Mustapha's gelaat werd somber en hardzijn donker Staatsmansoog wierp doorborende blik ken van haat op den priester. «Hoe heet gij?" begon hij. «David Katowich." «Waarom werdt gij gevangen genomen?" «Omdat ik mis gelezen, biecht gehoord, het woord Gods verkondigd en den stervenden de heilige Sacramenten heb toegediend." «Gij weet dat de wetten van den Staat u elke uitoefening van uw ambt verbieden. Waarom gehoorzaamt gij dezelve niet?" «Omdat de Staat niet kan verbiedenwaar toe God en mijn ambt mij verplichten." «Prachtig! riep de Pacha uit. «Derhalve gelooft gij geen gehoorzaamheid schuldig te zijn aan de wetten van den Staat?" «Dat hangt er van af, Exellentie! In alle aardsche dingen zijn wij Katholieken aan de overigheid van den Staat gehoorzaamheid verschuldigd, in zooverre de overigheid niets tegen het geweten en de gerechtigheid beveelt. In alle godsdienstige aangelegendheden gehoor zamen wij slechts aan God en zijne heilige Hamid tot Sultan zou worden uitgeroepen. Hoe groot de liefde van laatstgenoemde voor zijn broeder is, is het toch buiten twijfel, dat hij den Troon zal aanvaarden. Zijn troonsbeklim ming is dus nog maar een quaestie van en kele dagen. De Engelsche gezant te GonstantinopelSir Henry Elliot, heeft van zijn Regeering een verlof van zes maanden gekregen. Wanneer de stemming onder de Engelsche colonie te Constantinopel eenige beteekenis heeft in de oogen van het Londensche Foreign Office, dan meent de Pol. Corresp., dat sir Elliot, waar schijnlijk niet meer als gezant naar den Bos- phorus zal terugkeeren. De Turksche hoofdofficieren zoo wordt aan de Koln. ztg. geschreven kunnen nog maar altijd niet besluiten om de regelen van de Genèver conventie te eerbiedigen. Verschei den Servische artsen zijn weêr door de Redifs op de verbandplaats doodgeschoten. O. a. heeft het leger op die manier het verlies te betreuren van de doctoren Docitc en Stefanovitz, die tot de beste geneeskundige krachten van het leger behoorden. De Parijsche Temps behelst de twee volgende depêches van zijn particuliere cor respondenten «Semlin, 31 Aug. Gister zou de eerst on langs tot Servisch generaal verheven RusRo- maroff, na een langdurig en bloedig gevecht het 7e Turksche legerkorps, onder bevel van Ejub-pacha, tot aan den Niss hebben terug drongen. De gezindheiddie te Belgrado over- heerschende isis lang niet gunstig voor den vrede en het Gouvernement neemt weêr een meer gereserveerde houding aan. Weenen, 30 Aug. TschernajefT heeft gister al de Turksche verschansingen genomen op den rechteroever van de Morawa. De nederlaag der Turken is compleet." BELGRADO, 30 Aug. {officieel.) De Turken die op alle punten van den rech teroever van de Morava geslagen werden instelling, de Katholieke Kerk, want geen wereldsche overigheid heeft van God macht gekregen over dat wat bovenaardsch is." «Het bovénaardsche? Zotteklapriep de staatsman verachtelijk uit, «Er zijn slechl3 aardsche, geen bovenaardsche zaken in het rijk. Ook de ambtelijke verrichtingen der prie sters zijn iets zichtbaars,tastbaarswerkelijks en behooren dus onder de heerschappij van de Staatsmacht." «Gij vergist u, Exellentie," De uiterlijke handelingen van de priesters zijn wel is waar zichtbaarmaar niet het wezenniet de on zichtbare genadegaven die zij verspreiden. Deze behooren tot het rijk van het onzicht bare waar geen aardsche macht die kan bereiken. Daarom heeft ook Christusde god delijke stichter van onzen heiligen godsdienst gezegd: «Mijn rijk is-niet van deze wereld!" Is nu het rijk Gods, de Katholieke Kerk, niet van deze wereld, dan heeft ook geen wereldlijke macht eenig recht om in de Ka tholieke Kerk te bevelen." «En daarom kunnen ook de wetten van den Staat een trotschenongehoorzamen pries ter niet bereikenprachtigHa halachte de Pacha. «Zoo is het inderdaad Exellentie!" sprak de geestelijke vol ernst. Wij priesters hebben onze zending niet van den Staat, maar van God Onze zending betreft niet het wereld sche gedeelte van den mensch, maar diens onster felijke ziel, door God voor een eeuwig rijk ge schapen. De ziel op de wegen van Gods geboden te leidendezelve van zonden te reinigen in de deugd te versterken, haar alle genade middelen te geven, welke God in Zijne hei lige kerk heeft nedergelegd, en eindelijk om de ziel tot hare eeuwige bestemming te ge leiden,dat is onze roeping als priester.'' «En tot dezevan God ontvangene roeping behoort ook mislezen, biechthoorenen predi ken, ten spijt der wetten die zulks verbieden." «Ja, Exellentie!" «Larionzinriep de Pacha uit. «Het uitvindseltje van goddelijke zending hebben de geestelijken maar uitgedachtom de wetten en gevaar liepen omsingeld te wordenzijn in volle vlucht. De bruggen welke zij over de Morava gelegd hebben, zijn vernield De Serven zetten den vijand na en bezet ten de hoogten en verschansingen van de Turken op den rechteroever van de Mo rava, van waar de vijand bij voortduring werd verdreven. KONSTANTINOPEL31 Augustus. In den Ministerraad, die bijgewoond werd door de grootwaardigheidbekleeders van het rijk, is Abdul Hamid tot Sultan gepro clameerd in de plaats van Murad. St. PETERSBURG, 1 September. Ten opzichte van een wapenstilstand tusschen Turkije en Servië hebben de mogendheden te Konstantinopel stappen gedaan, waarbij Rusland zich heeft aangeslotenonder me- dedeeling van eventueele deelneming van Montenegro aan de schorsing der vijande lijkheden. Er heeft nog geen regeling om trent vredesvoorwaarden plaats gehad. Het bericht dat prins Lodewijk Napoleon was uitgenoodigdde manoeuvres te ko men bijwonen en dat hem een Russisch regiment zou zijn toegedacht, is ongegrond. WEENEN, 1 September. De Politische Correspondenz meldt uit Konstantinopel van heden dat alle ministers hunne portefeuilles behielden. Heden heeft eene conferentie plaats van de vertegenwoordigers der mogend heden die het Parijsche tractaat sloten om te beraadslagen over den vrede. Allen heb ben gelijksoortige instructies ontvangen en morgen, uiterlijk Maandag, raag men offi- cieele schreden tot het sluiten van een wapenstilstand verwachten. Hetzelfde blad meld! uit St. Petersburg van gisteren, dat een nieuwe inschrijving op eene leening van Servie van 12 millioen francs geopend iskoopers komen daarvoor met aandrang op. LONDEN, 1 September. Schorsing van betaling is aangekondigd van de firma Noughat Cie.die groote fabrieken hebben te MiddelsboroughBredol en Auckland. Het passief, op een millioen pond sterling geraamdovertreft het actief niet. te kunnen verschalken. Gelukkig zijn bescha ving en tijdgeest in Turkije zoo vooruitgegaan, dat geen denkend mensch langer aan dien onzin gelooft. Ja wanneer de geestelijken hun ambt en invloed wilden gebruiken volgens de bevelen van den Sultanwilden zij handelen en leeren in den geest der regeering, dan zou men de geestelijken kunnen laten bestaan als leiders voor het domme volk. Gij geestelijken zijt echter wederspannig en ongehoorzaam aan de wetten van den staat, en derhalve vijanden van het rijk. Bovendien, uw voorbeeld van ongehoorzaamheid is gevaarlijk, aanstekend. De onbeperkte oppermacht van de regeering zal nimmer ten volle in werking kunnen komen daarwaar de priesters vrij rond mogen loopen." „Ook juist daarom is in dit opzicht het priesterschap een zegen voor dit arme volk sprak Katowich. «Zoo, hoe dat?" vroeg Mustapha, over de vrijmoedigheid van den geestelijke ver wonderd. „Om twee redenen, Exellentie! Omdat de priester steeds den heiligen rechtvaardigen God predikt, aan wien ook de regeeringen moeten gehoorzamen en derhalve verplicht zijn tot een rechtvaardig, voor God verant woordelijk bestuur. En omdat het volk dan geen gevaar loopt aan het juk eener hemel tergende dwingelandij te vervallen." De Pacha kneep zijn lippen te samen en schoot een blik vol woede op den priester. De tegenwoordigheid van den Russischen atta ché dwong hem echter zijn toorn te bedwingen. «Het is duidelijk als de dag, sprak hij, dat het te vergeefs zou zijnvan uwen stand onbeperkte gehoorzaamheid te vorderen. Er blijft dus niets over, dan uitroeiing van het staatsgevaarlijke katholieke priesterschap. Toch wil ik u raden, priester Katowich, om uwe stijfhoofdigheid te laten varen, het zou anders slecht zeer slecht met u kunnen afloopen. Maak u deze laatste oogenblikken ten nutte! Beloof onbeperkte gehoorzaamheid aan de wetten van den staat, en gij zijt vrij." Wordt vervolgd.) NIEUW HAARLFJSCH WEEKBLAD. DE STAATSWIJZE PACHA. II. DE GODSDIENSTWIJZE PACHA.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 3