BUITENLAND. BINNENLAND. nog een stuk of acht aspiranten voor den Ottomannischen troon over. Dus nog voor een paar jaren minstens voorraad. Het ontbreekt bij deze gelegenheid ook weer niet aan personen die de loftrompet over den nieuwen beheerscher der geloo- vigen steken. Abdul-Hamid II bezit na tuurlijk evenveelja nog meer goede hoedanigheden dan zijn voorganger, 'tis dus maar te hoopen dat hij wat langer dan elf dagen gezondheid moge bezitten en van zijne uitstekende begaafdheden kan doen blijken. Op al die mooie illusiën ver trouwen wij echter weinig, er zijn altijd een menigte lieden die de opgaande zon aanbidden, al is die zon ook vrij de be heerscher der halve maan. Over den loop der vredesonderhandelin gen is nog niet veel mêe te deelen. Er wordt inmiddels steeds doorgevochten en de resultaten zijn in de laatste dagen zeer ten nadeele der Serviërs geweest. Het schijnt dat zij totaal verslagen zijn en nu de beurt aan de Montenegrijnen zal komen. Het mag zeker wel een der meest won derlijke verschijnselen uit dezen krijg ge noemd wordendat Turkije zich zoo heeft weten te redden. Men hadmet het oog op de ontredderde finantiën en den diepgevallen toestand van het Turksche rijk, niet zooveel energie en krachtsontwikkeling verwachtals de Porte nog bewezen heeft te bezitten, en waarlijk zal dit wel haar aanzien in het Buitenland verhoogen, en zeker zou Turkije meer de sympathien van Europa verdiend hebben, indien het niet door zooveel gruwelen en wreedheden allen met verontwaardiging had vervuld. Het zou echter, volgens onze meening, voorbarig zijnindien men uit de betoonde energiegoede voorteekens wilde voorspel len voor een herleving van het kranke rijk. De diepstgevallen en meest ontzenuw de mensch, wordt in den strijd om het zelfbehoud, soms tot de meeste krachts ontwikkeling en energie opgewekt, maar die overspannen opwelling der physieke krachten heeft, het gevaar eenmaal gewe ken zijnde, soms nog grooteren en diepe ren val ten gevolge, uit de energie volgt vaak inertie en zoo kan het ook met Tur- kije gaan. Wanneer de oude Cato nog in onze dagen leefde zou hij aan de senaten en ministerieu van Europa, zijn herhaald „Carthago moet verwoest worden", met eenige wijziging op Turkije hebben toege past, want evenals Carthago, zoolang het bleef bestaan, de grootste vijandin van het oude Rome waszal ook het Turksche rijk in Europa, altijd de twistappel blijven, waar uit voor ons werelddeel slechts onheilen kunnen voortspruiten. Wanneer eenmaal de vrede tot stand zal gekomen zijnveron derstelt altijd dat het gebeurezullen wij wel spoedig gewaar worden wat wij ver der van Turkije te hoopen en te verwach ten hebben. Voor de couranten is het echter een bui tenkansje die oorlog in het Oostenwant anders zouden wij in den politieken kom kommertijd bij gebrek aan berichtenweer vergast werden op een legio leugentjes, nu kan men altijd nog over het oosten praten en vandaag de Serviers, morgen de Turken en overmogen de Montenegrij nen eens laten overwinnen, om ze daar na, in dezelfde of in omgekeerde orde, weer eens te laten kloppen. Voor verdere buitenlandsche berichten verwijzen wij naar dien rubriek. Turkije Het bericht uit Constantinopeldat Sa- fetpacha in een voorloopige mededeeling de vertegenwoordigers van de groote Mogend heden heeft te kennen gegevendat een wapen stilstand niet in het belang van de Porte is, vult de Presse in dien zin aandat de Porte het sluiten van een wapenstilstand feitelijk heeft geweigerd. Omtrent het Turksch. leger voor Ale- xinatz zijn tot 5 dezer geen offïeele berichten uit Constantinopel ontvangen. De N. Fr. Pr. heeft echter tijding uit Nisch van den 6n, waarin gezegd wordtdat het leger langzaam op den linkeroever voorwaarts ruktdagelijks hadden verkenningen in den omtrek van Ale- xinatz plaatsdat door het grootste gedeelte van de Servische bezetting verlaten schijnt hoewel de vier verschansingen aan weêrszij de nog vuren. Naar aan het Tagblatt uit Trebinje wordt gemeld, zou een deel van het leger van Mukhtar-pacha Zaslap door de Montene grijnen zijn ingesloten. Belgie. Gent vierde feest. Het gold het derde eeuw feest van de Pacificatie van Gent, en van die gelegenheid hebben de Belgische Geuzen ruim gebruik gemaakt om hun hart eens goed op te halen, om de reformatie en den op stand van Nederland tegen Spanje te verheer lijken. Een groote optocht met reusachtige zegewagens was georganiseerd, waarin vooral die waarop de Inquisitie met galg, rad en brandstapel was afgebeeld, schrikkelijk genoeg was, om de lieden toch maar recht aan het verstand te brengen welk een zegen de her vorming en de opstand die de Inquisitie af schaften, voor het land waren geweest. Het weêr werkte echter niet mede, want het re gende alle dagenzoodat de optocht met moeite uit kon trekken en de figuranten op de wa gens alles behalve over warmte behoefde te klagen. Het schijnt dan ook dat de fleseh goed rondging, terwijl veel leven over het feest wordt gemaakt, waarvan echter het Katho lieke volk vreemd blijft, het is en blijft een Geuzenfeestje. Frankrijk. De radicale Fransche bladen hebben het zeer druk over het volgende voorval. Een zeer gunstig bekend schilder, Felicien David, was overleden en zou natuurlijk begraven worden. De overledene was ridder van het legioen van eer en bij de begrafenis zouden dus militaire eerbewijzingen plaats hebben. De officier die hel escorte zou aanvoerenkeerde echter terug toen hij vernam dat de overledene had ge- wenscht zonder kerkelijke plechtigheden be graven te willen worden en men dus niet naar de kerk zou gaan. De officier was volgens enkele artikelen in zijn recht om terug te keeren, maar de radicale bladen zijn razend. De minister van oorlog heeft hen echter te vreden gesteld door te gelasten dat voortaan de militaire honneurs zullen bewezen worden aan allendie ridder van het legioen van eer zijn, onverschillig welken godsdienst of welke belijdenis toegedaan. Nu zijn de radicalen in hun schik. Maarschalk Mac Mahon woont te Etang manoeuvres bijwaaraan in de voornaamste kringen het hoogste gewicht wordt gehecht. Men wil door degelijke proefnemingen den voor uitgang censtateeren, die in de laatste jaren door de artillerie is gemaakt. Dit wapen speelt een zóó voorname rol in de hedendaagsche krijgskunstdat het niet noodig is op de belangrijkheid van deze proef nemingen te wijzen. Men heeft opgemerkt, dat verscheiden vreem de officieren die manoeuvres bijwonen, o.a. de Spaansche genei-aal Polloviera. Daar het kasteel Sully, het eigendom van den Maarschalkgelegen is in de nabijheid van het kamp, waar de oefeningen plaats hebben begeeft hij zich des avonds naar zijn landgoed waar zijn gemalin, met de bevalligheid haar eigen, voor talrijke vreemde militaire gasten de eer der tafel ophoudt. Engeland. De koning van Dahomey dreigt de personen te vermoorden die in zijn macht zyn. Volgens the Manchester Guardian zyn dat 23 personen, deels Franschen, deels Portu gezen; de Franschen, zegt het blad, hebben zich hun treurige positie zeiven te wijten, daar zij het zijn die den Koning tegen Enge land hebben opgezet en voor die beschuldi ging is eenige grond te vinden. Wel wist Engeland dat het vroeg of laat er toe zou moeten komen, aan de wreedheden en men- schenoffers in het Rijk van Dahomey een eind te maken en was de volks-opinie daarvoor ook gunstig gezind, maar tot zoodanig optre den heeft Engeland een nieuwen prikkel ge kregen sedert de pers er op gewezen heeft dat Dahomey èn wat productie èn wat klimaat betreft een gewenschte aanwinst zou zijn voor de Britsche Kroon. Het land is zeer vruchtbaar en overvloedig van water voorzien; het klimaat is gezond, men vindt er prachtige bosschen, heerlijke maïsvelden enz.verder aardappelen en al de vruchten van de tropische gewestenkatoen suiker en tabak worden er eveneens verbouwd. Het land heeft de schoonste landschappen. Het volk wordt als verstandig, eerlijk en zeer vatbaar voor beschaving genoemd. Deventer 3 Sept. Voor Friesland, Gronin gen, Noord- en Zuid-Holland werden in de laatste dagen bij de landbouwers tegen zeer hooge prijzen de appelen, peren en pruimen opgekocht. Voor de appelen werd betaald f 4 a 5, voor de peren f 4 a 6, beide per hec toliter, en voor de pruimen 8 a 10 ct. per kilo. 4 Sept. Aan de paardenmarkt van heden zyn aangevoerd 93 stuks, meestal werkpaar den. De handel was traag en de omzet gering. Vreemde koopers waren niet aanwezig. De prijzen varieerden van f 90 tot 500 per sluk. Sloten 3 Sept. Men heeft zich gewend tot de Amsterdamsche Omnibus-maatschappijom ook een paardenspoor te krijgen van Amster dam naar Sloterdijk, hierop is een gunstig antwoord ontvangen. Vooreerst kan er ech ter niet mede begonnen wordendaar de aan leg te Amsterdam veel tijd zal vereischen. Arnhem 5 Sept. De stoomboot Stadt Mann heim die gisteren van hier vertrokis ter hoogte van Emmerik in aanvaring gekomen met een ander stoomschip, Vereinigung, op den Rijn Elberfeld waardoor beiden zonken. Van de Stadt Mannheim zijn alle passagiers ge redvan de andere zijn reeds twee lijken aan dreven, van de twee opvarenden en twee kinderen die bij den ramp verdronken. Purmerend 3 Sept. Gedurende de maand Augustus zijn alhier ter markt aangevoerd: 84 paarden 1222 koeijen, 1278 kalveren8625 schapen, 1355 varkens, 322,345 kilogram kaas en 3127 kilogram boter. Utrecht 6 Sept. Heden ochtend ten 7| uur viel een knecht van de beenzwartfabriek, ge naamd Jan Roekeiin een ketel kokend vet waardoor zijn geheele onderlijf is verbrand. Hij is eerst naar zijn woning en van daar naar het Ziekenhuis vervoerd. Breda 5 Sept. Van de 19 kadetten die examen deden, zijn 14 in het 2e jaar over gegaan en 5 in het le jaar blijven zitten. Meppel 4 Sept. Bij 't slation Dedemsvaart is een paard door den trein geheel in stukken gereden, zonder eenig letsel in den rid te veroorzaken. Helder 3 Sept. Gisteren is afgekondigd de verordening, waarbij verboden werd le hon den binnen deze gemeente te lalen loopen zonder halsband, vermeldende den naam dei- eigenaars, en 2e honden als trekdieren te gebruiken; een en ander op een boete van f 1. Helmond. Door den stads-omroeper is met goedvinden van den Burgemeester, op ver zoek van eenige handelaren bekend gemaakt dat zij geen Belgische centen meer in ontvangst nemen, dan tegen elf voor een dubbeltje. Amsterdam 6 Sept. Z. M. de Koning heeft een gouden medaille geschonken om als eere- prijs te dienen bij den grooten internationalen tooneelwedstrijddie gedurende den winter 187677 van wege de Kon. Letterlievende Vereeniging „Hooger zij ons doel", hier ter stede wordt gegeven. Gouda. De laatste partij van den schaak wedstrijd tusschen de heeren de Vogel en Mohr is afgespeeld. De eerste heeft gewonnenzoo dat de heeren J. G. A de Vogel den le, G. Mohr den 2e en W. Kamphuizen den 3e prijs hebben behaald. 'sHage. Aan het Ministerie van Koloniën is aanbesteed het maken der werken ter stichting van een zeehaven voor Batavia met een vaart en spoorweg. Minste inschrijvers zijn de heeren Lefebre Go. le Londen voor f 18,965,000. 6 Sept. Alhier is heden een ernstig on geluk gebeurd. De wachtmeester N., van het 3de reg. huzaren, had het paard van een zijner superieuren uit de weide aan het einde van den Bezuidenhoutschen weg gehaald, om het nevens het door hem bereden paardnaar de stad te brengen. Het dier, gelijk gewoon lijk elk handpaard, eenigszins schichtig, maakte vermoedelijk door iets op zijn weg verschrikt een zijwaartschen sprongtengevolge waarvan de wachtmeester uit den zadel werd gelicht en op den grond viel. Ongelukkigerwijze hield de stijgbeugel een zijner beenen omklemd en toen het door hem bereden paard in dolle vaart verder ijlde, werd het lichaam van den man medegesleurd het hoofd tegen de straat steen en geslagen en bij eene slingering tegen eenen boom verbrijzeld, zoodat het paard, toen 't tot staan werd gebracht, het lijk van zijn bereider met zich voerde. Hieuwenhoorn 7 Sept. De vrouw van een beurtschipper op Rotterdam, bezig zijnde met het spoelen van de wasch, is te water geraakt en verdronken. GEMENGD NIEUWS. Zondag avond ontbrak een 57 jarig bediende van een der hotels te Zwolle op het appel. De eigenaar, vernomen hebbende dat hij be schonken was, verzocht de politie, om, wan neer zij hem mocht aantreffenhem in be waring te willen stellen. Men vondt hem 's anderendaags verdronken in de Wetering. De persoon die te Amsterdam gearresteert was als verdacht den brand op de Rijsdaelkade aangestoken te hebbenis krankzinnig en reeds vroeger in een verplegingsgesticht op genomen geweest. De wijding van den Zwitserschen oud-katholieken pastoor Herzog tot bisschop, wil niet vlotten; men weigert hier en daar een kerkje voor dien apostel, nu heeft men echter zijn toevlucht genomen tot Bonn en daar schijnt de plechtigheid voltrokken te zullen worden. De Angli- caansche predikant van Middleclayton is tot de Katholieke kerk overgegaan. Sultan Mou- rad door zijn broeder vervangen is zoo men bericht naar een eilandje overgebracht. In de vorige week waren niet minder dan 7000 pelgrims te Lourdes vergaderd. In de gemeente Reek is het huis van den land bouwer G. Schimmel een prooi der vlammen gewordenzoowel dit, als de meubelen waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Zoo wij vernemen is de prijs der koehuiden en kalfsvellen in twee jaren van 60 op 22 cents gedaald en toch is de prijs van schoenen, steuels, laarzen enz. niet goedkooper maar duurder geworden. In Spanje wordt een bedevaart naar Rome geor ganiseerd waaraan ruim drieduizend pelgrims zullen deelnemen, om de wereld te toonen dat de Spanjaarden getrouw zijn aan hun op perherder Z. H. Pius IX. Weder schijnt een uitvinder van een vliegmachine zijn leven te willen wagen. Een zekere Stott te Londen, wil van Dover naar Galais vliegen. Men schat dat de langdurige droogte en de felle hitte met daarop gevolgde regens, aan het boekweitgewas in Drenthe een schade van f200,000 hebben toegebracht. Langs den IJzeren-Spoorweg (lijn Amsterdam Rotterdam Helder-zaandam) zijn gedurende de maand Augustus 1876267,707 reizigers vervoerd opbrengst f 237,175,41'/i en aan goederen f 63,772,75; diverse ontvangsten 496,78; totaal f 301,944,94'/2. Dinsdag avond jl. is er brand ontstaan in 't begin van het dorp Harmeien, waarbij twee woningen in de asch zijn gelegd. De Engelsche regeering heeft het tractement van de Katholieke aalmoeze niers van de marine van 150 tot 180 pond verhoogd. De Univers heeft ruim 25000 francs verzameld voor de slachtoffers der overstrooming in Elzas-Lotharingendat is 20 maal zooveel als voor de oggelukkige uit Berlijn gekomen is. Volgens de Liberté van Freyburg is de oud katholieke pastoor van Chaux de Fonts, de bekende Marchand, op den loop gegaan, zijne kudde van een half dozijn wolven in schaapsvacht in den steek latende. De toestand wordt in de Zwit- sersche bende van dien aarddat de bisschop Herzog niet weet wat hij er mede moet aan vangen. Donderdag jl. wilde de dienst meid van den landbouwer Bulthuis, onder Middelstumeen emmer met water halen. Door een noodlottig toeval geraakte zij in het trekdiep en kwam jammerlijk om het leven. Een Siciliaansch blad bericht, dat er in de bibliotheekfvan het klooster Montrealebij Pa lermo een tot dusver onbekend handschrift van Dante's Divina Gomedia ontdekt is. Naar het schijnt, wijkt dit handschrift in menig opzicht van de bestaande uitgaven af. De heer S.huiseigenaar, in de Schönhauser Allee te Berlijn, heeft voor zijn zoontje een vlieger doen vervaardigen, die des Zondags voor het publiek ter bezichtiging is gesteld. Deze vlieger, prijkende met het opschrift Dei- grosse Krach, is vervaardigd uit aandeelen van 100 en 200 thaler der Nord Baugesell- schaft, der maatschappij Cyclop, der meelfa briek Vilter en andere ondernemingen, wier papier alle waarde heeft verloren. De staart is gemaakt uit de coupons dezer aandeelen. Dit alles te zamen had vroeger een waarde van 6000 thaler. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem, 5 September. Gisteren vierde Jonkh. J. W. M, van de Pol, dijkgraaf van den Haar lemmermeerpolder, zijn zilveren bruiloft. Dooi de leden van het polderbestuur, de ambtenaren en het gemeentebestuur van Haarlemmermeer werd den jubilaris als geschenk aangeboden, een prachtig kristallen pièce de milieu met zilveren voet en de daarbij behoor u de zij stukken. Een dief werd door de politie op m eter daad betrapt toen hij in de Lange Morgan i ha- straat bij de Braber, aardappelen en apielen aan het annexceeren was. Een paard, toebehoorende een stalhouder

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2