NIEUW sai Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. M 25. Zondag 17 Sept. 1876. la Jaargang. Uitgever W. EÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschijnt Zaterdagavond. Zijdie zicli op dit blad wenschen teabonneeren, ontvangen de num mers tot 1 October gratis. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd. DE ONLUSTEN IN AMSTERDAM. De ongeregeldheden die in Amsterdam hebben plaats gehad, wij hoopen althans dat zij inderdaad verleden zijn, maakten in deze week wel overal het onderwerp der gesprekken uit, en niet zonder reden. Wij zijn niet gewoon, dat het bedaarde, Nederlandsche volk, zich zoo verzet, als een gedeelte er van, en gelukkig wel het minst beschaafde en nadenkende gedeelte, het nu in de hoofdstad gedaan heeft, en met zooveel geweld en opgewondenheid zijn vermeend recht om kermis te houden, handhaaft. Ofschoon reeds weken vooruit geruchten rondgingen, die van oproer spraken in de week waarin anders de kermis werd ge houden, zullen toch zeker vele daaraan weinig geloof hebben geslagen, althans niet die geweldadigheden verwacht héb ben die nu plaats grijpen. Inderdaad gin gen de avonden van Zaterdag en Zondag rustig voorbij, zoo niet echter Maandag avond. Op dien avond verzamelde zich een groote troep liedenin den beginne meestal straatjongens en vrouwen, die al joelende en tierende zich door de voornaamste stra ten begaf. Tegen 10 uur des avonds had den de straatjongens reeds plaats gemaakt voor met stokken gewapende mannen, die onder allerlei oproerige kreten en bedrei gingen tegen den burgemeester, door de stad joelde; en weldra hoorde men in de Kalverstraat het rinkinken der spiegelrui ten, die door do baldadige menigte stuk werden geworpen. Hierop werd alarm ge slagen en weldra eilde de schutterij, die inmiddels onder de wapenen was gekomen naar de bestemde loopplaatsenook de ca valerie en infantrie was spoedig op haar postom zooveel mogelijk het vernielings werk tegen te gaan, de rust te herstellen en de opeengepakte menigte uiteen te drijven. Eer al deze maatregelen genomen waren had het opgewonden plebs ruim tijd gehad om zijn vernielingszucht bot te vieren en maakte daarvan- dan ook ruim gebruik om ruiten in en lantaarns omver te gooien. Vele arrestatiën hadden er dien avond reeds plaats en men zegt dat het getal beschadigde perseelen toen reeds meer dan 100 bedroeg. Den volgenden avond herhaalden zich de ongeregeldheden, sterker nog dan den vorigen. Op het Koningsplein en den Dam waren menschenmassa's van 500 personen en nog meer, opeen gehoopt. De cavalerie moest herhaalde charges maken, terwijl de infanterie en schutterij met de politie door de geheele stad patrouilleerden om zooveel mogelijk voor de rust te zorgen. De troepenmacht die in Amsterdam aan wezig was, scheen tot het beoogde doel niet voldoende te zijn, vooral omdat bij het huis van den Burgemeester, de banken van leening, de Engelsche gasfabriek en ver scheidene andere gebouwen sterke wach ten moesten geposteerd wordenzoodat versterking werd aangevraagd en de hier in garnizoen zijnde militairen des avonds nog naar Amsterdam moesten ver trekken, de infanterie des avonds ten elf uur per spoor, en de cavalerie, die zich te gelijker tijd op marsclx begaf, terwijl de infanterie uit Leiden, reeds vroeger naar Amsterdam was gezonden. Het flinke optreden der openbare macht en de ge duchte troepen-ontwikkeling hebben zeker veel booze voornemens verijdeld, en vele onheilen voorkomen. Zoo wilden de kwaad willigen Dinsdag-avond de telegraafdaden afsnijden en had men gedreigd de gasfa briek te overrompelen, ten einde zoo de geheele stad in 't duister te hullen. Geluk kig, zeggen wij werden deze voornemens verijdeldofschoon de tegenstand aller hardnekkigst was. Bij de talrijke charges der cavalerie zijn dan ook verscheidene personen ernstig gewondook de In fanterie moest van hare wapens gebruik maken, ofschoon tot dusverre de bajonet daartoe nog voldoende was en er geen vuur op de oproerlingen werd gegeven. Maar ook de bajonet verwondten een daardoor ge kwetst persoon moest naar het gasthuis worden vervoerd, waar zijn toestand zoo bedenkelijk is, dat geen herstel verwacht kan worden. De bajonet was hem door het geheele lichaam gegaan. Onder de gewon den en gevangenen zijn verscheidene der belhamels en daaronder lieden die in een zeer slecht blaadje stonden en die reeds herhaalde malen met de politie in aanra king zijn geweest. Gelukkig begon het later flink te regenenen wat de gewapende macht niet vermochtdeed het hemelwater, zoodat eerst de leegloopers en nieuwsgie rigen naar huis togen en later ook de oproerkraaiers. Woensdag-avond ging het eenigzins beter. De proclamatie van den Burgemeester, waarin hij de weldenkende lieden verzocht zich niet noodeloos op straat te begeven, waardoor de kwaadwilligen werden aange moedigd had haar uitwerking gedaan zoodat dan ook een veel geringere men- schen massa zich op de straten vertoonde. Niettemin moest ook toen nog de militaire macht herhaaldelijk optredenwaaruit nieuwe verwondingen en nieuwe arrestatiën volgdenmaar ook nu hielp de regen weer machtig mede, zoodat er geen nieuy^foe- voer van troepen noodig was. Inmiddels was men op alles voorbereid. Twee escadrons cavalerie kwamen Woensdag-avond hier aanom dichter bij de hand te zijnwan neer in Amsterdam hulp noodig was. Den geheelen nacht moesten de manschappen zich gereed houden en werden de zadels niet afgepakt, ook in 's Hage was men er op voorbereid om dadelijk hulp te kunnen bieden; de jagers waren in de kazerne geconsigneerdterwijl de veldartillerie bevel had gekregen zich gereed te houden; aan Hollandsche- en Rijnspoorweg-stations ston den treinen gereed om dadelijk troepen te kunnen vervoeren. In Amersfoort en Utrecht was de bereden artillerie ook gereed om op het eerste bevel naar Amster dam te trekken. Gelukkig waren die voorbereidende maatregelen voor Woensdag en Donderdag-avond overbodig; want al ging het ook in Amsterdam niet zoo rustig toe als gewoonlijker was toch minder opgewondenheid en minder halstarrig ver zet dan op de avonden van Maandag en Dinsdag. Hoe groot het getal arrestatiën en gewonden op die avonden was, is nog niet met zekerheid op te geven, weldra zal dat echter wel bekend worden, wanneer eenmaal kan gezegd worden dat de rust geheel en al hersteld is. Het ontbreekt overigens niet aan overdrijvingen, maar men zal weldoen, daaraan niet te veel geloof te hechten. Voor zoover wij heden, vrijdag, berichten hebben ontvangen, was het gewoel reeds veel minder en van poging tot brandstichting, waarvan men ook al sprak, is ons niets bekend. Men denke daarom nietdat op die avon den niets voorviel, integendeel de gewa pende macht moest telkens met kracht optredeneu Donderdag-avond werd er zelfs gevuurd, hoewel naar het schijnt, meer om schrik aan te jagenalthans nie mand werd daardoor gewond, 't Is echter te betreuren, dat dikwijls onschuldige burgers verwond worden, en dat, zooals het Handelsblad zegtpolitie en militairen tegen het bevel der overheid in, wel wat al te zeer gebruik van hun wapens maken. Zoo zegt onder andere gemeld blad, dat een heer, die met zijn vrouw en kind uit den schouwburg komende, en rustig zijn weg ging, door een sabelhouw ernstig in den nek werd getroffen, ook een lid van den Amsterdamschen gemeenteraaddat. door een leege en rustige straat liepwerd door' de militairen mishandeld, en meer dergelijke feitendie zeker afkeurenswaar dig zijn. Dat in het gedrang en gewoel onschuldige personen kunnen gewond wor den is niet te verwonderenmaar dat rustige burgers in straten waar alles stil en geen ophooping is, niet kunnen gaan om nood zakelijke bezigheden enz. te verrichtenis geheel verkeerd en zal de rust niet bevor deren, maar de ontevredenheid doen toenemen. -Dp last van den Burgemeester moeten alle koffijhui/.enherbergen en kroegen op en in de nabijheid van het Koningsplein van des avonds acht uur tot des morgens acht uur gesloten zijn. Door het schieten is een kogel in het huis van den heer Havekotte gedrongen en ging tusschen twee dames doorzonder ze echter te verwonden. De kogel bleef in het plafond steken. 't Is te vreezen dat de avond van Zater dag, die de zoogenaamde drukke Zaterdag pleegt te zijn, zeer onstuimig en onrustig zal zijn. Men zegt dan ook dat de gewa pende macht nog zal versterkt worden. Tot nu waren van de vijf bataillons schut terij slechts 2 compagniën van elk batail- lon onder de wapenenheden avond zullen echter alle present moeten zijn. Maar de regeering zal met kracht optreden en voor niets terugdeinzen om de orde te herstellen. Hoopen wij dat het niet noodig moge zijn reeds heeft Amsterdam er genoeg doorge leden, reeds zijn er dooden en talrijke ge- kwesten en het getal arrestanten is zeer aanzienlijk, dat alles wordt nog vermeer derd, indien de ongeregeldheden voortdu ren en waardoor niets gewonnen zal wor den. De berichten over de voorvallen van Vrijdagavond ontbreken ons nog, wij dee- len die in de laatste berichten mede. WEKELIJKSCH OVERZICHT. De toestand in het Oosten blijft nog steeds dezelfde. De wapenstilstand, door Servië verlangd en door de mogendheden aanbevolen, heeft nog weinig kans van slagen. De Porte wil van een wapenstilstand niets wetenwel wil zij over vredesvoorwaar den onderhandelen, maar hierin schijnt men nog geen zin te hebben, zonder alvorens een wapenstilstand is verkregen. Zoodoende kan de kwestie nog lang han gende zijn. Toen de eerste woorden over een wapenstilstand gesproken werden meende men dat de vrede reeds verzekerd wasmaar zoover is het nog lang niet. De meeste kabinetten spreken wel van vrede maar de opinie is er overal niet voor. Zoo zegt men b.v.b. dat de Russische mi nisters van Oorlog en Financiën tegen den oorlog zijn, maar dat de Keizer er voor is; en dat het Russische volk gaarne zag dat men Servie te hulp kwambehoeft niet be toogd te worden. Nu is er in de laatste dagen noch al veel gesproken over de reizen van generaal von Manteuflfel, die druk tusschen St. Petersburg, Berlijn en Varzin heen en weer trok, en die ten doel schijnt gehad te hebbenom den Rnssischen Kei zer voor den vrede te stemmenwelk doel naar men zegtdan ook bereikt is. Tegen over dit bericht staatdat bij verscheidene gelegenheden Servië heeft te verstaan ge geven dat het nog steeds en met vertrou wen op Rusland rekentzelfs moet de vorst van Servië gezegd hebben dat voortaan Servië en Rusland één zijn. Dat in dit alles nog veel onzekerheid en spanning heerscht IÜ1LJISCH WEEKBLAD. ABONNEMENTSPRIJS 75 Cents. 85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. -A.gite ma non agitate. 1 Een zilveren cylinderhorologie. Een berlin zilveren koker uit een rijtuiglantaarn. Een koperen potloodhouder. Een koperen gewicht. Een paternoster. Een schaartje. Een knipmes. Een grijze rok van een japon twee witte sloopen en een gordijn met val. Een paardendeken. Een wit servet. Een zwarte en een blaauwe wollen lop. Een witte zakdoek Een kinder boeselaar. Een nieuwe schoenborstel, en Eenige losse sleutels Voorts te bevragen Een bloedkoralen ketting met gouden sluiting. Alles op straat gevonden. Later is bericht, dat hij reeds overleden is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1