BUITENLAND. BINNENLAND. is geen wonder. Er zijn, naar het schijnt ook reeds pogingen in het werk gesteld om een congres bijeenteroepenmaar die poging is niet al te gunstig opgenomen; men wist niet recht wien met het initiatief te belasten. Rusland wilde er Frankrijk mee opschepen, maar Frankrijk heeft met zeer veel beleefdheid voor de eer bedankt, het had geen lust om voor andere de kas tanjes uit het vuur te halen. Met de installatie van den nieuwen Sultan ging het vlotter dan met zijn voorganger. Abdul-Hamid heeft dan ook reeds het zwaard van Osman omgord, en is dus werkelijk Sultan en beheerscher der ge- loovigen. De gunstige meening, die men van den nieuwen Padischa koesterde heeft, althans in het hegin, eenigen schijn van waarheid. Niet alleen dat hij be zuinigingen in het rijk in wil voeren, hij geeft daarvan ook het voorbeeld in zijn eigen hofhouding en het geval dat hij in persoon eenige Grieksche bankiers ont ving, bewijst dat hij ook reëds feitelijk ge broken heeft met de oude Turksche tradi- tiën. Er valt op die gunstige voorteekenen echter weinig te rekenen en niemand zal er zich dan ook groote illusiën van maken. De eischen die men er van stelt zijn niet hoog. Europa is dus spoedig te bevredigen. Inmiddels gaat men door met vechten. Aan de Morawa wordt wederom met verwoed heid tusschen Serviërs en Turken gestreden, en in Montenegro hebben de Turken klop gehad. Alle mogendheden praten van vrede maar alle doen haar best om den oorlog zoo lang mogelijk te doen duren. Rusland beschermt de opstandelingen, en laat toe dat zijn officieren in het leger der Serviërs dienst nemen en zendt er geld en levens middelen heen en Italië staat toe dat een legioen van 1500 man zich gevormd heeft en dat de Serviërs tegen de Turken moet helpen. Zoo wordt het non-interventie sisteem met woorden gehandhaafd en aan geprezen maar feitelijk geschonden en genegeerd. Men durft niet openlijk partij te kiezen tegen Turkijemaar in 't geniep benadeelt men het zoo veel men kan. Dat door zulk een dubbelzinnige houding de zaak niet beter wordt, valt in het oog, de een vertrouwt de ander niet en geen der mogendheden durft bijna met een voorstel voor den dag te komen, uit vrees van de prikkelbaarheid zijuer buren op te wekken. Afwachten wat gebeuren zal, is het beste wat men doen kan. Spanje- Men houdt zich te Madrid bezig met het ontwerp van een tunnel, die bestemd zou zijn om Europa met Afrika door de straat van Gibraltar te verbinden. De tunnel zou aan de Spaansche kust uitgaan van een punt niet ver van Algesiras gelegen en aan de kust van Afrika, uitkomen tusschen CeutaenTan- ger. Het onderzeesche gedeelte van den tunnel zou 9 mijlen lang zijn. Daar de maximum diepte in de straat van Gibraltar 3000 voeten bedraagt en de tunnel geboord zal worden 300 voet onder den bodem van de zee, zal de straat van Gibraltar, bij welslagen van dit plan, op een diepte van 3,300 beneden de oppervlakte van de zee worden doorboord. De ontwerpers van het plan ramen de uit gaven op vier millioen pond sterling; met dien tunnel en met dien van Dover naar Ga lais zou men over land in Indië kunnen ko men zonder van wagon te veranderen. Turkije; Door de ijverige werkzaamheid, welke de nieuwe Sultan aan den dag legt om in zijn eigen hofhouding en in de Staats-inrichting bezuini gingen en hervormingen aan te brengenkomt de voorbeeldelooze verwarring in dal bestuur te duidelijker aan het licht, waarvan de hoogste ambtenaren gebruik maakten om zich wederrechtelijk te verrijken. Hun zonden- register van den gewezen hofmaarschalk Nuri- pacha, neemt dagelijks, blijkens het door den Sultan bevolen onderzoek, een grooteren om vang aan. In de rekeningen van het paleis kunnen duizenden niet verantwoord worden. Met de schuldeischers van Murad sloot Nuri- pacha in der tijd het accoord, dat hij zorgen zou voor de betaling hunner vorderingen onmiddellijk na de troonsbestijging, mits hem 50 pCt. van het bedrag voor die moeite werd uitgekeerd. Aan die voorwaarde werd stipt voldaan. Als een ander staaltje van Nuri's gaauwdieven-talent wordt gemelddat hij voor gaf voor 60,000 pd. st, aan meubelen voor het paleis te hebben gekochtterwijl bij onderzoek bleekdat geen van de hofleveranciers te Constantinopel van die bestelling iets wist. Frankrijk. Generaal Ducrot heeft voor den aan vang der groote nanoeuvres in Frankrijk in het open veld de H. Mis met zijn staf bijgewoond en den generaal Bonneau du Martray heeft ten spijt, van le Siècle en zijn geestverwanten in het Seminarie van Autum de volgende toespraak gehouden »Wij moeten door en door Christenen zjjn. De naam van Christenen is niet voldoendewij behooren ons Katholieken te betoonenniet als de zoodanigen dié zich Oud-Katholieken of onaf- hankelijken noemen, maar apostolisch-roomsche Katholieken; wij moeten zulks wezen, niet slechts in het hart, maar in onze daden, instemmende met de leerstellinge van den Op perpriester, met den Syllabus ingesloten, en niet vreezende den titel van clericaal te dragen. Wij zullen voor onzen godsdienst te strijden hebben, maar vastberaden zijn en moedig. De priesters zullen strijden met hun woord en bovenal met de macht der sacramen ten, welke eene bron des levens zijn, en wij, mannen van de wereld, door het voorbeeld te geven van geloof. Ik als soldaat moe dig u aan tot den strijd. Zoo het moet zullen wij Ons bloed niet ontzien Maasbommel 9 Sept. Heden omstreeks 2| uur had alhier een droevig ongeluk plaats. Een man en vrouw sedert Februari gehuwd zouden gras gaan halen van de Oijensche Mid- delwaard, waartoe zij met een bootje, de zoo genaamde Strang moesten overvaren. Het bootje sloeg om, en beide verdronken, de lijken zijn opgehaald. Enkhuizen 44 Sept. De raad dezer gemeente heeft besloten tot afschaffing der voor- en naj aars-koemarkten alhier. Zaandfm 9 Sept. Ten aanzien der richting van den spoorweg Enkhuizen-Zaanstreek is nu eindelijk zekerheid ontvangen. De lijn wordt over Zaandam gelegd in de reeds vóór eeni gen tijd uitgebakende richting en alzoo van het noordelijk einde der westzijde over de Zaan komende met een bocht aan het station Zaandam aansluitende. Groningen. Aan de universiteit alhier heeft mej. Jacobs met het beste gevolg haar doc toraal examen in de geneeskunde afgelegd. Waalwijk 44 Sept. Zekere B. kwam giste ren avond van de kermis te Baardwijk in be schonken toestand te huis. Den volgenden mor gen vond men hem dood in zijn bed liggen. 'sHage 43 Sept. Heden avond, ongeveer 8 uur vertrokken twee escadrons van het 3 re giment huzaren, ouder bevel van den majoor Visser, per spoortrein Daar Haarlem, om zoo noodig later naar Amsterdam op te rukken. Een bataillon jagers is in de kazerne marsch- vaardig. Een batterij veld-artillerie is ook van hier per spoor vertrokken. Hilversum. Bij Kon. besluit van 1 Augustusjl., zijn de statuten van de vereeniging »üe Ka tholieke Vereeniging" alhier, welke met het bevorderen van gezellig verkeer, tevens het béhoud der katholieke beginselen ten doel heeft door Zijne Majesteit den Koning goedgekeurd. Amsterdam 14 Sept. De ministers van Bin- nenlandsche zaken en van Marine waarnemend minister van Oorlog, hebben heden een con ferentie gehad op het stadhuis. Een fatsoenlijk gekleed jongmensch (Duit- scher) oud 44 jaren, is Dinsdagavond opge bracht aan het hoofdbureel van politievol gens zijn zeggen was hij afkomstig uit Berlijn en had de ouderlijke woning heimelijk verla ten. Men vondt bij hem een revolver en 50 scherpe patronen. Amersfoort 44 Sepl. Een detachement troe pen staat gereed om op de eerste orde naar Amsterdam te vertrekkente Utrecht is een batterij veld-artillerie daartoe aangewezen. GEMENGD NIEUWS. In de nabijheid van Simonshaven zijn 5 os sen door den bliksem getroffen. Onder Abben- broek zijn 2 veulens door den bliksem ge dood.De liberale Cref. Zeitung deelt zege pralend mede, dat de Koninkl. Regeering te Dusseldorp, den burgemeester Mooren van zijn ambt ontzet heeft, en drukt hierbij de hoop uit dat de naam dezer stad als een der meest Ullramontaansche aan den Nederrijn langzamerhand zal verdwijnen. De heer Mooren een uit overtuiging getrouw katholiek is dus aan den dijk gezet, Zaterdag zijn bij Leiden 4 schapen en 2 koeien door den bliksem ge dood.Naar men ons mededeeltschijnt men in Duitschland de sluiting van de Nederland- sche grenzen voor den vee-uitvoer moede te worden; immers bij herhaling wordt er naar Hollandsch vee gevraagd. Nog heden leest men in een Berlijnsche landbouw-courant de vol gende vraag uit Mark-Brandenburg: waar is geimporteerd Hollandsch rundvee le koop Woensdag moest een persoon le Maastricht voor den rechter verschijnende ondervraging geëindigd zijndezegt de rechter aan de mare chaussees: »breng dien man weg." waarop de lui van de openbare macht de woorden a la letlre ne men en den persoon in vrijheid brengen in plaats van naar de cel. Toen het abuis ont dekt werdwas 't zoekenwant de man had van zijn vrijheid gebruik gemaakt. Des na middags is hij te Smeermaas achterhaald. Onder Stolkwijk werd zaterdag de melkemmer van een boer, die zat te melken; door den bliksem getroffen. De boer en de koe bekwa men geen letselmaar de emmer werd geheel vernield. Ook te Bonn zal de Zwitsersche oud-Kath. pastoor Herzog niet gewijd worden daar hapert alweer iets aanmen heeft nu een nieuwe plaats in Zwitserland opgezocht en wel Rheinfeldenin het kanton Ahrgaudaar zal den 48 a. s. door den apostaat Reinkens de lang verwachtte wijding verricht worden, en naar men zegt, onder assistentie van den Janse nisten aartsbisschop J. Heijkamp van Utrecht. Bij eene ontploffing in een steenkolengroeve bij Lessen in Henegouwen zijn door een reus achtig steenblok zeven werklieden verplet terd en vele gekwetst. De processie-jacht schijnt in Limburg zich te organiseeren nu heeft men jacht gemaakt op een processie die sedert onheugelijke tijden van Valkenburg naar Aldenhoven in Pruissen trok. In de afgeloopen maand Augustus vermeerderde de bevolking te 'sBosch met28 personen, ander wie zich bevond als ingeschrevene, Christina Goedvolk (alias vrouw Jut) zonder beroep van Rotterdamwonende in de wijk G. 438 (de gevangenis van veroordeelde vrouwen.) Te Warmond had Maandag jl een treurig ongeluk plaats, een oppasssend jongmensch ge raakte tusschen een in werking zijnde water molen waardoor het eene been bijna geheel verbrijzeld werd, en het andere been en ook het hoofd zwaar werden gewond. De lijder is na de e, rste geneeskundige hulp alhier naar het academie ziekenhuis te Leiden ver voerd. Zijn toestand is niet verergerd, Uit het gesticht Bethel te Zetten ontvluchtte Zoi dag een meisje van 49 jaren A. L. genaamddoch werd Maandag reeds opgespoord. Vijf an dere uit het asyl Steenbeek hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag weten te ontkomen, en het is nog niet gelukt ze te vinden. De groote naj aars-manoeuvres in Overijssel hebben, naar men aan het Utr-D. meldtaan transport 25,000 gekost. Men verneemt dat door den burgemeester van Delfshaven aan Behagel, die met de Jongen Verlindt verdacht werd van den moord op mevr. v. d. Kouwen, en die thans in Delfshaven woont, namens den hoofd-commissaris van po litie te 's Hage een som van f 80 is uitgereikt Voor eenige dagen had te Parijs de volgende aandoenlijke scène plaats. Eene arme verkoop ster van bouquetten had heel den dag te ver geefs hare bloemen ten verkoop aangeboden. Daar nadert een Engelschman met een beval lig meisje, zijne dochter aan den arm. Hij beziet de ruikersmaar koopt er geen. Op nieuw te leur gesteld, wellen tranen op in het oog der moederdie voor haar lieftallig jongske geen voedsel lie fit. Het Engelsche meisje ziet 't en laat ongemerkt een bankbil jet van 50 francs in den bloemenmand glijden 't Knaapje raapt 't opoverhandigt het de moeder en dezeverschrikt over zulk een be drag, ijlde den Engelschman na. De dochter veinst niets te wetenmaar den Brit neemt het bankbiljet stilzwijgend aan en bergt het in zijne portefeuille. Maar tevens neemt hij er een ander biljet van 500 francs uit en voegt de moeder toe»Mijne dochter gaf u 50 francs omdat gij arm zijt, ik geef u 500 francsom- dat gij eerlijk zijt." De vier koloniale militairen van het werfdepot te Harder wijk; die onlangs in een bootje zijn gedeser teerd en aangehoudenzijn gisteren on der gewapend geleide naar Arnhem getrans porteerd, om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. Voor eenige dagen is de groote rijtuigfabriek van den heer Jeanson te Parijs, Rue de Bondy, door brand vernield. De schade met inbegrip van die aan de belendende hui zen, wordt op twee millioen franken ge raamd. De jeugdige Duitscher, die te Am sterdam in hechtenis werd genomenzal mor gen, in gezelschap van zijnen vader, weder naar Berlijn vertrekken. Hij was uit de ouder lijke woning ontvlucht, met het doel om bij onze zeemacht, dienst te nemen. Als een bijzonderheid wordt ons uit Pernis gemeld dat aldaardoor iemand die bezig was met vis- scheneen schildpad is gevangen. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem. 42 Sept. De troepen van het gar nizoen die in den loop van den dag in de kazerne waren geconsigneerdom op het eerstkomend telegram gereed te zijn ter ver sterking van 't garnizoen Amsterdamontvin gen omstreeks 40 uur 's avonds telegraphisch be richt onverwijld hun bestemming te volgen, de infanterie met 40 officieren stoomde omstreeks 44 uur per spoor naar de toestemming. De cava lerie marcheerde even daarna onder bevel van den majoor van Ling af. 43 September. Heden nacht omstreeks half drie uur is door de politie opgevangen een gezadeld paard der Huzaren afkomstig van de vertrokken troepwaarna een wachtmees ter te voet volgde, zijnde onderweg door een of ander toeval van 't paard geraakt. 44 September. Heden avond omstreeks 14 uur arriveerden alhier 2 escadrons Huzaren uit 's Hage per Spoor, onder bevel van den majoor Visser om zoo noodig later naar Am sterdam op te rukken. 44 Sept. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben in het provinciaal blad No 55 van dit jaar mededeeling gedaan van het door de Staten van dat gewest vastgestelde nieuwe reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie. Over den toestand van den oogst in deze omstreken, meldt men uit Spaarndam het volgende: Tarwe, garst: duivenboonen en karwij gaven een middelmatig gewas van vrij goede kwaliteit. Erwtenboonenkanarie zaad en vlas leverden bijzonder goede uitkom sten op. Het hooigewas was niet ongun stig en van goede kwaliteit. De geheerscht hebbende droogte heeft een nadeeligen invloed uitgeoefend op de weiden en op de voor nagras bestemde hooilanden, alsmede op de op mindere schaal gekweekt wordende veld vruchten terwijl uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude het volgende over die uit komsten wordt medegedeeld. De graslan den gaven eene voldoende weide voor het veedoch zijn later ten gevolge van de aanhoudende droogte veel verminderd. Eenige hectaren in den nieuwen Houtrakpol- dermet gras bezaaidgaven eene zeer goede voorsnede. Ook het nagras stond op deze vel den weder uitmuntend. De hooibouwdoor het weder begunstigd slaagde zeer goed het hooi is van goede kwaliteit. De ziekte onder de aardappelen vertoonde zich alleen aan het loof. Het winterkoolzaad is voor een groot gedeelte misluktzoodat de grond reeds in het begin van Augustus op nieuw was uitge- ploegd geworden. De wintergerst heeftwat korrel en stroo betreftzeer bevredigende uilkomsten opgeleverd. Ook de tarwe en rogge gaven goede uitkomsten het stroo echter is van middelmatige lengte. Paardenboonen ston den sterk en beloofden eene ruime opbrengst. Karwij-, papaver-en mosterdzaad zijn zeer vol doende. Kanariezaaddat zeer veel verbouwd isliet niets te wenschen over. Het vlas was middelmatigtoch zijn er voor het volgende jaren reeds vele gronden tot verbouw van dit gewas verhuurd. De haver heeft veel op gebracht. Veld- en tuinvruchten gaven slechts een middelmatige opbrengst. Peren en ap pelen zijn er weinig. Naar men verneemt is tegen een 48jarige bleekersmeidthans in betrekking te Bloe- mendaalvervolging ingesteld wegens diefstal van bleekgoederen door haar in verschillende diensten gepleegd, en wel eenige dagen ge leden te Haarlem en vroeger te Bloemendaal. Sedert geruimen tijd werd een aantal goe deren vermist op het geslicht voor Krankzinni gen Meerenbergonder Bloemendaalzonder dat het was gelukt de daders hiervan te ontdek ken. Daar deze ontvreemding iu den laatsten tijd echter weder op groote schaal geschiedde, is de Justitie te Haarlem hiermede in kennis gesteld, die bijgestaan door de Politie spoe dig twee der verdachte schuldigen heeft aan gehouden en wel twee op het gesticht in be trekking zijnde vrouwelijke dienstboden. Bij een huiszoeking ten huize der ouders van eene dezer dienstboden alhier woonachtig, zijn verschillende uit gen. gesticht af komstige goe deren gevonden, zooals lakens, rokken, doe ken, benevens een nieuwe wollen deken, ook bij eenige andere personen, zelfs buiten deze gemeente o. a. te Nieuwer Amstel, zijn vermiste goederen ontdekt en in beslag ge nomen, die deze insgelijks van gewezen dienst boden uit het gesticht hadden gekocht. Uit "Wijk aan Zee en Duin zijn de be richten als volgtWinterrogge gaf uitzicht op een goeden oogstzomerrogge beloofde eene middelmatige opbrengstdaar dit gewas door de koude in het voorjaar nogal heeft geleden. De wintergarst stond zeer goed en daarvan is een ruim beschot te wachten, zomergarst, hoewel mede door de koude ge leden hebbende, heeft een meer dan middel- matigen oogst opgeleverd. Haver stond best en gaf uitzicht op een rijken oogst. Erwten hebben zeer veel opgeleverd en ook de boonen stonden goed. Aardappelen laten zichtenge volge der aanhoudende droogte, minder gun stig aanzien. Hooi- en graslanden beide heb ben de verwachting ver overtroffen en een uitmuntenden oogst opgeleverd. Appelen zijn er weinig, peren iets meer, doch van fijne vruchten is weinig terechtgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2