ill NIEUW M Zondag 1 Oct, 1876. V Jaargang. Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. BUITENLAND. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschijnt Zaterdagavond. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd. (Sc" EIGENWAAN. Onder de vele en lastige gebreken waar mede het menschdom behebt is, bekleedt de Eigenwaan zeker wel een groote plaats. En dat niet zonder reden, daar hij toch nauw verwant is aan de eigenliefde die zeker wel aan zeer weinige menschen zal ontbreken, maar zich daarvan in zooverre onderscheidt, dat zij er de overtreffende trap van vormt, on de eigeuliefde ver be neden zich laat. Bij den individneelen mensch is dat gebrek zeker zeer lastig, omdat er met zulk een persoon weinig aan te vangen is, daar hij zijn eigen meening steeds voor de beste, de rationeelste en wijste houdt; maar in den regel komt bij zoo een persoon dat gebrek meer op zijn eigen nadeel uit en is dus in zoo verre niet van zulk een algemeen nadeelig ge volg. Grooter wordt het kwaad echter, wanneer die kwaal zich gevestigd heeft onder een vereeniging, een collegie van personen en vooral dan wanneer zulk een collegie geroepen is om de zaken van allen te besturen, om stad of land te regceren. En dit is helaas, zeer dikwijls het ge val. Wij ondervinden dan ook dagelijks de ongelukkige gevolgen er van, en daar die kwaal voortwoekert in stede van te verminderenis het te vreezen dat wij de laatste der rampen en dwaasheden door collectieven eigenwaan teweeg gebracht, nog niet hebben beleefd. In menig besluit van stedelijke of landsregeering schijnt die eigenwaan dan ook door, en de gevolgen blijven niet uit. De ongeregeldheden die voor een paar we ken te Amsterdam hebben plaats gehad, leveren daarvan een staaltje op. Door de quasi verlichte mannen van onzen tijd is volksverlichting, volksbeschaving, verede ling van den geest op het programma ge bracht en dat moet doorgezet wordenhet koste wat het wil. Daarom moet het volk goedkoope concerten, goedkoope reisgele- genheden enz. hebben, maar dan moet de kermis, die niet veredelenden beschavend werkt, worden afgeschaft. Zoo althans be greep men de zaaken trots alle protesten adressen, klachten en wat dies meer zij, werd de afschaffing doorgedreven. Het volk echterdat nu eenmaal liever om een draaiorgel heenhost, en liever een ariaatje uit Madame Angot, of Orpheus nadreunt, dan te luisteren naar een simphonie van Beethoven, waarvan het niets begrijpt, en dat bovendien bij het afschaffen der ker mis nadeel had, was niet van de opinie van de wijze heeren en maakte oproer. Dat oproer is op zichzelven sterk af te keuren, maar eveneens is het af te keuren dat zoo tegen de algemeene verlangens van het volk de eigenwaan zijn zin doordrijft. Dit is on der honderde voorbeelden nog slechts een en wel van localen aardmaar overal dringt die eigenwaan zich ten zetel, tot zelfs in de wetten die aan het land worden ge geven. Hoe ook soms een aanzienlijk gedeelte der bevolking zich door wetten en maat regelen bezwaard moge gevoelen, er wordt niet opgelet, de utopiën der waanwijsheid behalen de overwinning ten spijt van alle protesten. Die eigenwaan huist vooral onder zekere soort lieden die zichzelve het brevet van bekwaamheidwijsheid en verlichting heb ben gegeven, trouwens zonder een groote dosis eigenwaan zouden zij dat niet gedaan hebben, maar de spreuk indachtig zijn ge weest, dat aan eigen roem een reukje is, en gaat daar zelfs tot in het absurde over, en daardoor draven zij over stok en steen om neer te werpen, wat hun niet goed dunkt. Overal meenen zij verstand van te hebben en zij redeneeren over godsdienst, over staatkunde, over wetenschap dat het een lust zou zijn hun aan te hooren, in dien het niet zoo treurig belachelijk was. Volgens de meening van die lieden moet alles aan hun oordeel onderworpen worden gebeurt dit niet, dan is het niet goed en men slaat er op los, dat het een aard heeft, vooral de goede God moet het bij die lieden ontgelden, en vooral wanneer het Hem behaagt ergens een wonder te laten geschieden, is het geheele kamp van Eigenwaan in rep en roer en er is geen papier en inkt genoeg, om er tegen te ageerenen dat wel jaren lang. Louise Lateau en Lourdes hebben al zoo veel papier gekost, dat er zeker duurte in het artikel zou gekomen zijn, indien niet het grootste gedeelte van dat geschrijf, in de snippermand en van daar weer in den papiermolen kwam. 't Is echter nog een geluk voor, en het strekt misschien ter vergoedelijking aan die papierbekladders dat hoogere personen hen daarin niet toe geven, endatb.v.b. de Pruisische regeering even zeer te velde trekt, niet met papier en inkt, maar met Pickelhauben tegen de bron te Malpiugen, als de pymeeën der pers tegen die te Lourdes. Aangezien zulke gebeurtenissen ver boven het begrip van Eigenwaan gaan, zijn zij per se verboden en daar Onze Lieve Heer geen testimonium van een Hoogere Burgerschool met vijfja rigen cursus vertoontten einde permissie te erlangen om wonderen te doen, ver wacht men dat te Malpingen en te Lourdes bij de bronnenkaarten zullen geplaatst wor den met het opschrift: De par la loi, défeuse a Dieu, De faire miracle en ce lieu. Of Eigenwaan daar ook mee in zijn schik zou zijn. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Weinig nieuws onder de zon, en ook weinig nieuws onder den banier der Halve maan. In het oosten ziet het er nog weinig rooskleurig uit, nog steeds is men druk aan het marchandeeren en Engeland be handelt de zaak precies alsof het om een baaltje of wat katoen te doen isde vredes voorwaarden worden gewogennog eens ge wogen en beknibbeld en er is weinig voor uitgang in de zaken. De wapenschorsing was inmiddels Maan dag verstrekenmaar bij tijds en voor dat de vijandelijkheden hervat werden, is er verlenging toegestaan tot 2 October, in de hoop dat in dat tijdsverloop gunstiger uitslag over de onderhandeling zal worden medegedeeld, 't Is echter moeilijk aan te nemen, dat de zaak dan reeds in 't reine zal zijntot nu toe is er nog weinig kans op en de toestand wordt voor beide oor logvoerende partijen steeds hachelijker. De groote Turk heeft geen geld om de sol daten te betalen en deze lijden zelve gebrek aan het noodige, bovendien melde men voor weinige dagen, dat de pest was uit gebroken in het leger van Kerim Pacha, de wapenschorsing zon zoodoende voor de Turken nog veel gevaarlijker worden dan de oorlog. De Serviers hebben van die kwalen minder last. Rusland zorgt voor alles, voor officieren en soldaten, en met diens hulp achter den rug kan het nog lang den strijd volhouden. Het meest brengt nog in opspraak het geval dat generaal Tsjernajeff bij monde van het leger, vorst Milan tot koning van Servie deed uitroe pen. Niets meer of minder dan een pro- nunciamento op zijn Spaansch. 't Is echter niet doorgegaan. De mogendheden kwamen er tegen op, zij wilden vorst Mi lan nog niet als hun gelijke, zelfs Rus land deed alsof het boos wasen er stond voor vorst Milan niets anders op dan fair e bonne mine a mauvaisjeu en Tsjer najeff kreeg, wat men familiaar weg een standje noemt. Voorloopig is het hier meê uit. Hoe de Servische generaal tot zoo iels kwamis moeilijk te verklareneven moei lijk is het aan te nemen, dat hij het zoo op eigen risico heeft gedaan. Misschien heeft men eens de proef willen nemen, wat of de mogendheden er wel van zouden zeg gen. Nu die proefneming niet al te goed gelukteheeft Tsjernajeff het pronuncia- mento, maar weer in zijn zak gesto ken om het misschien latermet meer kans van slagen weer voor den dag te halen. In Rusland bestaat er nog weinig sympathie voor den vredemen zegt integendeel dat in het Zuiden naar den kant van Turkije, buitengewone mi litaire toebereidselen worden gemaakt; is dit zoodan zal het ook wel met een oog merkje zijn, want Rusland vertrouwt men maar slecht. Een zaak geeft nog al geruststelling, vooral aan die lieden die in Bismarck den omnis homo zien, en wel deze, dat genoemde staatsman, dien men tegenwoordig den eenzamen of den kluizenaar van Varzin noemt, zich zoo be daard houdt. Of die hoop nn wel op zulke hechte grondslagen is gebouwd, blijft de vraag. Even goed zou Bismarck op Var zin voor de spin kunnen spelen, die bezig is haar net uit te spreiden, om een langbe- geerde buit te vermeesteren. Wij zullen ons echter niet bezighouden met raadselen op te geven, terwijl er zooveel lieden be zig zijn om het Oostersche raadsel op te lossenwij znlien afwachtenen dat is al les wat wij doen kannen. Wij hebben echter hoofdzakelijk gespro ken over Servië maar ook Montenegro heeft nog een woordje mee te spreken. Stelt men zich te vreden dat in Servië de toestand zal blijven zoo als die voor den oorlog waszoo niet in Montenegro. Vorst Nikita zegt dat hij te veel voordeelen in den krijg heeft behaald en niet voor niets heeft ge vochten: derhalve vergrooting van grond gebied, en erkenning van Montenegro als volkomen onafhankelijken staat. Deze eischen worden, naar men zegt, door Rusland en Oostenrijk ondersteund. Nu men toch bezig is aan de Porte de les op te lezen en de conditiën te stellenzal men ook voor Rumenië een eigenbestuur en regeering onder Souvereiniteit der Porte instellenook voor Bulgarije verlangt men een zelfstandig exarchaat. Men gaat Turkije dus langzamerhand plakken, om het later te spoediger te kunnen opeten. De laatste berichten geven weinig hoop op het tot stand komen van den vrede. Uit Londen wordt namelijk gemeld, dat te Belgrado onder voorzitterschap van den Vorst een ministerraad gehouden iswaarin werd besloten aan de Mogendheden te melden, dat Servië de vredesvoorwaarden niet zou aannemen; tevens werd besloten dat Servië zich zou onderwerpen, indien het land door den vreemdeling bezet werd en dat men den oorlog tot het uiterste zou doorzetten totdat Servië en Bosnië hunne onaf hankelijkheid zonden verkregen hebben. Of zij ook zeker van hun zaak zijn? De toestand wordt er echter niet te beter op en de verwikkelingen nemen dus toewat het einde zal zijn men kan gissen en vreezen ook hoopenmaar volgens ons is de positie vrij precair. Turkije Hoe weinig kans er bestaat op een vrede lievende oplossing der Oostersche kwestieen hoe weinig er nog op vrede te rekenen valt, kan uit het volgende blijken, waardoor te vens de onzijdigheid van Rusland in het helderste licht treedt. Uit Belgrado wordt aan de Pol. Corr. geschreven dat de eerste Russische brigade gereed is en dat men zich bezig houdt met de vorming van de tweedein menigte stroo- lUIHM WEEKBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. .Aagite ma non agitate. Een bloedkoralen ketting met gouden sluiting. Eene ledige portemonnaie. Een kinder schoentje. Een schoot van een japon. Een witte kous. Een duimstok. Een zilveren muntstuk Vijf stalen kettingjes. Een dito. Een schrijfboek. Een schoolboek. Eene ring met 5 sleuteltjes, en Een losse sleutel. Alles op straat gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1