BUITENLAND. BINNENLAND. onder den Russischen invloed komen, zal te laat begrepen worden. Niet Servië maar Rusland voert feitelijk den oorlog tegen Turkije. En zoo ooit de Rus mocht slagen in Servië of elders het gewicht van zijn schepter te doen gevoelen, dan is het te vreesen dat voor de aldaar wonende ka tholieken „even als destijds voor de Po len" het tijdperk van bloed en tranen aanbreekt. Vreeselijker als onder de macht van den Turk. De Pungolo van Napels zegt, dat de Italiaanscbe minister van Oorlog besloten heeft, een geretrancheerd kamp tusschen Bari en Barletta te vestigenten einde op alle gebeurtenissen te zijn voorbereid. Ita lië schijnt dus ook al meê te willen doen. Uit Posen vernemen wijdat Z. H. den Paus dezer dagen eenige prelaten en andere hooggeplaatste personen in het bisdom van Posen benoemd heeft tot Commandeurs der 's Gregorius-orde, doch dat de Pruisische Re geering geweigerd heeft vergunning te ver leenen tot het aannemen en dragen van de insignia dier orde. Zoo weigert men ook de katholieken van Emmerik, die 5000 zie len sterk zijn de oprichting eener bijzon dere meisjesschool en aan de Lutherschen wier aantal 1100 bedraagt is de oprichting van een dergelijke school toegestaan. De verantwoordelijke redacteur van de Germania is nu weder gedagvaard wegens opname van een uit Luzern gedateerd schrij ven des bisschops van Munster. Eenige politie-agenten (Pickelhauben) hebbentevens op het redactie-bureau beslag komen leg gen op 27 documenten betreffende de aan gelegenheden te Marpingen. De processiën naar dat bedevaartsoord zijn gewapend en geweldadig door de regeering belet. O, vrijheid van drukpers! O, constitutionee- len zin! De Oostersche quaestie is eene nieuwe phase ingetreden. Een wapenstilstand van zes maanden „zoo heet het", is door Turkije toegestaantoen de Porte van opleggen en dwingen hoorde gewagen, heeft zij gezorgd, de eer aan zich zelve te houden. Van wege Engeland, Rusland, Oosten rijk, en Frankrijk (Duitschland en Italië moeten nog volgen) is Servië nu ook aan gezegd dat het de wapenen hebbe neder te leggen. Tot April gaat alzoo het zwaard in de schede en blijft de diplomatie alleen aan 't woord, het is toch in ieder geval een verademing voor de in het veld staande troepen. Als Rusland nu maar zoo beleefd is, er geen misbruik van te maken, daar Servië nu reeds verklaart een wapenstil stand van zes maanden niet te kunnen aannemen. De Berlijnsche Correspondent van de Times heeft volgens sommige Slavische bla den een telegram uit Constantinopel zien circuleeren volgens 't welk de russische grootvorst Alexis dezer dagen te Smyrna van zijn vader den Czaar een brief ont ving, waarin deze zeide; „maak u niet on gerust over onze broeders in Servië. Rus land is gereed en zal op het geschikte oogenblik weten te handelen. De Porte zelve verwacht ook niet anders, dan dat zij in oorlog met Rusland zal ge wikkeld worden maar steunt op Engeland. De Daily Telegraph meent het thans alleen de vraag nog maar is, of Rusland den vrede of den oorlog wil. Rusland. Of 'tde Russische Regeering ernst is met hare officieele vredelievende verklaringendan of deze slechts het masker zijnwaarachter zij hare eigenlijke bedoelingen verbergt, zal spoedig blijken. In afwachting daarvan is 't niet onbelangrijk eenige feiten te vermelden, die juist niet voor hare groote vredelievendheid pleiten. Uit Odessa wordt dd. 10 October aan de Berlijnsche Post getelegrapheerd «De vloot der Russische stoomvaartmaat schappij moet tot het transporteeren van 117,000 man voor alle eventualiteiten in de haven alhier blgven. Vrijwilligers, die naarServietrekken zijn hier in massa aangekomen. De stemming is oorlogszuchtig." De Berlijnsche correspondent van den Ti mes seint van den llden: sin Odessa wemelt het van troepen en vrij willigers. Tal van transportschepen worden in de Russische havens der Zwarte zee ge reed gemaakt voor het vervoeren van troepen «Schepen der Russische stoombootschappij die ladingen voor Londen aan boord hebben, zijn op het oogenblik dat zij zouden vertrek ken te Odessa teruggehouden". In een later telegram meldt dezelfde cor respondent «Het verkeer op den RussischenPruisischen spoorweg is gebrekkig, daar de Russen niet meer het noodige aantal wagens terugzen den. De Russische ambtenaren verklarendat de wagens noodig zijn voor het troepen transport." Turkije. Van wege de Turksche ambassade te Wee- nen is aan de der Turksche Regeering goed gezinde bladen aldaar het volgend communiqué toegezonden «Voor eenigen tijd werd, zooals men weet, door Russische bladen medegedeeld, dat ge- heele scharen softas aan de kust van de Krim en van den Kaukasus waren ontscheept om daar den heiligen oorlog (Dschihad) tegen Rusland te prediken en zoodoende de Moham- medaansche bevolking in die streken tegen haar Souverein op te zetten. Naar thans blijkt was van dat sensatie-bericht geen woord waar en was het niet anders dan uit de phantasie van die bladen ontstaan. Daarentegen weet geheel Europa, dat uit Rusland bij voortduring militairen, wapen en geld in Servie aankwa men om dat land tot voortzetting van den krijg tegen zijn Souverein aan te moedigen. «De facto is Rusland dus reeds in oorlog met Turkije, ofschoon die nog niet openlijk verklaard is. Mogt het bericht van eenige bla den bevestigd worden, dat generaal lgnatiefï de overbrenger van een ultimatum aan de Porte is dan zou de twistwelke thans reeds in het geheim tusschen beide Rijken bestaat, in een openlijke strijd veranderen. In de Servische kanongieterij wordt ijve rig gewerkt; er zijn Pruisische werklieden uit Spandau aangekomen. Rotterdam9 OctoberGisteren omstreeks ten 12'/4 uur viel eene uit de kerk komende 74-jarige vrouw, tengevolge van bijziendheid, in het water der Glashavenwaaruit zij door Theodoor Bennard, die zich gekleed te water begaf, gered werd. 12 October. Gisteren namiddag is uit de Geldersche kade opgehaald het lijk van den schipper F. H., die Maandag avond van de loopplank van zijn schip was gevallen. Werkendam, Een werkman, te huis be- hoorende aan de beetwortel-suikerfabriekis sedert Zaterdag vermist. Het vaartuigje, waar mede hij was uitgegaan, is gevonden en zijn jas was daarin aanwezig. Zwolle, 10 October. Door de politie alhier zijn aangehouden een viertal jongens van 10 tot 13 jaren, die bij een der ingezetenen door overklimming des avonds druiven hadden ont vreemd en twee jongens van 10 en 12 jaar zijn gearresteerd, wegens het plegen van ver schillende diefstallen van fruit uit de tuinen. 11 October. De uitvoer van nieuw stroo uit de noordelijke provinciën wordt nu reeds op ruim f80.000 geschat. 12 October. Heden is alhier een fatsoen lijk jongmensch uit Genemuiden, voor het afleggen van een valschen eed, tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Maastricht, 10 October. Het Huisgezin be weert, dat tegen Le Courier de la Meuse geen proces-verbaal is opgemaakt. Er moet wel degelijk proces-verbaal zijn opgemaakt den 23en September 11. door den Hoofd-commissaris van politie, den heer Grave alhier, die daartoe den last heeft ontvangen van den offiicier van Justutie bij de Rechtbank alhier, mr. Hanlo. 10 October. Gisteren avond werd de hulp der Politie ingeroepen tegen zekeren F., die na in beschonken toestand zijne moeder ge slagen en mishandeld te hebbenbezig was met de zich in huis bevindende meubelen stuk te slaan. Bij de aankomst der gerechtsdiena ren vond men hem hangende. Hij werd nog tijdig afgesneden, en met den strop om den hals naar het politie-bureau overgebracht. Leeuwarden 10 October. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn in het tuchthuis alhier bijgekomen 17, ontslagen 16 en over leden 4 gevangenen. Bij het begin van het 4e kwartaal bestond de bevolking uit 404 ge vangenen. Arnhem, In 't begin dezer week is alhier gevankelijk binnengebracht een 20jarig meisje uit Rhenen, die in verschillende diensten zich aan diefstallen heeft schuldig gemaakt als van linnengoed, huishoudelijke voorwerpen toiletbehoeften ongebruikte postzegels en geld. Men heeft in haar woning een geheel maga zijn gevonden waaronder ook portemonnaies met goud. Alkmaar 9 October. Gisteren en vooral he den is onze stad in feestgewaad; uit bijna alle woningen steekt de vaderlandsche drie kleur. De onthulling van het monument had plaats en het prachtige weder deed duizenden menschen le zamen komen om feest te vieren. Breda, 10 October De tentoonstelling van alles wat op schoenmakersgebied noodig en nuttig is, alhier te houden zal gedurende 14 dagen geopend blijven. Baarle-NassauJl. Dinsdag is huis en inboe del van G. F. een prooi der vlammen ge worden. Bij de pogingen om nog iets te red den is de vrouw des huizes dermate met brand wonden overdekt, dat men voor haar leven vreest. Simpelveld(Limburg) 12 October. Een herder met 6 schapen zijner kudde is onder de wagens van een paardenspoorgeraakt en omgeko men.De ongelukkigedie eenigszins aan verstandsver bijstering leed, wilde zich door den wachter niet laten terughouden en had zich geholpen door zijn hond, die den wachter in den arm beet, uit diens handen weten los te rukken. Deventer, 10 October. In deze environs worden nog vele hazen en patrijzen geschoten, die tegen hooge prijzen voor Holland worden opgekocht. Voor hazen besteedt men f 1,35 a fl.75, voor patrijzen 60 a 70 cents. De landbouwers hebben groote last aan de rup sen, die geheele akkers met kool vernielen. De boterprijzen zijn aanmerkelijk gestegen. Men noteert thans f33,75 per 1/B ton. Leiderdorp, 13 October Een alhier wonend 23jarig meisje heeft 19 dagen achtereen ge slapen. Voor eenige dagen naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd, moet zij aldaar gisteren morgen zijn wakker ge worden. Zij gevoelt zich zeer wel en het is haar of zij slechts een gewone nachtrust ge noten heeft. In het Ziekenhuis werd zij kunst matig gevoed. Auen, 13 October. Alhier zijn twee meis jes in het Noord-Willemskanaal gevallen. Een van haar is gered, terwijl het andere, om streeks 10 jaar oud, eenige uren later leven loos werd opgehaald. Nabij Erm is een driejarig knaapje in de vaart geraakt en omgekomen. Uitgeeat 13 October. Heden nacht gedu rende het onweder, zijn in deze gemeente drie koeien in de weiden door den bliksem gedood. Kampen, 12 October. Een bankiershuis al hier zou na het overlijden van de firmant ge bleken tout te zijn. Naar men zegt, moet er weinig of niets wezen en zijn honderden men schen ellendig bedrogen. GEMENGD NIEUWS. Het lijk aan den Rijswijkschen weg j.l. Vrijdag uit het water gehaald is herkend als dat van zekeren K. woonachtig te Rotter dam waar hij sedert eenige dagen werd vermist. Als eene groote zeldzaamheid meldt men uit Zwolle, dat Zaterdag door W. Reekman met een hengel in de Vecht een tarbot is gevangen. Maandag namid dag omstreeks 4 uur is een boot te Delfsha- ven, geladen met ijzer, iu de Sleephaven gezonken. De opvarende zijn gered, In de Gavaleriekazerne te 's Hage heeft een onder officier van de hussaren getracht, zich door een pistoolschot van het leven te berooven. Hij had te dien einde het pistool met een steentje geladen en het schot op het hart ge richt. Het projectiel is evenwel door een zij- waartsche richting in de borst gedrongen. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroe pen en het steentje uit de wonde verwijdert. De patiën verkeert in zorgel ij ken toestand. De Politiemacht in Londen heeft het toezicht over eene bevolking van 4 millioen zielen, wonende in 500,000 huizen. Zij is 10,235 man sterk. Er zijn 4 district-inspecteurs 25 hoofd inspecteurs277 inpecteurs 1051 sergeanten en 8878 constabels. Het tractement der Con- stabels is van f 774 tot f1000, behalve vrij kleeding en brandstof. Het tractement der district-inspecteurs is f 9600. In 1855 waren in het Duitsche wijk 348,631 vrouwen meer dan mannen; in de volgende jaren van vrede verminderde het verschil tot 313,383 in 1864. In twee jaren vermeerderde het door de Slees wij k-Holsleinsche en Oostenrijksche oorlogen tot 471,885. In December 1871 was het 755,875 een vermeerdering van niet minder dan 141 p. ct. in 7 jaren. Een fabrikant van natuurkundige instru menten te Parijs, een zekere Duval had het bezoek van een deurwaarder te verwachten. Niet voor niets kende Duval de electrieiteit. Hij bracht een electrische batterij in verbin ding met de deurknop en de schelknop en plaatste een isoleerplaat op de stoep vlak voor de deur. Toen de deurwaarder in haast kwam aanzetten en gelijktijdig Daar de knop van de deur en de schel greep, terwijl hij op de isoleer plaat stond, ontlastte zich van zelf de elec trische stroom van beide polen der batterij in zijn armen en de deurwaarder kreeg de volle lading, die wijl ze niet in den grond kon zinkenhem belette de handen van de beide knoppen weer af te trekken. De deurwaarder had reeds eenige minuten met uitgespreide armen voor de breede deur staan dansentot groot pleizier van het publiekdie de oorzaak niet vermoeden kon, toen zijn klerk hem uit die positie wilde bevrijden en ook zijn beide handen aan de deur en schelknop bracht. Met hetzelfde gevolg althans. Deurwaarder en klerk zetten de eens begonnen polka voort, totdat Duval den stroom der batterij afsloot en beide uit hun arrest bevrijdde. Deze grap werd hem zeer kwalijk toegerekend; Duval werd daarop in arrest gebracht. Een Engelschmanof een Ier verleden week als liefhebber deelnemende aan een Stierengevecht te Barcelonaslaagde er in, ten overstaan van 16,000 toeschouwerstwee stie ren te doodden. Eene Serenade was zijn loon. De opbrengst der verlooning schonk hij aan het stedelijk hospitaal. De arm van het Victoriabeeld op de overwinningszuil te Ber lijn, welke arm de lauwerkrans vasthield, is verleden week tijdens een onweer, getroffen en geheel stukgeslagen. Als een curiosi teit mag vermeld wordendat gisteren te Arnhem gevankelijk is binnengebracht een veertienjarige herder uit Geldersch Veenen- daaldie niet minder dan 39 bijenkorven van de 42welke in den omtrek warenheeft leeggesnoept. Op de vraag of hij niet bang was geweest voor de bijen, antwoorde hijdat deze hem nooit kwaad deden. Te Eibergen werd in de afgeloopen week uit den stal van een landbouwer een koe gestolen. De dader of daders, tot heden onbekend, hebben het dier naar een boschje onder Winterswijk vervoerd en het daar geslacht. Toen zij het vleesch daarop voor zonsopgang in laatstgenoemde plaats wilden binnensmokkelen, schijnen zij onraad bespeurd te hebben en lieten hun buit achter. De Engelsche stoomboot John Bramall is j.l. Zaterdag uit New. Haven naar Constantinopel vertrokken met 15 millioen patronen voor Turkije. Uit Hasselt Belgiën wordt gemelddat de everzwijnen in de Opoe- tische bosschen zoodanig vermenigvuldigen, dat zij des nachts tot aan de Zuid-Willems vaart doordringen om hun voedsel te zoeken, Men vreest het ergste voor den landbouw dier streken. Singer's naaimachines zijn ter Phi- ladelphia-tentoonstelling met den hoogsten prijs bekroond. Ook zijn medailles en eeredi- plomas toegekent aan de Leidsche fabriekan ten J. G. Zaalbergvoor wollendekens en N. J. Sanders voor toiletzeep. Oscar Carré, die met zijn Circus te Elberfeld voorstellingen geeft, waar ook Renz met zijn gezelschap werkzaam was, stelt 10,000 mark Ier be schikking wanneer de heer Renz evenals hij, Oscar Carré, met zijn 12 raphengsten het zelfde doet als Carré met de zijne: namelijk dat ze allen gelijktijdig dadelijk op kommando op de achtervoeten rechtop gaan staan. Aan leiding tot deze uitdaging is te vinden ineen annonce in de Elberf. Ztg., waarin de heer Renz verklaart, dat niemand dan hij in staat is 12 raphengsten gelijktijdig te presenteeren. Uit de statistiek van de in het afgeloopen jaar in Frankrijk voorgekomen gevallen van krankzinnigheid, blijkt dat 152 mannen en slechts 37 vrouwen ten gevolge van verliefdheid gek geworden zijn. Griekenland heeft 20,000 stuks Chassepot-geweren in Frankrijk aange- kochl. Volgens de laatste volkstelling zijn er in Londen 58,460 kleermakers, 26,875 naaisters, 5272 boekbinders ,4699 schoen en laarzenma kers, 4360 vervaardigers van kunstbloemen, 3718 doozemakers, 2852 meubelmakers 1757 hoedenmakers, 1650 bontwerkers, 1580 borstel makers en 1147 parapluiemakers. Gene raal Benjamin Butler stelt zich candidaat voor het congres der Vereenigde Staten en beveelt zich zelf aan op den volgende grond«Als ge mij naar Washington afvaardigt, kost ik u slechts 5000 dollars per jaar. Zoo gij mij hier laat blijven, haal ik als advocaat u minstens het tiendubbele uit den zak. Wat wilt ge liever?" Dingsdag wordt te St. John's Wood het huis verkocht, dat door wijlen Keizer Napoleon, voor hij in 1848 naar Frankrijk terugkeerde, werd bewoond. Het kunstig tra liehek voor het huis zou voor een gedeelte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2