NIEUW Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. M 31. Zondag 29 Oct. 1876. 1Jaargang. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad versehijnt Zaterdagavond. A Bij dit blad behoort een Bijvoegsel, be vattende FeuilletonBuitenlandsche- en Laatste Berichten. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd. ALLERHEILIGEN. 'tls een heerlijk feest, dat de Kerk ons a. s. Woensdag te vieren geeft. Eene troost volle verschijning in den somberen nacht van den tegenwoordigen tijd. Te midden van het stof en stoffelijke, waarin wij ons be wegen doet het een geloovig hart goed den blik eens van tijd tot tijd naar boven te slaanhoe groot het onderscheid is, dat wij bij eene nadere beschouwing van stof en geest van aardsch en hemelsch waarne men! Voelen wij ons niet aangegrepen van bewondering wanneer wij uit de ge schiedenis aller eeuwen den strijd zien die op 't gebied des geestes gevoerd is en uit dien strijd hen zegevierend zien terug- keeren, die wij zoo gaarne als onze toon beelden begroeten? Elke eeuw, elke staat heeft zijne groote mannen, zijne helden voortgebracht krijgsheldenveroveraars, wier voetstappen aanhoudend in 't bloed der verslagenen baaddengeleerden, wier namen nu nog worden genoemd omdat zij zich wellicht onderscheidden is de oplossing van menig destijds nog duister vraagstuk. De staat is geen onpartijdig beoordeelaar en waar wij standbeelden zien verrijzen, wordt ons gevoel niet altijd tot eerbied en opwekking gedwongen, omdat die naboot sing van den uitwendigen mensch het in wendige het karakter niet te zien geeft een karakter zoo vaak strijdig met het ont worpen huldeblijkWat meer is wordt niet menigmaal een gedenkzuil opgericht en den naam in den steen tot vereeuwiging uitgehouwen van den atheïstvan den ze- deloozen omdat hij atheïst omdat hij zedeloos was? De Kerk eerbiedigt en bevordert de we tenschap waar zij zich geloovig en onder worpen aan de Goddelijke Openbaring ver toont. Zij eert den staatsman als zijne werken ten algemeene nutte strekken. Zij zegent het zwaard van den krijgsman waar het uit de schede vliegt tot verdedi ging van het heilig recht tot beteuge ling van een overmoedigen vijandtot tuch tiging van het brutaal geweld maar de deugden die zij bij hare kinderen ziet schit teren, weet zij beter te beloonen dan de staat zulks zijne zonen doet. Zij vlecht om het hoofd harcr helden den onverwelk- baren krans der Heiligenzij roept op en decreteert en op hare stem veree nigen zich de volken, allen kinderen eener H. Moeder tot de vereering dier uit verkorenen, die wij onder den naam van Heiligen kennen. Of zijn ze niet een bi- zondere eerbewijzing waardig die een- voudigen van harte die heroën van deugd en naastenliefde die doorluchtige vrouwen die der wereld het voorbeeld van zelfopoffering en ootmoed gaven? die Maagden binnen den stillen kloostermuur alleen levend voor den Hemelschen Bruide gom! 't Zijn de kinderen der H. R. C. Kerk en onze Heiligen De moderne wereld heeft geen begrip van het verhevene der opoffe rende deugd. Zij kan in haar verblind heid dan ook de eer niet billijken die wij de Heiligen bewijzen; de beelden van deze, op inspiratie der kerk door geniën vervaardigd, zijn haar (de wereld) een doorn in 't oog maar wij Katholiekenzien in die beelden meer dan den stoffelijken vorm, wij weten door het geloof dat zijdie ons door dat beeld worden voorgesteld meer zijn dan gewone verschijningen wij erken nen en vereeren daarin onze Voorsprekers die machtig en invloedrijk zijn bij onzen öod. 't Is dan wel een groot feest dat aan staande is een troostvolle feestdag om dat wij weten dat zij die Heiligen, ons als zoovele lichtende starren voorgaan op onzen levensweg edele voorbeelden zijn, ons ter navolging gesteld. Vieren wij dan feest in den geest der H. Kerk, ten spijt van ongeloof, ten spijt van spot of laster en dat de overweging der deugden aller Heiligen eene aansporing ten goede zij. WAARIN LIGT HET ZWAARTEPUNT VAN NEÊR- LANDS DEFENSIEVE KRACHT? De tijden zijn gevaarlijk, en het is niet ten onrechtedat de verschillende Rijken er vooral aan denken, om hunne defensie middelen te vermeerderen en de kracht daarvan te ver sterken. Ook Nederland behoort op zijne hoede te zijn voor mogelijke gebeurtenissen, en is dat trouwens ook. Maar ligt de defensieve kracht van Neder land voornamelijk in de kracht der wapenen Moeten er groote sommen worden besteed aan de versterking van ons leger? Is het raad zaam, in Nederland, in navolging van andere Rijken, den algemeenen dienstplicht in te voe ren? Wij gelooven het niet, o. i. moet Neder land nimmer worden wat men een militaire staat noemt. Het militairisme zal Nederland niet sterker maken. Wij hebben er vrede mêe dat ons leger en onze materiëele verdedigings-middelen in goeden staat gehouden, en zooveel als rede lijk is verbeterd worden, doch onze eigenlijke kracht is daarin niet gelegen. Waarin dan? Nergens anders in dan in onze Nationale Eendracht. Het is niet te voorzien dat, mocht onze Na tionaliteit vroeg of laat bedreigd worden, dit zal geschieden door een kleinen staatwaar tegen we zijn opgewassen. Neen! wordt onze Nationaliteit ooit bedreigd, dan zal het zijn door een groot en machtig Rijkvoor welker overmacht Nederland zeker zal moeten zwich ten, bezit het geene andere voorname kracht dan die der wapenen. «Eendracht maakt Macht" en de macht der eendracht is niet te berekenen. Een volk dat eendrachtig samenwerktal is het kleinwordt zelden ten onder gebracht; het kan geslagen worden, maar blijft meestal vrij ofwordt weêr vrij. Nederland is een klein maar gelukkig land het zal dat blijven als de verderfelijke twee spalt en partij-haat het niet verscheuren. Daarom moet elk Nederlander, wil hij too- nen dat hij zijn Vaderland liefheeftarbeiden aan onze Nationale Eendracht. De Regeering vooral moet zich stellen bui ten alle partijen; zij moet bestaan uit vrije zelfstandige mannen, die ten grondslag heb ben: Gelijke rechtvaardigheid jegens allen. Echte liberaliteit, ware vrijzinnigheid, die geheel iels anders is dan het zoogenaamd li beralisme; handhaving van elks recht ook van dat der Katholieken, ten opzichte van het on derwijs bijv. is noodzakelijk. Geen partyschap, geen tweespalt, geen Godsdiensthaat; maar liefde, gematigdheid, en rechtvaardigheid uit liefde voor het ge meenschappelijk vaderland. Men strijde maar zonder partyleus. Daar is eene partij in den lande, die liever Tur- ken zou zijn, die de Christenen onmenschelijk mishandelen, dan Katholieken, die krachtens hunne leer, verplicht zijn zelfs de Turken, in weêrwil van hunne onmenschelijke wreed heid lief te hebbendeze partij vooralmoet haar onmaatschappelijke en onmenschlievende leuze: «Liever Turksch dan Paaps" in het be lang van Nederland laten varen. Wil men absoluut eene leuze deze zijon partijdigheid. Partyleuzen als die, waarvan we zooeven sprakendie haat en uitroeiing insluiten, zijn, vooral in onzen tijd, den lande hoogstgevaarlijk. Of zou men meenen dat de Nederlandsche Katholiciteit eene voor Nederland onverschil lige zaak is? Zij die juist geene partij is, de wijl zij elke regeering steunt, mits, deze haar slechts haar recht en de grondwettige vrijheid van haar bestaan waarborgt, en maakt zij bovendien niet twee-vijfden uit van de bevol king? Waarom toch die haat? Waarom niet als broeders van een en hetzelfde vaderland, de handen ineengeslagen en gezorgddat in Ne derland voor den overmachtigen vreemdeling, niet in troebel water te visschen is? Wij weten zeer goed: «Een broeder hecht aan al zijn broed'ren Het hart niet evenzeer; Verschil van neiging en gemoed'ren, Kiest dezen min dien meer. Ook wij Katholieken hebben onze bizondere vriendenook wij waken voor onze belangen ook wij strijden voor de zaak die ons heilig en dierbaar is; maar willen dat niet anders, dan langs wettigen weg en geleid door alle regels van beschaving, menschlievendheid en Godsdienst; zoo mag elk Nederlander voor zijne zaak strijden. Die zoo strijden met overtuigingmet liefde, gematigdheid, rechtvaardigheid en waarheid, kunnen jaop sommige punten verdeeldmaar waar het de belangen des Vaderlands geldt volkomen één zijn want: «Mag het de eer of 't aanzien gelden, Van 't algemeen gezin, Dan worden zeals een troep van helden, Bezield door eenen zin." Dat het zoo in Nederland worde! Dan zal men zien dat het zwaartepunt van Neêrlands defensieve kracht ligt inNeêrlands Nationale Eendracht. WEKELIJKSCH OVERZICHT. De militaire toestand wordt minder gun stig voor de Serven, voor de eerste maal is dat hunnerzijds erkend. De Turken zijn in de laatste dagen op het oorlogsveld nog al gelukkig geweest en hebben niettegenstaan de er van 16 tot 19 October jl. 3000 man met 120 officieren uit Rusland zijn aange komen en eiken dag nieuwe troepen arri veren het Servische leger geduchte neder lagen toegebracht. Uit Constantinopel wordt bericht dat de nationaal-Turksche pers haar best doet om de gemoederen te prikkelen. De bevolking moet offers brengen en jam merklachten worden aangeheven, dat de staat in gevaar is. Het volk moet zich wa penen om tot de uiterste offers bereid te zynwanneer het niet, evenals zijn geloofs- genooten in Centraal-Aziëde slaaf van Rusland wil worden. Die taal viel als een bliksemstraal onder de Mohammedaansche bevolking vooral van Constantinopel, daar werden alle wapen-magazijnen als het ware belegerd door lieden, die wapens wilden koopen. Een wapenmagazijn verkocht op een dag voor 23,000 francs. Niet alleen de bevolking maar ook de Regeering van den zieken man schijnt nog levenskracht te bezitten en bereidt zich voor op een oorlog tegen den Rus. Te Constantinopèl heerscht dan ook eene geweldige spanning. De zeelieden der verschillende maatschappij- booten zijn aan boord geconsigneerdgeen enkel vreemd matroos waagt zich aan wal. Te Salonika is het niet veel beter. De beide Duitsche pantser vaartuigendie naar Smyrna opweg waren, zijn naar Salonika terug geroepen. Den oorlog tegenhouden zal wel niemand op 't oogenblik kunnen, dan Gortschakoff en Bismarcken geen van die beiden wil len dat Pruisen moet zich verbonden heb ben om neutraal te blijven, als de Rus alleen met Turkije te doen krijgt, en het tegen die staten op te nemendie Turkije zouden willen helpen. Rusland heeft tijdens den Fransch-Duitschen oorlog die rol mees terlijk vervuld, toen het Oostenrijk, Italië en Denemarken belette Frankrijk te hel pen Wijl ook Italië nu in het Russischtrac- taat is opgenomen, vreest men dat het tevens op Oostenrijk gemunt is; wat deed Italië er anders bij In '66 heeft Pruisen over Oostenrijk gezegepraald door de hulp van Italië: in 1877 hoopt het zijn werk te voltooien met de medewerking van Rus land. Van het bestaand gevaar mogen de Oostenrijksche staatslieden zich wel doordringen. Zoodra het tot vechten komt zullen Frankrijk en Engeland volgens ge ruchten het Suez kanaal bezetten. lAiftlEISCH WEEKBL1D. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem..75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentien worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. Agite ma non. agitate. netf ir<ïVe" el' sul»1 !'a Zij Drie zwarte parapluie's. Een zwarte oorbel. Een schilders stopmes. Een bruine kindermantel. Twaalf ronde beenen schijfjes. Eenige afleveringen van het boekwerk Eigen Haard. Een pennenhouder en sleuteltje. Drie kwitantien. Eene ring met sleutel, en Eenige losse sleutels. Voorts te bevragen. Een linden boomstam. Alles op straat gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1