NIEUW Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. M 32. Zondag 5 Nov. 1876. V Jaargang. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU St. Jansstraat Haarlem. Dit blad versehgnt Zaterdagavond. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau Alhier is gedeponeerd. Dr. BRONSVELD EN DE EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ, EN EEN WOORD AAN DE KATHOLIEKEN. Als Dr. Bronsveld de tolk is der Evange lische Maatschappij, dan is die maatschappij eeue uitstekende zaak; dan steekt zij uit in afkeer en haat tegen de katholiekenboven alles wat der Kath. Kerk alkeerig is en haat. Wanneer wij zeggen: boven alles, dan be doelen we daarmeê allen, die nog eenig ge loof bezitten; het ten eenenmale Goddeloos boeltje laten we buiten rekening. De Evangelische Maatschappij is dan ook nog eene uitstekende zaakomdat zijboven vele andere, uitsteekt in aanmatiging, ver waandheid, beleedigingen, lastertaal en plompe verachting van hetgeen zij niet kent. Wanneer wij dit zeggen dan zeggen wij de waarheid en zullen dit aanstonds bewijzen, in tegenstelling van Dr. Bronsveld, die van de leden der Kath. Kerk allerlei leelijke dingen zegtzonder dat met een enkel bewijs te sta ven. Wij gaan al dadelijk tot bewijzen over. Onlangs heeft Dr. Bronsveld volgens het Wageningsche Weekblad zijn hart eens lucht gegeven en doen zien, met welke gevoelens hij zoo al bezield is. Daar scheldt hij de Kath. Priesters uit voor al wat leelijk isen beticht hen van de zwartste misdaden, zij zijn, volgens hem, -de grootste eer- en geldzuchtigendie er ooit geleefd heb ben; zij nemen de leugen te baat, huren sluipmoordenaars af, gebruiken verraad en vergif, en speculeeren op de laagste driften van den menschzij vieren hun lusten bot zoodra zij meenen de handen vrij te hebben; vooral in den biechtstoel veroorloven zij zich al de vrijheden, welke steeds door gewelde naars genomen zijn, als zij, na lange inspan ning hun doel meenden bereikt te hebben. Is het genoeg om te bewijzen hoezeer het hart van Dr. Bronsveld met haat tegen de Katholieken vervuld is? Er is anders nog een grooten voorraad dergelijke straattaal in de kroniek van Dr. B. voorhanden. En zulke taal spreekt een van die vromen Mannen die Godzaligheid willen verspreiden onder de Katholieken: y>De pot des Ap'thecars van buiten verguld, y>ls dikwijls van binnen met giftdrank gevuld Wij zeiden ook dat de E. M. uitsteekt in aanmatiging en verwaandheid en, bij monde van Dr. Bronsveld, in beleedigingen, laster taal en plompe verachting van hetgeen zij niet kent. Wij vragenWie heeft toch die maatschap pij aangesteld om de Boomschen de les te lezen? Wie toch, die jeudige Maatschappij, »die kleuter nauw de school ontwassen" permissie gegeven om, zich te stellen boven de achttien eeuwen oude B. C. Kerk, of als leermeesteres harer leden daarin op te treden? Dat doet zij beide, is dat geen aanmatiging geen verregaande verwaandheid? Wat de beleedigingenlastertaalen plompe verachting van de Heiligste leerstukken der Kath. Kerk aangaat, wij huiveren om weer te geven wat Dr. Bronsveld heeft durven schrijven; Wie het lezen wil verwijzen we gemakshalve naar »De Tijd" van 21 October, deze heeft goed geoordeeld over het schrijven van Dr. Bronsveld in zijn geheel op te nemen. Wij zeggenarme Dr. Bronsveld ga zoo voort laat u door den haat her- en derwaarts slin geren; u vervoeren tot al wat ongepast en onfatsoenlijk is, gij zult ten spot worden zelfs voor uw eigene broeders. Geloof het en neem het ter harte; de ka tholieken zullen nooit naar u luisterenzij zien al te goed dat gij dwaalt, en door wel ken geest gij gedreven wordt. Kwel u dus niet langer, en wilt gij u absoluut met de Katho lieken bemoeienonderzoek dan onbevooroor deeld e.i bedaard naar de leer der Kath. Kerk, want het blijkt dat gij er niets van weet. Het zal gelukkig zijn voor Nederland wan neer het niet veel mannen als Dr. Bronsveld telthet haat en tweedracht zaaien is altijd maar vooral in onze veel bewogen tijden den lande hoogst gevaarlijk en als Dr. Brous- veld de tolk is der E. M. dan mogen wij be sluiten dat die Maatschappij is een gevaarlijk en schadelijk bestanddeel in den Nederland- ■schen Staat. En nu een woord aan de Katho lieken Dr. Bronsveld zegt dat de geloovigen door hunne priesters met een kordon omge ven worden wij weten van een kordon niets maar wel dat de priesters en vooral de pries ters van Nederland hunne Heilige bediening ijverig waarnemen en met groote zorgvuldig heid de kudde bewaken over welke zij door God, als herders zijn aangesteld in weerwil van zijn haat schijnt Dr. Bronsveld gedwongen hen »bekwame lieden« te noemen; en dat zijn ze werkelijk. De wetenschap wordt door hen krachtdadig beoefendmet hart en ziel leg gen zij zich er op toe, om te verbeteren en te hervormen wat verbetering en hervorming noodig heeft; wat een toenemende stichting in onze kerken; welk een verdubbelde ijver in het prediken en onderwijzen der Kath. jeugdwelk een zorg voor het stichten van scholen en andere nuttige inrichtingenhoe veel verbetering in bet bestuur en de verzor ging van kerk en armenen in honderd an dere zaken te veel om te noemen. Hoe zicht baar rust de zegen van God op de herstel ling van het Episcopaat in Nederland. En wat is er in waarheid op onze priesters af te wijzen Men ontziet henzegt Dr. Bronsveld. Ver wonderen wij ons daarvoor nietrechtvaardig heid was immers een karaktertrek van het Nederlandsche volk. Men moet sedert lang gezien hebben dat het Nederlandsch Episco paat den lande niet gevaarlijk, veeleer voor- deelig isdat onze priesters nergens en nie mand eenigen aanstoot geven. Dus komt het er dunkt onsmaar weinigen in de gedachten omals Dr. Bronsveldonze priesters te wil len beletten zich vrij te bewegen in een vrij en staat, waar alle gelijke rechten hebben. Willen wij beweren dat alle Kath. pries ters Heiligen, dat zij Engelen zijn? Neen dat willen we nietze zijn menschen aan de menschelijke ellende onderworpen en der halve niet geheel vrij van alle menschelijke gebreken; maar wat we gerust durven bewe ren is, dat ten opzichte van de Priesters, bijna altijd van een zucht een donderslag wordt gemaaktde kleinste fout eens Priesters wordt met onverbiddelijke hardheid, op de schaal der strengste gerechtigheid gewogen; en dat door menschen diewerden zij eens gewogen hoogst waarschijnlijk veel te licht zouden be vonden worden. KatholiekenGeven wij aan onze Priesters vergoeding voor den smaad, die hun door Dr. Bronsveld is aangedaan. Eerbiedigen wij hen zooveel we kunnen; eerbied voor den Priester was, is, en zal altijd zijn het ken merk van den waren KatholiekWie den Pries ter hoort, hoort God, wie den Priester versmaadt, versmaadt God dat zijn de woorden des Zalig makers, en die woorden zijn altijd waarachtig. Groot en zwaar is de last, die de schoude ren der Priesters drukt; niet alleen voor hunne, maar ook voor onze zielen moeten zij eenmaal rekenschap afleggen voor den rechtvaardigen Rechter, die alleen bet recht heeft, ieders goed en kwaad op de schaal der strengste gerech tigheid te wegen. Voor dien Rechter zal ook Dr. Bronsveld een maal moeten verschijnen, en alles met deug delijke bewyzen moeten staven, wat hij den Kath. Priesters ten laste legt. Wee hem als hij het niet kan. Katholieken! laat ons noch Dr. Bronsveld, noch iemand anders haten; laat ons liever beminnenen God voor al onze vijanden vergeving vragenonder devolgens Dr.Brons veld vreeselijke dingen die onze priesters ons leeren gelooven behoort immers ook ditdat we verplicht zijn onze vijanden te beminnen goed te doen aan degenen die ons kwaad doen en te bidden voor hen, die ons vervolgen. Voor het overigeDr. Bronsveld zelf zegt hetonze priesters zijn bekwame mannen derhalve is onze zaak in goede handen, en kunnen wij ons gerust aan hunne leiding toe vertrouwen. Volgen wij hen dan en staan wij hen bij hunne onvermoeide pogingen, trouw ter zijde. Wij hebben het in onze macht om de schoonste bloemen te doen ontluiken. Waar door Door kinderlijke gehoorzaamheid aan hendie door God als vaders en leidslieden over ons gesteld zijn. O gebis Gott e Chindersinn 's isc/i grosse Trost und Se ge drinn. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Zoo onrustwekkend verleden week de mededeelingen waren, omtrent het Oosten, een weinig geruststellender zijn zij heden. De Porte zou zich bereid hebben verklaard het status quo voor Servië en Montenegro aan te nemen en dat beteekent zooveel meer, nu zich de krijgskans ten nadeele der Serviërs heeft gekeerd. Wij gelooven echter nog niet aan den vredede Czaar moge dien „schijnbaar" willen, in werke lijkheid heeft het omgekeerde plaats. Rus land verzamelt hoe langer zoo meer troepen in het zuiden des Rijks. Rumenië maakt toerustingen die geldverspilling en onzin zouden zijn als 'tniet werkelijk op oorlog was toegelegd.Generaallgnatieff heeft een Ultima tum aan de Porte gesteld tot aanneming, bin nen tweemaal 24 uren van den wapenstilstand van zes weken en tot onmiddelijke staking van de vijandelijkhedenop straffe van dadelijke afbreking der diplomatieke be trekkingen; Turkije heeft het ultimatum te danken aan de misdaad, dat hij overwinnaar is gebleven op de Serviers, wier weigering om den wapenstilstand aan te nemen, zoolang zij nog kans zagen 't uit te houden, te Petersburg werd toege juicht. De inneming van de stad Alexinats door de Turkenwie inderdaad thans niets beletten zou naar de hoofdstad van Servië op te rukken, heeft de Serviers doen be sluiten ook den wapenstilstand aan te nemen, waardoor het overschot hunner troepen is gered en de Turken belet, over den Donau naar Semendria en Belgrado op te rukken. De wapenstilstand is gesloten, door dat de Porie heeft toegegeven. En hiermede is de eerste acte van het groote Oostersche drama afgeloopen. Of Rusland daardoor te leurgesteld is, laat zich begrijpen, vooral als men let op de krachtige toebereidselen voor den oorlog. De Augsb. All. Zeitg. verzekert, dat te Weenen wordt beraadslaagd over de tijdig heid om den uitvoer van paarden te ver bieden. Alweêr een oorlogsmaatregel. Ieder op beschaving aanspraak makend vorstdie niet alle begrip van eigenwaarde heeft over boord geworpen, zou het bloed in zijn binnenste aan 't koken voelen, wanneer hem door den machtigsten poten taat zulke verregaande brutale eischen waren voorgelegd als de Czaar door zijn gezant Ignatieflf te Constantinopel der Ver heven Porte gesteld heeft. Vooral het 2e punt: administratieve autonomie vóór Bosnië, Herzegowina en Bulgarijezoomede de 3e eisch: waarborgen voor het ten uitvoer leggen der hervormingen zijn proefstuk ken van onbeschaamde overmoed, als zel den worden afgeleverd. Rusland schijn met Turkije gaarne te kunnen en te willen spelen als de kat met de muis. Wanneer poes zich lang genoeg vermaakt heeft met de angstige [toestandenwaarin ze het diertje onophoudelijk drong, en het muisje alles ingewilligd heeft wat de meêdoogen- looze poes even wreed als onbeschaamd eischtedan eindigt toch het treurspel nog met het verhuizen van het muisje naar de maag van poes en het fait. accompli kan voor de arme muis, helaas! niet meer ongedaan gemaakt worden. Toch is het met Turkije lang zóó ver nog niet gekomen, dat het zich als een muisje behoeft te laten mishandelen. Voor den aandachtigen toeschouwer der wereldgebeurtenissen hebben vele van de handelingen der groote mogendheden iets walgelijks verkregen. Het huichelachtig optreden van geloofs- vervolgers a\s beschermers der Christenen MIMISCH WEEKBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 y> PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. A-gite ma non agitate. 3 „7.* - Q.J Een onderstuk van een bloedkoralen oorbel. Een gouden manchetknoop. Eene vrouwenzak waarin eene portemonnaie met geld. Een schildpadden haarspeld. Een glacé handschoen. Een zwart laken kindermantel. Een spionspiegel Een busking pet Een duimstok. Een zakje met bloembollen. Een fransch schoolboek Een notitie boekje. Een knipmesje. Een lederen étui. Twee schragen Twee ledige manden een vaatje. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen. Een zandschuit in het Zuider Buiten Spaarne drij vende gevondenen Een doosje met paarlen, op straat gevonden. Nog onafgehaald. Een groen geschilderd melkwagentje. {Ingezonden.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1