BUITENLAND. BINNENLAND. Turkije. Engeland. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. '4e ■L W. in Turkije is bovenmate stootend, terwijl vele onbeschaamde bemoeiingen met de inwendige aangelegenbeden van Turkije ieder rechtschapen gemoed hinderen. De verwijten van Rusland, Pruisen en Italië kan Turkije gerust op zijne bevitters terug werpen, die zelfs schuldiger zijn dan de Turken, door nog dagelijks onschuldige Christen-onderdanen naar geest en lichaam te tiranniseeren. Wat zouden de keizers Alexander en Wilhelm woedend van toorn wezen zoo de Sultan zich opwierp als be schermer der vervolgde Katholieken in RuslandPolen en Pruisen en daarbij machtig genoeg was om zijne bedreigingen met honderd duizenden dapperen kracht bij te zetten! Omtrent de diplomatieke be trekkingen tusschen Rusland en Turkije is het opmerkelijk, dat de Turksche ge zant te Petersburg plotseling wegens on gesteldheid een verlof van twee maanden heeft aangevraagd hetwelk misschien met zijne aftreding zal eindigen. Voor de Porte doet zich thans eene nieuwe moeielijkheid voor, namelijk dat met vrij veel zekerheid de mededeeling verspreid wordt dat de wegens krankzinnigheid van de Regee ring vervallen verklaarde Sultan Murad V weder beter wordt. Niet zonder beteekenis is het dan ook, dat nu juist twee maanden na die afzetting in alle bladen van de Pera de Fetwa is opgenomen, waarbij die troons-ver- valling wordt uitgesproken. De Sheriat schrijft voor, dat elke Fetwa eerst na twee maanden mag worden afgekondigd; men heeft het in der tijd met deze niet zoo lang uitgesteld in het belang van den Staatdoch herhaalt haar nu om ook aan de eischen van den Sheriat te voldoen. Tevens zijn een aantal beambten van Murad in hechtenis genomen wegens het verspreiden van valsche geruchten omtrent zijn gezondheids toestand en heeft men zijn lijfartsen dr. Mon- geri en dr. Capaleone een jaargeld toegelegd. De verspreiders van die geruchten beweren, dat Murad aan een oorgezwel leed; dat dit op zijn zenuwgestel werkte, en dat dr. Leides- dorff een uitstel van 3 maanden verlangde om tot de operatie te kunnen overgaan. Volgens de bekende verklaring echter, door een aan tal artsen van naam onderteekendo. a. door dr. Mühlig, arts van de Duitsche ambassade, leed Murad aan paralytische waanzin. Natuur lijk dat de oorzaak voor die geruchten te vin den is in de ontevredenheid van ambtenaren van Murad, welke zich van posten beroofd zien. Intusschen zijn twee van de gearresteerde beambten weder losgelaten. The Contemporary Review bevat een artikel van den heer Gladstonewaarin deze generaal Kauffmann verdedigt tegen Schuyler en de veroveringen van Rusland in Azië als een zen ding in het belang der beschaving beschouwt, welke dan ook voor Engeland geen gevaar kan opleveren. De heer Gladstone nu moge van dat gevoe len zijn, een ooggetuige, kapitein Burnaby, oordeelt er anders over. Een rit naar Ghiwa reizen en avonturen in Gentraal-Aziëis de titel van een werk van zijn hand, hetwelk thans ter perse is en waarin o. a. het volgende voorkomt, waardoor de beschuldiging van wreedheid, door Schuyler den Russen bij den krijg in Turkestan naar hel hoofd geslingerd, wordt bevestigd. In dat boek wordt o. a. gezegddat het be vel van generaal Kauffmann, den opperbevel hebber aan generaal Golowatschefl aldus luidde «dat zijn soldaten noch geslacht noch ouder dom hadden te ontzien. Mannen, vrouwenen zuigelingen zijn met een wreedheid, welke niets ontzag, vermoord; huizen, waarin zich zieken bevonden, aan de vlammen prijsgege ven; vrouwen en kinderen werden levend verbrand; 'twas alsof de hel tegen Turkestan was losgelaten" en dat alles, zegt kapitein Burnaby, naar de Russen willen doen gelooven, ter bevordering van het Christendom en be schaving. Inderdaad: de heer Gladstone is niet ge lukkig! Hoorn, 31 October. Gisteren-avond werd de gezonken Rotterdammer boot, die de Am sterdammers gelicht hebben, hier binnenge bracht gesleept door de boot de Stad Hoorn, die eerst hare passagiers aan wal bracht en toen naar de hoogte van Warder stoomde om de opgehaalde boot op sleeptouw te nemen. Zooals men hoortis die lichting aangenomen voor f 4000en is nagenoeg 14 dagen daarover gewerkt. Er zijn nog vele goederen in de boot. Zwolle, 30 October. Tegen den sigarenfa brikant E. en den touwslager G.alhier is procesverbaal opgemaakt wegens het in hun dienst hebben van kinderen beneden den ouder dom van 12 jaren. Dit zal ter waarschuwing kunnen strekken voor anderen. Helmond, 1 November. Door de politie al hier is thans wederom proces-verbaal opge maakt tegen de firma P. F. van Vlissingen Comp.wegens overtredingen der wet op den kinderarbeid. Zeven kinderen beneden den gevorderden leeftijd waren op de katoendruk kerij van genoemde firma werkzaam. Een la ter bericht meldt dat dit tegen de knechts der labriek is geschied als hebbende die kinderen in hunnen dienst gehad. Maastricht, 1 November. De in de vorige week te Aelbeek nabij Maastricht gearresteerde persoon, die voor Oblain werd aangezien, bleek bij nader onderzoek een Pruisisch land- looper te zijn, en is over de Pruisische gren zen gebracht. Delft 1 November.^Twee ambachtslieden aanstaande zwagers, hadden eergisteren hevi- gen twist gehad. De een wachtte gisteren te gen 12 uur den ander op met een scherp mes. Na een half uur wachtens trof hij den geen kwaad vermoedende bij de Molenstraat en bracht hem twee gevaarlijke wonden in de borst toe. De dader werd spoedig gearresteerd en de gewonde onder hevig bloedverlies naar het gasthuis gebracht. Men vreest voor zijn leven Amsterdam, 2 November. Ter gelegenheid der feestelijke opening van het Noordzeeka naal is gisteren-avond in het Paleis voor Volks vlijt een maaltijd gehouden, waaraan onge veer 300 gasten aanzaten. De heer Jitta de voorzitter der Kanaal-Maatschappijzat aan het hoofd van de tafel tusschen den minister van Binnenlandsche Zaken en den burgemees ter van Amsterdam. Voorts waren des avonds onderscheidene openbare gebouwen en de woningen van di recteuren en commissarissen der feestvierende Maatschappij geïllumineerd en ten 10 uur werd op het IJ, voor de Nieuwebrug, een prachtig vuurwerk afgestoken. Ten gevolge van de gunstige verandering van het weder zijn beiden, illuminatie en vuurwerk, goed geslaagd. Bij gelegenheid van de opening van het Noordzee-kanaal werden gisteren over den Holl. spoorweg duizenden menschen naar Vel- sen vervoerd. Alleen uit Haarlem vertrokken meer dan '1000 reizigers daarheen. 3 November. De feestelijkheden ter ge legenheid van de opening van het Noordzee kanaal werden gisteren besloten met eene soirée in het Paleis voor Volksvlijt. Ongeveer tweeduizend gasten namen deel aan dit feest dat in de door den architect Cuypers rijk versierde zaal en bij zalen de grootste afwis seling en aan alle aanwezigen een zeldzaam genot schonk aan de hh. Stortenbeker, van 's Hage en Grootveldalhierwas het schil derwerk opgedragenwaartoe o. a. eene fraaie afbeelding van de Noordzee-sluizen met een werkelijken waterval behoorde. Amstels Man nenkoor, met mevr. CollinTobisch en den heer Deckers als solistenbenevens de Ko ninklijke Kapel (grenadiers en jagers), zorg den dat het muzikaal gedeelte van den avond op uitnemende wijze vervuld werd. Voor de dames was eene tombola aangericht, welke 600 meerendeels fraaie prijzen bevatte; een 300tal er van waren uit het keurige magazijn van den heer Rimmel. 3 November. Het Handelsblad verneemt, dat de plannen voor een nieuw Nationaal Mu seum te Amsterdamvan de architecten Cuy pers, Eberson en Vogel (waarvan dat des eerst- genoemden bekroond is) op de kunstzalen dei- maatschappij Arti et Amictiae ter bezichtiging gesteld worden, te beginnen op heden Zon dag 5 November. Piet-Gijzenbrug 2 November. Tolstationschef in de plaats van den heer v. d. Pijlonlangs overleden, is benoemd de heer Wassenburg, thans stationschef te Barneveld. Goedereede I November. Gisteren nacht strandde alhier het Schoenerschip Pouliguen kapitein Monfortmet eene lading tarwe van Nantes bestemd naar Rotterdam. De equipage heeft zich met moeite gered; het schip zal vermoedelijk wrak worden. De tuigage is reeds geborgen, en bij eenigzins gunstig weèr zal men zooveel mogelijk van de lading trachten te bergen. Sloten, 2 November. Door den heer Wer- leman, te Hilversum, zal te Sloterdijk een fabriek gebouwd worden tot bereiding van apreture voor manufacturen. Reeds zijn daar toe de gronden aangekocht en is de vergun ning door het bestuur verleend. Groningen, 2 November. Als eer. bizonder- heid kan worden medegedeeld, dat dezer da gen aan de vischmarkt, alhier werd aange voerd een partij vischgedeeltelijk in ijsver- pakt, die door Hamburger visschers onder Norderney was gevangen. Men meentdalzoo dra de aansluiting van onzen Staatsspoorweg aan de Noordduitsche Spoorlijn van Leer zal zijn in het leven getreden, dergelijke aanvoer meermalen zal plaats hebben. Te Harderwijk heeft zich dezer dagen voor den ludischen dienst geëngageerd de persoon van Abdel Kader, geboren te Oron in Algiers, een afstammeling van het bekende opperhoofd der Kabijlen van dienzelfden naam. Nabij het station Loenen-Vreeland is een boerenar beider onder den trein geraakt en overreden waardoor de man geheel verpletterd werd. Op de markt te Gulpen (Limburg) zijn door de marechaussees 36 stukken boter in beslag ge nomen, omdat zij het vereischte gewicht niet hadden. Er is proces-verbaal opgemaakt. In den nacht van Zondag op Maandag is in de branderij van den heer van Aubel te Meers- sen brand uitgebroken. De branderij; bene vens het aanwezige is een prooi der vlammen geworden. Naar men mededeelt zouden de Koninklijke stallen aan den Hoogewal te 's Hage een half millioen gulden kosten. De ra ming bedraagt f 380,00 Aan den Boschkant te 's Hage is een schippersjongen van een schuit in 't water gevallen. Zonder de hulp van een anderen schipper die zich geheel ge kleed te water begaf, zou de knaap vermoe delijk verdronken zijn; nu kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. Tot welke uitersten de monumenten-manie in onze da gen voert, wordt thans te Brussel bewezen, waar zich een commissie heeft gevormd om een gedenkteeken te doen plaatsen op het graf van den gendarme, die onlangsden moor denaar Oblain transporteerendein slaap viel, den vluchteling uit den trein nasprong en daarbij den dood vond. Onlangs kon men in vele dagbladen lezendat ergens een lint worm in een kippen-ei was gevonden. Thans wordt medegedeeld dat dezer dagen te Wate ringen een gelijk geval zich heeft voorgedaan. De heer D. H. aldaar had voor zijn gebruik een kip pen-ei twee dagen oudlaten koken. Hij be vond dat het onder 't koken gebarsten was, en bij de opening vond hij er een lintworm in, als een kluwen in elkander gerold, doch die bij ontwarring een lengte bleek te heb ben van p. m. 25 meter. De St Gereonskerk te Keulen zal aan de katholieke gemeente wettelijk ontnomen en den oud-katholieken afgestaan worden. Deze schennis van het eigendomsrecht en meer nog «want de regee ring weet wel dat de kerk dan ontwijd wordt grondt zich hier op, dat er in die parochie minstens '10,000 Katholieken en 50 a 60 «zelf standige" oud-katholieken wonen. In datzelfde Keulen mag men zeker geen vogelnesten uit halen. Gesont la jeux de prince; on respecte unmoulin, on vole une province. Wijl de bisschop van Ermland weigerachtig bleef, om 500 Mark boete te betalenwaartoe hij om 't een of ander artikel van men weet niet meer welke nieuwe wet was veroordeeld heeft de regeering den 26ste in het bisschoppelijk paleis in beslag doen nemen o. a. een rijtuig, drie gebeeldhouwde leunstoelen, zes maho niehouten stoelen met rieten zittingeen klein tapijt; dat heet Gulturkampf. 't Mocht wel uitdragers-politiek heeten. In de jong ste dagen zijn naar en langs Utrecht ruim 60,000 hectoliter aardappelen verzonden bestemd voor de appelstroopfabriekenhet grootste deel was uit Gelderland afkomstig. Dinsdag is eene arme vrouw, die opeen vrij- biljet, van Groningen naar Assen per trek schuit vervoerd werd, onderweg van de schuit in 't water gevallen. Men heeft haar met moeite weder op de trekschuit gebracht en van droge kleedingstukken voorzien, die medelijdende menschen daartoe verstrekten. In Assen aan gekomen, heeft zij van den Burgemeester eenig geld ontvangen ter bekostiging van nacht- logies. Na bij een slaapsteehouder te zijn af gewezen is zij op weg naar een anderen in eengezakt en was een lijk. De toevoer van geslacht vee uit Amerika naar Engeland neemt snel toeen bedraagt thans reeds dui zend beesten per week. Het Russische ge bied in Turkestan is ongeveer 460,000 Engel, verk. mijlen groot, of de uitgestrektheid van Oostenrijk, Duitschland en ons land samen; de gelieele bevolking is echter niet meer dan twee en een half millioen zielen.jl. Zater dag morgen had in de Hinthamerstraat te 's-Hertogenbosch het volgend ongeluk plaats. Een jongetje van ternauwernood 6 jaar, wilde op een voorb'ijrijdeudenmet twee paarden bespannen grooten wagen, waarop een loco- motief-rad vervoerd werd, springen, niettegen staande de waarschuwing van den voerman. De sprong mislukte, 't kind viel en het ach terste rad ging hem eerst over de beenen en verbrijzelde hem toen 't hoofd. De voerman, die 't ongeluk zag, hield de paarden terstond in, doch kon natuurlijk dien zwaren wagen niet onmiddellijk doen stilstaan. De dood was oogenblikkelijk. Louis Sueneef van Eugène Sue, die de verfoeielijkste romans dezer eeuw misschien geschreven heeft, heeft zich op het kerkhof van Passij met een revolver van het leven beroofd. Op den Scheveningschen weg, heeft zich gisteren ochtend omstreeks 10 uur een deftig gekleed heer door een pistoolschot van het leven beroofd. Door het postwezen in Groot-Brittanje werden in 1875 31 maal meer brieven vervoerd dan het getal inwoners bedraagt. Er was één aaugeteekende brief op de 7 of 8 ingezetenen. De postbode bracht 8 nieuwspapieren of druk werken voor ieder ingezetene; het getal briefkaarten was bijna 3 per persoon. De verhouding van telegrammen tot brieven was van 1 tot 50een telegram voor twee van de drie bewoners. Be binnenlandsche geld- verzendingen waren gelijk in aantal aan de helft der bevolking, en wel in Engeland 3 voor iedere 5 ingezetenenin Schotland 2 en in Ierland 1. De Gron Gt. deelt mede, dat de gouden beker, aan admiraal Tromp aangeboden na den slag bij Chattam thans het eigendom is van baron Rothschild, te Frankfort. Deze beker, waarop de gehele zeeslag afgebeeld is, was door de familie H. te Leiden, in wier bezit hij was, aan de Nederlandsche regeering voor f50.000 ter over name aangeboden. De Minister Heemskerk deinsde echter terug voor den aankoop van dit kunstwerkdat thans na in verschillende handen geweest te zijn, voor f80.000 het eigendom is geworden van den tegenwoor- digen bezitter. Een man in 't Boersveld te Schiedam wonende heeft Zondag jl. zijn kin deren mishandeld waardoor een hunner in bedenkelijken toestand naar het gasthuis is gebracht. De ongelukkige, die gescheiden van zijne vrouw leefde, is naar de gevan genis getransporteerd, waar hij trachtte een einde aan zijn leven te maken, gelukkig wist men hem dit te beletten. Jl. Zaterdag-avond had de vrouw van J. de Vlieger, te Haamstede, terwijl zij haren man kwam roepen, het ongeluk in aanraking te komen met de dorschmachinewaardoor haar een der onderarmen werd verbrijzeld. In den laatsten tijd werden te Utrecht herhaal delijk kleine kinderen op de straat van hunne gouden oorbelletjes beroofd door een meisje van omstreeks 14 jaren oud. Na een scherponderzoek is het de politie gelukt de daderes in handen te krijgen. Naai men verneemt heeft zij reeds be kend. Te Parijs bestaat een restauratie waar een prachtige hazewindhond,die de lieveling van alle bezoekers is, eiken dag de ronde doet bij de ontbijtende en dineerende bezoekers, om van ieder hunner een van de drie klontjes suiker machtig te wordendie hun bij de kop koffie worden gegeven. Een medewerker van Figaro maakte zich ongerust over de ge zondheid van het dier, die ouder het gebruik van zulk eene groote hoeveelheid suiker lijden kon. Hij onderzocht de zaak en bevond, dat de hond er op was afgericht om de klontjes af te leveren achter het buffet en slechts het tiende gedeelte als commissie loon ontving. In de afgeloopen maand zijn niet minder dan 99 vreemdelingen door de Rijkspolitie te Utrecht over de grenzen van het Rijk geleid. Haarlem, 3 November. Om de ziekte van den Heer Odenwald, hoofdonderwijzer aan de R. K. Parochiale scholen alhier, is aan de school voor jonge heeren als onderwijzer be noemd de heer E. van Zwetselaar, hoofdon derwijzer te Haarlemmermeer, met acten voor verschillende vreemde talen en voor wiskunde. Verder is aan dezelfde inrichting benoemd de heer J. W. Smijers, hoofdonderwijzer met acten voor het fransch en de wiskunde. De eerstgenoemde denkt 1 Januari e. k. zijne betrekking te aanvaarden, de tweede zal over 14 dagen in functie treden. De Commissie heeft door deze dubbele keuze getoond, dat zij den bloei der scholen, die haar door de kerkbesturen zijn toevertrouwd boven alles behartigt, dat zij het volle ver trouwen der ouders en den krachtigen steun van Haarlem's Katholieken verdient. Va*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2