bInnênlano. BCJITËNLAND. Het Tagblatt van Weenen berichtRus land staat als plaats voor de Conferentie der mogendheden Brussel voorwil niets hooren van eene vertegenwoordiging van Turkije daarbij, en vordert op nieuw de bezetting (door een Russisch-Oostenrijksch of door een Russisch leger alleen?) van Bulgarije. Als Rusland nu niet wil inbindenzal de vredelievende Czaar gevaar loopen in een Oorlog met Engeland gewikkeld te worden. Dat Engeland daartoe gereed isblijkt uit het gesprokene door lord Beaconsfield (Disraëli) op een jl. Donderdag door den lord Major te Londen gegeven feestmaal De engelsche Premier heeft met duidelijke woorden gezegdEngeland verlangt den vrede, maar is beter dan andere landen op den oorlog voorbereid. Het zou alleen den oorlog voeren voor eene rechtvaardige zaakzijne vrijheid en de onschendbaarheid van het rijk rakende, maar eenmaal den oorlog begonnen zijndezou het dien voort zetten totdat het recht zijn loop heeft gehad. De meeste Regeeringen hebben hun ge- delageerde ter Conferentie reeds aangewe zen. Maar de Parijsche Correspondenten zoowel van de l'Indép. als van de Köln. Zeitung gaan verder en houden voldat het Conferentie-plan zelf nog steeds in een Stadium van voorbereiding verkeert. Duitschland. Prins von Bismarck wordt tegen het midden dezer maand te Berlijn terugverwacht. Zyn gezondheidstoestand schijnt bevredigend te zijn, hoewel hij toch, volgens de Post,lij dende moet zijn aan slapeloosheid. Te Berlijn schijnt men van oordeel dat de kansen voor het tot stand komen eener con ferentie over de Oostersche quaestie niet on gunstig staan. Graaf Derby zal er op blijven aandringen, dat Turkije aan de conferentie zal deelnemen, ook dan als Rusland er bezwaar tegen mocht maken. Toch zou men in zoover aan de be zwaren van Rusland willen tegemoet komen, dat aan de eigenlijke conferentie eene vóór bijeenkomst van gemachtigden der Mogend heden zou voorafgaanwaarin het ontwerp verdrag zou worden opgesteld't welk in een slot-conferentiewaarbij Turkije dan wel zou tegenwoordig wezen, defiuitief zou worden goedgekeurd. 't Is nu de vraag, of Turkije in zulk eene schikking zal kunnen berusten. Het bericht, dat de Keizer het verzoek van graaf von Arnim-Boytzenburg om ontslag als opperpresident van Silezie niet heeft aange nomen, wordt bevestigd. De Kabinets-order waarbij de Keizer het verzoek van de hand wyst, vermeldt in de vleijendste bewoordingen 's graven vruchtbare werkzaamheid in genoemde provincie en verzekert hem van 's Keizers voortdurend vertrouwen. Turkije. De aan de ambassades alhier toegevoegde militaire gevolmachtigden zijn met 4 officieren van den Turkschen generalen staf naar A lexi- natz vertrokken. De Groote Raad is heden vergaderd om over de voorgenomen hervormingen te be raadslagen. Naar men zegt zal Servië ter conferentie vertegenwoordigd worden, doch slechts met dit doel dat zijn gevolmachtigde eventueel te vragen inlichtingen zou kunnen geven; ook in 1870 in de Londensche conferentie over de quaestie van de »ijzeren poort" was Servië met adviseerende stem vertegenwoordigdom dat het als Donau-oever-staat ook daarbij be lang had. Omtrent het beginsel van het uti possi detis doet le Moniteur opmerken, datdeOtto- manische Regeering den 31 n October, midder nacht, als het begin van den wapenstilstand aanmerkt en dus Deligrad, dat den ln No vember bezet werdzoomede de hoogten van Kruschewatz wil ontruimen, doch Alexinatz wil bezet houden. Daarentegen zou Rusland, volgens de N. Ft. Pr., voor de demarcatie-lijn den stand van zaken van 26 October willen aangenomen zien. Intusschen heeft de geheele Turksche ca valerie het Servisch gebied reeds verlaten en te Nisch de winter-kwartieren betrokken. Terwijl HorvatovicsTschernajeffals opper bevelhebber over het Servisch leger heeft ver vangen heeft de Vorst van Montenegro nu de wapenstilstand is gesloten, het grootste deel van zijn leger huiswaarts gezonden; de landbouw baat dit nu echter weinig, want bijna alle handen, die anders aan den veld arbeid bezig zijnzijn den geheelen zomer daaraan onttrokken geweest. Men ducht dan ook hongersnood, terwijl de typhus hevig heerscht. De Montenegrijnsche vrijwilliger- scharen beschouwen zich eveneens als aan den wapenstilstand onderworpen. Uit Odessa zal de Vorst van Montenegro 9000 roebels ten geschenke ontvangen voor den aankoop van maïs, Frankrijk. Havas' Agentschap meldtdat de Engelsche gezantde heer Elliotaan de Porte mede- deeling heeft gedaan van de voorstellen door Engeland aan de groote Mogendheden betref fende een conferentie gedaan. Men verzekert, dat die op de handhaving van de integriteit des Ottomanischen Rijks benevens op de reeds door Lord Derby op den voorgrond gestelde administratieve autonomie voor de Christelijke bevolking gegrond zijn en in zoodanigen vorm gestelddat zoowel Rusland als Turkije de gelegenheid tol het doen van tegen-voorstellen openstaat. De Turksche Regeering zal eerst antwoorden, wanneer zij kennis draagt van de antwoorden der groote Mogendheden. Oosten rijk heeft officieus verklaard, hetzelfde voor voornemen te koesteren. Frankrijk en Italië behouden zich hun antwoord voor tot zij geheel zullen bekend zijn met de zienswijze van Rus land. Waarschijnlijk zal Ruslands antwoord eenige dagen uitblijven, daar de Czaar eerst aanstaanden Maandag te St. Petersburg ver wacht wordt. - Volgens le Temps zou Tschernajeff bij zijn vertrek naar Rusland beloofd hebben 50,000 Russen te zullen medebrengen. Fyennoord 10 Novenber. Heden middag ten half 2 ure had alhier het volgende ongeluk plaats. De heibaas L. V., met zijn werkvolk bezig zijnde op het werk der Handelsvereeni- ging een heipaal ter beheiing gereed te ma ken, kreeg door het onklaar geraken der touwen, die het heiblok geleiden, eenen z wa ren ijzeren band, welke boven op den hei paal moest bevestigd worden en los geraakte op het hoofd, zoodat hij onmiddellijk dood bleef. De ongelukkige was 26 jaren oud en laat eene weduwe en twee kinderen na. Amsterdam 8 November. In het begin dezer week is weder diefstal met inbraak gepleegd in het magazijn van de hoeren de Ruijter en Meijer handelaren in papier, hoek Nieuwstraal en N. Z. Voorburgwal. Met bijtels en een aldaar aanwezig gewicht heeft men getracht de brandkast te openen, men vond een bijtel in de brandkast gedreven. Uit een lessenaar is eenig geld ontvreemd. De heeren de Ruijter en Meyer berichten in het Handelsblad tot troost der HH. inbrekers, dat hunne brand kast hoegenaamd geen waarde bevatte en zij voortaan ook de bestolen onkosten-kast ledig zullen achterlaten als zij hun onbewoond kantoor aan de waakzaamheid der zoo uitne mend ingerichte nachtpolitie en wachts moeten overlaten. Door mejufvrouw B. Heynleijn, wed. J. van der Woude, onlangs alhier overleden, is aan het Burgerweeshuis te dezer stede een legaat, groot f25,000 vermaakt. De heer David Koning, een zeer ver dienstelijk toonkunstenaar en muziekonder wijzer hier te stede is in den ouderdom van 56 jaren overleden. Heden is in het Heeren-Logement een klein antiekpaarlemoeren gebeeldhouwd bonbondoosje met goud gemonteerd voor f 406 toegewezen aan den heer L. S. Jacobs, di recteur van het Musée Louis XV. Weinige oogenblikken daarna vond hetzelfde voorwerp andere liefhebbers en is voor f 750 weder van de hand gedaan. Vreeswijk 7 November. De barbiers alhier hebben strike gemaakt en geweigerd langer voor 3 cents te scherenzij eischten 5maar men is voor 4 cents tot eene overeenkomst ge raakt. 'sHage 8 November. Omstreeks 7 ure ont stond gister-avond een begin van brand in een hofje op het Hofsingel, doordien de vlam in de peer van een petroleumlamp sloeg. De vlam verspreidde zich en deelde zich mede aan raamgordijn en tafelkleed, terwijl ook het glas en de ballon stuk sprongen. Eenige buren snelden dadelijk ter hulp en wisten gelukkig de vlam spoedig te dempen. 9 November. De Vrijmetselaarsloge heeft heden avond Z. K. H. Prins Alexander een groote eer bewezen? door hem tot hooger graad le bevorderen. Oss 8 November. De welgestelde landbou wer G. de B. te Macharen, die de koeien van zijn buren des nachts in de weide afmelkte, is veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf en f75 boete. De man is 70 jaren oud. Deventer 7 November. Sedert de vorige week werd de vrouw van den kleermaker W. alhier vermist. Alle pogingen om haar op te sporen bleven vruchteloos. Gisteren-avond werd haar ltjk door de politie in een der stads grachten drijvende gevonden. De vrouw leed sedert geruimen tijd aan zwaarmoedigheid Boxmeer 7 November. Zekere W. K. alhier, is gearresteerd en gevankelijk naar 's Herto genbosch getransporteerd. Hij is beschuldigd eene wollen deken te hebben ontvreemd uit de gevangeniswaarin hij 6 dagen heeft moe ten doorbrengeu. Het schijnt dat hij bij het verlaten der gevangenis de dekenom zijn lijf gewonden, medegenomen heeft. Misschien heeft hij in zijn eng verblijf de dekendie hem zulk een goeden dienst bewees, zoo lief ge kregen, dat hij van haar niet scheiden kon, of misschien ook is hem het verblijf tusschen de enge wanden lief gewordenen moest hem de deken een middel zijn om hem daar weêr te brengen. Drimmelen by Oosterhout 8 November. Een treurig voorval had gisteren alhier plaats. Terwijl de heer H.die zich alleen in een bootje op de eendenjacht had begeven, zijn geweer wilde opnemen ging het schot afver brijzelde zijn rechterarm en een gedeelte van den voorarm. Na volbrachte amputatie ver keerde hij buiten gevaar. Goedereede\8 November. Het wrak van het schoenerschip Pouliguen is heden in publieke veiling verkocht voor f1700. Een hoogaarts, geladen met beschadigde tarwe uit bovengenoemd schip, is heden avond voor de haven gezonken. De schipper en een jongentje van dertien jaar zijn verdronken. Wapserveen (gem. Havelte)- 8 November. Ten huize van den korenmolenaar C. M. is een geweldigen brand uitgebarstendie in korten tijd de woning met schuur, inboedel, boerengereedschappen, een massa hooi enz. in asch heeft gelegd. De molen er kort bij staande is gespaard gebleven. De manvrouw en 4 kinderen werden liefderijk verpleegd. GEMENGD NIEUWS. De Holl. IJz. Spoorweg-maatschappij heeft dezer dagen de voor reizigers, met retour- kaarten voorziengunstige bepaling weder in gevoerd dat vergunning verleend wordtook op de heenreis op elk station uit te stappen en een of meer treinen over te blijven. Door de politie te Leiden is dezer dagen een 14jarige knaap in verzekerde bewaring genomen, die van een jongen van zijn jaren een som van f 32,heeft ontvreemd. Aan het Oranje-weeshuis te Huizen is in de vorige week door een onbekenden weldoener een o s geschonkenwegende 550 kilo. Men meldt uit Vlissingen dat een matroos van het Engelsche stoomschip Ambote over boord is gevallen. De ongelukkige zwom ongeveer een half uur in de Schelde rondzonder dat het mocht gelukken hem le redden. Een treu rig voorval heeft onder de gemeente Peer (Brabant) plaats gehad. Een paar Belgische heeren, aldaar op de jacht zijnde, ontbeten aan den kant eener sloot, toen eensklaps in hunne nabijheid een haas te voorschijn trad. Beiden wilden schieten, doch door een on gelukkig toeval ontving een hunner de ge heele lading van zijn medemakker in het hoofd zoodat hij op de plaats dood bleef. Het waren boezemvrienden; de radelooze toestand van den dader laat zich begrijpen. Volgens de Reichs-Anzeiger is eene jeugdige dienstmaagd, Sophie Adolphine Ahlschlagerdoor den kei zer gedecoreerd met de medaille van verdien sten, te dragen aan een lint van bizondere kleur, tot belooning voor haar moedige daad. Zij heeft met buitengewone opoffering en ver achting van levensgevaar vijf jeugdige kinde ren gered uit een woningwaarvan dat ge deelte in lichtelaaie vlam stond, waar de slaap kamer der kinderen zich bevond. De klok kenist te Blokzijl heeft deze week zijn 50ja- rige dienstvervulling gevierd. In een halve eeuw verzuimde hij geen enkele dag op zijn post te zijn; ook door ziekte werd hij nooit verhinderd zijne hooge roeping te vervullen. In de nabijheid van R'yssel heeft een vreese- l'yk ongeluk plaats gehad. Een rijtuig, waarin zes personen gezeten waren, werd, terwijl het een overweg passeerde, door een trein vernield; alle zes personen verloren bij dit ongeluk het leven. Dinsdag ochtend is bij Zutfen de treindie ten 11 uur 33 minuten te Deventer aankomtontspoord. Er hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Markies de Précalse, een Fransch edelman, 85 jaar oudzal dezer dagen te Parijs in het huwelijk treden met mejufvrouw Valentine Hubert, eene dame van 18 jaar. Zondag jl. is te Ambt Almelo een jongetje van 10 jaren overleden tengevolge van het misbruik van sterke drankwelke men hem den vorigen dag op eene bruiloft had toegediend. Hoewel men de hulp van twee geneesheeren had in geroepen mocht het niet gelukken hem in het leven te behouden. Bij den aanleg van den Zuid-Oosterspoorweg onder de gemeente Rosmalen had jl. Maandag een treurig onge luk plaatst. Een arbeider, van een in gang zijnde trein willende springenhad het on geluk te vallen en onder den trein te gera ken, met het gevolg dat hem het hoofd van het lichaam werd gesneden. De man laat eene vrouw met vijf kinderen na. Men zegt dat te Doesborgh bij de gehouden najaarsmarkt een incident plaats had, dat voor anderen tot leering strekken kan. Een boer verkocht een eenwmter (kleine koe) voor den prijs van f 50 Bij de levering werd hij betaald met vijf gou den tientjes. In een winkel een van deze wil lende uitgevenmaakte de winkelier de op merking, dat hij het voor 1 cent niet doen kon. De boer ontwaarde met schrik, dat hij vijf nieuwe koperen centen voor zijne koe ontvangen had. Koopman met koe waren ge vlogen en zullen moeielijk te ontdekken zijn, daar de boer geene andere aanwijzing doen kan. Zeker is er voor vijf cent nog nimmer een koe geleverd. Dinsdagochtend deser- serteerde een Fransche koloniaal uit Harder wijk met zijn handgeld. Hij werd een dag la ter door den Rijksveldwachter J. Ophof gear resteerd niettegenstaande de deserteur met een dolk was gewapend en daarmede dreigde. In den tuin van den heer Jordens te Assen staat een appelboom in vollen bloei en men ziet ook enkele aardbezienplanten met bloe sems. In den nacht van Woensdag op Don derdag ten 12 uur brak er brand uit in de glasblazerij van de heeren M. en v. d. KI. te Capelle a/d IJsel. Door spoedig aangebrachte hulp van het personeel der blazerij zelveals mede de spuiten en het werkvolk van de fa briek van den heer M. H. Salomonson, was men den brand spoedig moester. De vrouw van den bakker W., te Dalmsholte, onder de gemeente Dalfsen, beviel dezer dagen van vier zonenvan welke nog drie in leven zijn. Uit het huis van burgelij ke en militaire verzekering te Groningen is Dinsdag 11. een persoon ontslagen, die aldaar vijf jaren lang in de gijzeling heeft doorgebracht De schuld- eischer heeft gebruik gemaakt van artikel 591 Wetb. van Burgel. Rechtsv., luidende: Niemand kan ter zake van dezelfde schuld langer dan vijf jaren in de gijzeling worden gehouden. Te Parijs heeft men iets zeer nuttigs bedacht voor allen, die met den «burgerlijken stand" in aanraking komen. Bij gelegenheid van het huwelijk ontvangen de jonggehuwden kosteloos van den maire een stamboekje voor het huisgezin. Het is een klein boekje in 12o., niet meer dan acht bladzijden groot. Op de eerste bladzijde staan de namen geschreven, het overige is voor een ge slachtslijst bestemd. Men heeft het zeer prac- tische denkbeeld opgevat om op den omslag de voornaamste bepalingen te doen drukken aangaande den burgelijken stand. Welke formaliteiten er bij geboorte, huwelijk en overlijden zijn in acht te nemen, vindt men daar vermeld; ook waar men gezegelde af schriften der akten van den burgelijken stand moet aanvragen en welke de kosten hiervan zijn. Men maakt te Parijs het menigeen op die wijs gemakkelijk en bespaart zich zeiven groote moeite. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem. Donderdag morgen is alhier door den spoorwegwachter aan den IJzeren brug nabij het Vrouwenhekaldaar uit het Spaarne opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, dat echter reeds in staat van ontbinding verkeerde. Het lijkje is naar het Politie bureau overgebracht. 8 November. In de afgeloopen nacht is bij de gez. Smit, werkvrouwen, wonende op den Schooterweg, onder deze gemeentedief stal gepleegd van eenige gouden en zilveren voorwerpen. Er zijn vermist twee halskettingen met gouden slot, vier gouden ringen, een zilveren knipjepepermunt doosjereukdoosje, naaldenkoker en een flacon met zilveren dop- 6 November. In de maand October jl z'yu op de markten alhier aangevoerd 18.490 heet. aardappelen, 5651 hecht, appelen, 929 heet. peren1572 kilo boter en 603 stuks biggen. Donderdag 9 November heeft de Recht bank alhier uitspraak gedaan in de zaak be treffende den diefstal aan goederen van het gesticht Meerenberg, waarvan in ons vorig nommer werd melding gemaakt. De Rechtbank

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2