BINNENLAND. BUITENLAND. staanbeide met de hand aan het zwaard zich voorbereidende om den lang gekoester- den wrok te luchten. Voor den strijd tusschen Engeland en Rusland zouden de stellingen aan den Bosphorus slechts een punt vau uitgang zijnen over onmetelijke streken der wereld zou de reuzenstrijd woeden. Volgens de laatste berichten is LordBea- consfield plotseling door zijn ambtgenooten naar Londen geroepen en de Minister van Oor log heeft gisteren order gegeven om voortaan twee millioen patronen per week te ma ken in plaats van een half millioen. The Daily Telegraph bericht dat de ver loven zijn ingetrokken en dat alle soldaten ten spoedigste naar hunne regimenten moe ten terugkeeren. De gepantserde vaartuigen Cyclop en Hydra worden mede tot onmiddelijke in dienststelling gereed gemaakt. Ziedaar hoe Engeland over den vrede denkt! En Rus land 't is voldoende de woorden des Kei zers te gedenken bij de wapenschouwing van eergisteren tot de generaals en offi cieren gesproken. Mijne Heeren sprak de Czaar wenschen wij den Opperbevelhebber het beste succes. En die woorden werden met eenparige toejuichingen ontvangen. Rusland. Engeland. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. De Gallicische spoorwegmaatschappij heeft officieel aangekondigd dat op de Russische spoorwegen van Kieff, Brest-Litowski en Odessa het goederenvervoer wordt gestaakt. Le Nord weèrspreekt het bericht, dat de Russische gezant in Frankrijk, prins Orloff, naar Moscou vertrokken zou zijn. Uit Warschou ontvangt men tijdingen, welke een opstand in Polen als zeer aan staande doen voorzien. Het Gouvernement heeft proclamatiën doen aanplakkenwaarbij sa menscholingen in de straten worden verboden. Men is van plan een leger aan den Weichsel samen te trekken en dit door de Keizerlijke garde te versterken. Sommige Duitsche bladen noemen verbazend hooge troepencijfers. Volgens hen zou het «zui- delijk leger" op 450,000 manhet Weichsel- leger" op 350,000 man worden gebracht. Maar zeker is 't, dat talrijke strijdkrachten in Rus land worden samengetrokken, veel meer dan met het denkbeeld van een vredelievende op lossing is overeen te brengen. Zekere heer Rose, een Engelschman, is de zer dagen bij Lercara, op Sicilië, in de pro vincie Palermodoor een berucht rooverhoofd- man,Leone, opgelicht, toen hij met zijn broeder en twee bedienden van het spoorwegstation zich te paard naar het genoemde plaatsje be gaf, en zulks ten aanzien van achttien per sonen en ten spijt van hun revolvers. Volgens den te Rome gevestigden berichtgever van the Times heeft de Italiaansche Minister van Bin- nenlandsche Zaken aan den prefect der pro vincie bij telegram aangekondigd, dat zoo de heer Rose niet binnen acht dagen aan de zij nen teruggeven en Leone met zijn bende ge vangen genomen zijnal de officieren der be reden politie in het geheele district zullen worden gedegradeerd. Aan de manschappen van de Alertde Discovery en de Pandora zal een medaille worden uitgereikt, expresselijk naar aanlei ding van de door hen ondernomen expeditie naar de Noordpool geslagen. Parijs. Den 1ste December wordt door het orgaan van hertog Decazes genoemd als uiterste termijn voor de bijeenkomst van de conferen tie te Constantinopel. Le Temps meldt, dat de Minister Deca zes van den gezant te St. Peterburggeneraal Leflo, een depêche heeft ontvangen, waarin deze omtrent zijn onderhoud met den Keizer meldt, dat Z. M. daarin van de hartelijkste gevoelens voor Frankrijk heeft doen blijken en verzekerde alles te zullen doen tot hand having van den vrede. In weerwil van de vredelievende berichten uit St. Petersburg maken de gebeurtenissen in officiëele kringen alhier een slechten indruk, en vreest men dat de conferentie tot geen bevredigende gevolgen zal leiden. De krijgsraad heeft, met eenparige stem men, den persoon van Marin, wegens deel neming aan de Commune, op nieuw ter dood veroordeeld. Het eerste daartoe strekkende vonnis was vernietigd geworden. Heereveen, 13 November. In dit arrondis sement hebben sommige eigenaren van boereu- plaatsen hun landgebruikers belangrijken afslag in de huur geschonken, omdat de oogst dit jaar zoo slecht is uitgevallen. Dezer dagen werd aan een huurboer f 1000 afslag gegeven. Amsterdam, 14 November. Binnenkort zal worden aangevangen met het maken van eene kade langs de Nieuwe vaartgeschikt voor schependie vooreerst door het Noord-zee kanaal kunnen worden verwacht, en welke kade in verbinding zal worden gebracht met den spoorweg. In verband hiermede zullen de bruggen over de Kattenburger-, Wittenbur- ger- en Oostenburgergrachten door duiker- bruggen worden vervangen en zullen de vroege re Marinehaven) en de)daarlangs gelegen gracht worden gedempt. 16 November. In de Tuinstraat zijn gisteren eene vrouw en twee kinderen onpas selijk gewordenna het gebruiken van het overschot van het middagmaal dat den man aan de fabriek waar hij werkzaam waswas ge zonden en door dezen was overgelaten. De zieken ziju terstond naar het Gasthuis ver voerd en geneesheereii hebben geconstateerd dat de onpasselijkheid het gevolg was van ver giftige deelen, die zich in het overschot van het eten moeten hebben bevonden. De man is in hechtenis genomendoch bij gemis aan be wijs weder losgelaten. De vrouw en kinderen bevinden zich buiten gevaar. Leiden, 14 November. Gisteren avond had vrouw De J. uit de kerk komende het ongeluk bij het aansteken der lamp in brand te geraken. In lichte laaie vlam liep zij de straat op, waar zij hevig gebrand den geest gaf. Zij was 84 jaren oud. Groningen, 14 November. Bij deAkademie Minerva zijn voor 't eerst twee jongejuffrouwen wegens uitstekende vorderingen in de teeken kunst bekroondnl. mej. Y. Postmet de kleine koninklijke en mej. Adriani (van Zuid broek) met de academische medaille. Kralingen16 November. Gisteren namid dag om 5'/4 ure had het volgende ongeluk op de rivier de Maas onder deze gemeente plaats De stoomboot Johan de Wit IIvan Rotter dam naar Dordrechtkwam met. de stoomboot Telegraaf IIwelke van Antwerpen naar Rot terdam stoomdein aanvaring en liep dertien voet in de bakboordzijde van laatstgenoemde, welke daardoor onmiddelijk zonkterwijl de Johan de Wit lij minder averij bekwam doch ook daar ter plaats is voor anker blijven lig gen. De passagiersdie hevig ontsteld waren, zijn gedeeltelijk met roeibooten van werklieden der Ned. Stoomboot-maatschappij te Veijen- oord onder Kralingen aan wal gebracht, ter wijl ook andere op de stoomboot IJselmonde zijn overgegaan. Yoor zoover bekend hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Venlo10 November. Gisteren had hier een schouwspel plaats, dat velen nog lang in het ge heugen zal blijven De officieren der rijschool en eenige heeren van het garnizoen hadden een Schnitseljagt op groote schaal georganiseerd, waaraan door vele daartoe uilgenoodigde officieren der bereden wapens en door eenige Pruisische officieren van het Westph. Uhlanen regiment no. 5 werd deelgenomen. Het terrein waarop gereden werd was in alle deelen practisch en de hindernissen wer den niettegenstaande de gevallen sneeuwin vlot tempo gesprongen. Het was ten volle een echt cavalleristisch feestwaarvoor de heeren van het garnizoenmet hun Hunting- master den ln luit.-instr. Reigersberg Ver- sluysalle eer toekomt. Zij hebben ook bij gelegenheid onze buren getoond ten dezen opzichte geheel op de hoogte van hun tijd te wezen. Sloten'14 Nov. Maandag bezocht iemand uit deze gemeente een koffiehuis op hetRem- brandsplein te Amsterdam. Om een partij biljart te spelen trok hij zijn overjas uithing die opspeeldedeed den jas weêr aan en miste zijn portefeuillewaarin f 150 aan papier. Van den brutalen dief is geen spoor ontdekt. Rotterdam 16 November. Heden nacht, on geveer ten 2 uur, is een der brugwachters bij het openen der brug over de Koningshaven al hier zoodanig beklemd, tusschen de leuning en het hekwerk, dat hij naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden en zijn toestand ern stige bezorgdheid inboezemt. Schoonhoven 16 November. Door de politie zijn 11. Woensdag van de hier ter markt ge brachte boter negen stukken te licht bevon den en in beslag genomenen wel vier stuk ken van Gerrit Van Vliet te Nieuwpoort, en vijf stukken van Aaltje Blom, huisvrouw van Gerrit van Middelkoop te Langerak bez. de Lek. Onder levendige toejuichingen van het publiek werden deze personentegen wie pro cesverbaal is opgemaakt naar het stadhuis gebracht. De Cape Argus van 19 October verhaalt de volgende liefelijkheden, die voor rekening ko men van het troetelkind der Loge, president Burgers, die indertijd hier zoo gevierd werd en heel wat menschen dubbeltjes uit den zak haalde. «Vreemde dingen zijn in den Transvaalschen Volksraad aan 't licht gekomen omtrent 't ge drag van president Burgers, in zake de spoor weg-leening in Nederland. President Burgers had 't land wijsgemaaktdat voor 300,000 was ingeschreventerwijl slechts voor 90,000 is ingeschreven, waartoe nog 14,000kosten gemaakt waren. De President zeide, dat hij deze feiten verzwegen hadomdat hij geen geheimen verklappen wilde; doch ten slotte heeft hij verschooning gevraagd voor 't mis leiden van het land. Groote verontwaardiging wordt geuit over deze door den President gepleegde misleiding, en algemeen oordeelt men dat het plan van den spoorweg naar de Delagoa-baai voor 't oogenblik in duigen ligt, daar de agenten in Nederland verklaren, dat geen inschrijvingen voor de leening meer te verwachten zijn." Misschien zal deze geschiedenis nog wel aan velen de wijze les geven, dat het hoogst ge vaarlijk is zijn geld toe te vertrouwen aan lieden, die van de Loge een certificaat van goed gedrag krijgen. Naar men verneemt bestaat het voorne men dezen winter een oorlogschipnaar dé provincie Groningen te zenden tot werving en opleiding van jeugdig scheepvolk.—- Den 8n November jl. is te Bordeaux brand ontstaan in vier pakhuizen, vol met alcohol en wijn. welke met verscheidene belendende huizen geheel vernield zijn; de schade is groot, men spreekt zelfs van een beding van twee milli oen.Een boeren jongen uit Elspeet die de zer dagen voor de rechtbank te Arnhem terecht stond wegens moedwilligen manslag, is Za terdag veroordeeld tot de zware straf van 4 jaren. Te 's Hage is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een man van ver dacht voorkomen door de politie aangehouden met een pak goed onder den arm; bij onder zoek bleek dat hij die goederen op de Vol dersgracht had ontvreemd. In de Figaro staat de volgende curieuse advertentie. »De heer met blonde knevelsdie Vrijdagavond 11. den overjas van den heer Grison gestolen heeft, wordt verzocht aan het bureau van de «Figaro'- de papieren terug te bezorgendie hij in de zakken gevonden heeft. De Urker en Enkhuizervisschers maken tegenwoordig zeer goede zaken. Er .eerden bizonder hooge prijzen voor de visch betaald. Dat er welvaart bij die visschers heerschtblijkt vooral uit de weelde, die zij zich veroorloven, om rijksdaal ders op de broek te dragen. Zelfs de kleine kinderen hebben dien fraaien opschik. De Rechtbank van Antwerpen heeft de onmiddel lijke opheffing bevolen van het beslaggelegd op Turkye's kanonnen. In den Elzas wordt het minste vergrijp tegen het ontzach voor de Duitschers nog uiterst streng gestraft. Een oud vrouwtje zag te Saargemünt, een voorbij rij dend Duitsche officier zich zeer klassiek, maar minder delikaatmet twee vingers den neus snuiten. »Ze hebben ons 5 millard afgenomen en ze hebben nog geen duiten om zich een zakdoek te koopen!'' riep zij minachtend uit. Het oudje werd daarvoor tot 5 thaler boete veroordeeld. Devoornaainsle slagers te Sneek hebben de prijzen van het rundvleesch met 10 cent het kilo verlaagd.--Op een buiten plaats aan de Utrechtsche zijde, gemeente Nieuwer-amstel, was gisteren een der bedien den aan het jagen. Zijn huisgenootenonge rust over zijn lang uitblijven, deden onderzoek en vonden hem dood in het hout. Het geweer was afgegaan en de man was zóó getroffen, dat de dood onmiddelijk moet zijn gevolgd. Uit Stockholm wordt gemeld dat sedert den 6n November jl. in het gansche land een ge duchte sneeuwstorm heerscht. De hevigheid van den storm en de verbazende massa ge vallen sneeuw hebben de spoorwegdirectiën genoodzaakt den dienst te staken. Bij Kalmar zijn dien dag niet minder dan 20 schepen gestrand. S. Smit uit Harderwijk, die de vorige week voor de rechtbank te Arnhem terecht stond wegens het begunstigen der de sertie van een militair, is veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf. Doctor Richard son te Londensprak onlangs over den langen levensduur der Israëlieten. Volgens zijne na sporingen, hebben de joden, zoowel in En geland als op het vasteland, een langeren levensduur dan zijdie niet tot hen belmoren. Onder de oorzaken, die daartoe meewerken, noemt men de gezondheidswetten, die onder hen beslaan, zooals het diëet, de zindelijkheid en de onthouding van sterke dranken. Bij Parijs zijn uit de Seine opgevischt drie zak ken, inhoudende het in stukken gesneden lijk van eene vrouw. Duizenden hebben de Morgue bezocht om te trachten het lijk te herkennen. Tot nog toe is men daarin niet geslaagd. Een ondoordringbare sluier ligt over de verschrikkelijke gebeurtenis. Jl. Woens dag is aan de sluis bij de Geerthuis-velden te Breda het lijk opgehaald van een kanon nier der veldartillerie. Zondag avond werd hij vermist; vermoedelijk is hij toen, door de gladheid en duisternis misleid, in het water geloopen. Onder de gemeente Oudheusden is jl. Zondag avond langs den openbaren weg door eenige voorbijgangers het lijk gevonden van zekeren A. K.wonende aldaar. In be schonken toestand verkeerendeschijnt hij door de gladheid van den weg gevallen en van koude omgekomen te zijn. Hij was geheel verstijfd. Behalve de pastoor van Marpingen zijn ook nu zijn collega uit de nabuurschapde pastoor van Alsweiler, en zes boschwachters gevangen genomen. Wie weel of de Pruisische regeering niet onwillekeurig medewerkt tot staving van het wonder van Marpingenzooals de Fransche regeering zulks betreffende het wonder van Lourdes heeft gedaan. Opmerkelijk is, dat de pastoor van Marpingen zich even onzijdig gehouden heeft als de pastoor van Lourdes. Tot allendie hem over het gebeurde spraken, antwoordde hij: «indien de zaak van God komt, zal zij zonder mijn medewerking wel tot stand komen." In den afgeloopen nacht is te Amsterdam ingebroken in het kantoor der Gebroeders Goedkoop in de Haarlemmer Houttuinen. De brandkast is niet aangeroerdmaar de dieven hebben zich meester gemaakt van negen pond sterling en vijftig gulden. Woensdag avond is onder de gemeente Uden een huishetwelk geheel op zich zelf stond, geheel afgebrand. Bijna niets is gered kunnen worden. Te Helmond is een fabriekarbeider tusschen een in gang zijnde machine geraakt en zóó zwaar verwond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Donderdag ochtend ontstond in den Drouwendermondgemeente Borger, een felle brand in dén stoom-hout zaagmolen, toebehoorende aan de firma Landweer en Somer. De brand nam zóó hevig toe, dat binnen betrekkelijk korten tijd niets van den molen meer te zien was. Het verbrande perceel was tegen brandschade verzekerd. Haarlem. Donderdag-avond was voor vele katholieken dezer stad een genotvollen avond. De WelEdGestrenge Heer Mr. Harry Barge advocaat te Nijmegen, hield de eerste lezing in de alhier opgerichte R. G. Leesvereeniging. De geachte spreker mocht zich verheugen in de opkomst van een talrijk auditorium. De luide toejuichingen onder en aan het einde der voordracht bewezen, dal Haarlemsch-katho- lieken (leden der vereeuiging) op pi-ijs wisten le stellende eer hun aangedaan en den ge- achten spreker naar waarde wisten te schatten. Nadat de WelEd.Gestrenge Heer Mr. Fen- seling deze eerste vergadering met eenige toe passelijke woorden had geopend, behandelde de heer Barge de hoofddwalingen van den tegenwoordigen tijdhet beweerde recht der nationaliteiten van non- interventievan macht is rechtvan recht door de helft plus één be paald enz. Daar tegenover stelde hij de onver anderlijke beginselen der openbaring, die luide en onverschrokken door de Katholieke Kerk worden verkondigd. Hij schetste den onver- zoenlijken strijd tusschen waarheid en onwaar heid, goed en kwaad, eeneu strijd tusschen beginselen, waarin de personen met christe lijke liefde moeten gespaard blijven, waarin men niet uit eigen belang en ook niet met onedele wapenen strijden moet. De geheele redevoering boeide door eene onverbiddelijke logica, gloeide van vuur, tin telde van fijne ironie en bracht herhaaldelijk het auditorium in verrukking. De IIoogEerwaarde Deken gaf daarop met weinige woorden den zin der herhaalde toe juichingen te kennen, die een enthousiasti- sche hulde en dank voor den redenaar maar niet minder eene lofprijzing op de ware ka tholieke gevoelens der hoorders verkondigden. Moge de eerste avond een spoorslag zijn, voor hen, die zich nog niet als lid der ver- eeniging lieten inschrijven tot deelneming om nog in ruimeren kring het nut te versprei den dat de geeërde spreker er mede beoogt. 14 November. Prov. Staten hebben be- jasfe VV W G„ U eiu Ei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2