BUITENLAND. BINNENLAND. tot het dolle toe, wordt in exploitatie ge bracht, heeft men niet alleen den pastoor en meerdere mannen in de gevangenis doen brengenmaar drie onnoozele kinderen zijn mede het slachtoffer van den Godsdienst haat geworden en dat geschiedde in een rusttijd van denmaker der vervolgingswetten. Een RijksdagsafgevaardigdeEdmund prins Radziwillkapelaan te Ostrowodie van Pruisisch-Koninklijken bloede isheeft te Berlijn reeds stappen gedaan om de invrijheidstelling van de drie kinderen,, men noemt ze Maria-kinderen" te verkrijgen. Eene interpellatie in den Landdag, zal zeker niet uitblijven. In Polen wordt flink met den russischen knoed huis gehoudeo. Te Warschau zijn de Poolsche reserves met de grootste ge strengheid geworven, 's nachts van hun bed opgeligt en onder geleide naar de ge reedstaande treinen gebracht. Polen ondervindt ongelukkig den terug slag van de oorlogzuchtige stemming. De Russische politie meent een politieke sa menzweering in dat land ontdekt te hebben en heeft arrestatiën doen plaats hebben. De wapensmeden zijn aan de strengste Con trole onderworpen. Volgens een telegram uit Belgrado aan Daily News zijn groote massa's russische troepen ongeveer 30.000 man, derwaarts op marsch. Generaal Semel zou in plaats van Tschernajeff, tot opperbevelhebber van het Russisch-Servische leger benoemd worden. Te Belgrado worden kazernen voor de Russen ingericht. Lord Salisbury ontving volgens (de Times) van Von Bismarck de verzekering van Duitschlands vredelievende bedoelingen maar de Rijkskanselier verheelde niet dat hij de omstandigheden als dreigend be schouwd. Duitschland. Of er met het tot stand komen der confe rentie veel gewonnen is, wordt nog betwijfeld betoogt de Köln. Ztg. Bij al den ernst van den toestand, wordt veel comedie gespeeld. De Mogendheden hou den elkander in het oog en zijn blijkbaar in het onzekere over de plannen en voornemens der verschillende partijen. Tegen zulke onzekerheid is de Drie-Kei- zersbond opgericht, die officieel nog altijd be staat en ook nog altijd als waarborg van den Europeeschen vrede verheerlijkt wordt. Reeds vroeger werd evenwel vermoed, dat Rusland het meeste voordeel van dien bond trok. Van achteren beschouwdheeft het veel ge smade Engeland niet zoo groot ongelijk gehad toen hel van het zoogenaamde Berlijnsche me morandum niet wilde weten. Rusland. Aan de Polit. Corresp. wordt uit Odessa ge seind dat bij Kischeneff een legercorps wordt opgesteld, bestaande uit vier regimenten in fanterie, zes escadrons cavallerie en 80 stuk ken geschut met bedieningdeze troepenmassa heeft in last om onmiddelijk na de oorlogs verklaring naar Turn-Severin op te nikken en in Servië te opereeren. Montenegro en Servië hebben zich van een solidaire behandeling van het vredes-vraagstuk losgemaakt. Aan hetzelfde blad wordt gemeld, dat het in den omtrek van Warschau liggende stadje Sierock versterkt wordt. Amsterdam 21 November. Z. K. H. prins Alexander is benoemd tot vice-president van de commissie voor de nijverheidstentoon stelling, alhier (in het Palies voor Volksvlijt) in het volgende jaar te houdenna de in ternationale bloemententoonstelling.. Naar men weet, bekleedt Z. K. H. de prins van Oranje het praesidium van bedoelde com missie. In eene heden gehouden vergadering van deelhebbers in de reederij tot uitslepen van schepen aan het Nieuwediep is besloten tijdelijk één sleepboot te IJmuiden (Noord- zee-kanaal) te stationneerenen het bestuur machtiging verleend, om voorstellen en plan nen in te dienen ten einde zoo spoedig mo gelijk met groot materieel te kunnen voorzien in de behoeften van de scheepvaart aldaar. 22 November Alhier hebben dieven toe gang weten te verkrijgen tot het kantoor van Gebrs. De Jonghandelaars in huiden en vel len in de Joden Houttuinen, 84. Waarschijn lijk waren zij vóór het sluiten der voordeur binnengeslopen en hadden ze zich in een ko len- of turfhok verborgen. De kantoordeur werd heden ochtend verbrijzeld gevonden en de brandkast (zegge de geheele brandkast) was verdwenen. Uit een ingesteld onderzoek blijkt, dat de dieven de brandkast uit het kan toor over de straat hebben gedragen naar een erfgenummerd 57, waarvan zij de sluiting eerst moesten verbreken. Daar werd een po ging beproefd om het slot door middel van buskruit te doen springenwant de buren en de nachtwacht hoorden omstreeks half vijf een ontploffing. De nachtwacht maakte daarvan, naar ons wordt medegedeeld, drie kwartier uurs later, rapport aan zijn politiebureau in de derde sectie. Hoewel een stuk van het bovendeel der kast op het erf werd gevondenschijnen de brutale inbrekers er niet in geslaagd te zyn haar open te krijgen. Ten minste zij namen de brand kast op een handkar van de heeren De Jong mede, nadat zij, gelijk uit de verbreking van een afsluit ingaan de zijde der Markengracht blijkt te vergeefs naar een schuitje hadden omgezien. In de kast bevond zich 50 gulden aan En- gelsch en 45 gulden aan Fransch geldbe nevens 40 gulden aan Hollandsch gelden een Keurhessisch lot. De daders zijn nog niet ge vonden. H. bl. Rotterdam 23 November. Heden ochtend is uit de Schie alhier opgehaald het lijk van den 60 jarigen H. R. een oud-soldaat met houten been en versierd met de Militaire Willems orde en het Expeditiekruis van Bali. De on gelukkige woonde vroeger te Dordrecht, doch laatstelijk te 's Hage. Het lijk is overgebracht naar de loods voor drenkelingen. Utrecht 23 November. Door de politie is een bende jeugdige booswichten ontdekt, die er hun werk van maakten om de winkeliers te bestelen. Des avonds gingen zij op roof uit en slopen de winkels binnen, zoodra niemand daarin was. Twee der aanvoerders zyn in ar rest genomen, in het bezit van ontvreemde voorwerpen. De overige worden bewaakt. Over al dwalen politie-agenten in burgerkleeding rond, om op hen te letten. Wageningen jl. Zaterdag-avond omstreeks negen uur ontstond er brand op Belmonte onder deze gemeente. Door een petroleum lamp was in een vertrekwaarin eene ernstige zieke werd verpleegdde brand aangekomen. De zieke werd gelukkig nog in tijds gered, doch het geheele vertrek is uitgebrand en belangrijke schade aangericht. 's Gravenhage, 22 November. Voor elke Kompagnie van de verschillende korpsen des legers is weder, even als in vorige jaren, van 's Rijkswege f 15te goed gedaan tot aankoop van brandstoffen ter verwarming der kazerne lokalen. Zwolle 22 November, Een landbouwers, zoon heeft gisteren avond getracht een meisje met hetwelk hij te vergeefs getracht had ver keering aan te knoopenmet een pistool dood te schietenhetgeen hem echter mislukte. Hij is bij de komst der politie op de vlucht gegaan en heeft zich heden ochtend verdronken. Zalt-Bommel 22 November. Maandag jl. viel de pakhuiszolder van den turfhandelaar v. d. A. in. Drie turfdragers kwamen met de zoldering naar beneden rollen. Zij kwamen met den schrik vrij. Er zijn maatregelen ge nomen om verdere ongelukken te voorkomen daar de muren, die overeind zijn blijven staan, bouwvallig zijn. Sloten 22 November. Bleef de prov. Noord- Holland gedurende vijf maanden verschoond van de longziekte, thans zijn weder van den Heer H. v. d. V, in deze gemeente twee koeien onteigend en afgemaakt als lijdende aan die ziekte. Asien 23 November. Tegen zekeren Nar beider te Groningen, is door de Rechtbank alhier, bevel tot gevangenneming uitgevaar digd wegens het afleggen van een valsche getuigenis. Sassenheim 23 November. De liefhebbers van degelijke muziek hebben gisteren alhier een genotvollen avond gehad. In de societeits- zaal werd een concert gegeven door de heeren J. A. Vreeswijk, viool, H. Godefroy, piano W. van der Blij, clarinet, en L. va:i Praag violoncelle, allen wonende te Leiden. De uit voering van het goed gekozen programma droeg de algemeene goedkeuring ruimschoots weg. Schoonebeek 22 November. Als een bewijs dat ook hier de landerijen zeer in waarde stijgenkan dienen dat de boerenplaats van J. K. Rooth, voor pl. m. 50 jaar voor f 2700 aangekocht, nu weder aan Gebr. Willms is verkocht voor f 40.000. GEMENGD NIEUWS. In Rusland hebben een aantal Stedelijke Besturen een bedrag van 200 millioen roebels bijeenverzameld om kanonnen te koopenmaar zij willen geen oorlog, Te Assen is een timmerman van het dak van het Gymnasium gebouw gevallen. Hij was dadelijk dood. In eene der suikerfabrieken te Oudenbosch geraakte Maandag jl. een jongeling met de hand in een rad, met het ongelukkig gevolg dat binnen weinige oogenblikken de arm hem geheel als van het lichaam was afgescheurd. Onmiddellijk werd hij naar het Gasthuis ver voerd waar hijna enkele uren van hevig lijden, bezweek. Er zijn vele valsche Rijks daalders in omloop, wij meenen het niet on dienstig is, daarvoor belanghebbenden te waar schuwen. Een oude bekendede Deensche stoomboot Phönixheeft nabij Antwerpen we der een schip aangevarenen wel zoo heftig, dat het slachtoffer op de helling gehaald en de Deensche schepenverdelger zelf in het dok te Antwerpen gebracht is moeten wordenom de bekomen schade te herstellen. Op uit- drukkelijken last van Bismarckis aan de amb tenaren bij het Ministerie van Buitenlandsche zaken van Pruisen verboden een huwelijk aan te gaan met een vreemde (buitenlandsche vrou wen). De voormalige spoorweg-koning Dr. Strousberg is veroordeeld om Rusland te verlaten, en zal zich waarschijnlijk te Berlijn vestigen. Op eene verkooping te Capelle, wer den vier antieke stoelen, voorstellende de vier jaargetijden, voor f650 verkocht. Eenige oogenblikken later werd den kooper vijfhon derd gulden winst geboden, waarvoor hij ze echter niet wilde afstaan. Dat de Fransche kerken willen bouwen doet zich zien ,op Mont- marlre te Parijs. De kerk van het H. Hart waarvoor reeds 3.155315 francs giften zijn ont vangen zal vermoedelijk wanneer ze klaar is de som van 9 millioen kosten. De laatste van de grenadiers der garde die Napoleon I naar Elba vergezelde, is dezer dagen te Pa rijs, in het gasthuis Laroche-foucauld gestor ven. Hy had een leeftijd van 90 jaar. Te Breslau was een kloosterbroeder aangeklaagd, omdat hij in den namiddag van zekeren Zon dag de Mis gelezen had Hij werd natuur lijk vrijgesproken, het bleek dat hij eenvoudig de vespers had gezongen Men meldt dat zekeren Ménier te Bordeaux een luchtballon met roer heeft vervaardig, waardoor de bal lon na de opstijging in een bepaalde richting gestuurd kan worden- De landbouwers in Drenthe hebben veel last van vossen. Er wor den op verschillende plaatsen par-force jachten gehouden om ze machtig te worden. Te Oostburg heeft zekere M.tengevolge van een twist die onder het kaartspel aankwam, zijn tegenpartij met een mes ernstig gewond. De dader is in handen der justitie. Op de on langs gehouden paardenmarkt te Montfort zag iemand een paard dat precies geleek op het zijne, dat thuis bij hem in de weide liep. Omdat-het zoo goed bij het zijne kwam kocht de man het voor f 600. Te huis komende bleek het, dat de man zyn eigen paard gekocht had. In den afgeloopen nacht is te Rotter dam een man in beschonken toestand aan de Goudschevest in het water gevalleneD eeni- gen tijd daarna levenloos opgehaald. Eer gisterenavond is te Amsterdam op den Buiten singel een aangespannen vigelante in het water geraakt. De heer, die er in zat, is er gelukkig uitgekomenmaar de koetsier werd levenloos onder het rijtuig van daan gehaald. Een man, in Klarendal, te Arnhem woon achtig, heeft zijne vrouw gisteren middag der wijze geslagen dat haar linkerarm op twee plaatsen is gebroken. Beiden maakten zich nog al eens aan misbruik van sterken drank schuldig.De heer K. B. Ie Wolvega heeft zich op een gruwelijke wijze van het leven beroofd. Hij werd gevonden met twee sneden in den hals en de eene hand bijna afgehou wen. Als wapen heeft hij waarschijnlijk een hakmes gebruikt. Dit is in twee maanden tijds in de gemeente Westellingwerf het derde ge val van zelfmoord. De stad Parijs heeft eeni- gen grond verkocht, die door onteigening in de Avenue de l'Opera was vrijgekomen. Voor 8.462 vierkante meter, werdt de som van 9,132,000 francs gegeven, dat is dus 1.043 fr. voor den vierkanten meter. Koning Alphon- sus XII van Spanje zal in het huwelijk treden met de derde dochter van den Hertog van Montpensier, de Infante Maria las Mercedes. De Koning moet zijn 20e jaar nog intreden; de Infante viert eerstdaags haar 17n geboorte dag.In den nacht tusschen Donderdag en Vrijdag geraakte de schuit van schipper Zee- kost, die aan depetroleumbergplaats te Feyen- oord 200 vaten petroleum had geladen, bij het lage water aan den gronddoordien hij met ledig vaartuig te hoog aan den wal had gezet. De schuit ging daardoor op ééne zijde over en liep gedeeltelijk vol water. De lading was bestemd om vervoerd te worden naar Utrecht. De schipper met vrouw en 5 kinderen zijn uit de schuit gegaan,en in een huisj e aldaar opgenomen. Van helStadskanaalmeldt men aan de Veend. Ct., dat een der rijksveldwachters aldaar bij gelegenheid eener openbare verkooping in zulk een staat van dronkenschap heeft ver keerd dat hij niet meer wist wat hij deed en zelfs een algemeen geacht ambtenaar feitelijk mishandeld heeft. De stukken van zijn équi pement zijn later door derden langs den pu- blieken weg gevonden. In de afgeloopen week zijn te Utrecht in ééne steeg vau een achterbuurt drie jonge paren, die slechts eenige weken waren gehuwd, weer gescheiden. Een van deze verkocht den geheelen inboedel pu bliek op straat. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem, Z.D.Hoogw. de Bisschop heeft be noemd: tot pastoor te Nieuw-Vennip (Haar lemmermeer) de WelEerw. heer J. J. van Leipsig kapelaan alhier. 21 November. Pieter Misset, die eenige jaren geleden de weduwe Heemskerk, alhier den hals heeft afgesneden en dientengevolge tot gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft, na slechts korten tijd op vrije voeten te zijn, een poging tot moord op zijne huisvrouw gedaan. De vrouw wist zich echter door de vlucht te reddenwaarna de woesteling zich zeiven gis teren-avond door ophanging van kant heeft gemaakt. 21 November. Voor de verkiezing van 4 leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier, tengevolge van de aftreding met lo Januari e. k. van de heeren A. G. Kruseman, die zich niet herkiesbaar gesteld heeft, G. de Vos, G. J. Smits en C. E. de Glercq, zijn ingeleverd 49 stembriefjes. Be noemd zijn de heeren G. J. Smits met 34, C. E. de Glercq met 27 en G. de Vos met 26 stemmen. Herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren T. Figée, die 19 en J. J. Beynes, die 11 stemmen heeft ver kregen. 22 November. Alhier is door een Agent van Politie ontdekt, dat een groote trekhond, in plaats van een belastingpenning, een cent aan den hals had hangen. Bij onderzoek bleek, dat de hond niet voor de belasting was aan gegeven en men deze op genoemde wijze had willen ontduiken. In het begin dezer week zijn door de Politie alhier, aan boord van een vaartuig lig gende in de Brouwersvaart in beslag genomen zeven planken, die eenige dagen te voren te Velsen waren ontvreemd, van welke dief stal de schipper van genoemd vaartuig werd verdacht die aldaar bouwmaterialen had gelost. Woensdag namiddag 12'/j ure is op de Groote Markt alhier een 14jarig meisje over reden door een boeren tentwagen besp anne met een paard, het voorste wiel is daarbij over haar lichaam gereden, waardoor zij ge ringe verwondingen aan een arm en een been heeft bekomen. Door Directeuren van de Teylersstich- ting alhier is volgens berichten voor de vor ming van een fonds voor oude visschers te Urk de aanzienlijke gift van f 500 geschonken. Haarlemmerliede en Spaarnwoude 24 No vember. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad alhier is gekozen de heer A. van den Berg. met 39 stemmen; de heer J. Nelis Jz, bekwam 19 stemmen. Velzen, 22 November. Bij besluit van 18 Nov. heeft Z. M. de Koning-Groothertog den heer J. C. Enschedé, burgemeester dezer ge meente, benoemd tot Officier van de Orde der Eikenkroon. Beverwyk20 November. Heden was het een feestdag voor de katholieken dezer ge meente, hunne beminde herder de hoog geachte Deken en pastoor de Zeer Eerw. heer B. de Groot vierden de dag, waarop hij voor 25 jaren geledenzijn herdelijke bediening alhier aanvaarde. Uit vele huizen wapperde de vaderlandsche driekleur, en de rijke ge schenken «waaronder een gouden kelk" waren als zooveele blijken van kinderlijke liefde der parochianen aan hunnen zoo beminden herder. De WelEerw. Heer Strijhout hield eene schoone feestrede; de smaakvol versierde kerk kon ternauwernood de menigte bevatten die hunne gebeden en dankzeggingen met den hooggeachten Jubilaris kwamen vereenigen. Met den wensch dat herder en kudde nog lang voor elkander gespaard mochten blijven, zal deze schoone dag wel zeker in het geheu gen der parochianen blijven voortleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2