BUITENLAND. BINNENLAND^ Sedert eenige dagen komen bij voort during bezendingen Russische soldaten en officieren in Russische uniform te Belgrado aan, winter-kwartieren worden voor ben gereed gemaakt. Vele plaatsen worden door de bewoners verlaten. Aan den Donau wor den 10 kozakken regimenten en zeven batterijen rijdende artillerie gereed gemaakt om op marsch te gaan. Engeland zou 67 officieren der marine naar Turkije hebben gezonden, ten einde de turksche schepen aan te voeren. Volgens berichten uit Petersburg is de opperbevelhebber van het Zuiderleger, Groot vorst Nicolaas,j. 1. Dinsdag naar het leger vertrokken, vergezeld van Grootvorst Mi- chaël Nicolajewitch twee generaals, een kolonel en 10 adjudanten. In de Russische kerken te Odessa enz. hebben godsdienst oefeningen plaats gehad, waarin reeds de zege voor de Russische wapenen werd afgesmeekt. En men wil den vrede? Duitsehland. Een der correspondenten van de Köln. Ztg. gelooft, dat Lord Salisbury op het Quirinaal te Rome weinig geneigdheid zal hebben waar genomen om Italië tegen Ruslauds overmoed te toen optreden. Toen in de rede, met welke het ltaliaansche Parlement geopend werd, sprake was van het ondersteunen van de zaak der beschaving, zou dat eindelijk hebben be- teekend, het uiten van sympathie voor Rus land, daar het in den laatsten tijd mode werd, Rusland als een baanbreker der beschaving voor te stellen. De genoemde correspondent noemt dergelijke qualificatie van Rusland een satyre. Als men toch bv. Rusland van Turkije hoort eischen dat het overal de lands taal moet invoeren en dan tevens verneemt, dat een aantal Poolsche geestelijken naar Si berië zijn gebannen, wijl zij zich niet als werk tuigen tot Russificatie wilden laten bezigen, kan men in de ltaliaansche opvatting omtrent Rusland moeielijk instemmen. In de parlementaire kringen verzekert mendat bij den prins von Bismarck het voor nemen bestaat om zich bij de eerste gelegen heid de beste over de Oostersche politiek van de Regeering uit te laten. Het spreekt van zelf, dat men die mededeeling met groote belang stelling tegemoet ziet. Appeldoorn 28 November. Eene gruwelijke misdaad is heden gepleegd op den tegenwoor dig zoo eenzamen Arnhemsche weg. Vrouw W. uit Beekbergen had zich heden ochtend naar haren broeder op Teriet" bege ven, en keerde tegen den middag te voet naar Beekbergen terug. Onderweg is zij aangevallen en van het geld beroofddat zij bij zich had. Vreeselijk mishandeld vond men tegen sche- mer-avoud haar lijk op den berm tusschen de zoogenaamde «Woeste Hoeven" en Beekber gen. De vermoorde vrouw laat zes kinderen achter. Als vermoederlij ke dader is een poldergast in hechtenis genomen genaamd Peters, en geboortig van Almelo. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat hij de vrouw met een lang mes de slagader aan de linkerzijde van het hoofd heeft afgesneden. In tegenwoordigheid van het lijk gebracht, heeft hij zijn misdaad bekend. De moord had hij enkel gepleegd om in het bezit van het geld te geraken. Deventer 28 November. De Rechtbank al hier, veroordeelde een jongen, die 4 of 5 pe ren van onder een pereboom had weggenomen tot 5 dagen celstraf. Alkmaar 1 December. In het pakhuis, die nende tot berging van wijn enz., van de heeren De Veer Cie, aan de Korte Nieuwe Sloot alhier, werd heden ochtend ongeveer 5 ure brand ontdektdie door de werking van twee brandspuiten vrij spoedig werd bedwongen. Het perceel enz. was tegen brandschade ver zekerd. GEMENGD NIEUWS. Te Maastricht is dezer dagen een weduw naar met eene weduwe in den echt getreden die nu gezamenlijk in het bezit zijn van 15 minderjarige kinderen.De beroemde musi cus Frans Liszt zal, volgens de «Neue Freie Presse," in het begin van Januari naar Ne derland komen, om gedurende geruimen tijd de gast van onzen Koning te zijn. Eene ziekte onder de paarden heeft in Egypte zulke groote verwoestingen gemaakt, dat van de 18000 paarden die het land bezat, nog slechts 1000 in leven zijn. De epidemie is uit Abyssinië overgebracht. Te Wezel is een onderofficier van het 56ste Pruisische Infanterie-regiment met de menagekas, inhoudende circa 1000 markervan doorgegaan. De gravin von Scharfeneck, echtgenoote van prins Leopold von Löwenstein Freudenberg is, gelijk vroe ger haar gemaal, katholiek geworden. Zij heeft te Heidelberg hare plechtige geloofsbe lijdenis gedaan. In de gemeente Auradou Lot- et-Garonne (Frankrijk) is eene vrouw evendbe graven. 's Morgens was zij buiten kennis geraakt en haar bloedverwanten en vrienden meenden des avonds haar overlijden te moeten consta- teeren. Na verloop van de 48 urenbij regle ment voorgeschrevenwerd de vrouw tor aarde besteld. Kort na de begrafenis bemerkte iemand dat het bed, waarop de doode gerust had, nog eenigszins warm was. Men liet onmidde- lijk een doctor roepen en tegelijkertijd het lichaam opgraven. Ofschoon de vrouw toen werkelijk dood was, moest de doctor toch be kennen dat zij op 't oogenblik van de begra ving nog geleefd had. De Eugelschman Rose die nabij Palermo op brutale wijze door ban dieten werd opgelicht is, na acht dagen door de schurken te zijn verborgen gehouden, op vrije voeten gesteld, tegen betaling van een losgeld van 80 of 100,000 franken. Een landhoeve onder de gemeente Zuid-Zijpe, be woond door den heer G. Groot, is totaal af gebrand. Meuschen, levend vee en huisraad (voor 't grootste deel) werden geredde hooi en korenoogst echter is geheel vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was geassureerd. De ijzeren brandkast, be nevens eenige andere voorwerpen, die bij de Gebr. de Jong te Amsterdam zoo brutaal zijn gestolenzijn teruggevonden aan de Zeeburger- dijk. De kast was opengebroken. Dezer da gen ontstond in de kazernestraat te 's Hage door een petroleum-toesteleen begin van brand, die echter door de bewoners spoedig ontdekt en door het naar buiten werpen van het vlammend toestel gestuit is. Te Brussel worden thans de tramwagens gebruikt voor gratis transport van telegrammen. Knapen, die nu en dan een eindweegs met den tram mederijdenledigen telkens de bussenwelke aan de wagens zijn aangebracht, en brengen de berichten dan naar 't kantoor. De Kar dinaal-aartsbisschop van Kamerijk, heeft van een onbekende de som van 200,000 frans ontvangen voor het oprichten van twee leer stoelen te Rijssel, de eene in de faculteit der letteren met den titel van »Notre Dame de Grace," de ander in de faculteit der wis- en natuurkunde met den titel van Notre Dame des Ardents." In het Grand-Hotel te Saxon in Zwitserland, is j.l. Zaterdag in hechtenis genomen een engelsche juweelenhandelaar, die, met achterlating van een tekort van 1.400,000 franken, zich uit de voeten gemaakt en naar wien de engelsche politie langen tijd gezocht had. Voor 't kantongerecht te Win schoten zijn 85 personen gedagvaarddie geen hoofdelijken omslag aan het Her v. kerkbestuur willen betalen, op grond dat zij er geen lid van zijn. In de laatste acht dagen zijn ruim een millioen eieren uit Italië in ons land inge voerd de hooge prijzen van de inlandsche eieren is hiervan oorzaakdaar de ingevoerde buitenlandscheper 100 stuks ruim f 1,20 minder in prijs zijn. Sedert jl. Zaterdag worden alle treinen van den Grand Gentral beige verwarmdook de derde klasse. De wijnkooper Lelong, in de straat Saint-Médéric te Versailles gevestigd, bevond zich dezer da gen in zijnen kelder, toen hij onverhoeds den vloer onder zich voelde wegzinken en in eene soort van put van ten minste vier meter diepte, van welks bestaan niemand kennis droeg, nederstorlte. Men schoot op zijn ge schreeuw toe, bragt licht en daalde langs een ladder tot hem af. Lelong, wien een dij been gebroken waszagbuiten staat om zich te roeren, om zich heen en ontwaarde, dat hij zich in een zeer ruim verwulft bevond voorzien van zorgvuldig geplaatste fusten. Rij nader onderzoek bleken deze met fijne fransche en spaansche wijnen gevuld en het verwulft een kelder te zijn. STEDELIJK EN GEWESTELIJK NIEUWS. Haarlem. De voorzitter van de Nederlandsche hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Philadelphia, Dr. E. H. von Baumhauer, is alhier teruggekomen. 27 November, Heden namiddag ten 6 ure is brand ontslaan i i de bakkerij van den broodbakker G. Donker in de Kleine Hout straat in eene partij daar aanwezige krullen. De ter hulp gesnelde buren hebben den brand gebluscht. 28 November. De turf collecte, door dia kenen der Ned. Herv. gemeente gehouden, heeft opgebracht de som van f 1066,41.-. Zondag 25 Nov. gaf de Liedertafel «Haarlems Zanggenot" onder leiding van den heer A. Haze- voet in de Muziekzaal der Sociëteit »de Kroon" hare eerste uitvoering van dit saisoen. De op het programma voorkomende nummers wer den flink gezongen en mochten de goedkeuriug wegdragen van een talrijk aanwezig publiek. Door de heeren Wiegant werd bij deze ge legenheid uitgevoerd een Symphonie voor strijk kwartet, fluit en piano van Romberg. Den heer J. F. Wiegant, die meermalen de uitvoeringen door instrumentale voordrach ten heeft opgeluisterdwerd na afloop der Symphonie met een toespraak van den Direc teur het eere-lidmaadschap der Liedertafel aangebodenhetgeen welwillend werd aange nomen. KORT VERSLAG DER ZITTING VAN DEN GE MEENTERAAD OP 29 NOVEMBER. Tegenwoordig 19 Leden. In deze vergadering van den Raad is o. a. behandeld het voorstel van burg. en weth. en het daarop uitgebrachte rapport der comm. van financiën, strekkende om aan den architect A. v. d. Steur Jr., voor den prijs van f3 per centiarete verkoopen den door hem ge- vraagden grond aan het Bolwerkten westen van de Kennemerbrug, tot aanbouw van eene dubbele villa, en is na discussie, overeenkom stig amendement van den heer v. Dieren Bij voet, besloten, dien grond alleen te verkoopen voor den aanbouw van eene enkele villa overeenkomstig door B. en W. goed te keuren teekeningen voor dat doel den grond aan den rekestrant te verkoopen. Voorts is aan dr. P. van Meurs het door hem verzocht eervol ontslag als stads-doctor verleend, met ingang van 1 Jan. e. k., onder dankbetuiging voor de aan de gemeente be wezen diensten. Vervolgens is behandeld het rapport der comm. voor de verorderingen, aan welke was opgedragen enkele bepalingen der algemeene politieverordening in nadere overweging te nemenen isovereenkomstig dat rapportin eenige artikelen wijziging gebracht en de aldus gewijzigde algemeene politieverordering vast gesteld. Op eene missive van M. W. van Eijbergen inhoudende verzoek om den huurprijs van een stuk grond teruggebrachtte zien van f 70 op f 60 wordt beslotenden belanghebbende te berichten, dat de Raad geen termen gevon den heeft dit verzoek toe te staan. Op een rekest van den architect F. J. Pan- nekoek tot aankoop van het nog beschikbare gedeelte van den grond der vroegere manége aan het Bolwerk om daarop een dubbele villa te bouwen, doch zonder Souterrain, wordt afwijzend beschikt. Op een rekest van A. J. Stoel, om voor den afvoer van vuile stoffen enz. van de door hem gebouwd wordende huizen aan het Bol werk steenen in plaats van ijzeren buizen te mogen leggen wordt gunstig beschikt. Overeenkomstig voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt op een rekest van ingeze tenen van Haarlemmermeerverzoekende ver betering van den oprit der brug buiten de ge wezen Schalkwijkerpoort, en zulks vooral om dat verlaging van die brug met het oog op de artikelen, die worden vervoerd met vaar tuigen niet wenschelijk is en de kosten voor geheele verandering te aanzienlijk zijn. In handen van B. en W. wordt gesteld een rekest van F. II. Ie Brun, tot het in huur bekomen van het huis in de Koningstraat op den hoek van de Pandpoort, om daar een winkel van artikelen voor gas en waterlei ding uit te oefenen. Tot eene volgende vergadering wordt aange houden o. a. een voorstel van B. en W. op de weder in hunne handen gestelde stukken, houdende klachten in betrekking tot de rege ling der Kaasmarkt. Nog enkele mindere zaken zijn in behande ling genomen. Daarna is de vergadering ge sloten. BURGERL. STAND DER GEM. HAARLEM. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag ten 7 en 8 ure de gelezene H. Mis sen met onderrichting, ten 10 ure de Hoog mis met Preek, des middags ten 2 ure de Katechismus, ten 3 ure de Vespers, ten 6 ure het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria met Predikatie. In de week de H. Missen ten 8, half 9 en half tien ure. Donderdagavond ten 7 ure het Lof en tot 9 ure gelegenheid om te biechten. Vrijdag de H. Missen als op Zondag, 's avonds ten 7 ure Lof en Predikatie. Zaterdag ten half 9 ure de H. Mis tot inten tie der broederschap van het H. Hart van Maria. Zaterdagavond ten 6 ure het Lof, en van 5 tot 10 ure gelegenheid om te biechten. In deze week en vervolgens iederen dag Katechismus. Parochiekerk van den H. Dominicus. Zondag de le H. Mis ten half negen ure ten half elf de Hoogmisbeide met predikatie. Ten 2 ure de Katechismas en ten 3 ure de Vespers. In de week de H. H. Missen ten 7|, 8 en 8| ure. Woensdag ten 8 en 8£ ure. Woensdag-avond ten 7 ure het Lof tot in tentie van Z. H. Vrijdag, feestdag der onbevlekte ontvange nis van de II. Maagd Maria de stille H. H. Missen ten 7 en 8| ure de gezongen H. Mis ten 10£ ure's avonds ten 7 ure het Lof. Alle dagen onderrichting voor de kinderen die zich voorbereiden voor de eerste H. Com munie. Parochiekerk van den H. Anlonius van Padua. Zondag de H. H. Missen ten half 6, 7 en half 9 ure met onderrichting, ten half 11 de Hoogmis met predikatie, des namiddags ten half 3 de Katechismus en ten half 4 ure de Vespers. Dinsdag ten half 9 ure de gezongene H. Mis, ter eere van den H. Antonius van Padua; des avonds ten 6 ure Lof tot int. van Z.H. den Paus. Vrijdag, verplichting van Mis te hooren, de H. H. Missen ten half 6, 7 en half 9 ure; ten half 11 de Hoogmis, des avonds ten 6 ure het Lof. Gedurende de week de H. II. Missen ten 8, half 9, 9 en half 10 ure. Hulpkerk H. Thomas van Aquine. Zondag, ten half 8 ure de stille H.Mis met onderrichting, ten 10 ure de Hoogmis met predikatieten 2 ure Katechismusten 3 ure de Vespers en ten 6 ure Congregatie van de Aartsbroederschap der H. Familie. Met dezen Zondag begint de Advent, ge durende welkenWoensdag en Vrijdag vas tendag. Maandag, Dinsdag, Woensdag Donderdag en Vrijdag Katechismus. Maandagavond ten 6 ure het Lof tol intentie van Z. H. Vrijdag feestdag van de Onbevlekte Ontvan genis der Allerh. Maagd Maria, verplichting van Mis hooren. ALMANAK DER WEEK. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. ONDERTROUW». Van '2330 November. C. W. Fictoor en A. M. Korsten. J. H. Philippo en A. Moerwijk. G. J. de Grijlï en M. Kelfkens. C. F. Scheelderman en A. Mekussum. ctEHiiwn. Van 2330 November. J. Romein en C. J. Hang jas. A. Boer en C. Hartel. W. de ClercqenH. Teding van Berkhout. E. Otto en A. E. tlajee. J. de Zwart en G. Jongejan. H. Hooman en J. II. Ausum. J. A. Bulters en A. E. van Gulick. J. C. Meijerink enM. H. Quint.. F. A. Heeneman en O. E. Eisberg. W. Ter Hoeven en A. K. Kern. BEVALLEN. Van 2129 November. W. Schiering gebWarmet d. G. E. Serné geb. Kuiken z. Geboren een onecht kind v. h. -mann geslacht. J. v. d. Berg geb. Broozend d. A. J. van Zomeren geb. van Duijn d. C. Schulpzand geb. v. d. Bijl z. M. Schouten geb. van Opzeeland d. A. M. Fers- kal geb. v. d. Poll. - C. M. v. d. Goes geb. Kloos d. - D. Valk geb. Ris d. M. Heegemans geb. Geeve z. C. P. Hubbers geb. Diks d. Geb. een onecht kind v. h. vrouw. gesl. M. E. Oudolf geb. Hendriks z. G. F. M. Knape geb. v. d. Weijden A. Jorritsma geb. van Steele z. A. van Veggelen_geb. Jansen z. E. Smit geb. vdWerf zME. Pistoor gebvan Rosenbeek d. J. M. de Koek geb. v. d. Hoeven z.P. v. d. Steen gebGuseling dHvan Wees gebMerts z. N. Ruyfrok geb. Lequin d. .VI. Haeseker geb. Zurendonk z. M. Franse geb. Reesz. E. Ward geb. Styles z. J. P. ter Harst geb. Smits d. M. Weerets geb. Teeuwen z. I. C. van Dapperen geb. Heenstra d. A. de Droog geb. Klau- sing d. J. Biesbrouck geb. van Dijck d. M. Bouman geb. Koebolt d. C. Hagen geb. Opzee land d. C. Kleijn geb. van Oostwaard dC. A. Menke geb. Roeraden z. C. M. Schunkies geb. Verzijlberg z. W. van Wees geb. Kroezed.C. EPloeg gebHoogwoutdDHoes z OVERLEDEN Van 2228 November. HMLuiting 14 md Witte Leliestraat. J. Dekkers 29 jr. Witte Lelie straat. P. M. Faber 2d. z. Kleine Houtst. Een levenloos kind v. H. Rooijers. P. de Ridder 75 j. korte Heerenstraat. H. Geuzenbroek 58 j. Gasthuisv. P. B. aber 3 d z. kl. Houtstraat. D. Craaije 20 m. z. Ged. Kraaijenh. Gr. A. M. Ev. dScheer 45 jGedGrachtJHde Bejjer 6 m. z. in een schip. J. H. de Boer 12 m. d. Papent. Vest. W. van Delft 4 j. z. Brou wersvaart.S. C. de Lang Evertsen 17 m. d. Zijl straat. J. v. d. Laan 2 j. z. Breesteeg. Zondag 3, le van den Advent. Gedurende de Advent eiken Woensdag en Vrijdag geboden Vastendag. Maandag 4. H. Barbara, Maagd en Mart. Patrones tegen een onvoorzienen dood. De Fransclien voor Antwerpen1832. Dingsdag 5, H. Petrus Chrysologus, Bisschop, Be lijder en Leeraar. Galvani ontdekt het Galvanisme '1798. Woensdag 6. Vastendag. H. Nicolaas, Bisschop en Belijder. Olivier Cromwell rukt met zijne troepen Londen binnen, 1648. Donderdag 7. H. Ambrosius, Bisschop, Belijder en Leeraar. Maarschalk Ney sterft, 1815. Vrijdag 8. Vastendag O. L. V. Onbevlekte Ont vangenis, met oktaaf. Verplichting van de H. Mis te hooren. Zaterdag 9. H. Franciscus Xaverius, Belijder, t 1553. Proces Arnim 1874.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2