BUITENLAND. BINNENLAND. om de gedachte te verbergen. Bismarck denkt: de woorden zijn om de gedachten zooveel mogelijk averechts uit te drukken. Wij vernemen ook niet, dat hij over zijn thee geweest is, ofschoon hij zooals men weet, alles behalve een afschaffer is. In een roes kon hij wel eens een waar woord gesproken hebben. Maar hij schijnt nuchter geweest te zijn. Ook kan men niet juist het omgekeerde gelooven van wat hij zegt. Daar is hij te slim toe. Zijne woorden hebben de helderheid van de uitleggingen van een goochelaar. Alleen dit is uit zijne rede op te makendat ook hij den oorlog in 't Oosten voor aanstaande houdt en niet tusschen beide wil komen, dan nadat de anderen moe gevochten zijn. Men schijnt te mogen verwachten, ook bij de pressie, welke de Engelsche oppo sitie meer en meer op het Gouvernement daar te lande begint uit te oefenen, dat alsnu gebeuren zal wat wij reeds lang hebben voor zien dat de Conferentie tot den vrede niets zal bijdragen. Rusland houdt aan zijn plan tot bezetting van Bulgarije onwrikbaar vast; de toebereidselen daartoe zijn niet gering. Over deze eerste en voornaamste waarborgen zullen de beide voornaamste partijen het niet eens wordenwant Turkije zal onder geen voorwaarden eene bezetting dulden. De Mogendheden zullen zich na eenige diplomatieke haspelarijen op den achtergrond terugtrekken en de beslissing aan het wapengeweld overlaten. Zij zul len rekenen voor 's hands haar plicht te hebben gedaan en zichom des lieven vredes wille, geen partij te willen stellen. Er zal dus heel wat moeten gebeuren zal de vrede bewaard blijven. Eerst zullen de Mogendheden met elkander onderhan delen zonder de Porte; loopt dit goed af, dan begint de Conferentie met de Porte; en gaat hier alles goed, dan zal Rusland de kolossale oorlogsmaatregelendie het ge nomen heeft vernietigen. Er is veel geloof noodigom onder zulke omstandigheden het behoud van den vrede te verwachten. Barst de oorlog tusschen Rusland en het Ottomanische Rijk uit, dan moet men het zich niet ontveinzen: de strijd zal ver schrikkelijk zijn; de Russen, al blijven zij ten slotte overwinnaarszullen hun beste soldaten bij duizenden aan de oevers van den Donau en in de vlakten van den Bal kan achterlaten. Turkije is bereid tot eene wanhopige verdediging. Het neemt den oorlog aan, gelijk men een duël op leven of dood aanvaart. De Oostenrijksche zaakgelastigde te Bel grado heeft in last ontvangen om krachtige voldoening te eischen voor de schending der grenzen door Servische politie. Tot on dersteuning van den eisch worden twee monitors uit Semlin afgezonden. Het be treft hier de zaak der stoomboot Radetsky, die met behulp van politie Bulgaarsche vluchtelingen naar Galaiz wilde brengen onderzocht door Servische politiebeambten die de vluchtelingen gewelddadiglijk in vrijheid stelden. Op den eisch van den ka pitein om de vluchtelingen aan boord te laten, werd geen acht geslagen. De Porte heeft te St. Petersburg doen weten, dat zij volkomen instemt met de Conventie van Genève met betrekking tot <le behandeling van zieken en gewonden m tijden van oorlog. Het Turksche leger zal echter de halve maan in de plaats stel en van het roode kruis. Aan de in de Servische gelederen nog dienende Russische officieren moetvolgens daartoe gegeven instructiede gelegenheid worden benomen het leger te verlaten. De Russen, die vroeger vertrokken zijn, trach ten weer geplaatst te worden. Denkelijk zal hun dat niet veel moeite kosten. Rusland. De opperbevelhebber van het Zuiderleger, Grootvorst Nicolaï Nincolajewitschis den 5n dezer met zijn geheelen staf te Kischeneff aangekomen. Te Moskou is tot nog toe slechts voor 9,300,000 roebels in de leening ingeschreven te St. Petersburg daarentegen voor 106 mil- lioen, Stieglitz heeft er voor 17 millioen in deelgenomen. De Times weet te verhalen dat zooveel Russische legers naar het Zuiden worden ge zonden dat in de laatste helft van December 250.000 man voor de Pruth zullen staange reed om die over te steken. De Russische autoriteiten hebben 84 hospi talen georganiseerdwaarin 52.000 zieken kun nen opgenomen worden. De voornaamste hos pitalen zijn te Odessa en te Kremeutschug. Uit Weenen wordt aan de Augsb. Zeit. getelegrafeerd dat het Russische leger van den Caucasus gebracht wordt op 120,000 man en opengesteld in de omstreken van Bajazet, en dat van het Russische Zuiderleger 60,000 man naar Servië zullen gezonden worden. Duitschland. Men schrijft van uit Berlijn: Het door ge neraal J. von Hartmann in de Deutsche Rund schau gedane voorstel tot oplossing van de Oostersche quaestie door de verdrijving van de Turken uit Europa en het beletten dat Rusland alleen over de nalatenschap beschikt stemt overeen met hetgeen Gladstone en het gedeelte der liberale partij in Engeland, dat anti-Turksch is, sedert weken prediken. Ook zijn plan, zelfstandige Staten aan de Beneden-Donau op te richten, is niet nieuw, maar, zooals de Nat. Ztg. zegt, de uitvoering stuit in de eerste plaats op den tegenstand van Oostenrijk-Hongarije. Ook schijnt de ontbinding van den Turk- schen Staat nog niet zoo zeker geconstateerd te zijn, dat men zijn nalatenschap reeds zou kunnen verdeelen. Uit de onlangs bekend ge worden nota van den Russischen agent alhier aan zijne Regeering ziet men, dat men in Duitsche Regeeringskringen de militaire kracht van Turkije niet gering acht. De hierop betrekking hebbende verklaring van den Heer v. Rodowitz stemt met geloof waardige berichten van andere zijde overeen, dat de verdrijving van de Turken uit Europa zelfs aan een groote militaire Mogendheid als Engeland niet gemakkelijk zou vallen. Ook verdient het de aandachtdat een zoo geacht Russisch tijdschrift als de Wjestnik Jewropy Rusland onder de tegenwoordige omstandigheden een oorlog ten sterkste ont raadt. In de politieke kringen te Berlijn wil men wetendat het aan Lord Salisbury gelukt zou zijn, het Italiaansch Kabinet, met be trekking tot de Oostersche quaestie, uit het Russische vaarwater in dat van Engeland over te brengen. Velen meenen evenwel te moeten twijfelen aan de duurzaamheid van die politieke zins verandering bij de Italiaansche bewindslieden. De sympathie voor Rusland is toch reeds traditioneel op het Quirinaal geworden. Zwitserland. Een vreeselyk spoorwegongeluk aldus schrijft men uit Bernis voorgevallen te Weidenschweil bij Zurich. Men maakte voor de tweede maal een proefrit op de berglijn WeidenschweilEinsiedeln, die gebouwd is naar een nieuw stelsel, het systeem- Welhi. In 't begin ging alles goed, maar bij Schin- deleggi gekomenweigerde het wiel van den remtoestel zijn dienst; aan remmen viel niet meer te denken, en de geheele trein stortte in de vallei. Er waren alleen beambten en ingenieurs op den trein, die, hel gevaar inziende, voor 't meerendeel van den wagen afsprongen en zich kwetsten. Bij het station Weidenschweil gekomen, de railleerde de wagen en kantelde buiten de rails, terwijl de locomotief met bliksemsnel heid het station binnenreed en zich daar te pletter stootte. Een ingenieur en de stoker waren oogenblikkelijk doodvijf beambten en twee ingenieurs werden doodelijk of zwaar gekwetst; de vijf overige personen, waaronder de ingenieur Welhi, in lichtere mate. 's Gravendeel, 6 December. De zoon van den molenaar, een goedhartige kerel, liet al tijd kinderen op zijn wagen toe. Zijne inschik kelijkheid had gisteren een treurig gevolg, want een der kinderen viel van den wagen, zoodat het rijtuig over het lichaam en het hoofd van den kleine liep. Het kind was on- middelijk een lijk. Maastricht 6 December: Het volgende spoor wegongeluk heeft gisteren avond hier plaats gehad: Een koetsier, die, met zijn rijtuig van het station van den Staatsspoorweg komende, de daarbij gelegen hall van den LuikMaas- trichtschen spoorweg, waarvan de barrière niet was gesloten, veilig meende te kunnen overrijden, kwam in aanraking met den naar Visé stoomenden trein, tengevolge waarvan het rijtuig verbrijzeld, het paard verlamd en de koetsier een eindwegs geworpen werdzon der nochtans ge deerd te zijn. De reizigers van den Staatsspoorweg, die zich tusschen de bar rières bevonden, kwamen met den schrik vrij. Een onderzoek is ingesteld. Deventer 3 December. Voor eenige dagen heeft een 16jarige dienstbode een speld, die zij als tandensteker gebruikte, doorgeslikt. Haar toestand is hopeloos. Eibergen 5 December. De «zwarte jacht" een bende stroopers met zwart gemaakte ge zichten, thuis behoorende in de buurtschap pen om Haaksbergen, heeft onlangs weder van zich doen hooren. Met 32 man heeft zij op klaarlichten dag de heivelden tusschen Haaksbergen en Rekken afgejaagd en veel wild geschoten. By haar verschijnen houden zich de jagtopzieners op een eerbiedigen afstand. Lunteren 6 December. De vorige week is door een landman alhier bij het graven van aarde een menschelijk geraamte gevonden benevens een mes, een hamer en een eind horlogeketting. Er wordt een onderzoek inge steld of de gevonden voorwerpen ook kunnen leiden tot de ontdekking van eene misdaad. Voor tal van jaren namelijk is hier een man, die eenigen tijd naar Holland was geweest om gras te maaienniet teruggekeerd, en ondanks de vele moeite is 't nooit mogen gelukken eenig spoor van hem te ontdekken. Zijne vrouw is nog in leven. IJmuiden, 5 December. In November zijn door de Noordzeesluizen geschut: naar zee83 schepenwaaronder 45 stoomboolen met 27,208 gemeten tonnenuit zee 46 schepen (39 stoom- booten) met 16,246 ton. 'sBosch, 6 December. Mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, president van het ge rechtshof alhier, is door Z. H. Paus Pius IX benoemd tot kommandeur in de orde van den H. Gregorius den Groote. Heden namiddag werden alhier door de politie gearresteerd twee vrouwendie zich onledig hielden met bij sommige winkeliers geld te wisselen tegen muntspeciën van een aangegeven jaartal. Reeds spoedig na het ver trek der vrouwen bemerkten de bereidvaar dige winkeliers, dat de gewaande wisseling niets anders was, dan een middel om hen van eenig geld te berooven. Amsterdam, 8 December. Heden naeht, omstreeks half twee uur, brak er een vrij hevige brand uit op de bovenste zolders van een pakhuis in de Warmoesstraat No. 169, alwaar turven opgeslagen waren. De brand weer bracht drie handspuilen, eene stoomspuit en de »Jan van der Heyde" in werking, ten gevolge waarvan de brand omstreeks vier uur was gebluscht. Het beneden gedeelte van het pakhuis is gevuld met koffij en andere krui denierswaren, die veel door het water heb ben geleden. Men vermoedt dat de brand is ontstaan in het beneden gedeelte alwaar eene stoommachine overdag in werking is, en dat het vuur door den koker, waarlangs de tur ven naar benoden worden gelaten, naar bo ven is geslagen. Het pakhuis en de goederen behooren aan den heer Victor, kruidenier alhier. Rotterdam 8 December. Heden middag ten 2 ure waren eenige kinderen bezig met spelen aan een der tuitouwen van eenen bokstaande aan de viaducten op het werk van de spoor baan tusschen de Wenastraat en het Hof plein. Geen der werklieden was op dat oogenblik aanwezig, zoodat de jongens vrij spel hadden. Terwijl zij nu aan het touw hingen te slin geren brak het door de schurende beweging over den hardsleenen kant waarop het ruste en viel de bok voorover op 2 daarbij staande jongensmet het ongelukkig gevolg dat een hunner, 10 jaren oud. op de plaats dood bleef, en'de ander, 11 jaren oud, een been brak. GEMENGD NIEUWS. Een paar jongens van 14 en 12 jaar kregen dezer dagen in een der buurtschappen van Ootmarsum twist, welke zoo hoog liep, dal de oudste den jongere heeft doodgeslagen. Te Oosterhuizen werd 1.1. Zondagmiddag in een sloot verdronken gevonden het lijk van eene jonge dochter, die aan zenuwtoevallen leed. Zij had nog slechts kort in het water gelegen. Van de omstanders »er waren er wel twintig« had niet één den moed haar uit het water te haleneen gevolg alweder van de dwaze meening dat dit niet mogt geschie den zonder dat de politie er bij is. Uit Bu charest wordt gemeldt dat, na den zelfmoord van den aldaar wonende bankierJacques Poumaygebleken isdat deze een vermogen van meer dan twee millioen francs nalaat. Voor een paar dagen werd te Marum een schaap in de weide geslacht en 't vleesch door dieven meegenomente Zuidlaren had echter nog een brutaler di. fstal plaatsdaar namen een paar dieven een levend varken uit een hok mêe. Het Eugelsche schip St. Lawrence, met troepen op weg naar Kaapstad is vergaan. De opvarenden zijn gered. Op den laatsten kermisdag te Gorinchem had op do Gedempte Kalkhaven het volgend kluchtig voorval plaats. Een berenleider bood eenigen boeren aan, zijn beertegen betaling van ieder een dubbeltje verschillende toeren te laten verrichten en hem onder anderen te laten dansen en in een boom te doen klimmen. Een der boerendie zijne centen te lief had, gaf te kennen, dat hij niet alleen even als de beer kon dansen, doch evengoed in den boom kon klauteren, doch dat hij van den berenleider een kwartgulden daarvoor moest hebben. Deze, natuurlijk be lust om den boer te foppen, stelde hem dit geldstuk onmiddelijk ter hand en de boer begon zijn tocht naar boven; doch nauwelijks een eindweg geklommen, liet de andere zijn beel den boer volgen. Deze dit bemerkendeklom hoe langer oe hooger, totdat het angstzweet hem uitbrak. De berenleider, die zijn bruintje aan een touw had, riep den boer toe onmid delijk een gulden uit den boom te werpen, daar anders de beer hem kwam gezelschap houden. Men kan begrijpendat de gulden spoedig beneden was, waarop de beer door zijn geleider werd omlaag getrokken. Ze kere J. K. een gepensioneerde indisch militair te Zwolle, heeft Woensdag ochtend zijne 25 jarige stiefdochter, die zich in een twist tus schen hem en zijne vrouw mengde, met een mes eene diepe wonde onder de ribben toege bracht. De verwonde is naar het ziekenhuis gebracht en de dader gearresteerd. Volgens de Indépendance staat dezer dagen in den tuin eener gemeentelijke school te Brussel een pe reboom te bloeienbesseboornen botten uit en een aantal bloemen zijn er ontloken. Don derdag ochtend had een schipper, de brug te Boskoop doorvarende, het ongeluk van zijn schuit in het water te vallen. Hij werd dooi den sterken stroom medegevoerd, en eenige uren later heeft men zijn lijk opgehaald. Maandag jl. is het beurtschip van Bergen op Zoom op Dordrecht door het noodweer voor de Willemstad gezonken. Niemand is daarbij omgekomen. Door eene plotseling op gekomen hevige onweêrsbui verkeerden Maandag-ochtend vier baggerlui op de kleine Braasemermeeronder Oude-Wete- ring, in doodsgevaar. De door den wind opgezweepte golven sloegen over de volgela den pramen heen, met het gevolg, dat een der mannen L. van Klink geheeten, van zijne schuit werd afgeslagen en in de diepte ver dween. De drie overige werden niet dan met moeite gered. Eerst des avonds heeft men het lijk van den ongelukkige gevonden. Hij laat eene weduwe na met zes jeugdige kinderen. Een 14jarige knaap te Borculo heeft zich door ophanging van het leven beroofd. Gisteren ochtend is een jongeling in hechte nis genomendie in zijn kosthuis in de Boek horststraat te 's Hage een zilveren horlogie ontvreemd had, ten nadeele van een zijner kameraden Op nader te bepalen dag, zal een examen worden afgenomen van hen die dingen naar de betrekking van aspirant-inge nieur bij het stoomwezen, aan welke betrek king eene jaarwedde van f 1000 is verbonden. Nadere bijzonderheden zijn in de Staats-Cou- rant vermeld. Een paardendiefdie sedert eenigen tijd te Almelo preventief gevangen zat, is in den nacht van Woensdag op Don derdag ontvlucht, een paar laarzen van den bewaarder en eene portemonnaie met geld meenemende. Voor een soort van wrijfwas voor het onderhoud van gepolitourde meube len, wordt aanbevolen 50 gram stearine- zuur en 70 gram heete terpetijn te smelten, waardoor na bekoeling een soortgelijk pro duct ontstaat als de gewone boenwas dat op gelijke wijze gebruikt wordt Door 20 belanghebbenden is aan de ergenamen van Pieter en Elisabeth van der Hulst en Catharina Olthoff en de overige rechthebbenden een circulaire gezonden, ten einde door vrij willige bijdragen (niet minder dan f 2.50 per persoon) een som gelds bij elkander te krij gen tot het lichten van 300 akten uit de jaren 1590 tol 1700. Door deze bijdrage ineens ver vallen de wekelijksche conlributien. Er zal een stamboom worden opgemaakt van de geheele familie, en een rechtsgeleerde worden opge spoord, die het proces wil voeren. De leening der Stoomvaartmaatschappij «Zeeland", groot f 3,200,000 is volgens de Midd. C. meer dan volteekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2