NIEUW Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. M 38. Zondag 17 Dec. 1876. I9 Jaargang. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschgnt Zaterdagavond. Zijdie zich. wenschen te abonneeren op dit blad, ont vangen de nummers tot 1 Januari gratis. OFFICIEEL NIEUWS. Aan het Politie Bureau alhier is gedeponeerd. RECHT VOOR ALLEN. Een dertigtal jaren ongeveer geleden werd geheel Europa in beroering gebracht. Eene geheime macht, die zich in de ge- heele wereld doet gevoelendie met den dag stoutmoediger optreedt en in onze dagen schier de eenige macht is, die de wereld regeerthadmet een geduld en eene vol harding eene betere zaak waardig, langen tijd vorsten en volken bewerkten zóó de uitbarsting voorbereiden toen zij nu haar oogenblik gekomen achtteging een schok door geheel Europa en al de vorsten sid derden op hunne tronen, 't Waren de zoo genaamde vrijzinnige beginselen, 't was de moderne beschaving, diedoor de geheime genootschappen gedragen, zich eenen weg baanden tot de treden van den troon; en de Vorst had slechts te kiezen tusschen abdicatie en de wet, die de werktuigen der Loge, maar achter maskers verborgen hem voorschreven. Vrijheid, Rechl voor allen was de schoone, maar bedrieglijke leuswaaronder men optraden waarmede men niets minder beoogde dan de óman- cipatie der volken, en de overdracht van het gezag uit de handen des vorsten in die van het volk. VrijheidRecht voor allen maar terwijl men die woorden hoog in de banier schreef, maakte men ze zelf tot een leugen, door dat men begon de vrij heid der Overheden aan banden te leggen en de rechten van de eerste personen in den Staat te miskennen en te besnoeien. Ook ons land bleef bij de algemeene be weging niet achter; maar gelukkig had zij hier dat bedenkelijk karakter niet, dat zich in andere landen openbaarde. Wij zijn nu eenmaal de Chineezen van Europa, en staan tot ons geluk bij de zoogenaamde vrijheid en beschaving van andere volken nog verre achter. Wij zijn te koud van natuur, wij bewoners van het kille Noor den; 'tgaat zoo gemakkelijk niet om ons rond den vrijheidsboom te doen dansen. Daarom had de vrijzinnige beweging, die zich overal deed gevoelen, die zoo menig vorst van kroon en scepter beroofde, en onder anderen den koning van den Kerkdijken Staat, Pius IX, niettegenstaande hij de vrijzinnigste der vorsten was, dwong van Rome naar Gaëta te vluchten, voor de Katholieken van Nederland haar goede zijde; en dankbaar erkennen we dat wij, niet aan de liberale beginselen maar aan de liberale beweging van die dagen, onze verlossing van de overheersching der Staats kerk en de Grondwet te danken hebben waarin de vrijheid van onzen godsdienst, en gelijk recht van alle burgers voor de wet gehuldigd wordt. Rechl voor allen was ook hier de leus en daar de Katholieken dat woord in den echten zin opnamen, en het inderdaad scheen, dat de liberale mannen van die dagen de rechten ook van de Katholieken wilden handhaven, sloot men zich onzer- zijds vrij algemeen bij de vrijzinnige be weging van dien tijd aan. Was het inder daad ernst met die leusRechl voor allen Of moest zij slechts dienen om de menigte zand in de oogen te werpen en den libe ralen het gezag meer en meer in handen te spelen? Dat vroeg men zich, algemeen gesproken, niet af. Wel waren er, die be denkelijk het hoofd schudden, en wien het Timeo Danaos et dona ferenles op de lippen lagmaar waar men ons eenerzijds eerbie diging ook van onze rechten verzekerde terwijl van den anderen kant Calvinistische haat ons nog altijd als de Paria's van Ne derland zou hebben willen behandelendaar kon voor ons de kenze niet twijfelachtig zijn. Al mistrouwde men de liberale be ginselen, bij de liberale beweging sloot men zich aanen al wist men niet of het Recht voor allen meer was dan eene leuze wat men onder die liberale vlag inbracht namen wij dankbaar aanniet als een ge schenk ons gegeven, maar als een recht ons te lang ontbonden. De goede verstandhouding tusschen Ka tholieken en Liberalen was echter niet van langen duur. Even als onze hooggeschatte Opperpriester, die in de eerste jaren zijner Regeering vriend en vijand erkent het de vrijgevigste vorst van Europa was, al spoedig tot de ervaring kwam, dat men geene vrijheid maar bandeloosheid, geen recht maar omverwerping van recht, orde en gezag beoogdezoo bleek het ook hier allengsdat men iets ander als Recht voor allen in het schild voerde. Toen de Libera len van die dagen zich meer meester van den toestand achtten en men de vrienden van voorheen niet zooveel meer noodig hadwerd de vlag met haar Recht voor allen opgerold eh bleek het al spoedig, dat het schoone devies waaronder men was opge treden niets was als een leugen, waar onder men zijne ware bedoelingen verborg, 't Was nog geen tien jaren later of de liberale schoolwet kwam tot stand, die, zoo heette het, verdraagzaamheid moest bevorderen tusschen de zonen van hetzelfde Vaderland, maatschappelijke deugden zou aankweeken en toegankelijk zijn voor alle gezindheden, maar inderdaad is eene mo derne secteschooleene aanranding van de rechten der Minderhedeneene brutale loochening van Rechl voor allen. Onder die liberale schoolwel hebben wij schier twintig jaren lang gezucht, en ton nen gouds bijeen moeten brengen om een onderwijs te helpen bekostigen, waarvan wij voor onze kinderen geen gebruik kun nen makenen welke grieven wij ook inbrachten, hoe wij onze klachten tegen de openbare school ook met bewijzen staaf den; men heeft ons beroep op Rechl voor allen niet ontvankelijk verklaard. Eindelijk komt nu weldra, door den drang van alle partijen, eene nieuwe Wet op het Lager Onderwijs in de Staten-ge- neraal aan de orde. Zal die wet het schoone beginsel Rechl voor allen huldigen? Kan men van dit Ministerie en van deze Ka mers eerbiediging ook van onze rechten verwachten? Wij hopen het, maar vreezen. Toch is er een lichtpunt, dat onze hoop eenigszins verlevendigten waarop het goed is de aandacht te vestigen.' Onze Haarlemsche afgevaardigde Kap- peijne van de Coppello heeft bij de alge meene beschouwingen op de Staatsbegroo- ting, onder meer het volgende gezegd: „De kwestie van het Lager Onderwijs moet „worden opgelost. Dezerzijds (van liberale „zijde) heeft men lang in de Wet van 1857 „berust; anderszijds drong men op herzie ning aan. Wij gaven toe, maar laten die „herziening in uw belang geschieden door „deze Regeering, een neutraal Ministerie, „dat geene partij vertegenwoordigt. Immers „het recht van de Minderheden moet wor- „den geeerbiedigd. Wij zijn bereid Recht „te doen. Dat ligt in onze richting, recht „te doen aan ieder persooniedere klasse „iedere gezindheid is een deel van het pro gramma der liberale partij. Waar het on- „recht is aangedaan, moet van deze zijde „natuurlijk herstel komen." Wij nemen akte van deze verklaringen verzoeken onzen Katholieken afgevaardigden er zoo noodig ter gelegenheid aan te her inneren. Er is in die verklaring wel eene schaduwzijdehet is daarwaar de heer Kappeijne het rechtdoen aan allen, als een deel van het programma der libe rale partg voorstelt. Maar al is onze on dervinding hiermede in strijd, aan de op rechtheid van het woord van den spreker willen wij hier niet twijfelen. Waar hij, het hoofd der liberale partij, ongevraagd in volle Kamer komt verklaren, dat het recht der Minderheid moet geeerbiedigd wor den, dat de liberale partij, in wier naam hij spreekt, bereid is recht te doen aan allen, en waar onrecht is aangedaan, van liberale zijde herstel komen moet waar de hoofdman zelf de vlag met Rechl voor allen opnieuw ontrolt, daar herleeft onze hoop en vertrouwen wij met gronddat ein delijk ook ons* recht zal geschieden. Recht voor allen toen gij met dat woord in uwe vlag optraadt schaarden wij ons in uwe gelederenen zoolang gij aan dat be ginsel getrouw bleeft stonden wij u krach tig ter zijde. Maar toen gij Recht voor allen vergat en uwe daden met uw devies in tegenspraak kwamentrokken wij af, maar namen de vlag mede, die gij door het slijk gehaald hadt, en hieven haar moedig om hoog. Nu neemt gij uw devies terug. Recht voor allen, klonk het uit den mond van uwen aanvoerder. Toontliberale Heeren dat het u ernst isen wij keeren met wa pens en bagage in uwe gelederen terug. Recht voor allen, dat is onze leus. „Het Vaderland" insinueerde nog niet lang ge leden dat de clericalen allerlei eischen aan het Ministerie zouden stellen. „Nu zeide „het tot den Minister vragen zij van n „met het pistool op de borst eene clericale „onderwijswet; maar gesteld eens, dat aan „dien eisch voldaan werd, zouden zij dan „tevreden zijn? Geloof het niet. „Rome en Dordt kennen geene dankbaarheid. „Hoe meer gij hun toestaatExcellentie! des „te meer zullen zij u de wet willen voorschrij ven. En zoudt gij ten laatste dan toch „niet moeten eindigen met weigeren? Zon „het daarom toch maar niet verstandiger „zijn, u bijtijds van hen los te maken?" Men ziet wel dat de Heeren van „Het Vaderland" Recht voor allen niet in hun schild voeren. Maar dit daargelaten. Wat „Het Vaderland" daar zegt is een leugen. Wij vragen geen clericale onderwijswet. Wij stellen geen onredelijke eischen. Wij vra gen alleen herstel onzer grieven; wij vra- het recht dat de Grondwet ons waarborgt. Recht voor allen is onze leus; geene be voorrechting van de eene partij of gezind heid boven de andere. Wij eerbiedigen ieders rechten en hebben er vrede mede, dat de Liberalen voor hunne kinderen libe rale, de Protestanten protestantsche scho len bouwen; maar wat wij anderen gun nen, dat vragen wij ook voor ons zeiven en willen, dat de gelijkheid van alle bur gers, die de Grondwet huldigt, ook inde schoolwet worde toegepast. Recht voor allen vragen wij, niets meer, maar ook niets minder. Wij hopen dat de Heeren van „Het Va derland" in de Kamers geene aanhangers hebben, maar het woord, door Kappeijne gesprokenbij de behandeling van de Wet op het Lager Onderwijs blijken moge ernst te zijn. Maar mocht tegen onze verwach ting in onze Haarlemsche afgevaardigde zijn woord niet gestand doen, of het libe rale leger bij den strijd zijnen aanvoerder in den steek latendan zullen wij op nieuw het vaandel met Recht voor allen redden. Wij zijn niet van de overheersching der Staatskerk verlost, om van Schylla in Cha- rybdis te vallen, om onder de overheer sching te komen van de mannen van „Het Vaderland". Ons goed recht is ons dooi de Grondwet gewaarborgden zoolang die wet geen doode letter is, zullen wij pal staan in de verdediging van het vaandel, ons door de Liberalen zelfs aangeboden pal staan, tot wij overwinnen of sterven. WEKELIJKSCH OVERZICHT. De eerste voorbereidende zitting der Con ferentie heeft Woensdag jl. te Constantinopel onder presidium van den Russischen gezant generaal Ignatief plaats gehad. De eerste resultaten van de Conferentie geven weder eenigen schijn op eene schikking. Men ver- URI MSI ABONNEMENTSPRIJS r'er 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 mum PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents, Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. -A.gite ma non agitate. Eene porteinonnaie met geld. Een kinderzak met portemonnaie en naaldenkoker Een zak met kleedingstukken. Een geruiten wollen doek. Eenige linnenboorden Een zakboekje. Een R. C. Kerkboek. Een wandelstok. Een zwart beenen oorbel. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen. Een molenroede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 1