zekertdat lord Salisbury zich zeer vrede lievend heeft betoond en het denkbeeld goedkeurde om Bulgarije door eene neutrale mogendheid, zooals b. v. Zwitserland of Jielgië te doen bezetten. De Turksche re geering zoo verzekert men zal die bezet ting onder geen vorm aannemende Porte scheidt zich in geen geval van de begin selen van het Parijsche tractr.at en is dus besloten ieder bezettingsplan als een Oor logsverklaring te beschouwen. Intus8chen begaf de Sultan zich met zijn Grootvizier en zijne Ministers naar de bij de hoofdstad gelegen eilanden om torpedo's en Armstrong kanonnen te be proeven. Begrijpelijk is het dan ook, dat men te Constantinopel in de Regeerings- kringen niet meêzingt in het koor, dat aangeheven wordt over de gunstige teeke nen welke de werkzaamheden van de vóór Conferentie vertoonen. 't Is niet kwaad gezien van de Confe rentie om alvast te beginnen met de ver brokkeling van Turkije te plaatsen voor faits-accomphs. Zooveel te gemakkelijker kan later de groote slag worden geslagen. De Keizer van Rusland heeft naar ko ningin Victoria geschreven, en neemt de hemel tot getuige, die de oprechtheid zijner gevoelensomtrent den vrede kentook op het feestmaal ter gelegenheid van het feest der orde van St. Georgewendde de Czaar zich tot den Oostenrijkschen militairen ge volmachtigdebaron von Bechtolsheim en dronk op de gezondheid van den keizer van Oostenrijk. Op aanraden van von Bis marck schijnt Rusland, een weinig voor zichtiger en bedachtzamer te worden met zijn oorlogsplannen. De toebereid selen tot den oorlog zijn gemaakt en in vollen gangde verwachting is hoogst ge spannen allen die bij den oorlog winst kunnen behalen of naar promotie, titels of ridderorden verlangen, wenschen den krijg. Zij zouden zeer teleurgesteld zijn, indien de diplomaten het te Constantinopel met elkander eens konden worden. Wat de Porte doen zal, is natuurlijk ook onzeker. Zoo zij maar eenigzins bespeurt, dat de Mogendheden niet geheel en oprecht één lijn trekken, zal zij misschien de eischen die haar gesteld mochten worden, van de hand wijzen. Een nieuwe financieele ramp heeft zich te Brussel voorgedaan. De Bankvereeniging l'Union du Crédit heeft jl. Woensdag hare betalingen geschorst. Het volk verzamelde zich voor het gebouw der Union, zoodat door de uittardende houding der menigte de politie maatregelen moest nemen. Volgens telegraphische berichten hebben de meeste bankiershuizen te Brussel maat regelen genomen, om zooveel mogelijk ver dere onheilen te voorkomenen heeft men reeds een disconto-bureau samengesteld in het gebouw der Nationale-Bank. Mag men L'Echo du Parlement gelooven, dan is het netto verlies 2| millioen, en is de heer Eméréquedirecteur van l'Union du Crédiet te Parijs in hechtenis genomen. BUITENLAND. Belgie. Den 13 December heeft te Brussel met groote praal, verschuldigd aan zijn rang en waardig heden, de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van graaf Lodewijk van Mérode, „neef van kardinaal de Mérode" lid van den Senaat voor Brussel, dezer dagen te Cannes overleden. Het lijk was den vorigen dag herwaarts vervoerd en bijgezet in de pa rochiekerk van St. Jean aux Minimes. Het escortesamengesteld uit een bataillon grenadiers met de muziek van het regiment en een bataillon carabiniers, werd gekomman-' deerd door kolonel van Hontheim, van de grenadiers. Al de leden van den Senaathier tegenwoordig, benevens verscheidene leden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Oorlog, van Justitie en van Openbare Werken waren bij de plechtigheid tegenwoor dig. Insgelijks merkte men op den heer Feig- nauxvice-president van het Comité du Pain, waarvan de overledene voorzitter was. Rusland. Uit Kischenefï wordt dd. 7 December aan de Pol. Corresp. geschreven: «Volgens een orde van den opperbevelhebber blijft onze stad bezet door een divisie infanterie ter sterkte van 40,000 man, een divisie cavallerie van 2500 man en een brigade artillerie. Het ge volg hiervan is, dat de geheele stad geen enkel vrij plekje meer heeft, zoodat de doortrekkende troepen hier onmogelijk huisvesting kunnen vinden en zoo spoedig mogelijk hun marsch voortzetten. Het hoofdkwartier zal echter niet lang hier blijven, maar den 28n naar Chotim worden verlegd, waar het gevestigd zal blijven, tot de Rumeenische grenzen door het geheele le ger overgetrokken zullen zijn. «Eerst den 5n Januari zal de Grootvorst met den grooten generalen staf den overtocht naar Fokschou ondernemen. Bucharest zal, met het oog op de bevriende Regeeringniet door de troepen worden aangedaan. De over tocht over de Pruth zal in het laatst van De cember geschieden. Enkele leveranciers hebben opgave gekregen van de plaatsen Jassy, Ber- lat, Fokschou en Roman als leveringsstations voor de eerste helft van Januari.'i BINNENLAND. Meppel, 11 December. De wildprijzen be dragen thans voor hazen f2 a 2,50; konijuen fl a 1,50; patrijzen f0,90 a 1,10; korhoen ders ('t paar) f7 a 9ganzen f2 a 2,75 eendvogels f 1,40 a 1,60. De bestellingen uit de Hollandsche gemeenten animeeren nog steeds. De poeliers hebben talrijke verzen dingen. Amsterdam13 December. Een braaf werk man, 75 jaar oud, die 53 jaren achtereen bij denzelfden baas heeft gewerkt, is gisteren namiddag door bijziendheid in een sloot ge raakt op den Buitensingel. Levenloos werd hij op het droge gebracht. De 530 hectaren kleigrond der Kanaal maatschappij liggende beoosten het Zijkanaal naar Halfweg, hebben in veiling opgebracht f 1,654,763. Bij de politie en brandweer alhier, is dezer dagen een maatregel ingevoerddie vermelding verdient. Alle inspecteurs en agen ten die de ronde doen en ook de mannen der brandweer zijn thans voorzien van een Kips-cartouche, een klein kartonnen doosje in den vorm van dat der oude model-patronen. Daarin bevindt zich alles, wat noodig is om de eerste hulp te verleenen bij het leggen van een verband, als: een fleschje met ammoniak, bloedstillende watten, brandpleister enz. Schoonhoven, 12 December. Naar men ver neemt zijn heden ochtend twee bouwwo- ningen, bewoond door G. Van Houweninge en W. Van Harten, onder Gijbeland, totaal afgebrand. Daarbij zijn, volgens vertrouwbare geruchten, bijna 20 stuks vee omgekomen, terwijl de paarden nog behouden bleven. De brand wordt aan kwaadwilligheid toege schreven. Katwijk, 14 December. De haringschuiten zijn allen behouden, zonder belangrijke schade wedergekeerd- De uitkomst der visscherij is dit jaar bizonder voordeelig. Nijmegen, 12 December. Gister-avond is de heer Stadnitzki, majoor-magazijnmeester der artillerie alhier, plotseling overleden. Gezond en wel aan tafel zittende zakte hij ineen. Ommerschans, 12 December. Hét volgend voorval heeft hier heden nacht plaats gehad. Een der verpleegden stond omstreeks mid dernacht op en poogde een zijner kameraads den hals af te snijden. Deze ontwaakte tijdig en kwam er zoodoende met een schramp in den hals af. Men vermoedt dat krenking der geestvermogens de oorzaak dezer handeling is. Deventer, 14 December. Bestuurders van het krankzinnigen-gesticht hebben twee prijs vragen uitgeschreven, een som van f 1000 en een som van f 300 voor de twee best gekeurde ontwerpen van gebouwen voor een nieuw ge sticht op het landgoed Brinkgreve, bij deze stad. Zaandam. In den avond van 10 December jl. is uit eene sloot op de Rozengracht het lijk opgehaald van zekere A. v. d. P. wonende alhier. Hij schijnt door beschonken toestand in het water te zijn geraakt, althans was hij dienzelfden avond in dien toestand gezien. GEMENGD NIEUWS. De «Ass-Gour.» schrijftEngeland is niet te verzadigen en vindt alles lekker wat hier tot het dieren- en plantenrijk behoort. Als John Buil maar merkt, dat hier iemand smult, dan roept hij dadelijk geef hier! Goed beta len wil hij dat moet gezegd worden. Onlangs kwam hij er achter, dat onze leeuwerikken en musschen goed smaakten en dadelijk bood hij voor het eerste vogeltje 25 Gents en voor het tweede 10 Gents. Arme stumperdsl En pas was het hem ingefluisterd, dat hier wel eens een stekelvarken opgepeuzeld werd, of hij schreeuwde: 25 Gents voor dat dier! Wan neer zal hij kraaien willen hebben Te Zaandam is een man, werkzaam bij de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappijnaar men zegt in beschonken toestand, in het water geraakt en verdronken. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat dezer dagen onder Gemert een prachtig hert geschoten werd, wegende 228 halve kilo's. Woensdag j.l. heeft bij Die penbeek op den Grand Gentral Beige eene ontsporing plaats gehad; de weg was ver sperd, maar dadelijk is voor de overbrengst gezorgd en des namiddags ten 4 uur was de dienst hersteld. Een der beambten is doode- lijk gewond. Het peperkruid wordt aanbe volen als een uitstekend middel tegen wand gedierte. De plant moet op de insecten een aantrekkingskracht uitoefenen, die voor hen noodlottig wordt; in trossen hangen zij aan de takken en sterven daar of laten zich ge makkelijk afmaken.In den ouderdom van 82 jaren is te Doesburgh overleden de ge pensioneerde vice-admiraal Tengbergen. In de Groningsche bladen wordt melding ge maakt van een gerucht, dat men mogelijk zou achten in Turkije of in Rusland, maat niet in de goede stad Groningen. Men verhaalt nl. dat voogden van het Groene Weeshuis bij overrompeling en met geweld, of althans met bedreiging, dat alle verdere ondersteuning zou worden onthouden, de vrouwelijke wee zen van haar lang hoofdhaar hebben laten berooven. Een huurkoetsier te Parijs vond in zijn rijtuig een portefeuille met 150.000 frs. aan verschillende waarde, welke hij onmid- delijk aan den eigenaar terugbezorgde. Deze heeft o.a. ter belooning den naam van den eer lijken vinder in de bladen bekend gemaakt. Voor eenigen tijd werd in een schrijven uit Leiderdorp melding gemaakt van een meisje dat langen tijd achtereen had geslapen. Dit meisje is sedert een paar dagen uit het zieken huis te Leiden ontslagen en bevindt zich thans te 's Hage bij hare familie. Hare gezondheid moetnaar men verneemt, thans niets te wen schen overlaten. De stoomboot «De Stad Meppel,» op reis naar Zwolle, is eergisteren door den dikken mist nabij Zwartsluis op het droge gevaren. Naar men verneemt, is de binnenvader van hel Diaconie-armhuis der Herv. gemeente te Meppel gedagvaard om voor den rechter van instructie te Assen ver hoord te worden, wegens moedwillige mis handeling, gepleegd op twee weezen, geali- menteerden in genoemd gesticht. De groote lijkoven te Washington door dr. Limoyne op gericht, is den 6 December voor hel eerst ge bruikt en wel ter verbranding van het lijk van Baron Joseph Charles de Palm, die zulks in zijn testament had verzocht, Iemand te Erica (gemeente Emmen) t'huis behoorende heeft dezer dagen een rijksdaalder van bord papier vervaardigd en nauwkeurig verzilverd ter inwisseling aangeboden. Het bedrog werd echter terstond ontdekt en de man in hech tenis genomen. Een oude bijziende dame te Antwerpen zijnde, meende aan de overzij van de straat een kennis te bespeuren, zij begint te roepen, te roepen, en om nog meer de attentie te trekken, begint zij te telegraphee- ren met haar parapluie. Eindelijk de breede straat overgekomen bij de andere, die niet weet wat het oude mensch bedoelt, gaat zij bedaard voor de onbekende staan, kijkt haar met een vorschenden blik aan en zegt: »U dacht dal ik het was, en ik dacht dat u het was, en nou, grut, zijn we 'tgeen van bei den.Te Hoogersmilde stortte dezer dagen met geweldig geraas de muur van een wo ning in, door J. B. en gezin bewoond. De moeder van den bewoner geraakte beklemd tusschen de steenmassa, doch is er met eenige kwetsuren afgekomen. STEDELIJK EN GEWESTELIJK rNIEUWS. Haarlem, Dinsdag-avond werd te dezer stede de tweede R. K. lezing gehouden door den ZeerEerw. Hooggeleerden Heer Dr. Schaepman. De zaal in het hotel Funck- ler was geheel gevuld met de talrijk op gekomen hoorders. Met een meesterschap over de taal, met een kracht van woorden, een gloed van overtuiging en eene dichter lijkheid van beeldendie onzen eenigen Schaep man zoo bizonder eigen zijndeed hij de grootsche figuur van den onvergetelijken Kar dinaal Antonelli in het volle licht der geschie denis oprijzen. Hij liet zien, hoe de opvoe ding in Rome de rijke kiemen in het hart van den jeugdigen Antonelli welig deed op groeien en hem bekwaam maakte voor de hooge betrekking, waarmede Z. H. de Paus hem weldra vereerde. Daar schitterde zijne schrandere, rechtvaardige en onwankelbare staatkunde, zijne onverschrokken en held haftige moed en trouwniet in het welge- lukken van zijn edelen kampstrijd, maar in zijne ijzervaste volharding tegen de gekroonde vijanden van den Pauselijken stoel en al hun trawanten, eene volharding, die des te hooger staat in eere, naarmate zij minder gelukkig slaagde en meer den geest van vuigen laster tegen den edelen Kardinaal opwekte. De spreker verzweeg dien laster niet, die zelfs bij het graf van den held nog niet verstomde, maar vlocht uit dien laster zeiven die niets dan leugen tegen den Kardinaal wist op te werpen, een eerekrans om de slapen van zijn gevierden held; want hadden er in waarheid vlekken gekleefd op het karakter van Antonelli, de altijd scherpziende laster zou die vlekken ontdekt en aan de wereld getoond hebben. Den hooggeleerden spreker vielen de meest bizondere betuigingen van dankbaarheid ten deelen allen die hem hoorden stemden in met den innigen dank van den Voorzitter, maar ook met zijnen wensch dat men den spreker nog dikwijls in ons midden mogt zien optreden. 9 December. Door Gedeputeerde sta ten van Noord-Holland is bij besluit van 6 dezer de sluiting der jacht op klein wild in dit gewest bepaald op Zaterdag 30 December e. k. met zonsondergang. 11 December. Heden-ochtend te half vijf ure werd eene 26jarigen dienstbode door twee schippers-knechts gered uit het Spaarne nabij de Waag. Zij was blootsvoets en had slechts een hemd en een wollen doek om het lichaam. Aan een agent van politiedie inmiddels was aangekomendeelde zij mededat zij uit wanhoop en verdriet te water was gesprongen en niet meer naai' haren dienst terugwilde, waarop zij volgens haren wensch naar het huis eener zuster geleid werd. Nauwelijks deze woning genaderd zijnde, zakte zij ineen en beviel ontijdig van een zoon. Haar toestand is redelijk. 13 December. Heden is uit de Leidsche vaart opgehaald het lijk van G. Veldheer, die reeds een paar weken vermist werd. Men vermoedt dat de man een einde aan zijn leven heelt gemaaktomdat hij zich verlaten gevoelde na het overlijden van zijne vrouw. In den loop dezer week zijn door de politie alhier twee personen aangehouden die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal. De eene had van het karrewei op de hoek van de Parklaan en Kruisweg eenig gereed schap, benevens eene hoeveelheid lood en draadnagels ontvreemd op 11. Zaterdagavond door middel van overklimming. De andere 11. Dinsdag morgen van een in aanbouw zijnde villa op het Hazepatersveld een paar laarzen, die aldaar door een schildersknecht waren nedergezet. De ontvreemde goederen die zij reeds hadden verkocht zijn opgespoord en in beslag genomen. 11. Woensdag-avond heeft alhier een treu rig ongeluk plaats gehad. De persoon van L. S. oud 75 jaar, had met zijne 73jarige vrouw eene visite gebracht bij hunnen zoon woonachtig aan de Amsterdamsche vaartom streeks half tien ure huiswaarts willende gaan, zijn zij, misleid door het mistige weder, ter zijde van de Amsterdamsche brug in het water geloopen, met net noodlottig gevolg, dat de vrouw levenloos is opgehaald. De heer chirurgijn Koetser heeft nog geneeskundige hulp verleend, maar te vergeefs. Donderdag 14 Decemb. In den afgeloopen nacht is op het kantoor van den heer A.Bijleveld graanhandelaar, woonachtig op de hoek van de Nieuwe Gracht alhier, diefstal met braak gepleegd, eenige deuren en kasten zijnopen- gebroken gevonden; de dader moet zich toe gang tot net kantoor hebben verschaft dooi de straatdeur van het pakhuis naast het kan toor uitkomende op de Nieuwe Gracht, welke deur heden morgen openstondalleen is eenig klein geld medegenomenzijnde de eenige waarde die op het kantoor aanwezig was. Bloemendaal, In den morgen van 10 De cember jl.heeft in het gesticht Meerenberg onder deze gemeente eene der vrouwelijke pa- tienten der eerste klasse zich door ophanging van het leven beroofd. KORT VERSLAG DER ZITTING VAN DEN GE MEENTERAAD OP 13 DECEMBER 1876. Tegenwoordig 20 leden. Ingekomendoor Ged. Staten goedgekeurd de begrooting der gemeente voor den dienst van 1877; de vergunning aan het Rijk van een stuk weiland aan de Kleverlaan voor exer citieterrein en het besluit tot verhuring van het erf aan de Gedempte Raaks aan M. W. van Eijbergen. Het proces-verbaal waarbij de kas van den gemeente-ontvanger op den 6n dezer bedroeg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1876 | | pagina 2