NIEUW K 1. Zondag 7 Jan. 1877. 2°Jaargang. Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verse li ij n t Zaterdagavond. Aan het Politie Bureau alhier is gedeponeerd. Haarlem, 5 Januari. Met diepe droefheid melden wijhet overl Ljden van Z. D. Hoogwaardigheid onzen beminden Bisschop Mgr.G. P.Wilmer. Maandag-avond omstreeks 7 ure zakte Z. Hoogw. op den stoel, waarop hij gezeten was ineen, „tijdens het bezoek dat aan Monseigneur bij gelegenheid van den Nieuwjaarsdag gebracht werd, door cemge Professoren der beide Seminariën." De hooge lijder leefde toen nog ongeveer vijf minuten, gedurende welk tijdsverloop de Wel-Eerw. Hooggel. Heer PrengerPro fessor te Warmond, hem in haast het H. Oliesel toediende. Bij het afsterven waren tegenwoordig de Hoog-Eerw. Heer Snickers Vicaris-generaal, de Kanunnik en Regent Drabbe, de beide Secretarissen en de wel Eerw. Heeren Professoren de Rijk en Lans van het Seminarie te Hageveld. Voor alle Katholieken in het diocees Haarlemdie den afgestorvene als een vader liefhadden is dus de eerste dag-van het nieuwe jaar een dag van zwaren rouw. God verleene den betreurden overledene het loon voor zijn langdurigen en trouwen arbeid in Zijn wijngaard. Wij laten hierbij als overzicht van de vele en verschillende werkzaamheden, waartoe Z. D. Hoogwaardigheid geroepen werdde merkwaardigste datums van zijn arbeidzaam leven volgen. Nog vóór zijne priesterwijding, in de jaren 18211825, werd hij benoemd tot professor in de Rhetorica en Philosophic; te Keulen ontving hij de H. Priesterwij ding op den 8 September van het jaar 1824. Na vervolgens in October 1825 assis tent te zijn geweest te Cromvoirt en te Heusden, werd hij den 30 Januari 1826 tot kapelaan benoemd te Eindhoven. Ver volgens werd bem, den 10 November 1829, te Herlaer de leerstoel der Theolo gie aangeboden, dien hij behield tot 12 September 1834, toen hij secretaris werd van den Apostolischen Administrator van het Vicariaat 's Hertogenbosch. Op den 23 Maart 1852 ontving hij zijne benoeming tot Pastoor te Boxtel en Deken van Oirschot. Later, op den 23 September 1856, werd hij deken van 's- Bosch en plebaan der Kathedraalin 1858 Proost van het Kathedraal Kapittel. Op den 4 Mei 1861 tot Bisschop van Haarlem benoemd, werd hij den 23 Juni van datzelfde jaar in de kapel van het Seminarie te Haaren geconsacreerd. Toen eindelijk de doorluchtige Kerkvoogd door God naar een beter leven werd op geroepen, was hij zijn 77 levensjaar inge treden. Heden voormiddag ten 10 ure heeft de plechtige Uitvaart in de Kathedraal plaats gehadwaarna het dierbaar overschot van Z. D. Hoogwaardigheid in den bisschop- pelijken grafkelder te Overveen is bijgezet. „HAAST U LANGZAAM!" De Verhevene Porte gaat aan 't zelfde euvel mank, waaraan vele der grootste Staatslieden van Christengouvernementen laboreeren. Wanneer ze misstappendoor haar, of op haar naam begaan, herstellen moet, dan gaal het met lood in de schoe nen, voetje voor voetje, zóó traag mogelijk, en dikwerf is ze geheel onwillig iets ter rechtvaavdi glUg V Uil VUi Ullgcl^KtCU tu vlucu. Waarom zou het gouvernement des Sultans zich ook overhaasten, daar toch de meesten hunner, die zich tot zedemeesters en be dillers der Turksche wanregeering hebben opgeworpen, juist hetzelfde doen wat ze in Turkije streng gispen? Rusland zit tot over de ooren in oude en nieuwe schulden van ongerechtigheden, gruwelen en bar- baarschhedenEngeland heeft veel zulke dingen op zijn kerfstok staanPruisen en Duitschland, ach, wat jammerlijke wille keur zit daar op den troon! Italië heeft zijn ontstaan te danken aan samenwerking veler goddeloosheden. Frankrijk en Oosten rijk zijn nog de beste van allen, maar ook niet geheel vrij te pleiten van ver keerdheden. En hoe gaat het in deze mach tige staten als het geldt onrechtvaardighe den jegens de Katholieke bevolking te herstellen Meestijds houden de staatslieden zich of ze niets van 't onrechtdoor hen en anderen jegens Katholieken begaan weten. In het grootste gedeelte van Europa zijn de Katholieken ten prooi van de onbe schaamde willekeur, 't driest geweld en de verdrukkingen, en 'tzijn juist de gou vernementen, die daaraan schuldig zijn, welke den Sultan en Turkije tot hun plicht willen brengen. Rusland, Pruisen Italië, Zwitserland al te maal Statendie als zeer beschaafd wil len worden aangezienmaar waar ver gulde slavernij in allen luister bloeitwil len meewerken om rechtvaardigheid en vrijheid in te voeren! 't Is wel schromelijk onbeschaamd zulk optreden van in de wol- geverfde gouvernementen! Den eigen Augi asstal van tirannie, geweld en onderdruk king te zuiveren, wie hunner denkt daar aan? De gewetensvrijheid daar is sedert jaren dag aan dag geschonden geworden door de brutaalste aanrandingen en ver beurdverklaringen, en geen hunner schijnt er nog aan te denken deze erbarmelijke, wanstaltige, afschuwelijke gedragslijn te laten varen. Integendeel zij stellen zich aan als kampvechters voor de beschaving en redders van de „bedreigde vrijheid dei- volken." Die huichelaars! De Porte wil zich niet overhaasten en Rusland, Pruisen, Italië en Zwitserland doen niets voor de zegepraal van recht en vrijheid op eigen gebied. De Porte wil vooraf goed de besluiten der voorloopige Conferentie onderzoeken en deze met de bepalingen der constitutie vergelijken. Nu dit onderzoek en deze vergelijking zullen zoo traag mogelijk gaan, en liefst zou men de hervormingen op de lange baan Schuiven. Haast u langzaam" is de spreuk, die niet slechts in Turkije in groot aan zien staat, alom in de wereld wordt haar de grootste eer aangedaan, ten einde zich zoo lang mogelijk aan de vervalling van dure plichten te onttrekken. Dan alleen als onrechtvaardigheden jegens Katholieken te Wie bij zulke gesteldheid der meeste gouvernementen, die zich als beschermers van verdrukten opwerpen, gunstige resul taten voor ware vrijheid, voor wezenlijke rechtvaardigheidvoor verlossing van zuch tende volksstammen voorstelt, maakt zich blijde met eene doode muschDe bo vendrijvende staatkunde der machtigsten op de wereld is te zeer bezield met on rechtvaardige gedachten en plannen om daarvan iets werkelijk goeds te verwach ten. De geweldenarij zit in Europa op den troon veler staten, de vergulde slavernij neemt daar hand over hand toe, en ter wijl Turkije zich nog langzaam haast om verbeteringen in te voeren, zitten de meeste zijner bedillers en raadge vers niet stil om in eigen land onrecht vaardige verdrukkingen en vervolgingen te vermeerderen. Deze politieke huichelarij belooft slechte resultaten voor den wereld vrede. D. G. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Een nieuw Keizerrijk iu Azië, het In disch Keizerrijk onder den scepter van Koningin Victoria is tot stand gekomen en den 1 en Januari heeft in het weelderige paleis van Delhi, met buitengewone Oos- tersche pracht en in tegenwoordigheid van de inlandsche Vorstengroot en kleinvan den machtigen nizam Haiderabad tot den radja van Sikkimde prachtige proclamee ring van de Keizerin der Indien en Delhi plaats gehad. Groot-Brittannië heeft daardoor nieuwe zedelijke verplichtingen voor de handha ving van zijn onverzwakt gezagover de uitgebreide bezittingen op zich genomen. Zoo begrijpt in Engeland de Conservatie ve Regeering haar taak. De verrassing, bij deze gelegenheid het Oostersch-Keizer- rijk bereid, was de instelling van eene nieuwe bijzondere ridderorde. Zoo ziet men eene nieuwe barrière geplaatstop Ruslands weg naar Constantinopel. Engeland en Oostenrijk niet zonder schuld zijn, dat Turkije niet wil toegeven aan de eischen door de diplomatie de Porte gestelden verzekert dat Rusland het niet bij dreigen zal laten. Daarvoor heeft Rus land zijn leger niet mobiel gemaakt. De Knoop der Oostersche-quaestie wordt in plaats van ontward, hoe langer zoo in gewikkelder. In diplomatieke kringen te Parijs vreest men, dat de ontbinding der Conferentie aanstaande is. Nadat de vergadering der Conferentie Maandag was geëindigd, heeft lord Salis bury zich naar Midhat-pacha begevenmet wien hij een levendig onderhoud had. Op de besehuldiging van den markies dat Turkije overdreven tegenstand bleef biedenverklaarde de Groot-vizierdat hij bereid was zijn ontslag te nemen, omdat het hem onmogelijk was voorwaarden te aanvaarden, welke onvereenigbaar zijn met de onafhankelijkheid en de integriteit des Rijks. De Conferentie werd verdaagd tot Don derdag zonder de hoop van tot eene over eenstemming te zullen komen. De toestand is gespannen. Generaal Ig- natieff heeft aan Safvet-pacha vergunning gevraagd en van deze verlof bekomen om een Russisch oorlogsschip naar Constanti nopel te doen komenen zalzoo de Con ferentie niet mocht gelukken, vertrekken. Ignatieff heeft zijn koffers al gepakt. Misschien beoogt de Rus met deze toebe reidselen voor het oogenblik nog slechts een krachtige pressie op de Porte uit te oefe nen, gelijk hij reeds meer gedaan heeft, maar hij is ook niet te goed om er ernst van te maken. Het Wiener Tagblalt vermeent, dat de tegenvoorstellen van de Porte aldus zijn geformuleerd Turkije stemt toe in de benoeming van een Christen-gouverneur voor Bulgarije het weigert daarentegen de verplichting op zich te nemen, Bosnië en de Herzego- HAARIMSIH WEEKBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 J PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels30 c t Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. Agite ma non agitate. Ivvee portemonnaie's met eenig geld. Een vrouwenzak met zakdoek enz. Een zwart luster parapluie. Een jongens pet. Een paars bozeelaar. Een bont boezelaar Een wit en zwarte doek hen nandschoenen rekker. hen garnituur van een dames japon. twee boekjes met stalen ijzergaas. Een zwart zijden das. Een koperen schelknop. Een pendule sleutel, en ge losse sleutels. Alles op straat gevonden —a~' O - '"MiwornAiTiAnten vluff bij de hand. In den laatsten tijd nog ver klaarde de beheerscher van de „Halve Maan" met een enkel woord millioenen en millioenen aan Katholieken in zijn Rjjk toebehoorend, verbeurd. Haastig is Rusland altijd geweest in kolossale verbeurdver klaringen van goederen van Katholieken en in 't verbannen van duizenden onschul- digon naar Siberiëhaastig is het Pruisisch gouvernement bij de hand om Katholieke onderdanen op alle mogelijke manier te kwellen, te benadeelen, te tiranniseeren even haastig gaat het Zwitsersch despo tisme te werk. Haastig is Italië bij het verkorten en schenden van rechten van Katholieken; haastig zijn zelfs België en Nederland, deze „bakermatten der vrijheid," om Katholieken te plagen. Maar geldt het om geschonden rechten en vrijheden onzer Ge- loofsgenooten te herstellen, dan schittert weer in volle glorie de aloude spreuk „Haast u langzaam!" JLlol L/tlljis KUW r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1