BUITENLAND. BINNENLAND. wina steeds en uitsluitend door Christen gouverneurs te doen besturen; het verzet zich tegen elke militaire bezetting van eenige zijner provinciënhet verklaart on- noodig de Mohamedanen te ontwapenen, vermits de Christenen voortaan ook de wa penen zullen dragen; de Porte is bereid tot verandering der grenslijn voor Servië, doch verlangt de vernietiging der Servi sche vestingwerken en eischt eene oorlogs schatting; verder erkent de Porte de gegrondheid van den eisch van Mon tenegro tot wijziging der grensscheiding en is zij zelfs bereid de haven van Sperzia af te staan, mits de Vorst van Monte negro erkenne te zijn de Vasal van den Sultan. Wil Turkije zijn standpunt handhaven, dan is ons inziens een vredebreuk met de mogendheden onvermijdelijk. De Fran sche Monileur meent echter dat de Porte ten slotte toch wel zal toegeven. De Turk- sche ministers zitten intusschen voor het uiterste dilemna: Zich handen en voeten laten binden of het zwaard trekken en zich doodvechten. Ziedaar den toestand waarin zij door de vertegenwoordigers der Con ferentie gebracht zijn. Turkije. Volgens mededeeling door hertog Decazes in de jongste zitting van den Franschen Minis terraad gedaan, weigert de Porte haar goed keuring te geven op de volgende vijf punten: le Uitsluitende benoeming van Christen- gouverneurs. 2e Oprichting van een gemengde militie. 3e Instelling van een internationale Commissie van Toezicht. 4e Herziening van de Turksche grenzen en 5e Heffing van grond belasting in plaats van tienden. De door den heer Decazes tevens in de Ministerraad medegedeelde instructiën voor de Fransche gevolmachtigden blijven steeds ge richt op het bewaren van eendracht onder de Mogendheden en het handhaven van den vrede, terwijl tevens de hoop werd uitge sproken, dat Turkije zal toegeven. De N e u e Z e i t. van Petersburg deelt mede AïJoismle'gezant naar Sebastopol heeft geseind om het Keizerlijk yacht H eric lik te zijner beschikking te stellen. Duitsehland. Keizer "Wilhelm heeft zijn 70en verjaardag van zijn intreden in het Pruisische leger ge vierd. De Koningen van Beieren en Wurtem- berg waren vertegenwoordigd door de bevel voerende generaals hunner legerafdeelingen de Koning van Saksen door prins Georgede Groothertog vau Hessen door prins Lodewijk terwijl ook alle overige Duitsche Vorsten óf persoonlijk aanwezig óf vertegenwoordigd wa ren. Behalve de députatiën uit de armee was er ook eene uit oud-strijders van den hoog- sten tot den laagsten rang uit alle oorden des Rijks. Deze députatie heeft den Keizer een zwaard aangeboden, oud-Duitsch model, greep en schede uit massief goud vervaar digd, prijkende met zinnebeeldige figu ren, waarvan eenige samengesteld uit edel steenten, terwijl op de kling in sierlijke ins- cripliën alle veldslagen en gevechten (te zamen 26) zijn vermeld, waaraan Z. M. heeft deelge nomen. Bij het gala-diner heeft de Kroonprins een toast uitgebracht op den Keizer, waarna deze een feestdronk wijdde aan »het volk, waaruit de armee is voortgesproten." Frankrijk. Victor Hugo verstaat de kunst om alles gek te doen. Getuige weer dit zijn briefje aan een der maires van Parijs. «Mijnheer de Burgemeester! 'kHeb gister, ten mijnent, eene loterij voor kleine kinderen gehouden. Het laatste lot heb ik laten trekken voor de armen, 't Is een bankbillet van 500 francs. Dat zend ik u voor de armen van uw buurt. Ik verzoek al mijn vrienden dit biljet van 500 francs te beschouwen als een Nieuwjaars kaartje. Hoogachtend, Victor Hugo." Te Toulon heerscht eene buitengewone bedrijvigheid. Om tegen alle eventualiteiten zich te wapenenis men druk bezig met het uitrusten van schepenwaaraan herstellingen moeten geschieden. Het bankiershuis Lachaussée, Payen, Desmoulins Co. te Rouaan, is gefailleerd. Het maatschappelijk kapitaal bedroeg twee millioen. Het passief wordt op minstens vijf millioen geschat. België. De Union du Crédit, waarbij op groo- ter schaal dan eens bij de Overijselsche Bank treuriger gedachtenis, zooveel menschen on gelukkig zijn geworden, is, evenals de be ruchte Banque de Belgique een bankiers zaak geheel in handen van liberalen. Zij was meer nog dan een Bankzij was kiesvereeni- ging tevens. Steeds werden door die Bank de liberale kaudidaten hard gesteundzij beschik ten immers over het geldzoolang er geld was. Een der voornaamste deelhebbers en be stuurders van deze Union du Crédit, een zekere van der Vin, die evenals de directeur Emériquezeer gecompromitteerd scheen heeft een zelfmoord bedreven. De naar Parijs gevluchtedoch daar aangehoudene en uitge leverde directeur, Mozes Emérique, is een jood, uit den Elzas vandaan, die arm naar Brussel kwam, en blij was dat hij een postje van f300. in 'l jaar kreeg. Eater, toen hij kans zag een rijk christen meisje te trou wen werd hij ook christendoch de huiche laar lid der Logemeende daar niets van. Hij werd allengs deelhebber in een der tiental industrieele ondernemingen en leefde op zeer grooten voet tegen de rijksten op. Ook stond hij aan de spits der moderne beschaving; zijn ploertigheid was bekend. Hij was geen gewoon vrijmetselaar, hij bekleedde een zeer hoogen rang in de Loge. Bij alle standjes en oproeren, die tegen de kloosters, de geestelijkheid, de Katholieken, op touw gezet werden, stond hij vooraanzoolang er geen gevaar was. Vóór hij onlangs, toen zijn schelmenstreken uitgekomen waren, ging vluchten, zei hij tot zijn collega van der Vin, dat hij zich voor den kop wilde schieten en ried dezen aan om het zelfde te doen. Terwijl deze laatste zich een kogel door den kop joeg, ging Emérique rus tig naar Parijs. Hier werd hij in het huis van zijn schoonzoon Fontaines gearresteerd. Drie jaren geleden reeds nam een aandeel houder, ter gelegenheid van eene algemeene vergadering van de Union du Crédit de vrijheid om het beheer van de Bank af te keuren; als eenig antwoord sloeg men een wandelstok op zijn hoofd in tweeën. En toen vóór drie maanden een ander aandeelhouder bij eene gelijke gelegenheid over de vreemde Kfdjy"waren7~werd hij uitgejouwd, 't Publiek schijnt thans blind voor de zwendelarij. Zelfs toen bij het springen van de Banque d e Be 1- g ique Emérique's verstandhouding met 't Kint de Rodenbeke uitkwam, was men nog niet genoeg gewaarschuwd. De Wereld w i 1 bedro gen zijn. Drie maanden geleden had Emérique nog de brutaliteit om openlijk bekend te doen maken dat hij de «lasteraars" van de directie der Bank gerechtelijk zou weten te vervolgen. Een zekere heer Borkart schreef hem toen, of hij zich nog wel herinnerde, dat hij hem openlijk op kies vergaderingen van bedrog in geschriften en valsch boekhouden had beschul digd. Hij kon hem dus aanklagen als hij wilde. Emérique smeet den brief in de snip- permand. Emérique had reeds sinds 10 jaren met het geld van de Bank voor persoonlijke rekening gespeculeerd, en wel zoo ongelukkig, dat de som, die hij uit de kassen stal, bijna 7 millioen francs bedraagt. De commissie van beheer verklaarde daaren tegen nog in haar laatste jaarbericht, dat de Bank in bloeienden toestand wasen dat men wegens de wijze van beheer voor geen enkel verlies behoefde bezorgd te zijn. Eveneens ver klaarden de commissarissen van toezicht, die de ruimste controle hadden, dat de statuten zij hadden alles nagezien nauwkeurig wer den gevolgddat de cijfers van het jaarbe richt en van de balans in den haak waren en de boeken prompt werden bijgehouden. En nu ontdekt men dat de boeken vol van valsche posten staan en de kas sinds jaren niet nagezien is; dat Emérique daarmee be last was, en geen enkel commissaris hem op de vingers heeft gezien, 't Was ook onnoodig zij kenden elkaar immers als doodeerlijke lui. Een der beide brandkasten, waarin de papie ren van waarde, had maar een sleutel, en dien sleutel bezat Emérique. Eerst sinds de dieverijen van 't Kind de Rodenbeke liet men een slot er aan maken en gaf sleutels daar van aan verschillende belanghebbenden af. Dat bij de schorsing van betaling door de Union du Crédit geen grooter rampen ge volgd zijn dan tot nu toe het geval is, heeft men hieraan te dankendat de minister Malou een syndicaat heeft opgericht, voor- loopig met een kapitaal van 4 millioen francs, opdat de talrijke huizen die met de Union handelden, hun zaken kunnen voortzetten. Dat is reeds de tweede maaldat dit katho lieke ministerie de eerste maal met de Banque de Belgique de reddende hand reikt aan een liberale Bank. Dat is een scherp contrast met de houding der vroegere liberale Regeering die dendoor de vrijmetselaars mede-aandeelhouders bedrogen Lagrand Du- monceau dwong zijne betalingen te staken en aldus zijn door de loge voorbereide ruïne ver haastte. Malon weet weldat hij op geen dankbaar heid behoeft te rekenen, hij helpt hem echter toch. Kralingen., 1 Januari. Heden ochtend, is door een rukwind de geheele spits van den nieuwen toren der kerk afgeslagen. Een groot gedeelte van het dak der kerk is verbrijzeld en aan de zijmuren aanmerkelijke schade toe gebracht. Amsterdam, 1 Januari. De brandweer werd in 1876 voor 785 brandgeruchten gealarmeerd waaronder 343 schoorsteen- en 302 kleine binnenbranden. Door de telegraaf werden ver zonden 55025 telegrammen voor de brandweer en 23404 voor de politie. De Omnibusmaatschappij heeft in het afge- loopen jaar vervoerd 3081890 personen, d. i. gemiddeld 8500 daags. Middelburg, 1 Januari. Men verzekert, dat hier een met glas overdekte straat zal wor den gebouwdwaarvoor het terrein reeds zou zijn aangekocht. Zaandam, 4 Januari. Polder No. 3 aan het Noordzeekanaal is doorgebroken en staat ge heel onder water. Maastricht, 2 Januari. In het naburige Meerssen en Oud-Vroenhoven hebben op Nieuwjaarsdag ernstige ongeregeldheden plaats gehadwaardoor de marechaussée zich ge noodzaakt zag handelend op te treden en drie der hoofdschuldigen te arresteeren. Apeldoorn, 2 Januari. Voor bestrijding van de kosten voor de H. B. School enz. heeft de Raad besloten een geldleening aan te gaan van f 60,000 rentende 4| pCt. 's Hertogenbosch2 Januari. Donderdag avond is de Vereeniging de Katholieke Kring door aankoop eigenares geworden van een heerenbehuizing met uitgestrekten tuin en derzaal zal overbrengen. Voor een twaalftal jaren door enkele heero*. van streng katholieke beginselen opgericht, nam deze Vereenigingwelke in den tijd van haar kort bestaan reeds vrij wat goeds heeft tot stand gebracht, langzamerhand in leden tal toe, die om de 14 dagen bijeenkomen, in welke vergadering dan de lezing of voordracht van een der leden over eenig wetenschappe lijk, letterkundig, staatkundig of godsdienstig onderwerp in den regel het hoofdmoment uitmaakt. Nu 4 jaren geleden onderging de Vereeniging een aanzienlijke wijziging. Men betreurde hetdat in de hoofdstad van Noord- Brabant geene enkele sociëteit bestond van een bepaald katholieke kleur. Overtuigd van het nut dat zulk een sociëteit, vooral ook onder de jongelingschap kon stichtenbesloot de kring de gelegenheid aan te grijpen welke zich aanbood om in het bezit van een zeer geschikt sociëteitsgebouw te komen; de Ver eeniging kocht het vroegere koffiehuis de «Plaats royaal.Ofschoon door de tegenpartij met geen goede oogen aangezien, werkte zij in haar vroegeren geest in stilte voort, zich in de toegenegenheid van alle weldenkende verheugende. En nu verkeert zij reeds in zulk een bloeienden staat, dat zij aan den uitge- drukten wensch, om in het bezit le geraken van een ruimere vergaderzaal, welke in alle op zichten aan de eischen van den tegen woor- digen tijd voldoet, binnen kort zal kunnen voldoen. Als een bewijs, hoe goed de Nieuwe Rott. Ct. doorgaans ingelicht is, laten wij hier het volgende bericht uit die courant woordelijk volgen 28 Dec. De vereeniging «De Katholieke kring alhier is heden avond in openbare veiling eigenares geworden van twee kapitale panden in deze stad voor de som van f 27,550. Naar men zegt zullen die panden bestemd worden tot huisvesting van geestelijke broeders. GEMENGD NIEUWS. Waar men zich ook verheugen zal over het einde des jaars, zeker nergens meer dan in de gemeente Oude Niedorp. Drie paartjes meldden zich daar onlangs bij den Burgemees ter aan, ten einde in den echtelijken staat te treden. Of nu de trouwlustigheid in die gemeente bijzonder groot is geweestweten wij nietmaar wel dat die drie paartjes ongetroost mochten vertrekken, omdat, zooals de Bur gemeester verklaardehet boek vol wasZij moesten wachten tot na nieuwe jaar, tenzij, voegde de burgervader er bij, omstandigheden de voltrekking van het huwelijk dringend eischten; dan kon hij er een briefje bijleggen. Daar nu geen dringende omstandigheden aan wezig warenmoesten de drie paartjes op het nieuwe boek wachten. Een ongeluk op den Pacific-spoorwegheeft plaats gehad bij Ashta bula aan het meer EdiHet aantal dooden wordt op 100 geschat.Te Breda zijn vijf in aanbouw zijnde huizen omgewaaid. Dins dag-namiddag is op het Noordhollandsch Ka naal uit een melkschuil een der opvarenden overboord geslagen en in de diepte verdwenen. De man laat eene weduwe na met twee kin deren Nabij het eiland St. Philipsland is een aak omgeslagen. De schipper is behouden aan land gekomen; doch zijne vrouw met drie kinderen en de knecht hebben hun'graf in do golven gevonden. Een 60jarige polderwer ker te Feijenoord, die Dinsdag jl. den gehee- len dag uitgeweest was en zwaar beschonken geraakt zijnde, door een paar anderen insge lijks beschonken polderwerkers op den dijk in het gras was gelegd, opdat hij zijn roes zou uitslapen, werd een paar uren daarna toen men hem wekken wilde, dood gevon den. De commissie voor de oprichting van een gedenkffeeken voor Bismarck te Keulen heeft de uitvoering van het plan opgediagen aan den beeldhouwer Schaper voor de som van 4000 Mark. Dezer dagen had een bak ker te Gent het geluk voor de 27e maal als vader op het stadhuis te mogen verschijnen. Een 27 tal zijner confraters waren bij de doop plechtigheid tegenwoordig, overhandigde hem een geschenk van 27 stukken nl. vorken, lepels en bijbehooren. Opmerkelijk is het dat diezelfde bakker geboren is op den 27 Mei, hij heeft No. 27 getrokken bij de loting, is gehuwd op den 27 Juni, 27 jaar oud zijnde; heeft eenen zoon van 27 jaar en woont in No. 27.In de Lindendwarsstraat te Amster dam waren Dinsdag ochtend eenige mannen bezig met trekken van hout van een omge vallen boom van het nabijgelegen kerkhof. Een hunner deed daarbij zulk een slecht be rekende rukdat hij met het hoofd tegen een muur terecht kwam en op de plaats dood bleef. Baron Edmond de Rothschild is de vorige week op een tournooi van millionnairs te Lon den overwinnaar gebleven, en de behaalde nrijs zal eerstdaags I" zijn hotel te Parijs een waar museum van kunstwerken en curio siteiten, prijken. Er werd namelijk een zeldzaam meubelstuk, geheel met platen van Sevres-porselein ingelegd, geveild. De baron bleef het laatst aan het bod voor.700,000 francs, en dwong den rijksten Eugelschen lief hebber, hetgeen nog al iets zeggen wil, los te laten. Aan den Snippelink nabij Deventer is eene dagloonerswoning tengevolge van den wind in brand geraakt, waardoor in zeer weinig t'yds het geheele gebouwtje met al wat er in was in de asch werd gelegd. Alleen het huis was tegen brandschade verzekerd. De Fransche Minister van Financien, Leon Say, heeft zijne portefeuille verloren en blijft toch Minister. De zaak is deze: het verlies is niet figuurlijk, maar in letterlijken zin is hij zijne portefeuille kwijt. Hij heeft haar in een huurrijtuig laten liggen. Zoodra hij zijne onachtzaamheid bemerkte, heeft hij de po litie daarvan kennis gegeven, en alle agen ten zijn in de weer om nu ook eens eene ministerieele portefeuille te bemachtigen. Naar men verneemt is de vorige week in de gemeente Borger een kind in de wieg dood gevroren.Te Saint-Denis is de groote wa.s- kaarsen-fabriek van de heeren Boutet en De- lapcher afgebrand. De daardoor veroorzaakte schade wordt op 1.400,000 francs geschat. Het Engelsche schip G i r c a s s i a n dat op Long Island gestrand was, is Vrijdag-avond in eenen storm aan stukken geslagen. Acht en twintig menschen zijn daarbij omgekomen. Gedu rende het afgeloopen jaar zijn 534 vreemde lingen, die te Harderwijk bij het koloniaal werfdepot waren afgewezen, via Utrecht over de grenzen des Rijks geleid.De storm gaf dezer dagen aanleiding tot een niet onaardige speculatie. Op een der winderigste punten, de Wagenbrug te 'sHage, bevond zich een schippersjongenvan een haak voorzien waarmede het hem gelukte verscheiden hoe den, die in de vaart tuimelden, behouden op het. droge te brengen. Een enkele dankbe tuiging voor den dienst scheen hem voor den Nieuwsjaarsdag wat al te pover; daarop kwam hij op de gedachte om, alvorens hij een af- gewaaiden hoed opvischtevan den eigenaar 10 cents te vorderen. Hij won hiermede een flinke Nieuwjaarsfooi. De bewoners van ze kere buurt te Gouda hebben dezer dagen angstige uren doorgebracht. Er had zich een uy unie socieieiib- tciga-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2