niet wetenof de rechten der Protestanten in Spanje geschonden zijnmaar dit weten wij, dat onze Katholieke afgevaardigden Recht voor allen voorstaan, en hun stem tegen onrecht zouden verheffen, waar en door wien ook gepleegd. Overigens zien wij niet, wat de Protestanten in Spanje met de zaak der Limburgsche processiën te maken hebben. Wij gelooven verderdat indien de Protestanten in Spanje zich hou den binnen de grenzen der vrijheid, hun door de wetten des lands toegestaan, ge lijk onze Limburgers doen, zij zich over geen vervolging zullen te beklagen hebben minder misschien dan deze, die zich dit jaar bemoeielijkt zagen in het houden van processiën, waartoe zij meenden en nog meenen gerechtigd te zijn, en waarin zij zelfs door liberale Regeeringen nooit wa ren bemoeielijkt. Wat de waskaars zegge waskaars aangaatdie Dr. Bronsveld on zen Katholieken Afgevaardigden zon willen vereeren, wij weten niet of deze er van gediend zouden willen zijndit weten we dat de man hier wederom toont van hate lijkheid gansch niet ontbloot te zijn. Wij geven hem den raad ernstig de woorden te betrachten, die zijn medebroe der uit Zierikzee, A. E. Remij, aan zijn adres schrijft, in hetzelfde nommer van hèt Wageningsch Weelcblad, waarin zijn stuk uit de Kroniek voorkomt„Ochof wij bij „alle verschil elkanders goede bedoelingen „niet verdachten en elkander niet zoo jam merlijk misverstonden! Dan werd in den „strijd der partijen de liefdegeest van Je- „sus minder verloochend en de strijd zou „er heiliger door worden." WEKELIJKSCH OVERZICHT, Het blaadje schijnt in het Oosten om gekeerd te zijn, en nu willen de Turken den Oorlog. Dat de Por te reeds eene diplo matieke overwinning op Rusland heeft behaald blijkt uit het verwerpen van bijna alle eischen van Rusland en ook dat de Conferentie nog werkzaam is met die voorzichtigheid dat ingeval de officieele luidjes Constantinopel fatsoens halve moeten verlaten er hun zaakgelas tigden achter kunnen blijven tot voort zetting der onderhandelingen. De Groot-vizier Midhat-Pacha toont te genover den sluwen Rus Ignatieff (die reeds lang aanstalten maakte tot vertrek) niet verlegen te zijn en wil ook de offers, die de Turksche bevolking zich getroost heeft, om al hun krachten op voet van oorlog te brengen, niet voor niets gedaan hebben. Midhat-Pacha, een man met een stalen karakter, begrijpt dat een goede stalen kling ook buigzaam moet zijn, en is ge neigd voor de invoering van hervormingen dit blijkt dat hij twee Christen-ministers wil benoemd zien, het beheer der Finan ciën wil opdragen aan een Commissie van Europeanen en dat den Christenen hun vroe gere ontnomen wapens zijn terug gegeven. De markies van Salisbury heeft de Oos- tenrijksche Lloyd-stoomboot Aguila „demon stratief*' gehuurd, om zich zoo noodig daarvan voor zijne terugreis te bedienen. Men wil wel eens doen uitkomen dat de vrees voor het uitbarsten van den oorlog een weinig is bedaarddoor de toegeeflijk heid van Rusland. Turkije let zoo 't schijnt minder op die woorden der diplomaten, en is overtuigd, dat Rusland niet alleen uit een militair, maar ook uit een diplo matiek oogpunt niet tot een beslissenden stap tegenover de Porte in staat is. 't Is dan ook ellendig gesteld met de politieke windwijzer uit het Oosten. Nu eens is een oorlog onvermijdelijk en willen alle Turksche ministers heengaan als zij te veel bedrild wordendan weder willen de gemachtigden der Mogendheden ter Conferentie niet blijven, omdat zij hun zin niet krijgen. Midhat-Pacha is echter de man voor Tur kije op de rechte plaats en schijnt vast besloten, niets toe te geven. Zelfs altrok ken nu de Mogendheden 4/5 van hare voor stellen in. Volgens Engelsche Dagbladen zou de Groot-vizier aan lord Salisbury ver klaard hebben, dat het van den kant van Europa eene dwaasheid zou zijn Turkije verder lastig te vallen, aangezien er uit dezen toestand een algemeenen oorlog zou kunnen ontstaan. Ook zou hij hebben doen uitkomen, dat Duitschland „de Porte tot wederstand aanmoedigde." Arm RuslandTurkije wacht uEn de Polen BUITENLAND. Frankrijk. Op weg van Parijs naar Versailles vertelde men de volgende anecdote, die wel voor echt kan doorgaan. De echtgenoote van een Secretaris-generaal van een der voornaamste prefecturen in het Zuid-westen van Frankrijk, was onlangs ten bezoeke bij een vreemden diplomaat. Het ge sprek liep over de jongste organisatie onder het personeel der prelecten enz. »0zoo roemde mevrouw, wij' voor ons hebben niets te vreezen." »En waarom niet?" »Wel, de vader van mijn man is een pur- sang Bonapartist; mijn man zelf staat in nauwe betrekking met al wat de Faubourg Saint Germain edels bevat, en mijn eigen vader staat op den besten voet met de Orleanisten. Is dat niet een typische historie? Zij heeft in den wagonwaar ze verteld werdverba zend veel succès gehad. Duitschland. Met genoegen deelen wij mede, dat we derom eenige Oud-Katholieke priesters in den schoot der Katholieke Kerk zijn terug gekeerd. Behalve pastoor Schoepf van Saul- dorf (Baden) hebben zich bekeerd: de oud- Katholieke pastoor te Epfenhoven in het Groothertogdom Baden, de priester Kufliski, vroeger Kapelaan te Gratz en P. Alphonse, conventueel, die twee jaren lang bij de Oud- Katholieken in |Zwitserland eene betrekking bekleed heeft. Men heeft alle reden om te denken, dat hunne bekeering oprecht ge meend is. Onder de protestanten die in den laatsten tijd tot de Katholieke Kerk zijn overgegaan, worden genoemd: de twee barons de Schier- staedt, van wie de een, oud-luitenant der lansiers te Potsdam, voor eenige maanden zijne afzwering deed, en de ander, Hermann van Dahlen, bij Goerzke, arrondissement Maagdenburg, dezer dagen te Paderborn. De baron van der Borgh is onlangs te Munster Katholiek gewordenterwijl de raadsheer Franz het voorbeeld zijner familie gevolgd en te Leignitz, in Silezië, in den schoot der Kerk is teruggekeerd. BINNENLAND. Alphen a/d Rijn 9 Januari. Bij den veehou der D. van der Visonder wiens vee zich drie gevallen van longziekte voordeden, is de geheele koppel, bestaande uit 40 stuks onteigend en afgemaakt, voor de som van f 6637.50. Te Oude Wetering is de longziekte uitge broken op den stal van den veehouder I. van der Zalm. Nadat eerst één rund werd afge maakt, hebben nu de overige 45 hetzelfde lot ondergaan. 's Hage 11 Januari. Wegens een verschil over het werkloon hebben de vormers in de kleine gieterij der fabriek van de heeren L. J, Enthoven Gomp. alhier ongeveer hon derd werklieden het werk gestaakt. Deventer 10 Januari. De landbouwers in deze environs hebben thans de kuilen, waarin de aardappelen geborgen zijn, hier en daar geopend. Het blijkt dat de aardappelen goed gebleven zijn. De voorraad is nog groot en de prijzen blijven voor de goede soorten nog hoog. Men besteedt tot f 4 per HL. Tegen het voorjaar verwacht men aanmerkelijk lagere prijzen. Utrecht11 Jan. Gedurende het jaar 1876 zijn in het Nederlandsch Gasthuis voor oog- lijders alhier 400 groote operatiën verricht, 430 personen verpleegd en is aan 1831 per sonen oogheelkundige hulp verleend. Amsterdam. 11 Januari.Gisteren-middag werd over den Dam op een handkar een vat jenever vervoerd. Het ongeluk wilde, dat de kar wat teveel naar voren helde; het vat rolde van de kar, de duigen sprongen los en het alcoholhoudend vocht stroomde op straat. Oogenblikkelijk vormde zich een oploop rond de plaats van het ongeval.jDe lieihebbers kon den het gebeurde niet lijdelijk aanzien. Deze bevochtigde een paar vingers om 't soort eens te proeven; gene liet eens de holte zijner hand volloopen 't liep immers toch weg anderen kwamen toeschieten met een kannetje of bakjekortom't jeneverfestijn nam juist een aanvang, toen de politie tusschenbeide trad, het terrein afzette en het restant jenever voor den eigenaar beschermde. De politie dienaren, die dit goede werk verrichtten, hadden de handen vol en werden door de teleurgestelde dorstigen duchtig uitgescholden. Borkulo. 13 Januari. Een hevige brand is gisteren in den vroegen ochtend alhier uitge broken in een beestenstal. Om de nabijheid van een stoomzaagmolen, liet de brand zich zeer ernstig aanzien. Gelukkig was de wind gunstig, zoodat de vlammen zich bepaalden tot de vernieling van den stal en eenige beschadiging aan het belende woonhuis. GEMENGD NIEUWS. Verblijdend bericht! Volgens waarnemingen van de sterrewacht te Parijs, hebben wij in de tweede helft van deze maand strenge vorst te wachten, die tot het einde van Maart zal aanhouden. Een bejaard man is dezer da gen te Leiden in het water gevallen; zekere O. trachtte den drenkeling te redden, doch dit mocht hem niet gelukken; beide verdron ken. Hun lijken zijn opgehaald. Zij hiel den elkander nog vast omklemd. Bij de Nederlandsche Regeering zijn berichten ont vangen dat eene vreeselijke ziekte Syrië ern stig bedreigt. Een aanzienlijke firma te Ant werpen heeft, naar aan de Köln. Ztg. wordt gemeldmet de Turksche Regeering een con tract gesloten om binnen drie dagen een be zending kanonnen naar Turkije over te bren gen. De man, die te Alphen een moord aanslag op zijne vrouw pleegde (Pieter Boll, timmermansknecht te Alkemade), is vroeger veroordeeld geweest tot 45 jaren gevangenis straf, omdat hij zijne toemalige bijzit zoodanig had mishandeld, dat zij aan de gevolgen over leed. Men schrijft uit Lexmond van 9 Ja nuari: Een 6-jarig knaapje wordt hier vermist. Gisteren namiddag na schooltijd is hij twee doedelzak-spelers nageloopen. Op een half uur afstands buiten de kom der gemeente is hij nog gezien. Zoodra het bekend werd dat hij vermist was, hebben de Politie en meer dan 20 ingezetenen, voorzien van lantaarns, in de richting naar Vianen overal gezocht, doch te vergeefs Men vreesde dat het kind, door de duisternis misleid, in het water was geraakt. Het knaapje is dan ook verdron ken gevonden in de gracht nabij het kas teel Oudegein, onder de gemeente Jutphaas. Zoo men mededeelt zijn de gemeenten Rome, Florence en Napels het bankroet nabij. Liberale staathuishoudkunde. De hooge Itali- aansche regeering wenscht die gemeenten te helpen. Uit Palermo wordt van den 3en gemelddat de post tusschen die stad en Sciacca bij Bisagnino is aangehouden door 15 roovers die de volle laag gaven en daarbij den militairen conducteur doodschoten. De brieven met een geldswaarde van f2000 zijn in handen der roovers. De eenige passagier is er heelhuids afgekomen. Den 5n is bij Terschelling het Engelsche schip Golden Age, van Rangoon met rijst naar Bremen, verbrand. De beman ning, bestaaude uit 23 personen, is gered. Den 3n December van 't afgeloopen jaar over leed in den ouderdom van 90 jaar, de laatste van de 600 grenadiers der lijfwacht, welke Napoleon I naar Elba vergezelde, -r- Onder Meppel is eene boerenplaats in publieke vei ling gebracht en ingezet op p. m. f35,000. In 1805 werd deze plaats door den grootva der van den tegenwoordigen eigenaar aange kocht voor f3000. Het geluk ligt in een klein hoekje. Een heer die toevallig getuige was van eene afspraak tusschen de antiqui teiten-kooplieden omop een onlangs te Am sterdam gehouden veiling, een oud, verroest maar misschien kostbaar wapenschild te koo- penbood tegen de firmanten op enhad het genoegen, zijne aardigheid met f300 te moeten betalen, daar hij aan het schild »bleef hangen". De antiquaren lachten en boden den kooper later f25; de kooper was boos op zich- zelven, maar weigerde toch de f25 en bleef poetsen en schuren waardoor prachtige ara besken te voorschijn kwamen. Toevallig' zag toen een onzer historieschilders het schild en bemerkte dat 't zeer fraai was; er werd een marokijn foedraal voor gemaakt; het reisde met den schilder naar Parijs, en is nu ver kocht aan baron van Rothschild voor f 36000. Figaro somt de hotels op, welke de fa milie Rothschild te Parijs heeft: Hun getal be draagt niet minder dan acht. Bovendien heeft de millionairsfamilie vorstelijke verblijven in de meeste hoofdsteden van Europa, zonder nog te spreken van de tallooze buitengoede ren, welke zij schier in alle Europeesche lan den bezit. Een en ander wordt geschat op eene waarde van fr. 100,000,000. Een aardig »burger"-kapitaaltje 1 Blijkens eene bekend making van de Rijks-kanselarij te Berlijn, dd. 9 Januari jl. is het uitbarsten der veepest op twee landgoederen in den kreitz Gross- Strelitz, provincie Silezie, officieel geconsta teerd. De bij de wet voorgeschreven veilig heidsmaatregelen zijn terstond uitgevoerd (St. Gt.) Een van de teekenaars van de Illus- traded London News, de heer R o- bert Landells,is overleden. Gedurende twintig jaren had hij ten behoeve van het blad waaraan hij was verbondende wereld doorkruist. Hij woonde de veldtochten in de KrimDenemarken, Oostenrijk en Frankrijk bijen had drie medailles ontvangen o. a. eene militaire medaille van Pruisen. De Eloile Beige meldt dat niet minder dan 32 Commissionairs in effecten hebben afgezien van het patentdat hen bevoegd maakt om ter Beurze van Brussel zaken te doen. Uit het Engelsche leger zijn in 1876 gedesserteerd 8000 soldaten. Zondag-avond heeft zich eene dienstmeid te Gouda zoo kwaad gemaakt omdat haar vrijerwelke zij stil binnen had gelatenniet bij haar in de keuken mocht blijven, dat zij een hevig toeval, gepaard met zware neusbloeding kreeg en spoedig daarna is overledenniettegenstaande er da delijk geneeskundige hulp is ingeroepen. Omtrent de ontzettende koudedie in Peters burg heerschtwordt aan de Post geschre ven dat sedert 153 jaren in Rusland geen zoo koude winter is geweest. In Rybinsk aan de Wolga wees de thermometer 42 graden in Wologda zelfs 44 graden koude aan. De scholen moesten voor eenige dagen gesloten worden en te Petersburg waren voor de schouw burgen het paleis en op verschillende open bare pleinen groote vuren aangelegd waaraan de koetsiersde politieagenten en anderen zich konden warmen. De telegraphische ge meenschap was gedurende de strenge koude meermalen gestoord, terwijl in den dienst op de spoorwegen zeer ongeregeld voorzien werd. Volgens Adelmy, worden in Europa 587 talen gesproken in Azië 937 in Afrika 276, en in Amerika 1264; totaal 3064. Het spotblad de sKIadderadatsch» noemt de nationaalliberalen in Pruisen met hel oog op Bismarcksvoornaam »Ottomonen.» Een winkelier te Lyon heeft een oproerige manifestatie uitgelokt door het te kijk stellen in zijn winkelraam van een buste van Napoleon III, met immortellen en krip omhangen. De menigtedie in de straat was samengeschooldwerd echter spoedig door de politie uiteengedreven en de winkel gesloten. Te Utrecht is een huwelijk voltrok ken tusschen een bruidegom van 66 en een bruid van 81 jaren. Donderdag ochtend is in een sloot aan Schravenweg te Rotterdam het lijk eener onbekende vrouw gevonden, naar gissing tusschen de 40 en 50 jaren Uit de gevangenis te Herford in Westfalen, zijn vier gevangenen ontsnapt (twee mannen en twee vrouwen) van welke twee wegens moord tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld waren De dagbladen van Nancy mel den dat eene33jarige vrouw, die sedert negen jaren getrouwd is voor de achtste maal moe der is geworden van een drieling. Al deze kinderen zijn welvarend. Een landbouwer uit de Bloemen bij Meppel, heeft Donderdag een vet varken verkocht dat ruim 700 pond woog en p.m. f240 heeft opgebracht. In het Rijks-Entrepotdok te Amsterdam is een amb tenaar der belastingen door een openslaand trapluik naar beneden gestort en in het Bin- nen-gasthuis nog denzelfden avond aan de gevolgen overleden. Von Bismarck schijnt op nieuw zeer lijdend te zijn. Men spreekt van zijn aanstaanden terugkeer naar Varzin; sommi gen beweren dat die ongesteldheid voorgewend is, om des te beter van uit zijne verwijdering den loop der gebeurtenissen te kunnen gadeslaan.- Per telegraaf wordt uit Antwerpen gemeld, dat de Rijstpellerij van den heer Jan Eisen gister avond totaal is afgebrand. Niets werd gered; de schade is aanzienlijk. Door spuiing van water door de sluizen te IJmui- denis gisteren nacht ruim 1000 meter grond, onder aan het talud nabij de sluizenweg gezakt. Naar men verneemt heeft de politie in de nabijheid van) Helmond, bij toeval, een zeer gelukkigen greep gedaan. Zekere W... een Pruis, werd als zijnde zonder middelen van bestaan, aangehouden. Reeds was men op weg om hem over de Pruisische grenzen te transporteeren, toen de tijding kwam dat een moordenaar, wiens signalement werd op gegeven, naar Nederland gevlucht was. Het bleek nu dat de persoon, dien men naar de grenzen voerde, allerwaarschijnlijkst de ge vluchte misdadiger is. Men maakte daarom terstond rechtsomkeer en W. zit thans goed en wel achter slot en grendel. Vóór eenige dagen is te Spy kbij Gorinchemhet volgende ongeluk gebeurd. Terwijl men bij den bouw man J. De Graaf aldaar bezig was met koren-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2