waariu het lager onderwijs tegenwoordig naar de wet verkeert. Er is dus openbaar en bijzonder lager onderwijsde onderwij zers, die aan deze scholen zullen werk zaam zijn, worden onderzocht naar be kwaamheid en zedelijkheidhet schooltoe zicht dat van Staatswege thans bestaat blijft en strekt zich uit over alle openbare en bijzondere scholen enz.alleen in de regeling der geldelijke aangelegenheden brenge men verandering en wel op de vol gende wijze: a. Alle kosten, voor het lager onderwijs te maken, en die thans uit de Staatskas betaald worden, als tractementen der in specteurs, schoolopzieners en commissiën, kosten van opleiding van aanstaande on derwijzers enz. enz., blijven voor rekening van den Staat. Het zijn algemeene gelde lijke uitgaven, waarbij het geheele volk belang heeft. Daartegen kan geen mensch bezwaar hebben. b. Alle kosten echter der openbare ge meentescholen worden gedragen door hen, die hun kinderen naar die openbare ge meentescholen zenden. Die openbare ge meentescholen zijn neutraal en worden ge regeld bij de wet. c. Allendie hun kinderen niet ter open bare school zenden, kunnen scholen oprichten naar hun zienswijze, behoudens toezicht der Regeering. Zij dragen de kosten, aan dit onderwijs verbonden. d. Zijdie geen schoolgeld betalen kun nen ontvangen kosteloos onderwijsals de kerkgenootschappen dit onderwijs doen geven, zijn deze scholen als die onder e vrije (dat is bijzondere), behoudens toezicht der Regeering; en als de behoeftigen niet tot een kerkgenootschap behooren, of geen onderwijs van wege een kerkgenootschap kunnen ontvangenzorgt de gemeente voor het onderwijs en dan zijn deze scholen ingericht naar de wet even als b, zij zijn dan openbare. In één bezwaar moet nog voorzien wor den er zijn namelijk plaatsen in het land, waar geen goede scholen voor lager on derwijs zouden kunnen bestaan voor kinde ren die niet tot de direct behoeftige klasse behooren, indien deze scholen geen gel delijke toelagen zouden ontvangen. Het schoolgeld kan te hoog zijn en dit bezwaar geldt dus zoowel de openbare als de bij zondere scholen. Er is alzoo nog eene bepa ling noodig en wel de volgende: e. Aan openbare en bijzondere scholen, die geldelijke behoefte hebben, kan uit de Staatskas subsidie worden verleend. Elk van deze subsidiëu wordt bepaald bij de wet en slechts voor een aangewezen tijd toegestaan. Over de noodzakelijkheid al of niet en de grootte der toelage wordt het schooltoezicht gehoord. Op deze wijze schijnen in de toekomst alle billijke klachten te kunnen voorko men worden en kan de Grondwet worden gehandhaafd. Uit hetgeen wij hier afschreven blijkt dat de Regeering dus ook in zake het onderwijs het gelijk recht van allen had kunnen handhaven. En zij had het moeten doen. Dat is haar roeping, dat is de taak haar door de Grondwet opgelegd. Had zij zich op dat standpunt geplaatst, dan ware zij sterk geweestmet de Grondwet in de hand had zij eiken onbillijken eisch kunnen afwijzen. Het geweld zou haar hebben kunnen doen vallenmaar de waarheid en het recht zouden aan haar zijde geweest zijn. Vallende had zij met betrouwen een beroep kunnen doen op de natie, en de meerderheid zou haar in het gelijk gesteld hebben. Maar zelfs in het ergste geval zou zij heengaande de zoete overtuiging hebben medegenomendat zij in de vervulling van haar eerste plicht, in de verdediging van aller recht gevallen was. Dat getuigenis van haar geweten en de hoogachting van allen zou haar loon zijn geweest. Heeft de Regeering zich nu werkelijk op het standpunt van het recht geplaatst? Die vraag beantwoorden wij in een derde artikel. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Jl. Dinsdag was de dag, waarop de laatste beslissing te Constantinoper,' zoo niet zou vallen, dan toch van Turkije gevraagd worden. Rusland echter vindt zich in den onaangenamen toestand geplaatst van öf zijne bedreigingen te vergeten öf daaraan door het zwaard klem te geven. „Wij willen nog niet elke schemering van hoop laten varen, dat Rusland, gewaarschuwd door menige ervaring uit den jongsten tijd in zijn eigen land, ouder vier oogen met Turkije liever eene vreedzame schikking zal treffendan de onder de gegeven militaire toestanden altijd twijfelachtige beslis sing het zwaard te trekken. Volgens The Daily Telegraph moet de Porte zich bereid verklaard hebben de ge wijzigde voorstellen aan te nemen. Een lichtstraal van hoop op het behoud van den vrede doorkliefde alzoo den Staatkun digen gezichteinder en ook the Times gaf het vertrouwen niet geheel opdat Turkije ten slotte „zoodanige voorstellen zou aan nemen, door welke de mogendheden de oostersche quaestie voorloopig als opge lost konden beschouwen. „Aan de laatst gewijzigde voorstellen ter Conferentie is het veelbeteekende opschrift van „ré sumé mitige" gegeven en het moest aan de persoonlijke bemoeiingen ten slotte van Lord Salisbury zijn te danken, dat nu eindelijk de Turksche onverzettelijkheid was gebroken. Een telegraphiseh bericht uit Constanti- nopel maakte echter melding dat de „groote Raad" in hoogste ressort zich on verzettelijk zou betoonen, en Turkije met kracht zijne wapeningen voortzette. De vooruitzichten op eene mogelijke schikking bleven donker. De Turken ver rassen de geheele wereld met hunne fier heid; maar blijkbaar koesteren zij de hoop met Rusland alléén te doen te krijgen en steunen zij voor dit geval op de omstan digheden dat het russische leger nog niet slagvaardig is. De gunstige verwachtingen door de laat ste berichten uit Constantinopel zijn echter teleurgesteld, doordat de „groote Raad," de voorstellen der Conferentie heeft afge wezen als strijdig met de integriteit, de onafhankelijkheid en de waardigheid van het Turksche Rijk. Het werk der Conferentie is alzoo mis lukt. De ambassadeurs staan gezakt en gepakt om te vertrekkenmaar wijl de zaakgelastigden achterblijven, hoopt men dat er direct nog geen oorlogsverklaring zal volgen. Op het oogenblik is de hemel ook niet helder tusschen Berlijn en Parijs. De offi- cieuse Fransche bladen hebben zich te veel met de verkiezingen in Elzas-Lötharingen bemoeid en dat heeft het Berlijnsche Ka binet ontstemden prins von Bismarck zeer boos gemaakt. BUITENLAND. Frankrijk. De houding door Duitschland laatstelijk in de Oostersche quaestie aangenomen, wordt bij de kanselarijen verschillend uitgelegd. «Men vreest dat prins von Bismarck meer op de noord-oostelijke grenzen van Duitschland dan op het Oosten den blik richt. «Men begint zelfs te gelooven, dat op den zelfden dagdat het Russische leger Besarabië mocht binnen rukkeneen Pruisisch leger wel eens Holland zou kunnen intrekken. In dat gevalzou de Europeesche vrede zeer groot gevaar loopen; want wij meenen zeker te weten, dat minister Descazes vast besloten heeft, de overweldiging van Nederland nimmer toe te staan, tenzij daaraan gepaard ga het dadelijk binnenrukken van het Fransche leger in België. De gemeente-accijnsen te Parijs hebben in het vorige jaar 423 millioen opgebracht, dat is 5 millioen meer dan de raming was. Van wege de staat zijn bovendien te Parijs nog omstreeks 70 millioen aan accijnsen geheven. Duitschland. Keizer Wilhelm heeft aan den oud-Catho- lieken bisschop Reinkens een schrijven ge richt, waarin hij hem hartelyk dank zegt voor de gelukwensch, welke hij den monarch deed geworden op diens 75jarig militair jubilé. De Keizer eindigt met het uitspreken van de hoopdat aan het vaderland een langdurig tijdvak van vreedzame ontwikkeling moge ge schonken worden on verzoekt den Staatsdie naar dien wensch door zijne bede te onder steunen. Turkije. Sultan Abdul-Hamid gaat voort met bezui nigingen in de hofhouding. Bij een bezoek zijner stallen oordeelde de Sultandat er 564 paarden te veel waren, en hij gelastte, dat die bij de kavalerie zouden worden ingedeeld. De wilde dieren, die sultan Abdul-Aziz had bijeengebracht en met groote kosten onder hield, worden aan de zoölogische tuinen van Londen en Parijs ten geschenke gegeven. Uit Tunis is dezer dagen een millioen francs in zilver te Constantinopel aangekomen als «vrijwillige ooilogsbelasling". Men zegt, dat uit een aantal andere gewesten van het Ottomanische Rijk geldzendingen inkomende opbrengst van «vaderlandslievende inzame lingen". BINNENLAND. Amsterdam, 16 Januari. In de afgeloopen nacht is de Stads-advocaat Mr. A. Brugmans alhier overleden. Hij bereikte den ouderdom van 77 jaren. Hij was ridder van de beide Nederlandsche orden en deken van de Am- sterdamsche advocaten. Van Zaterdag op Zondag-nacht is hier we der ingebroken in den kelder van het Café Koorendijkbuiten de Leidschepoort. De dieven schijnen zich daar enkel aan den wijn te goed te hebben gedaan, na den grooten wachthond een slaapmiddel te hebben toegediend. Zonder geraas te maken zijn de boeven de voordeur weder uitgegaan. Wat er gestolen is weet men nog niet. De Raad heeft bij diverse besluiten zes tien kelders onbewoonbaar verklaard, waarvan mitsdien door B. en W. het bewonen is ver boden. Roermond, 16 Januari. Nabij deze stad had Zaterdag-namiddag het volgende ongeval plaats Een voerman, met zijn kar over den dijk van de Donk naar de stad rijdende, welke dijk thans eenige centimeters onder water staat, had het ongeluk uit het spoor te geraken en met paard en kar in de Maas te storten later vond men zijn lijk nog liggende op het paard dat insgelijks in het water was omge komen. 's Hage16 Januari. De directeur der Tram- way-maatschappy heeft aan het Delftsche Ge meentebestuur geschreven dat de lijn Haag—Delft den 20 dezer, of enkele dagen later, in ex» ploitatie zal komen. Zwolle, 16 Januari. Een fatsoenlijk gekleed Franschman vertrok Zondag met den trein van 41 uur 45 min. van hier per Centraalspoor naar Utrecht. Met een paar heeren was hij gezeten in eene coupé 2e klasse. Toen men de halte Hulslhorst (op kleinen afstand van Harderwijk) was gepasseerd, vroeg hij aan zijne medereizigers aan welk station men nu het eerst aankwam; toen men hem Harder wijk noemde, wierp hij onder den uitroep: «Voila mon chapeau!" Zijn hoed buiten den trein en sprong dien terstond na. Zijne verschrikte medereizigers keken door het por tier en zagen den man op zijn rug aan den weg liggen. Bij aankomst te Harderwijk werd onmiddelijk een onderzoek ingesteld, maar men is er niet in geslaagd zijn spoor te vin den. Vermoedelijk had men met een deserteur van het koloniaal werfdepot te doen. Sloten(Noord-Holland) 16 Januari. Eergis teren werd te Sloterdijk hét vleesch verkocht van 28 runderen, die, als tot een besmetten stal behoorende waren onteigend en afge maakt, nadat reeds voor eenige dagen twee koeien van denzelfden stal wegens longziekte waren gedood. Binnen zeer korten tijd hebben zich twee gevallen van longziekte in deze Ge meente voor. Steenwijk, 46 Januari. De dochter van den heer P. alhier, ruim 11 jaren oud, kwam van een avondbezoek te huis en had het ongeluk met haren regenmantel eene pe troleumlamp omver te wei-pen. Hare kleederen vatten vlam en zij verkreeg zooveel brand wonden, dat zij den volgenden morgen be zweek. Hare ziekelijke moeder, die te bed lag, wilde haar helpen, doch brak bij het uitstappen van het bed haar been. Venlo, 16 Januri. Heden namiddag had nabij het station Gladbach een ernstig spoor wegongeluk plaats. De van Dusseldorp ko mende trein stootte nl. met zulk een kracht tegen een hem tegemoet snellenden ran- geertrein, dat verscheidene wagonswaaronder de postwagon, werden verbrijzeld. Een twin tigtal reizigers werden voor het meerendeel zwaar gekwetst. O. a. werden van een hoogst zwangere dame de beide beenen verbrijzeld, terwijl een postbeambte een ernstige wonde aan het hoofd ontving. Rotterdam, 18 Januari, Dinsdag-voormiddag heeft eene vrouw bij de bejaarde weduwe W.in de Kerklaan alhier na gebeld te hebben en binnengelaten te zijn, van haar geld trachten te leenen't welk met eene wei gering beantwoord werd. Hierna bleef zij nog een geruimen tijd in het huis met de weduwe spreken en bracht haar vervolgens met eene steenen kruik, die zij bij zich had, een slag op het hoofd toe, waardoor de weduwe nog al ernstig gewond werd. Op haar gekerm zijn eenige buren toegeschoten. De daderes had zich intusschen verscholen op het privaat, waar de buren haar opsloten totdat de politie kwam, die haar spoedig daarna heeft over gebracht naar een politie-bureau. De toestand van de gewonde vrouw is niet zorgwekkend. Kralingen, 17 Januari. Heden zijn weder 2 runderen onteigend en afgemaakt, als lij dende aan besmettelijke longziekte. GEMENGD NIEUWS. Te Crouwle, in Lincolnshireheeft een bui tengewoon voorval heel wal opschudding ver wekt. William Liggolt, een varkensslager, heeft zijne vrouw verkocht voor 40 pd. st. aan Chapman Pidd, kastelein van de Fischmon- ger's Arms. De zaak werd verhandeld op een zaakwaarnemers-bureau, het koop- en verkoop contract opgemaakt, het geld belaald en de vrouw geleverd Beide (ook de derde) partijen schenen uiterst voldaan over den ruil. Twee knapen zijn jl. Woensdag-ochtend uit Neder- landsch Mettraybij Zutfen gevlucht. Door de Engelsche Regeering is eene belooning van 100 pd. st. uitgeloofd voor de aanhouding van den moordenaar Charles Peace, zich ook noe mende George Parker en Alexander Mannoud 46 jaren (en 10 jaren ouder van uitzicht), lang 5 voet en 4 of 5 duim (Engelsche maat), haar, baard en knevels grijs, bijna wit. Spraak lis pelend. Volgens eene officieele opgave zijn in de jaren 1874 en 1875 in Rusland 17 rnen- schen door wolven gedood. De veestapel had het harder te verantwoorden. De beesten ver scheurden 2935 paarden, 7187 koeien, 6937 veulens, 12,142 kalven, 64.637 schapen9483 varkens, voorts een groot aantal ganzeneen den, honden enz. In het aartsbisdom Keu len zijn thans, tengevolge der anti-kerkelijke staatswetten, 94 pastoriën zonder pastoor. De journalistiek in de vorige eeuw. De Köln. Volksz. herinnert aan hetgeen een Duitsch redacteur in 1798 in zijn blad onder de rubriek «Egypte" schreef: «Sommige zeg gen dat de in Egypte vechtende generaal der Franschen, Bonaparte, gesneuveld is; ande ren daarentegen beweren, dat hij nog in leven is. Ik voor mij geloof geen van beide." De Messager franco-arnéricain bericht dat de Nederlandsche vice-consul te Cartha- gena (Vereenigde Staten van Columbia), de heer Moreno en zijn zoon, den 8 December vermoord zijn geworden. De zoon, die 's avonds op een bank op een der openbare wandel plaatsen was gezeten, werd met dolksteken omgebracht. Tegelijkertijd werd door een groep mannen in de nabijheid op de voorbijgangers geschoten. De heer Moreno werdtoen hij zijn zoon te hulp wilde komen met sabelhouwen doodelijk gekwetst. Hij stierf spoedig daarna. Twee uren later werd een rijk inwoner van Carthagena door moordenaars aangevallen en in eene kamer van een apotheker, bij wien hij gevlucht wasin koelen bloede geworgd. De moordenaars zijn gevangen genomen. Men ver wachtte dat de Nederlandsche Regeering de noodige voldoening zou eischen. Maandag werd te Parijs de zielemis voor wijlen Na poleon III door circa 12.000 personen bijge woond. Zaterdag-avond ongeveer elf uur geraakte te Terwerderadeel een jongmensch ongeveer 25 jaren ond, te water, misleid dooi de duisternis. Vruchteloos was zijn herhaald ge roep om hulp. Eer men hem die verleenen kon was hij in de diepte verdwenen. Te Delft heeft Zaterdag-avond een droevig voorval plaats gehad. Bij een twist tusschen vader en zoon moet de laatste eerst door een slag met een stuk ijzer, daarna door eenige messteken in den nekzijn vader zoodanig hebben mishan deld dat de man in zorgvollen toestand ver keert. Door de politie gearresteerd, is de mis dadige zoon aan de justistie overgeleverd. Bij den gemeente ontvanger te Vriezenveen is een diefstal gepleegd,vermoedelijk door inklimming, van een trommel, inhoudende eene waarde in papier en geld van omstreeks f14.000. De Katholieken van Marseille hebben het voor nemen opgevat, om den H. Vader een prachtig bewerkten troon aan te bieden bij de gelegen heid van zijn gulden jubelfeest als bisschop. Men heeft te 's Bosch sedert eenige dagen, gevankelijk binnengebracht een inwoner uit Capellebeschuldigd van het verminken van een levend rund door het afsnijden van een bil. Te Cherbourg is men in hetdal van Quin-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2