tig jaren ongeveer zijn sedert verloopen. Welnuwat is er geworden van dat „chris tendom boven geloofsverdeeldheidvan die „christelijke deugden," die de Open bare school moet aankweeken? Welk zijn de vruchten van de wet van 1857 Men slaat de geschiedenis niet in het aangezicht, vooral niet de geschiedenis van een tijd, dien anderen met ons hebben doorleefd. Die geschiedenis nu leert ons wij zeiden het reeds boven dat de Openbare school eene moderne secteschool is; eene school, waarvan de mannen der Logede mannen van het ongeloof zich bedienen, om een modern heidendom voort te planten. Die school is hun school zij zeggen het zelf men mag er niet aanraken. Zij is met de pers een van de woordvoerders der Loge getuigde het nog onlangs een van de machtigste hefboomenwaarvan men zich bedient, om den godsdienst te bestrijden. Zij heeft in hun oog slechts één gebrek, zij is nog niet modern genoegdit wil zeg gen, zij kon nog meer kwaad doen. En met dien toestand heeft de Regeering vrede! Zij neemt het beginsel in art. 23 van de wet van 1857 neergelegd, met inbegrip van „de christelijke deugden" eenvoudig in haar Ontwerp van wet (art. 26) op, handhaaft daardoor het modern beginsel van het Openbaar onderwijs, en laat de school in handen van de mannen der derde uiterste kerkelijke partydie haar ten bate van het ongeloof exploiteeren. Zoo begrijpt de Regeering haar roeping Zoo eerbiedigt zy de rechten van allen! Zoo geeft zij uitvoering aan de Grondwet die haar de zorg opdraagt overal van over heidswege voldoend openbaar lager onderwijs te doen geven! Wij brengen in ons volgend artikel nog een drietal bedenkingen tegen dit Ontwerp bywaaruit meer en meer zal blykendat de Regeering het standpunt van Recht voor allen, waarop zy zich, ook krachtens de Grondwet had moeten plaatsen, bij dit Wetsontwerp geheel heeft verlaten. WEKELIJKSCH OVERZICHT. Hoe vredelievend en toegefelijk de Con ferentie-houders ook waren, 'tmocht hun niet batenzy zijn met de kous op den kop huiswaarts kunnen gaan. En de deur waarder der Conferentie zal nu kunnen uitroepen: „De Conferentie is dood, leve de oorlog"! De overwinning op de Europeesche di plomatie door de Porte behaald is volko men en de Turksche „Groot-vizier" schijnt dan ook zeer bedaard de hervormingen te willen invoeren. Het gedrag van Turkije heeft niets beleedigends voor de Mogendhe den, welke ter Conferentie vertegenwoor digd waren. Kan men zich gekrenkt ach ten over het besluit van een volk, dat verklaart zelf aan zijne hervormingen te wil len arbeidenliever dan daartoe gedwongen te worden met de punt van de bajonet en dat het, liever dan de buitenlandsche pres sie te ondergaande kansen van eene totale uitroeiing beloopt? Men slaat dan ook geen geloof aan de verspreide geruch ten, volgens welke Turkije thans in af zonderlijke onderhandelingen met Rusland zou wenschen te treden. Er is melding gemaakt van een gerucht, dat de Ministerraad te Constantinopel had besloten in Bulgarije een gendarmerie in 't leven te roepen. Le Journal des Débats bevestigt die tijding. De Porte zou reeds aan het Fransche Gouvernement tien of ficieren hebben gevraagd aan wie de for matie van dat Corps zou worden toever trouwd; ook deelt het blad mede, dat de Porte aan Engeland en Frankrijk inspec teurs heeft gevraagd om haar finantieëlen toestand te helpen reorganiseeren. Eenige Engelsche officieren zijn in Turk- schen dienst getreden en hebben 't bevel aan vaard over kavalevie regimenten. De New-Yorker stoomboot Go/lus gaat naar Constantinopel op weg met eene lading wapens en munitievoor eene waarde van 1,750,000 dollars. De Russische bladen vooral de Peters- burgsche Courant vaart als een razende uit tegen alle Mogendheden. Ruslandzegt zij is bedrogen en misleid op de Conferentie; Turkije zou nooit zoo onverschrokken in verzet gekomen zijn, indien het niet in 't geheim ware aangehitst en gesterkt. „Lord Salisbury zoo gaat het blad voort sprak tot den Sultan: „neem dadelijk ons program aan, of wij vertrekken"; maar gelijktydig sprak Elliot fluisterend tot Midhat: „niets aannemen, hoor: wij zyn het immers met u eens en zullen u wel helpen'-. Zoo ook sprak Oostenrijk door twee monden. GraafZichy zei: „aannemen, of wij breken met u';' maar baron Galice sprak tot Michat: „niets aannemen, ver staat ge Rusland is niet klaar en Oosten rijk maakt zich gereed om u te helpen, 't Schynt dan ook dat de sluwe russi- schen generaal Ignatieff, de gevolmachtig den van Engeland en Oostenrijk niet heeft kunnen misleiden en Rusland d8 dupe is geworden zijner politieke kuiperijen. Het éénig verlangen van Rusland in de Oos- tersche-kwestie is „humaniteitMaar; waar in Polen, kan men Russische „huma niteit11 ontdekken De Czaar zwaait aldaar den knoed op erbarmelyke wijze en heeft het oor gesloten voor den kreet om her vormingen door de verdrukte Polen en de verbannen christenen in Siberië, aan geheven. Uit Petersburg is aan de direetiën van de 54 Russische spoorwegen in 't begin dezer week vertrouwelijk bevel gegeven alle maatregelen te nemen, opdat van 27 Januari afzoo noodig het goederenvervoer zonder moeite kan gestaakt worden, daar de spoorwegen dan geheel voor militaire doeleinden zouden gebezigd worden. Uit dit bevel blijkt duidelyk dat Rusland in zijn échec niet berusten zal. Ook de gevolmach tigden van het roode kruis, Massa, en zijn secretaris, Vorst Wolkensky, hebben volgens berichten uit Kischeneff om in- structiën verzocht om te worden ingelicht waar, bij een uitbreken van den oorlog hunne hulp het meest noodig zal zyn. Naar men wil, zal eerstdaags een nieuwe russische binnenlandsche leening van 100 a 200 millioen roebels worden uitgeschreven. BUITEN L A IN IX Duitschland. »Een nieuwe maatregeldoor de Regeering ten opzichte van den Culturkampf te Wiesba den genomen, trekt zeer de aandacht. De Ver- eeniging van den H. Vincentins a Paulo vroeg verlofom evenals in vroegere jaren een wintercollecte te houden aan de huizen der Katholieke ingezetenen. Dit verlof is ge weigerd. Het bestuur der Vereeniging maakt daarom bij advertentie aan de armen bekend dat de gewone ondersteuning niet kan worden verleend. De anti-katholieken bladen getuigen, dat de Vereeniging reeds 25 jaren tot zegen der armen heeft gewerkten eene Prolestan- sche dameverontwaardigd over het onrecht, dat men poogt op nieuw tegen de Katholieken te plegenheeft het publiek opgeroepen om giften in te zenden bij de leden van het be stuur van Vincentius a Paulo, hetgeen de Regeering dan toch wel niet zal kunnen beletten. Frankrijk. Parijs. Op het Elysée is in 't begin dezer week het eerste winterbal gegeven. Er waren 5000 uitnoodigingen rondgezonden. Hoe velen waren er echter nog niet teleurgesteldAlthans, men beweert dat niet minder dan 21000 per sonen een toegangkaartje verzocht hadden. De Univers maakt de opbrengst be kend eener inteekening ten behoeve van Pool- sche priesters, die naar Siberie gedeporteerd zijn. Het bedrag is ruim 43,000 francs. »Papa Tourniquet" is overleden. Hij is 102 jaar oud geworden. Hijde deken der speel goedkooplieden van Parijs, was in 1830redac teur van de Sentinelle. In 1834 veroordeeld om politieke redenen, vertrok hij naar Zwe den waar hij pasteibakker-hofleverancier werd. In 1839 keerde hij arm te Parijs terug en tot op 90 jarigen leeftijd was hij speelgoedkoopman. Verscheidene vreemde bladen verhalen dat het Fransche Gouvernement paarden in hel buitenland heeft doen aankoopen. Van offici- cieuse zijde wordt dat bericht volkomen on waar genoemd. BINNENLAND. Vlaardingen, 24 Januari. Naar alle gedach ten is het schip «Prins van Oranje« Schipper KI. Groeneveld, 1 December 1876 ter visch- vangst vertrokken, met man en muis ver gaan. Amsterdam, 23 Januari. Over enkele dagen zal de tiamway-dienst PaleisstraatLeidsche- plein worden uitgestrekt tot de Vondelstraat. Zwolle, 23 Januari. Gedurende het jaar 1876 zijn hier wegens dronkenschap aan het poli tiebureau in bewaring gesteld 347 personen, waaronder 15 vrouwen. Een onverbeterlijke dronkaard, die elf malen in bewaring is ge steld, heeft in korten tijd zijne geheele vader lijke erfenis verdronken en is gisteren te Dalfsen levenloos uit het water gehaald. Katwijk aan Zee, 24 Januari. Door schui ten werd alhier de eerst gevangen versche visch aangebracht, besomming f 55 tot f113 in 6 dagen reisbuitengewoon hooge prijzen werden besteed: tarbot f 10 a f 12 per stuk, tong f 0.35 a f 0.45 per stuk, kabeljauw f3 a f 5 per stuk, levende bunschol f 0.50 a f 75 per stuk, kleine schol f 8.50 a 12,20 per mand. Heden avond zal een groot deel van onze vloot op de visscherij uitgaan. Grave, 24 Januari. Een dievenbende, die te Schayk en Geffen varkens heeft gestolen, heeft opnieuw van zich doen hooren. Te Deur- sen is in de vorige week wederom een levend varken door de heeren medegenomenzonder dat de bewoners van het huis daarvan iets hebben bemerkt. In de pastorie te Demen zijn pogingen tot inbraak gedaan. Op tien minuten alstands dezer gemeente werd iemand die van zijn werk naar huis terugkeerde, door een kerel overvallen, die hem zijn geld afvroeg. De aanrander ontving echter van zijn tegenpartij met een blikken tabaksdoos zulk een slag, dat hij op den grond zonk. De aangevallene koos toen het hazepad. De landlieden uit den omtrek beweren dat de bende minstens twintig man sterk is; ook hier zal echter 't gerucht wel weer de zaak vergrooten. Hoorn, 23 Januari. Gedurende het jaar 1876 zijn ter markt aangevoerd: 1560 paar den, 13,963 koeien, 2060 kalveren, 61,415 schapen, 9520 lammeren, 23,409 varkens, biggen en zeugen. 1067 bokken en geiten, 4159 HL. als monsters aangevoerde granen en zaad, 93,400 koppen boter en 8314 sta pels, wegende 2,214,453 kilogr. kaas. Sloten, 24 Januari. Op den stal van J. O. aan den Sloterweg is de longziekte uitgebro ken. Een rund is aangetast, onteigend en afgemaakt. Houtrijk en Polanen, 24 Januari. Alhier is gisteren-avond opgericht eene afdeeling van het Multapatiorsbondtellende 19 leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren J. L. v. d. Burch, eere-voorzitterJ. H. v. d. Palm voorzitter; J. Wils, secretaris; H. W. Rijss en R. W. Lammerts, leden. Zutfen, 25 Januari. Alhier zal binnen kort worden geopend eene herhalingschool voor volwassen arbeiders, zoowel mannelijke als vrouwelijke, boven de 18 jaren, die het in vroegere jaren aangeleerde lezen, schrijven en rekenen geheel of gedeeltelijk vergeten zijn en het ontbrekende wenschen aan te vullen. Purmerend, 25 Januari. Den heer V.al hier, die gisteren met zijne bruid een tochtje naar de hoofdstad gedaan had, wachtte bij zijne terugkomst eene mindere aangename verrassing. Tijdens zijne korte afwezigheid heeft men zich toegaug weten te verschaffen tot zijne woning en daaruit ontvreemd een bedrag van omstreeks duizend gulden in papier en specie. Men is de daders nog niet op 't spoor. GEMENGD NIEUWS. Zondag-ochtend is te Luik gedurende de godsdienstoefening in de kerk een moordaan slag gepleegd op een geacht koopman daar ter stede, op wien de moordenaar met een zesloops revolver schoot; de toegebrachte wond is niet gevaarlijk en men wist zich van den misdadiger spoedig meester te maken. Beweert onrecht schijnt het motief tot deze misdaad te zijn geweest. Te Nancy zijn bij een hevigen brand in de rue St Jean twee jongelingen, beide 18 jaren oudlevend verbrand. Op het oogen- blik, dat men den één een ladder toereikte, bezweek de vloer onder zijne voeten en de jongeling verdween van het venster in de on der hem woedende vuurzee. De ander werd op de verbrande overblijfselen van zyn bed gevonden, geheel verkoold en blijkbaar gestikt nog vóór hij zich bewegen kon. Te Kalden- kirchen, in de Pruisische Rijnprovincie, is een aanslag gepleegd op het leven van den burgemeester Bertgens. Laatstleden Woensdag avond uit het raadhuis komende, werd hij aangevallen en kreeg twee steken, met het gevolg dat hij bewusteloos nederviel. De dader nam de vlucht, maar werd achterhaald en gegrepen. Men bericht dat onlangs in een Amsterdamsche kroeg een matroos met eenige bezoekers een weddenschap aanging dat hij met eiken klokslag van 12 uur een borrel zou opdrinken. De weddenschap ging door. 12 borrels stonden volgeschonken op tafel. Tot 9 slagen toe giug alles geregeld; doch bij den lOen slag'toen ook de 10de borrel naar bin nen ging, sloeg den ongelukkige de vlam uit de keel en bestierf hij het binnen eenige oogen- blikken.De Parijsche Nation deelde dezer dagen het volgende mede: «Prins Orloff heeft in het hotel der Russische ambassade een kinderbal gegeven. O. a. waren de her tog Decazes en bijna alle leden van het corps diplomatique aanwezig." De »Globe" deelt de «allergewichtigste" tij ding mede, dat de gorilla van het Berlijnsche aquarium thans geheel hersteld is en deBer- lijners meer dan ooit door zijn «menscheuach- tige manieren" heeft vermaakt. Naar men wil zullen uit verschillende oorden der wereld Dar winisten naar Pruisens hoofdstad komenom den aap met zijn herstel geluk te wenschen. Uit Dusseldorp meldt men, dat Zaterdag te Stoffeln de ingezetene Liebert voor de deur van zijn huis vermoord is geworden. De sche del was hem ingeslagen. In de roodver- verij van den heer W. Swinkels, te Helmond ontstond Zaterdag namiddag een hevige brand, De bergplaats van ruwe garens, pakpapier, enz.verzekerd voor eene som van f 10,000, is geheel uitgebrand. De schade is aanzienlijk de oorzaak onbekend. Tusschen Valkenburg en Heerlen (Limburg) is dezer dagen een per soon door twee mannen aangehouden en van f700,beroofd. De Justitie doet onderzoek. De praktijk om zyn waren door loterijkansen aan den man te brengen, is nu wel tot hare volmaaktheid gebracht door de volgende adver tentie van een Amsterdamschen restaurateur: »Op alle uren van den dag te bekomen heer lijke erwtensoep, a 30 cent de portie en voor zien van 3 worstjes. In eiken ketel bevinden zich 300 worsten, waaruit 100 porties ge schept worden. In 30 worsten zitten bons voor een exemplaar „Aaltje de zuinige keukenmeid" terwijl voorts onder de 300 er zich één bevindt, waarin bovendien een bon voor eene echte pianino van Erard." Maandag avond kwam te Assen een man uit Groningen en zette zich op de stoep van zeker huis neder. De politie vond hem daar en bracht hem, daar hij niet wél was, bij den slaapsteê-houder Kippenbroek. Hij vertelde gekomen le zijn van Hardinxveld en zijn naam was De Keizer. Ook deelde hij mede, dat hij zeere beenen had en niet verder had kunnen gaan. Eenige oogenblikken daarna was de man gestorven. Men bevond dat hij ten aanzien van zijne beenen, waarheid had gesproken en dat zijne voeten waren bevroren geweest; men bevond voorts dat hij nog over twee centen kon beschikkenGisteren namiddag is een werk man op het fregatschip Salatiga, liggende in de Westerhaven, door mis te stappen in het ongeveer 20 voet diepe ruim gevallenwaar door hij zich aan de linkerzij bezeerd heeft. Hij is naar het Ziekenhuis overgebracht. In de Nabijheid van Vaals hebben twee stu denten der polytechnische school te Aken ge duelleerd waarbij één doodelijk werd getroffen, terwijl de ander zich ter beschikking der Prui sische justitie gesteld heeft. Bij het station Oeventrap, op den spoorweg in helRuhrdal, is een passagierstrein tegen een goederentrein geloopen, met het gevolg dat drie passagiers gedood en vijftien gekwetst werden. Gis teren namiddag is van eeu schip, te huis behoorende te Nijkerk, zeilende in de Zui derzee, ter hoogte van Muiderkerk, de schippersknecht over boord geslagen en ver dronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Uit Maastricht zijn in den laatsten tijd voor ongeveer f25,000 aan twee centimestukken naar België uitgevoerd. In de Luxemb. Zei- tung wordt gemeld, dat in de ijzeren geld kist der failliete spoorwegmaatschappij van de Bassins-Houillers na nauwkeurig onderzoek is gevonden de som van 12 centimes. Van drie personen welke te Lucern (Zwit serland) door een dollen hond waren ge beten, is er een aan watervrees bezweken. Te Nantes heeft een bankier-wisselagent, wiens geestvermogens gekrenkt waren door ongeluk kige beurs-speculatiënzich van liet leven beroofd. Een werkman die in de vorige week, bij net lichten der stoomboot Maas, door het vallen van een zwaar vat gekwetst werd, is tengevolge daarvan overleden. Door den wachtmeester der maréchaussées te Waalwijk is tegen vier schoenmakers in de gemeente Drunen proces-verbaal opgemaakt, wegens het in dienst hebben van kinderen beneden den leeftijd van 12 jaar. Te Gro ningen werd, voor eenige dagen, 's morgens een klein kind dood in het bed gevonden, dat door de moeder schijnt doodgelegen te zijn. De Justitie bemoeit zich met de zaak. Ze kere P. de B.te Vuren, is in beschonken toestand in het water gevallen en eenige oogen blikken nadat hij er uitgehaald was, overle den. Te Assen hebben de gezamenlijke tim-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2