gelijke rechten hebben, zonder aanzien van partij of godsdienstige richting. Dat schrijft de Grondwet uitdrukkelijk voor, en het is de eerste plicht der Regeering, Excellentie gij hebt het zelf erkend dat gelijk recht van allen voor de wet te handhavenzon der daarvan ter rechter- of ter linkerzijde af te wijken. Of subsidie dus aan allen naar de behoefte, of aan niemand; dat is het standpuntwaarop gij u moest plaat sen. En wat doet ge nu Gij stelt de open bare kas open voor uw Staatsschool, gij sluit haar voor de Bijzonderegij laat ons opbrengen voor een onderwijs, dat wij ver foeien gij maakt van uwe macht gebruik, dat wil zeggen misbruik, om het onrecht tot wet te maken, en gij bestendigt niet alleen de schreeuwende onrechtvaardigheid waarover wij sedert jaren klagenmaar gij verergert haar nog door de uitgaven voor het Openbaar onderwijs nog met eenige tonnen gouds te vermeerderen. Lezer! klinkt het niet als spot, wanneer de Mi nister, die zulk schreeuwend onrecht tegen het Bijzonder onderwijs pleegt, er in de Memorie van Toelichting van zegt: „Het „zal volkomen gelijk staan met het Open bare; altoos met dit groote en onvermij delijke onderscheid, dat het Openbare, „voor zoover niet uit andere fondsen en uit „schoolgelden gedekt, wordt gevoed door „de openbare kassen?" V. Wat volgt nu uit die achterstelling van het Bijzonder onderwijs? Dat de Re geering het onderwijs, dat het vreesde te dooden door „staatszorg, bescherming en „nauwe vereeniging met den Staat," inte gendeel doodt door die stelselmatige ach terstelling, die het kenmerk van dit Ont werp is. Deze wet is doodend voor het Bij zonder onderwijs, 'tis de vijfde grief die wij tegen het werk van den Minister in brengen.De Regeering zegt: „Men mag „van den wetgever eischen dat hij geve wat „de Grondwet hem ten taak heeft gesteld „en dit zoo goed mogelijk: le zorg der „overheid voor een deugdelijk en voldoend „Openbaar lager onderwijs naar de behoefte „en 2e waarachtige vrijheid (behoudens toe dicht, bekwaamheid en zedelijkheidvan „het Bijzonder lager onderwijs." Zeer zeker dat mag men eischen; want de Grondwet waarborgt ten stelligste vrijheid van onder wijs. Maar geeft dit Ontwerp nu aan het Bijzonder onderwijs die waarachtige vrijheid en voldoet dus de Minister, die dit Ont werp geeft, aan de taak, die de Grondwet hem heeft gesteld? Neen: tegenover het Staats onderwijs met haar schoolpaleizen, en ge voed uit de algemeene kas, is voor de Bijzondere schooldie alleen van de offers der liefde moet levende concurrentie om dat versleten woord nog eens te ge bruiken onmogelijk. Hier bijv. in Haar lem is het getal der Katholieke scholen in verre na niet toereikendde bestaande voorzien slechts voor een klein gedeelte in de behoefte. Hoe komt dat? Is men hier voor een degelijk Katholiek onderwijs on verschillig? Kent men het gevaar niet dat bet kind op de Openbare school bedreigt Wij zouden onzen geloofsgenooten onrecht aandoen met zoo iets van hen te denken. Neen: de eenige reden ligt hierin, dat de middelen ontbreken om meer Katholieke scholen op te richten. Zijn wij goed inge licht, dan veroorzaken de bestaande reeds zulk een drukkende zorgdat er voor het oogenblik aan het oprichten van meer Ka tholieke scholen niet kan gedacht worden. Wat baat het ons nu, dat men ons de waarachtige vrijheid geeft om Bijzondere scholen op te richtenindien men de hand niet uitsteekt om ons te helpen? De vrij heid, die men ons laat heeft veel van de vrijheiddie Lazarus had, toen hij aan de deur van den rijken vrek van honger om kwam. Lazarus had de waarachtige vrijheid van naar hartelust te eten en toch stierf hij van honger, terwijl de rijke vrek kost bare maaltijden hield en in weelde baadde. Zóo ongeveer is de verhouding van de Bijzondere school tot de Openbare; hier baadt men zich in weeldedaar komt men van gebrek om. Moet het ons bij zulk een toestand niet als bittere spotternij in de ooren klinkenwanneer men ons zegt Vriendbouw scholen zooveel gij wiltgij hebt er immers de waarachtige vrijheid voor. Neen, dat is geen vrijheid; dat is veeleer eene poging tot moord op het Bij zonder onderwijs. Wij zijn aan het einde onzer taak. Wij vertrouwen bewezen te hebbendat de Regeering bij dit Wetsontwerp het stand punt van Recht voor allenwaarop zij zich had moeten plaatsen verlaten, en het be staande onrecht, waarover wij sedert jaren klagen, bestendigd en verzwaard heeft. Dat alleen stelden wij ons ten doel; niet al onze grieven tegen dit Ontwerp op te sommen en te motiveeren. Wij bespraken slechts de hoofdbeginselen der wet; op bijzondere punten komen wij misschien later terug. BUiTENLANDSCH OVERZICHT. Aan de vertrekkende gezanten en gedele geerden der Conferentie werd door de Turken eene gelukkige reis gewenscht. Een Turksch Satiriek blad verzekert uit vertrouwbare bron, dat Turkije een circulaire aan de Mogendheden heeft gericht, waarin van Rus land schadevergoeding wordt geeischt voor al het kwaad, door dat land aan de Mo hammedanen in Rusland en Turkije begaan en tot dat doel een Conferentie te St. Pe tersburg wordt vastgesteld, waarvan de Russen natuurlijk uitgesloten zullen blijven. Een bittere pil voor den russischen Czaar. De vredes-onderhandelingen tusschen Ser vië en de Porte nemen eene gunstige wen ding; minder gunstig is Montenegro ge stemd, indien de gevraagde vergrooting van grondgebied niet wordt toegestaan waartoe Turkije vooralsnog zich weinig geneigd toont. Vorst Nikita van Montene gro heeft zich echter jegens den Turkschen gezant Asarian vredelievend uitgelaten. De Serviërs beginnen te begrijpen dat het zeer goed mogelijk is, dat Rusland zich niet tegen de vredes-sluiting door Servië zal verzettenwant ingeval later de oorlog mocht uitbreken zou Rusland kunnen ver klaren dat Servië feitelijk Turksch grond gebied is en zou het dat land zoeken te bemachtigen. Rusland moet uit zijne netelige positie gered worden en daarom zal vriend von Bismarck een handje helpen door de her ziening van het Parijsche vredesverdrag, ten einde Rusland in de gelegenheid te stellen, zijn tegenwoordige aanvallende houding te laten varen, zonder zijn pres tige in het oog van Europa en van de russische bevolking te verliezen. De Pruisische Regeeringsbladen zijn het maar niet eens over Frankrijks beweerde oorlogszuchtigheid. In 1866 wapende Pruisen zich onder voorwendsel dat Oos tenrijk zulks deedthans geeft Pruisen zich over aan verdachtmakingen onder voor wendsel dat Frankrijk zulks doet. Men weet echter, dat de Kanselier gaarne in troebel water gaat visschen en politieke huichelarij zijn lievelingswerk is. Het Belgische Ministerie, verklaart zich opnieuw bereid tot gemeen overleg omtrent de kieswet tegenover de wettige organen des volks. Dat is voorzichtig en staatkun dig. Elke verdere stapdie ook maar kan doen denken aan de bevrediging van het geweld, ware de doodslag voor het gou vernementeel beginsel. Tot dusver is slechts één verwijt tot de Belgische Regeering te richtendat zij in de handhaving der orde veel te zwak is tegen de oproerkraaiers. BUITENLAND. Italië. Het zal onzen lezers genoegen doen te ver nemen, dat, volgens een vertrouwbaar be richt uit Romede ongesteldheidwaaraan de H. Vader in de laatste dagen leed, geheel geweken is. De Paus heeft zijne gewone be zigheden wederom hervat. Dagelijks leest hij gelijk te voren de H. Mis, geeft audientie's en doet zijn wandelingen in den tuin van het Vatikaan. God spare nog lang het kostbaar leven van den grijzen Opperpriester Frankrijk. De Fransche pers blijft een onverstoorbare kalmte bewaren tegenover de jongste aanval len door de officiëele organen te Berlijn op Frankrijk en zijn Regeering gedaan, 't Moet erkend wordener is werkelijk een groote mate van geduld voor noodig om niet te ant woorden op de verzinsels, welke de bladen van Prins von Bismarck in omloop brengen. Men heeft zelfs geinsinueerddat er een Or- leanistische samenzwering bestond bestemd om den Hertog van Aumale tot liet Presi dentschap te voeren die vervolgens het zwaard tegen Duitschland zou trekken. Turkije. Sedert acht dagenaldus seint men uit Rustschuck aan de Köln. Ztg. dato 31 Jan. hebben hier troepenbewegingen op. groote schaal plaats gehad. Schumla en Weddin ont vingen gedeeltelijk over Varna gedeeltelijk over Sofia aanzienlijke versterkingenzoodat gisteren het Widdener-leger op 57 bataillons 82 stukken geschut en 2 regimenten caval- lerie kon gebracht worden. Om in het gebrek aan paarden te voorzien heeft men een beroep gedaan op de vader landsliefde der bewoners. Te Schumla wordt een treincolonne geformeerdwaartoe elke 100of in armere dorpen elke 200 huizen een wagen en twee ossen beschikbaar moe ten stellen. BINNENLAND. Dalfsen, 30 Januari. Door den hevigen storm, die ook hier heden den geheelen dag woedde werden de beide roeden en de as van den molen van Geb. Feijen verbroken. De schade wordt op meer dan f 1000.berekend. Groningen, 30 Januari. Met belangstelling heeft men hier vernomen, dat de heer Van de Blocquery Jr., te Haarlem, het plan heeft twee meren in onze streken droog te maken en dat hij de concessie daarvoor reeds heeft aangevraagd. Het ééne meer is het Zuidlaar- der, het andere dat van Foxhal (gemeente Hoogezand.) Xeiden, 31 Januari. Op de Middelstegracht alhier is omstreeks 11 ure gisteren-avond een huisje, door het omstorten van een daarnevens staande tuinmuur, onder den zwtqpn last van het puin bezweken en ingestort, zoodat het geheel eene ruïne is. De man en de kinderen waren reeds te bedmaar de vrouw zat aan de tafel. De bedstede bleef ongedeerd en de op het aanhoudend hulpgeroep toeschietende buren mochten er in slagen man en kinderen in veiligheid te brengen. De redding der vrouw, die onder het puin lag, kostte vrij wat moeite, maar ook daarin slaagde men gelukkig. Zij zijn er met den zwaren schrik afgekomen, maar hebben alles verloren. Meppel, 31 Januari. Aan de spoorzijde aan den Friesch-Overijselschen kant werd door den storm over eene oppervlakte van uren ver alles onder water gezet. De toestand was daar zeer ernstig. Eene moeder en haar jeugdig kind zijn levenloos uit eene ingestorte woning gehaald; de man heeft zich met de overige kinderen met moeite gered. Een vaartuigje, waarin een huisgezin woonde, is gezonken; de opvarenden zijn met moeite gered. 's Hage31 Januari. In de Paulus-Potterstaat had gisteren namiddag een droevig ongeval plaatsde stormwind deed een steigerwaarop een drietal werklieden aan den arbeid waren bezwijken. Zij bekwamen allen hevige kwet suren; een hunner kon echter nog naar zijn woning, de beide anderen moesten per bran card naar hel Gasthuis worden vervoerd. Een hunner is heden overleden. Den ander hoopt men te behouden. Ootmarsum 30 Januari. Men werd hier ver ontrust door het luiden der stadsklok. Uit eiken mond klonk het brandbrandRechts en links liep het volk de straten in en door elkander afvragende: „waar is de brand?" tot men eindelijk aan het Stadhuis kwam en aldaar tot elks verbazing vernam, dat de klokluidster dien avond ten 9 ure vergeten had het gewone klokluiden te verrichten en het nu maar een uurtje later waarnam. Vlaardingen 1 Februari. Opgezweept door een' hevigen N.W. storm bereikte het water hier in den nacht van 30 op 31 Jan. eene schrikwekkende hoogte. Daar het al den vo- rigen dag tamelijk hoog gekomen was, had men de gewone voorzorgen genomen, doch voor dien hoogen vloed waren de meeste on toereikend. Niet veel huizen slaan er dan ook aan de haven, die geen last van 't water gehad hebben. Ware het hierbij gebleven, dan was de ramp nog zoo groot niet, maar omstreeks half vier in den morgen brak een der waterkeeringen door en stroomde het water met geweld over de landerijen aan de Oostzij der stad, waardoor de huizen aan de Oostkade van voren en van achteren tegelijk door denzelfden vijand werden aangevallen. Een muur van een in het voorverleden jaar gebouwd pakhuis is totaal verdwenen; een gedeelte van de straat weggespoeldwaardoor langs een nieuw buis een tamelijk breede sloot ontstondmaar vooral de Scheveningsche buurt en de Oosterstraat hebben veel le lij den gehad, zoodat de bewoners de vlucht hebben moeten nemen. Persoonlijke ongeluk ken zijn er nog niet te betreuren, dank zij de dadelijke hulp door velen in dat benauwde oogenblik geboden. Eene koeenkele kippen en varkens hebben echter hunnen dood in 't water gevonden. Zaandam, In den morgen van den 30e Ja nuari jl. is de 23jarige Gerardina Hdie aan vallende ziekte leed; alhier terwijl zij bezig was, met goed wasschen, voorover in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Sloten31 Januari. De geheele stal vee van landbouwer J. O, aan den Sloterwegis thans op last van den minister onteigend, als ver dacht van longziekte. De beesten, 28 stuks, zullen worden afgemaakt en verkocht. In de afgeloopen maand zijn alhier aangetast 4 koeien en afgemaakt als verdacht 76. GEMENGD NIEUWS. Een der fransche bladen beweert!, dat er op het oogenblik 60,000 Duitschers te Parijs en slechts 37 Franschen te Berlijn wonen. Gisteren namiddag is van een te Maassluis ter reede liggende sleepboot de gezagvoerder over boord gevallen en verdronkentwee uren later werd het lijk opgevischt. Te Waar land is een jongentje van circa tien jaren door den feilen wind van eene brug in 't water geworpen en verdronken. In den Jardin des Plantes te Parijs is, volgens de Figaro, Dinsdag een vijfjarig kind in den berenkuil gevallen. De kindermeid had het om het beter te laten zien op de balu strade gezet. De beren bleven het kind ver baasd aanstaren. Een heer had den moed zich aan een touw gebondenin den kuil te laten zakken. Hij greep het kindwerd omhoog geheschen en verwijderde zich snel zonder zijn naam bekend te willen maken. Het kind had door den val een arm gebroken. Dezer dagen deed zich te Burnsteinfurt (Duitschland), het geval voor dat een soldaat van het garde-regiment, aan zware typhus lijdende, naar huis werd gezonden, hetgeen tengevolge had dat vijf leden van het huisge zin, benevens eene buurvrouw, die hulp had verleend, door die ziekte werden aangetast. De moeder en een33jarige dochter stierven. De bedelaarskolonist uit Ommerschans, die een andere verpleegde 's nachts met een mes een snede in de keel heeft toegebracht, omdat hij »zoo hard snorkle"is door de Rechtbank le Deventer veroordeeld tot een jaar celstraf en geldboete van f 8. Te Charlois is door den storm, van de in aanbouw zijnde petroleum- pakhuizen een stuk van ongeveer 40 meter weggeslagen. Heden ochtend te 5 uur begon al daar het water over den dijk te loopen. Door kis ting heeft men nog intijds het gevaar gekeerd. - De dijk van den stormpolder onder Krimpen a/d IJsel is doorgebroken. Vele huisgezinnen zijn zonder woning. Van persoonlijke onge lukken heeft men tot dusver niet gehoord. Te Strijen is een doorbraak ontstaan, waardoor de Maria- en de Johannapolder zijn onder water gezet. Men was heden druk bezig de aanzienlijke hoeveelheid aardappelen, in die pol ders geborgen zooveel mogelijk te redden. Te Parijs zijn nog altijd, wie zou 't gelooven, 1539 oude olie-lantaarns bij de straat-verlich ting in gebruik. Terwijl een man te Gem- menich (België) nabij Vaals, bezig was met het vellen van een boom, viel deze waar schijnlijk spoediger dan men gedacht had, met het ongelukkig gevolg, dat hij doodelijk getroffen werd. In de nabijheid van Haze- brouck wonen in een huis twee afzonderlijke gezinnen. In het eene is thans het 21e kind gedoopt: in het andere, het 26e, samen dus een totaal van 47 kinderen onder eenzelfde dak. In de vorige week zijn in de gemeente Wymbritseradeel 72 runderen afgemaakt bij drie veehouders, wier stallen varr longziekte verdacht waren. Een werkman, op eene grofsmederij op de Achtergracht te Amsterdam heeft een stuk ijzer op het hootd gekregen, waardoor hij zulk eene ernstige verwonding bekwamdat hij spoedig daarna is overleden. Een 12jarig meisje is te Amsterdam in de Boomstraat van een trap gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat haar nekbeen brak en zij onmiddelijk den geest gaf. Eene dienst meid te Amsterdam, die zich in de vorige week aan diefstal van aardappelen had schul dig gemaakt en door haar mevrouw aan de politie was overgeleverd is van schrik krank zinnig geworden. De chef der correspon dentie van de Banque de Paris et

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2