NIEUW M 0. Zondag 11 Februari 1877. 29 Jaargang* Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad versehij ut Zaterdagavond. Aan het Politie Bureau alhier is gedeponeerd. VOOR HET GOUDEN FEEST VAN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige opgavef 20,50 Van A. v. Z2,50 Een vervalletje van twee dienst meisjes van een kaartpartijtje. Ter eere van 's Pausen gouden Bis- schopsfeest3,25 Op hoop van navolging ter eere van onzen patroon den H. Bavo2, Totaal 28,25 DE HALVE MAAN. Conslantinopelde hoofdstad van het rijk van Mahomed, ook bij de Turken Stam- boulen bij de ouden Byzantium geheeten de stad van den zonnegloedop eene gol vende helling gebouwdindrukwekkend vooral in haar uitwendig voorkomen door hare moskeeën, koepeldaken en minarets, doormengd met cipressen, en door de van schepen wemelende haven Constantino- pel, een barbaarsch element in het Chris telijk Europa biedt ons hedendaags een verbazend schouwspel aan. Eene conferentie over staatkundige be langen besproken en vertegenwoordigd door de oorlogvoerende Mogendheden van Europa heeft er onlangs plaats gehad. Dat ziet er anders uit als een middeleeuwsche kruistocht! Toen toog onze Nederlandsche held Godfried de Bouillon met de Euro- peesche legerscharen henen, om het graf van Christus, en daarmede de gefolterde Christenen te bevrijdenen het kruis van Christus boven de Halve Maan van Maho med te doen zegevieren. En nu? In de Negentiende eeuw gaan de Christenmach ten in beraadslaging bij den Turk, ten einde te vragen wat den Grooten Heer be lieft Het gedoopte Europa komt hulde hrengen aan het IslamismusHet Christen Europa ligt aan de voeten der Pacha'som den uitersten wil van „de verhevene Porte," gelijk het keizerlijke Hof van den Sultan geheeten wordt, te vernemen. Men heeft langen tijd dat Hof genoemd ijden zieken Man." Maar het ziet er heel anders uit. Achter dien Man zit heel Azië dat slechts loert op eene gelegenheid, om zich op Europa te werpen achter dien Man zit het nieuwe werelddeel, Amerika, om de oude wereld, Europa, weer tot fatsoen te brengen achter dien man zit een gedeelte van Afrika, met zijn wilde horden en, wee het oogenblik, dat het sein tot den aftocht geblazen wordt! Arm Europa! Verslaafde, verontchriste- lijkte natiën, wee U! Niet Turkije is de zieke man, maar gij zijt „de zieke vrouw." Uw hoofd is geen ideaalgeen hersenbeeld maar een beginsel, een feit, een persoon. Dat beginsel is het Christendom, dat feit is Rome, en die persoon is de Paus. Dat drietal hebt gij verstooten, en nu zijt Gij niet groot, niet machtig meer; nu kruipt Gij onder den kromsabel van den Pacha! Het is weer als voor een paar eeuwen: „liever Tursch dan Paapsch" en van de afzwering der Katholieke Kerk tot de Leer van Mahomed is de stap niet groot. Indien Europa nog eenig besef van zelfbehoud en eigenwaarde had, dan moesten alle Mo gendheden eene plechtige conferentie hou den om te beraadslagen over de belangen van de in duigen vallende Maatschappij. Nog wonderbaarder wordt de vertooning, die onze wereld te Constantinopel maakt, als men nagaat, wat de drijfveer is van al dat broederlijk samenzijn, eene ware in ternationale tentoonstelling van bespotting der waarheid! De Mogendheden komen te Constantino pel de vrijheid der aldaar wonende Chris tenen verdedigen. 1. Rusland, dat méér doet dan Turkije ooit gedaan heeftwant de Moskoviet doodt eerst de ziel door den afval van het geloof en dan het lichaam door den knoet. Turkije doodt alleen het lichaamen be gaat dus slechts één moord. Zou generaal Ignatieff b. v. niet beter doen van naar Siberië te gaan en daar de duizenden Ka tholieken van zijn eigen Land uit de el lende verlossendan te Constantinopel krokodillentranen te schreien over vreemde Christenen? Zou hij niet beter doen van het arme Polen tot vrijheid te brengen en de Bisschoppen en de Priesters en de mil- lioenen Katholieken uit de vernedering en de slavernij op te beuren? 2. Pruisen komt ook al pleiten voor de vrijheid der christenen, 't Is belachelijk als het niet betreurenswaardig is. Moest zijn gezant Baron von Werther niet om genade smeeken aan den edelen kardinaal Ledo- chowski en de bisschoppen en de ordes geestelijken en de millioenen Katholieken zoo smadelijk bejegend in het land der Hohen- zollern 3. Italië heeft den gezant Corti ook al afgevaardigd, tot regeling van den vrede, en het kan zelf geen vrede houden met de telkens opkomende bandieten van Italië Het pleit voor de financiën van Turkije, en het kan zijne eigene rekening niet in orde krijgen, ondanks, al het onrechtvaar dig goed dat het in het bezit heeft! Het pleit voor de christenen in Turkije; en het heeft het kerkelijk domein van den H. Stoel en de Rijken van andere vorsten in Italië in bezit, terwijl het onderdrukkingsmaat regelen tegen de Katholieken van zijn eigen gebied neemt! 4. Engeland komt ook al procedeeren voor de vrijheid der christenenO Ierland O O'connel! Welk eene waarlijk Engelsche bespotting! Meer dan drie honderd jaren heeft Engeland door zijne Staatskerk Ier land uitgehongerd en ontvolkt met milli oenen, daarbij steeds de Katholieken in de drie vereenigde Staten op zoogenaamde wet tige wijze onderdrukt, en nu komt het huilebalken om de christenen in Turkije! 5. Frankrijk moet ook mededoen! Ach! arme, oude Republiek, die de kracht van Robespierre mist, om de Katholieken ten onder te brengendie de macht van Napo leon niet heeft om ze als kanonnenspijs te offeren en den Paus gevangen te nemen, die slechts de lafheid bezit, om het chris telijk onderwijs aan banden te leggen, de geestelijken van inkomsten te berooven en het volk door zinnelooze wetten en zede- looze geschriften te bedervenOok gij ver raadt des menschen zoon door een kus! Doch, laten we niet verder gaan; het schouwspel is te treurig. Europa aan de voeten van den TurkDe Halve Maan tri- omfeerend gehouden boven de zon der ge rechtigheid O negentiende eeuw, is dat uw vooruit gang, uw licht, uwe beschaving! O nage slachten! Wat zult gij met verbazing maar tevens met medelijden op dit tijdstip der groote eeuw nederzien! Doch U zal het woord waar wordenGod heeft om de verontchristelijke volken te tuch tigen weinig noodigIn Frankrijk bediende Hij zich van eene Jeanne d'Arc, gelijk in Israëlvan eene JudithVan daag is Hem een Turk genoegom de volken te kastij den! En willen de volken niet wandelen in den glans van het Evangelie, in de waarheden des Christendoms, dat als de levenwekkende zon der volken isdan moe ten zij zich maar bedienen van het sche mer licht van een Halve Maan! BUITENLANDSCH OVERZICHT. Midhat-pachade Turksche Groot vizier is in zijn volle politieke levenskracht, in één dag staatkundig dood en begraven ver klaard. Daags tevoren verdedigde hij zijn land, en betwistte aan derden het recht zich met de inwendige aangelegenheden van Turkije in te laten; eene reeks van binnenlandsche hervormingen zijn in 't ver schiet, welke aan Midhat-pacha's krachtig en energiek beleid verschuldigd zijn. Is het heengaan van Midhad-pacha en Edhem- pacha's optreden een toegeven aan de pressie van buiten, de onderwerping van Turkije aan de voogdij van de Europeesche staten dan is het gevaar voor een oorlog voorloo- pig gewekenen zal Rusland zich met dien zedelijken triumf kunnen vergenoegenmaar dan kanvoor Turkije's zelfstandigheid het laatste uur geslagen zijn. Evenwel moet men zich wachten zegt de K. Z. het gewicht van de ministerieele verandering te overschatten. Edhem-pacha is een beschaafd, ontwikkeld en persoon lijk achtenswaardig staatsman, dien men niet zoo maar onder de oud-Turksche dwee- pers mag rangschikken. Wel behoort hij tot die talrijke Turken, die de onvoorwaar delijke gelijkstelling van de christenen met de Mahomedanen, gelijk zij in de nieuwe Constitutie is uitgesproken, bezorgheid in boezemt. Tijdens hij als gezant der Porte te Berlijn was, moet hij gezegd hebben: De Turksche heerschappij is voor het be staan van ons land noodzakelijk. Wat er thans van ons wordt geëischt, staat voor ons gelijk met een zelfmoord en daarvan willen wij niets hooren. Wij kunnen aan de christenen burgerlijke rechten verlee- nenmaar geen deelneming aan het bestuur want in hunne natuurlijke onverdraagzaam heid zouden zij ons spoedig uit Europa ver drijven, evenals zij ons uit Griekenland, Servië en Rumenië verdreven hebben. Toe geven is voor ons de dood! Bij eene andere gelegenheid riep hij uit Men noemt ons ziek, maar wij zijn het niet. Onze volksstam is vrij wat krachtiger dan men zich verbeeldt, en als wij in oor log, geraken, zullen wij dat bewijzen. Hij is dus een echte „zoon van den Pro feet." Berichten uit Constantinopel doen weten dat de ontslagen Groot-vizier zich aan hoogverraad tegen den Sultan heeft schul dig gemaakt. Men kan 't denken, doch gelooven behoeft men 'tniet. Volgens den Levant Herald zou de Hof maarschalk, die Midhat-Pacha zijn ver banning kwam aankondigentoen hij hem de stukken toonde, waaruit het bewijs van zijne medeplichtigheid aan een samenzwe ring zou gelegen zijn, van den gewezen Groot-Vizier ten antwoord hebben gekregen „Ik ben het slachtoffer van een Russisch complot." De Minister Decazes heeft in den Fran- schen Ministerraad de gewichtige mededee- ling gedaan, dat Midhad-pacha wel dege lijk het slachtoffer van Russische intrigues is geworden. De Kardinaal Ledochowski is door het Kreisgericht te Inowraclaw (of Jung-Breslau, prov. Posen) wegens overtreding van de Mei-wetten, weerstand tegen het Staats gezag en majesteitschennis, tot 3| jaar gevangenisstraf en eene geldboete van 300 mark of subsidiair 3 maanden gevangenis straf veroordeeld. Volgens berichten zou prins von Bis marck ijverig in de weer zijn, om bij Rus land speciaal zijn invloed op den verderen gang „in zake de Oostersehe kwestie" te doen gelden. Maar waarom bekommert zich deze HltRllHMII WEEKBLAD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels80 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. A.gite ma non agitate. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een zilveren kruisje. Eene kinder portemonnaie met eenig geld Een kinderbontje. Een ronde heerenhoed. Een pet. Een rood zijden shawl. Een bonte polsmof. Een wit kussensloop. Een wit geborduurde zakdoek gemerkt C. A. Een grijze handschoen. Een blikken trommel. Een wit katoenen kous. Een R. C. Kerkboek. Een paternoster. Een rekenboek. Een defecte bril. Een knop van een parasol. Een karwats of zweep, en Een losse sleutel. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen: Een gouden medaillon met portret en haarwerk. Een bloedkoralen ketting met gouden slot. Een donker busking broek aan een verkeerd adres bezorgd, en Een iepen boomstam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1