En welke dankbaarheid heeft het nage slacht Sobieski gewijd Heeft de wereld hem den titel van „Groot" vereerd, dien ze aan Vorsten van zeer verdachte ver diensten zoo spoedig gereed was te geven Wel neen! De wereld kent wel een „Pe ter de Groote," een „Frederik de Groote en meer zulke „grootheden," maar een Sobieski den Groote kent de wereld nietEn toch heeft wellicht nooit een Vorst op aarde geleefdwien tijdgenoot en nageslacht zóó veel te danken hebben als aan Joannes Sobieski, den ridderlijken vromen heldden dapperste onder de dappere Vorsten der aarde, den grootsten overwinnaar op de Turken, den door God aangewezen Vorst, die Christendom en beschaving redde. Dit is zeker dat in de Nieuwe Geschiedenis geen Vorst is aan te wijzen, wiens ver diensten die van Joan Sobieski evenaren, laat staan overtreffen. Joan Sobieski, Ko ning van Polenkomt de eer toe van aan het hoofd te staan der Vorsten, die zich op de eene of andere wijze voor het mensch- dom verdienstelijk hebben gemaakt. D. G. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Dat het den Sultan van Turkije ernst is krachtdadig aan de hervormingen ge volg te gevenblijkt uit de Turksche hall, den 20n „Muharrem" uitgegeven en waarin de Sultan aan zijn nieuwen Groot-vizier de beginselen blootlegt, waarnaar hij aan de constitutie uitvoering wenscht gegeven te zien. De Sultan verklaart uit eigen-, volko men-, vrijen wil de constitutie te hebben geoc- troijeerdrekening houdende met do eischen van den tijdgeest en van den nieuwen toe stand, die voor het Rijk geboren is. Zijn doel is door de uitvoering van de Con stitutie „de achting en het vertrouwen „zijner volkeren te winnen en de welvaart „des lands te verzekeren." De Staats-Ambtenaren zullen, naar het Souverein bevel, zich aan de grondwette lijke instellingen moeten onderwerpenom daardoor te komen tot verwezenlijking van het beginsel van gelijkheid voor de volken en tot verbetering van hun lot. Zulke verklaringen en een programma, behoeven aanvankelijk het vertrouwen van Europa niet te schokken, als Europa althans vertrouwen wil schenken. Omtrent den ontslagen Groot-vizier Mid- hat-Pacha is men 't niet eens. Volgens som mige bevindt hij zich nog steeds aan boord der Izzeddin, waarmede hij naar Bindisi werd overgebracht, om voor een verwachte terugroeping naar Constantinopel gereed te zijn; volgens anderen is hij naar Napels vertrokken of is hij naar Weenen afgereisd om zich daar te vestigen. De Indé petulance Beige deelt mede dat hij van den Sultan 10,000 francs als reisgeld heeft ontvangen. Vroeger zonden de Sultans aan lastige personen een veelbeteekenend zijden koortje of een geheimzinnig kopje mocca koffie, nu zegge men nog, dat Abdul-Hamid geen man van den vooruitgang is Te Constantinopel vreest men een op roer onder de bevolking, de troepen zijn geconsigneerd en voortdurend worden aan hangers van Midhat-Pacha in hechtenis ge nomen. Rusland en Turkije blijven beiden hun ne wapeningen voortzetten; de Times, die zich zoolang mogelijk aan de hoop op be houd van den vrede vastklampteverklaart nu, dat de oorlog onvermijdelijk schijnt, alleen het tijdstip, waarop de strijd ont branden zal, is onzeker. Zoo Rusland er in slaagt op eene of andere plaats de Turken tot eenige gruwe len te provoceerendan is er een heerlijke reden gevonden om de langbeoogde occu patie „wegens redenen van humaniteit" ten uitvoer te leggen. BUITENLAND. interpellatie dat de Regeering er niet toe kon overgaan, de instructiën en de verrichtingen van de naar Constantinopel gezonden genie officieren openbaar te maken, aangezien zij slechts ter verkrijging van inlichtingen voor Regeering en geenszins voor het publiek naar Turkije gezonden waren. De Turksche Regee ring heeft de diensten dier officieren niet verlangd. De Standaard meent te weten dat een aangekondigde interpellatie van lord Argyll geen ander doel heeft dan de Regeering te dwingen tot de verklaring, of zij genegen is met Rusland maatregelen van dwang tegen Turkije te beramen. Een Londensch straatslijper werd kort ge leden tot twee maanden tuchthuisstraf ver oordeeld wegens 't baldadig mishandelen van een bediende der thans te Londen vertoe vende Ghineesche ambassade, 't Engelsche grauw stelt zich tegenover deze vreemdelingen al zeer jammerlijk aan. De arme Chineezen kunnen zich niet op straat vertoonen, of zij worden door eene bende schooiers nageloopen en uitgejouwd. Zelfs staat voor de deur van hun verblijf in Portland Place voortdurend een hoop gepeupel op de wacht. Zeker zul len deze Chineezen naar hun vaderland de overtuiging meenemen, dat men te hunnent de Europeanen niet geheel ten onrechte be stempelt als souter barbarians" en „foreign devil s". Zwitserland. De Bazelsche Volksfreund verneemt, dat de heer Loyson, weleer pater Hyacinthe, op uitnoodiging van drie predikanten, driemaal gepredikt heeft in de Protestantsche kerk te Bazel. Het blad voegt er bij, dat de heer Loyson niet halfweg zal blijven staan, en er quaestie is van zijn definitieven overgang tot het Protestantisme. Dat was te verwachten. Frankrijk. De toestand van de Lyonsche werklieden is bedroevend. De heer Jules Simon zal heden of morgen een wetsontwerp voordragen, waar bij een crediet van 500,000 francs wordt ge vraagd om in de kosten te voorzien van een bestelling aan de Lyonsche fabrieken, voor de voorgenomen bekleeding van het Staats- meubilair. De Minister zal insgelijks een som van 440,000 francs opnemen uit de geheime fond sen van het Ministerie van Binnenlandsche zaken, ten einde eenigen onderstand te kun- verstrekken aan de werklieden van genoemde fabrieken. Turkije Iu Constantinopel isvolgens den correspon dent van de Kölnische Zeitunghet bericht aangekomendat de militaire attaché bij het Russisch gezantschapCelenoiin staat van beschuldiging zal worden gesteldomdat hij in zijne officieele berichten aan de Russische Regeering het Turksche leger als niet strijd vaardig heeft afgeschilderd. Wat intusschen in Constantinopel zelf voorvaltis zeer ge schikt om de overtuiging te vestigen dat Celenoi den toestand naar waarheid geschil derd heeft. Men valt het Ministerie van Oor log en den generalen staf geweldig hard over de verbrokkeling van de krijgsmacht en de slechte leiding. De Levant Herald liet zich als volgt uit»De militaire autoriteiten verzeke ren ons eenstemmig dat de wijze waarop de Turksche strijdkrachten verdeeld zijn volstrekt ongeschikt is om een aanval van Rusland af te slaan. BINNENLAND. Venlo 44 Februari Gisteren avond is door trein 25 tusschen Geleen en Beek de ploeg- werkerSchols overreden en onmiddelijk gedood. De trein bekwam tien minuten vertraging. s' Bosch 14 Februari. Gisteren namiddag, terwijl de geheele stad in volle Carnavalspret was, hebben twee personen in een herberg twist gekregen, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes een zeer ge vaarlijke wonde in den buik toebracht. De gewonde is onmiddelijk naar het stedelijk gast huis vervoerd en verkeert in levensgevaar. De dader is gevat; beiden zijn gehuwd, de dader vader van 6 en het slachtoffer vader van 3 kinderen. Gennep 43 Februari. In het naburige dorp Ottersumbij de wed. J Artsworden drie jonge zoog varkens gevoed door een hond welke hen liefkoost als haar eigen kroost. Haarlemmermeer 45 Februari. Gisteren zijn bij den landbouwer M. Braat, IJ weg. Venneperweg alhier, weder drie runderen, als lijdende aan besmettelijke longziekte ont eigend en afgemaakt. Gorinchem 44 Februari. Een schip geladen met 30.000 kilo ijzer, is in de nabijheid dezer stad gezonken. De kapitein der sleepboot bemerkte, dal het schip lek was; er bestond geene kans meer om het aan wal te brengen. De opvarenden zijn met moeite gered. Terschelling 44 Februari. Alhier komt thans onder de schapen een zonderlinge ziekte voor. De dieren worden veelal voor ongeveer veertien dagen blind en zijn daarna hersteld. Enkele echter bezwijken er aan. Nieuwediep 45 Februari. Naar men verneemt zal het koloniaal werfdepot, thans te Har derwijk gevestigd, naar hier worden overge plaatst, zoodra de nu in aanbouw zijnde forten gereed zijn, en er dus een geschikte kazerneering zal zijn. Amsterdam, 45 Februari. In het Binnen gasthuis wilden Zondag twee knechts uit de apotheek sterken drank maken, door de ver menging van Spiritus met water en zich daar aan te goed doen. Ongelukkiger wijze namen zij een ftesch met vergif. Zij dronken. De een stierf Maandag en gister is de ander onder hevige pijnen bezweken. Omtrent den diefstal van effecten door den secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaat schappij deelt het N. v. d. D. de volgende bijzonderheden mede: Het is thans uitgemaakt dat er 470 aan- deelen van f 1000 uit de brandkast der maat schappij zijn genomen en verkocht door den secretaris. Een 440-tal dezer aandeelen be hoorden aan de maatschappij. Deze waren o. a. door haar ingekocht, niet tot conversie, maar als geldbelegging. De 30 overige aan deelen -waren door directeuren daar gedepo neerd. De diefstal moet over eenige jaren loopen. Sedert wanneer zal het gerechtelijk onderzoek eerst kunnen bewijzen. De beweeg reden schijnt zucht tot weelde te zijn. De directeuren, wier onbeperkt vertrouwen gevestigd was op den secretarismerkten wel zijne weelderige levensmanier op, doch waren door hem in de meening gebracht, dat hij buiten zijn beduidend inkomen bovendien ver mogend was. Dit is dan ook oorzaak geweest, dat het pakket aandeelen in de brandkast nooit dan oppervlakkig is nagezien. De bovenoplig- gende nummers werden terloops geverifieerd en deze waren altijd in orde. De diefstal had altijd plaats uit de onderste laag van den sta pel. Daar de gearresteerde niet in't bezit was van een sleutel van de brandkastmoet het wegnemen hebben plaats gehad in oogenblik- kendat hem de sleutel werd toevertrouwd om uit die kast papieren of bescheiden te nemen of ze te bergen. De laatste maal dat dit ge schied is moet dit hebben plaats gehad op een oogenblikdat een paar bestuursleden dei- Maatschappij bij het raam stondeD te praten, met den rug gekeerd naar de plaats waar de kast stond. Een toeval heeft tot de ontdekking geleid. Wegens een familiefeestdat de gearresteerde te Parijs was gaan vieren, werd het secreta riaat tijdelijk waargenomen. In de directie-vergadering kwam de aanlei ding tot dit feest ter sprake, en als bewijs hoe weinig wantrouwen er toen nog bestond ook de vraag of men den secretaris niet ge zamenlijk een geschenk zou aanbieden. Al pralende kwam men er zoo toe, naai de aandeelen te zien. Zij waren als altijd oogenschijnlijk in orde. Een der directeuren drong er den volgen den dag op aan de stukken eens na te tellen. Dit geschiedde en toen bleek het treurige feit. Nadat den Secretaris, teruggekeerd van zijn reisje, in eene directie-vergadering verant woording gevraagd is van de afwezige waar den en hij tot bekentenis moest komen, heeft zijne gerechtelijke aanhouding op verzoek van de directeuren nog in diezelfde vergadering plaats gehad. Aan het mail-overzicht van den Java-Bode ontleenen wij het onderstaande: Batavia, 9 Februari. Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. A. C. Claessens, apostolisch vicaris is alhier, door een commissie uit de R. G. gemeente afge haald van het ter reede liggend stoomschip met welk vaartuig Mgr. na een verblijf in Europa alhier is teruggekeerd. Geleid naar de kerk aan het Waterlooplein, die smaakvol ver sierd was werd Mgr. daar plechtig ontvangen en is hem namens de Catholieken van Neèr- landsch-Indië een prachtige gouden miskelk aangeboden, met robijnen versierd. In het Padangsch Handelsblad lezen wij het volgende De oorlog met Atchin heeft tot nog toe gekost vijf en veertig millioen zes honderd duizend gulden. Daarvoor zijn doodgeschoten ongeveer 40,000 Atchineezenzoodat elke At- chinees ons gekost heeft elf honderd veertig gulden, behalve den man, dien wij van tijd tot tijd hebben moeten toegeven. Indien men voor 't zelfde geld, legen f 4140 't bunder, land had gekocht, dan had men de bagatel van 40,000 bunders land, waarmede men in ieder geval toch beter af geweest zou zijn dan met 40,000 van die doode peperkweekers. Wel gaat het geld de. wereld niet uit, maar op zoo'n manier brengt het toch drommels wei nig rente op. GEMENGD NIEUWS. De Gemeenteraad van Antwerpen heeft 250,000 francs ten behoeve der Rubensfees ten op de begrooting gebracht en goedge keurd. De schadedoor den storm van 30 op den 31 Januari en de daardoor veroor zaakte overstroomingen te Antwerpen aange richt wordt op een millioen francs geraamd. In sommige ondergeloopen kelders lagen ter waarde van 20 en 30 duizend francs koop waren geborgen. Te Admeadabat, Britsch- Indië', is een kruitmagazijn in de lucht ge vlogen waarbij 50 personen het leven hebben verloren. Een opperhoofd der Mor monen Leedie door de rechtbank van Utah ter dood veroordeeld was wegens deelneming aan den moord van kolonisten, had, blijkens het vonnis, de keus tusschen drieërlei dood. Hij kon zeggen of hij geworgd, onthoofd of doodgeschoten wilde worden. Lee koos laatst- gemelde strafoefening. Te Ter Apel, vlak aan de Pruisische grenzen, zijn 10 schapen op bevel der justitie afgemaakt, aangezien die dieren uit een Pruisisch grensdorp af komstig waren en over de Nederlandsche gren zen liepen te weiden, in strijd met het verbod van invoer in dit Rijk.Het vijfjarig zoontje eener weduwe te Ambt-IIardenberg is door het omvallen van een petroleumlamp in brand geraakt en aan de bekomen wonden bezwe ken. Te Grave is een meisje van 40 jaar in de Maas gevallen en verdronken. Te Scheemda is een rijtuig, waarin een bruid en bruigom en twee heeren gezeten warenten gevolge der duisternis, van een hoogen wal in de gracht gevallen, waarin het ondeiste boven neerkwam. De drie heeren waren er spoedig uit, maar toen de bruigom zijn bruid miste, trapte hij het rijtuig stuk en haalde haar ofschoon geheel onder water en slijk nog levend te voorschijn. Geen der per sonen heeft eenig letsel bekomen. Te Doe- tinchem wordt een schoen bewaard met een zool van 3 A 4 cM. dikte, waardoor een zware ijzeren haak zit. Aan dien schoen is de volgende herinnering verbonden. In den jare 4501 den 23 Febr. precies ten 42 ure bij het slaan der klok viel een persoon eenige reparatiën doende aan den haan op den to ren, en zijn evenwicht verliezende, van de spits. Onder zijnen val raakte zijn voet in een ijzeren haak, tot aanhechting der brandlad ders op zij van den toren aanwezig. Tenge volge hiervan doorboorde de haak zijn schoen en bleef zijn lichaam aan den toren hangen. Losgemaakt vereerde hij de schoen met de haak aan de stad. Iu den avond van 42 dezer is in het Kanaal nabij Oudewater een tjalkschip met granen van Rotterdam naar Utrecht geladen, gezonken. De schipper, zijne vrouw en 2 kinderen en de knecht zijn ge lukkig gered. Te Alphen a/R. zijn in de maand Januari afgemaakt41 longzieke run deren, toebehoorende aan 4 veehouders en 424 verdachte, toebehoorende aan 4 veehou ders. Voor de longzieke runderen is f 4156,50 schadeloosstelling, voor de verdachte f23,724 betaald. Met 8 stemmen tegen 4 heeft de Raad der orde van advocaten te Milaan zich verklaard voor het behoud van de doodstraf. In Japan zijn thans in het geheel elf hoof den van den jongsten opstand ter dood ge bracht. Tot levenslangen dwangarbeid zijn veroordeeld 241 personen. Vier Samourai, die ter dood waren veroordeeld, hebben zich door harikari (buikopensnijding) van 't le ven beroofd. VolgensdeBien Public heeft de Fransche Regeering het bestaan van val- sche schatkistbiljetten ontdekt tot een bedrag van 25 millioen franken. Een bankier in de Rue Richelieu te Parijs is voor 100,000 francs bedrogen. Volgens berichten uit Bern is in Oostelijk en Westelijk Zwitserland ten gevolge van overstroomingen het verkeer gestremd. De Bondsraad heeft troepen ontboden. Te Graissesac, (Frankrijk) heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad in eene mijn, waarin 60 mijnwerkers arbeidden; slechts 5 konden zich redden. Onmiddelijk zjjn maatregelen tot redding der wellicht nog levende werklieden genomen. Bij den laatsten storm is nog op de Zuiderzee vergaan het tjalkschip van schip per Veldhuizen, die eenige dagen te voren de haven te Lemmer had verlaten. De schip per, diens zoon en de knecht, hebben bij dit ongeluk het leven verloren. De vrouw bevond zich voor deze reis toevallig aan wal. Te Engeland. The World verneemt dat de Prins van Wallis het voornemen heeft opgevatnaar aanleiding van zijn jongste Indische reis, om ook een reis te ondernemen naar Australië en Nieuw-Zeeland. De Minister van Oorlog verklaarde op een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2