NIEUW Voor KATHOLIEKEN van HAARLEM en OMSTREKEN. M 11. Zondag 18 Maart 1877. 2 Jaargang. Uitgever W. KÜPPERS. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Dit blad verschijnt Zaterdagavond. Aan het Politie Bureau alhier is gedeponeerd. VOOR HET GOUDEN FEEST VAN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige opgave43,90 Voor het Gouden Jubelfeest van een vriendenkring M. de J. en K..16,00 Voor 's Pausen Jubelfeest uit Haar lem van een Klaverblad-Goud.10,00 Totaal 69,90 EEN ANNEXATIE-PLAN VAN NEDERLAND. Nederland is een landdatom zoo te spreken zich zeiven geschapen heeft. Een maal bestond ons vaderland uit poelenmoe rassen en merenen slechts hier en daar sta ken enkele hooger gelegen vlakten boven moeras of water uit. Een groot deel van den grond werd daarenboven jaarlijks over stroomd wanneer de onbeteugelde rivieren buiten hare oevers traden, of als de op gezweepte golven van den Oceaan het overdekte. Een halve eeuw vóór de ge boorte van Christus was de bodem van ons land nog gedeeltelijk in dien staat, waarin alle landen zich bevinden, eer de voet des menschen ze heeft komen druk ken en dat zijne hand de vormen der woeste en wilde natuur volgens zijne nood wendigheden of tot zijn gemak heeft ko men veranderen. De kusten der zee en de lage landen, die zich van daar binnen waarts uitstrektenwaren aan gedurige overstroomingen onderhevig en op vele plaatsen bedekt met staande moerassen uit welker ondiepen grond het riet, nevens de wilge-, essche en elzeboomen in dichte bosschen opschoot. Langzamerhand kwam echter verbete ring in dien toestand: moerassen werden gedempt, de rivieren tusschen hunne bed ding gekluisterd, de zee teruggedrongen; maar nog eeuwen duurde het alvorens aan den doodsvijand van Nederland de talrijke veroveringen ontrukt warenwelke hij eenmaal gemaakt had. Nog altijd vond men groote waterplassen, uitgestrekte meren in het hart onzer provinciën, ten bewijze dat de zee daar eenmaal de opperheer schappij gevoerd had. Sedert een tweetal eeuwen eehter heeft men zich niet meer vergenoegd den vijand terug te drijven en hem aan zijne grenzen vast te kluisterenmen is tevens met moed en volharding aan de zware taak begonnen om hem één voor één al de zegeteekenen zijner voormalige overheersching te ontruk ken, met andere woordeu, men is begon nen de meren en plassen droog te maken indertijd door de overstroomingen gevormd. Talrijke polders vruchtbaar land, waar vriendelijke dorpen zich verheffen en tal- looze kudden in de groene weiden grazen zijn daar als zoovele heerlijke overwin ningen behaald op den voormaligen erf vijand van ons land. Purmer, Scher mer, Beemster en zoovele andere polders kunnen van den vlijt en de volharding onzer vaderen getuigen. Ook in later jaren heeft men niet stil gezeten: De Dollart, de Anna-Pauwlona, en vooral het Haar lemmermeer die geduchte waterplaswaar meermalen slag is geleverd tusschen de Nederlandsche en Spaansehe vloten, zijn herschapen in een vruchtbaren bodemwaar overvloed en rijkdom heerschen. Er is dus veel gedaan, maar nog niet alles. De erfvijand is overwonnen, maar een gedeelte van zijn buit bevindt zich nog in zijn bezit het beste gedeelte zelfs nog. Waar nu de Zuiderzee hare wateren langs de kusten van Holland en Gelderland stuwt daar vond men voor honderden jaren niets dan een klein en onschadelijk meer, voor het overige waren het uitgestrekte bosschen en onmetelijke velden. De Zuiderzee is zoo goed als de laatste buit, welke de zee nog in haar bezit heeft, maar een kostelijke buit, welke haar moet ontweldigd worden. Ieder rijk bijna, streeft er naar omzijn grondgebied uit te breiden ten koste van zijn nabuur; de annexatie-zucht is in het merg en bloed der landen doorgedrongen; om eenige mijlen grondgebied te veroveren, offert men millioenen en millioenen op en stroomen bloeds. Niets acht eene regeering vaak te lief en te kostbaarals zij kans ziet hare gren zen eenige duizenden voeten meer buiten waarts te verplaatsen; welnu, ook Neder land heeft de kans zijne grenzen uit te breiden; ook Nederland kan nog verove ringen maken, het kan eene vruchtbare provincie annexeerenhet make, de Zui derzee droog en een schoone heerlijk gelegen landstreek behoort het toe. En daartoe behoeft het zijn volksbestaan niet op het spel te zetten; wel zal het strijd te voeren hebben tegen een vijand den erfvijand van zijn grond, maar, gelukkig een onbloedige strijd, een strijd zonder stalen kanonnen of achterlaadgeweren en een strijd van welke de overwinning zeker is. Wel zal de droogmaking van de Zui derzee geld kostenmillioenenmaar menig land heeft in den bloedigenonzaligen strijd des oorlog3 meer schatten verspild en nog duizenden zijner eigene kinderen bo vendien om minder grondgebied dan de droogmaking der Zuiderzee ons zal op leveren. Twee honderd duizend bunders vrucht baar land zal die arbeid ons opbrengen en eene rentewelke op den duur het be stede kapitaal genoegzaam dekken zal. Niet waarzulk eene onderneming eene kolossale onderneming zoo gij wilt, maar daarom te aanlokkender is grootschis Neêrlandsch roem waardig. Reeds meermalen is het plan tot droog making van de Zuiderzee ter sprake ge bracht, ook in onze Tweede Kamer; ook thans dringt het zich weêr op den voor grond, eene maatschappij heeft der Re geering een uitgewerkt plan voorgelegd en is bereid, zoo ze Consessie erlangt, het reusachtige werk op zich te nemen. Het daartoe benoodigde kapitaal is reeds ge vonden; hopen wij dat de Regeering en Kamers hunne goedkeuring aan het plan mogen hechtenopdat Nederlanddoor het terugdringen van den alouden vijand, het water, uit zijne laatste verschansingen, langs roemrijken en onbloedigen weg zijn grondgebied vergroot mag zien en opdat andere natiën ons deze heerlijke overwin ning mogen benijden. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Generaal Igaatieff, die de Europeesche hoven afreist de oogziekte belet dezen diplomatieken lijder niet zich zeer druk met hooge politiek bezig te houden heeft volgens 't Daily News uit Berlijn de ver zekering meêgenomendat een oorlog tusschen Rusland en Turkije aan prins von Bismarck en geheel de Duitsche Regeering niet onaangenaam zal zijn. De quaestie van oorlog of vrede hangt op dit oogenblik, naar Ruslands schatting althans, van Engeland af. Groot-Brittannië „overweegt op dit oogen blik met de meeste nauwgezetheid" wat het Rusland zal hebben te antwoorden, verklaarde de Minister Northcote aan den leider der oppositiedie ditmaaldoor per soonlijk als appellant op te tredenbewees met hoeveel spanning men de ontwikkeling der gebeurtenissen te gemoet ziet. Dezer dagen schetste de Augst.Allg.Ztg. den tegenwoordigen toestand als volgt Rusland staat bijna vier maanden aan de Pruthwapent en wapentlaat reserven oprukken, zendt van tijd tot tijd een tele gram, dat verteerend vuur uitademt de wereld in, en dan wordt taptoe getrom meld en geblazen. De mobilisatie heeft reeds evenveel als een oorlog gekost. Rusland roept voortdu rend: „Houdt mij vast of ik bega een ongeluk Europa door zijne dubbelzinnige houding Engeland door diplomatieke gedachtenwis- seling houden Rusland vast, zoolang het wil vastgehouden worden. Rusland vraagt beleefd: Wanneer ik mij nu laat vasthou den, wilt gij mij dan later tegen Turkije helpen Maar niemand wil hiernaar luisteren. Wij willen ook wel gelooven, dat het Rusland voor 't oogenblik slechts te doen is om uit de impasse te geraken, waarin het gekomen is door een conferentie zon der resultaat, een leger zonder doel, een vraag zonder antwoord. In hoofdzaak althans schijnt Engeland nu aan Rusland's vorderingen te hebben toegegeven. Het Journal des Débals ver neemt namelijk uit Londen, dat de En- gelsche ministerraad tot het denkbeeld om een protocol op te stellen't welk door de zes groote Mogendheden zal geteekend worden, in beginsel heeft besloten. Tus schen lord Derby en graaf Schoewalof zou nog slechts onderhandeld worden over de redactie van dat protocol. Dit blijft in ieder geval nog een zwaarwichtig werk, want van de wijze, waarop Engeland het protocol redigeertzal het afhangen of Rusland het goed vindt. Vermoedelijk zal het stuk slechts de formeele bekrachtiging zijn van het Conferentie-program. Maar voor Rusland levert de geheele zaak een dubbel voordeel: le. tijd gewonnenen 2e de gezamenlijke mogendheden collectief verbonden. De Times doet opmerken, dat nooit door een Staat aan den anderen een voorstel van meer gewicht is gedaan dan dat hetwelk nu generaal Ignatieff en de gezant Schoewalof hebben overgebracht. Indien door de aanneming van dit voor stel verkregen kan worden, dat Rusland zijn plannen opgeeftdan is geen voldoende grond voorhanden om het te verwerpen, zegt het City-blad, want het verplicht En geland tot geenerlei stappen tegen Turkije en verleent aan dezen staat nog een laatst uitstel. Ofschoon de tekst van het protocol nog niet gearresteerd en dus nog veel minder bekend is meent toch de Londensche Cor respondent der Köln. Zeit. als zeker te kunnen melden, dat het niet inhoudt een uitstel voor Turkije tot het invoeren der hervormingen, ook niet een verplichting tot het nemen van dwangmaatregelen. De Mogendheden zullen slechts verklaren, dat zij door hare agenten een wakend oog willen laten houden over de Turksche her vormingen, om, zoo deze niet aan de ver wachtingen der Mogendheden mochten be antwoorden des noods later te beraadslagen over het aanwenden van middelen tot ver betering van het lot der christenen. Generaal Ignatieff heeft Parijs verlaten, is te Dover aangekomen en onmiddelijk naar Londen doorgereisd. Volgens de N. Preuss. Zeilung heeft de heer von Stosch als chef der Admiraliteit zijn ontslag aangevraagd wegens eenige opmerkingen van prins von Bismarck in den Rijksdag over de marine. Naar hetgeen uit Berlijn aan de Maagdeb. Zeitung wordt ge schreven, tracht graaf von Moltke het geschil uit den weg te ruimen, doch verwacht men niet dat het zal gelukken, daar er reeds herhaaldelijk tusschen Bismarck en HAARLEM REEK It Lil). ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post85 Afzonderlijke Nommers6 t PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdag vóór 12 uur 's middags ingewacht. -A.gite ma non agitate. Bij dit blad behoort een Bijvoegsel bevat tende Kerkberichten Drie portemonnaie's met geld. Een paar glacé handschoenen Een nieuwe wollen handschoen. Een zwart sajetten want. Een paar kinderkousen. Een oude parapluie. Een witte zakdoek met roode rand Een R. C. Kerkboek. Een jongensriem. Een schilders stopmes. Vijf sleutels aan een bandje. Drie sleutels aan een touwtje, en Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Wat spreidt uw Waterbouw een pracht O Neêrland op uw vindingskracht Moest vaak Europa U bewond'ren Wanneer 't uw vlootvuur hoorde dond'ren Zien Oost en West en Noord en Zuid Steeds naar uw wereldhandel uit; Nog meer verbaasd zien alle streken U stroomen leidenstormen breken Ja zelfs d'ondwingb'ren Oceaan Met dam en dijk in boeien slaan. (Dr. M. Smiets, Feestcantate.) Wij maalden leêg wat nimmer voorzaat deê. (J. A. Ai.berdingk-Thijm.) „Zoo wint de landleeuw land, zoo paart hij goud uit schuim." (Vondel.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1